Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 54 743 дървета
English

Програма: Храни

Район за планиране: Всички

Описание

На територията на Община град Добрич има лица засегнати от обявеното в страната извънредно положение и последваща епидемична обстановка произтичаща от регистрирани случаи на заболели от COVID - 19. Предвижда се подпомагането им чрез осигуряване на топъл обяд на 113 лица от следните целеви групи:
 - Лица без доходи или с ниски доходи под линията на бедност - хора в затруднение поради влошената икономическа обстановка в страната, хора, които поради възрастта си или налични увреждания са в по-висок риск от заразяване и неблагоприятно протичане на инфекцията. 
 -  Лица, поставени под карантина - без доходи или с ниски доходи под линията на бедност и нямат близки, които да им окажат подкрепа.
 -  Лица, обект на социално подпомагане, за които е установена нужда от допълнителна подкрепа и в условията на извънредна епидемична обстановка, са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности.
Като основни дейности по проекта са заложени:
1. Определяне на целевите групи.
2. Приготвяне на топъл обяд.
3. Предоставяне на топъл обяд.
4. Реализиране на съпътстващи мерки.
Осъществяването на проекта ще разшири кръга от социални услуги предоставяни в домашна среда от Община град Добрич и насочени към социално слаби лица, лица с ниски доходи или без доходи, самотно живеещи лица. Това щв доведе до повишаване качесвото на живот на тези ризкови групи от населението.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Определяне на целевите групи: Проектът предвижда да обхване следните групи: - Лица без доходи или с ниски доходи под линията на бедност - хора в затруднение поради влошената икономическа обстановка в страната, хора, които поради възрастта си или налични увреждания са в по-висок риск от заразяване и неблагоприятно протичане на инфекцията. - Лица, поставени под карантина - без доходи или с ниски доходи под линията на бедност и нямат близки, които да им окажат подкрепа. - Лица, обект на социално подпомагане, за които е установена нужда от допълнителна подкрепа и в условията на извънредна епидемична обстановка, са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности. За идентифициране на нуждаещи се лица се използва информация от проект „Целево подпомагане с топъл обяд в Община град Добрич“ към Целева програма „Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация - 2020г.“. За да могат да бъдат маскимално обхванати всички нуждаещи се лица и във връзка с променящата се епидемична обстановка, Община град Добрич обяви прием на заявления-декларации от кандидат потребители спадащи към конкретните целеви групи. Подадени са заявления-декларации от 116 лица. Определяне принадлежността на всеки кандидат-потребител към конкретна целева група от допустимите се извършва от Дирекция "Социално подпомагане" град Добрич чрез списъци - Приложение 1 към Методиката. Към момента на кандидатстване е подадена нужната информация до Дирекция "Социално подпомагане" град Добрич. Очаква се изготвената от тях оценка и принадлежност към целевите групи за всеки един кандидат - потребител. В утвърдена от Кмета на Община град Добрич процедура за провеждане на подбор на конкретните представители на целевите групи за включване в дейностите по проекта са описани правилата за подбор на конкретните представители на целевите групи. Това гарантира включването им в проекта да се осъществява по прозрачен начин и в съответствие с принципите на зачитане личното достойнство, равенство между половете и недопускане на дискриминация. При неявяване на одобрен потребител се предвижда топлият обяд да бъде предоставен на определено от комисията за подбор на потребителите лице от списъка с резерви. При наличие на кандидат-потребители по проекта, в процеса на реализирането му, след определяне на принадлежността им от Дирекция "Социално подпомагане", заседание на Комисията за подбор на потребителите по проекта и взето решение, същите ще бъдат добавяни към списъка с резерви. Информация за лица поставени под карантина се предоставя от РЗИ гр. Добрич. На страницата на Община град Добрич са обявени телефони за информация по проекта. При сигнали за крайно нуждаещи се лица, същите ще бъдат включени към списъкът с резерви по проекта след определяне на принадлежността им от Дирекция "Социлано подпомагане" и заседание на Комисията за подбор на потребителите по проекта. 0.00 0.00
Приготвяне на топъл обяд: Топъл обяд ще се предоставя на 113 потребители от 04.01.2021 г. до 27.04.2021 г. в работните дни от месеца както следва: Месец Януари - 20 работни дни Месец Февруари - 20 работни дни Месец Март - 22 работни дни Месец Април - 19 работни дни Общо работни дни за целия период на проекта - 81. За осигуряване балансирано хранене на целевите групи ще се изготвят седмични менюта от инж. технолог ХВП, в които се включват продукти от различни хранителни групи, осигуряващи биологична пълноценност, а така също са съобразени с принципите на здравословното хранене. Основните хранителни вещества внасят енергия в човешкия организъм, за това е необходимо да се спазва тяхната пропорция – белтъчини, мазнини и въглехидрати. При изготвяне на менютата се спазва Наредбата за определяне на правилата за задължителна информация за алергени. Домашен социален патронаж има въведена система за самоконтрол, а така също и анализ на опасностите и контрол на критичните точки /НАССР/. Прилагайки в действие НАССР - система по цялата хранителна верига до крайната консумация на храните, се гарантира тяхната безопасност. Периодично се извършват проверки и се осъществява контрол от Българска агенция по безопасност на храните. Изготвянето на менюто ще е съобразено със стойността на един храноден за едно лице от целевата група в размер на 2,70лв. на лице на ден. В кухненския блок на Домашен социален патронаж ще се приготвят съответните ястия – супа, основно ястие и поне веднъж седмично десерт. Менюто ще се поставя на видно място в двата пункта за раздаване на храна. Домашен социален патронаж и Кухненският блок, в който ще се приготвя храната, се помещават в част от Корпус "А" и част от Корпус "Б" на сградата на Дом за стари хора с адрес: "Лозята", ул. "Първи път" №2 в местност "Гаази баба". Притежава Удостоверение за регистрация по член 12 от Закона за храните. Кухненският блок е снабден с необходимите кухненски уреди. Разполага с достатъчна складова база за съхренение на продуктите. Храната ще се приготвя за 113 лица от целевите групи от 06.00 часа до 10.00 часа в работните дни. Същата се разпределя в подходящи термофорни съдове. 24 713.10 24 713.10
Предоставяне на топъл обяд: Готвач ще разпределя храната в подходящи термофорни съдове, които ще се доставят до двата регистрирани по Закона за храните пункта за раздаване на храна: разливна към клуб на пенсионера ”Отец Паисий” с адрес: гр. Добрич ул. ”Отец Паисий” №82 и трапезария към храм „Света Троица" с адрес: гр. Добрич ул. ”Цар Иван Асен” №2. Храната ще се доставя до съответните пунктове с наличните автомобили на Домашен социален патронаж при спазване на противоепидемичните мерки обявени на територията на страната. Топлият обяд за идентифицираните лежащо болни и със затруднение в придвижването ще се осъществява чрез доставка до техните домове. При идентифициране на лица от целева група: - Лица, поставени под карантина - без доходи или с ниски доходи под линията на бедност и нямат близки, които да им окажат подкрепа. топлият обяд ще им бъде предоставян до дома. С цел спазване на всички противоепидемични мерки храната ще бъде оставяна пред вратата на предназначено за това място. Служител на Домашен социалне патронаж след позвъняване ще се отдалечава на нужната дистанция от поне 3 метра и ще изчаква приемането на храната. Всички служителите на Домашен социален патронаж отговорно използват лични предпазни средства - маски, ръкавици и дезинфектант. 1 235.65 1 235.65
Реализиране на съпътстващи мерки: С оглед разширяване подкрепата за потребителите на услугата се предвижда изпълнение на следните съпътстващи мерки: - индивидуално консултиране/насочване за ползване на социални услуги предоставяни на територията на Община град Добрич, включително и такива, финансирани от ЕСФ; - оказване на съдействие за ползване на здравни услуги и образователни услуги; - оказване на индивидуална подкрепа, в съответствие с индивидуални нужди и проблеми на конкретни представители на целевите групи; - оказване на съдействие за осигуряване на временен подслон за бездомните - провеждане на беседи на теми, свързани с отпускане на социални помощи, социални услуги, местни дейности и служби, алтернативни терапии и други услуги в общността, управление на семейния бюджет, здравословно и балансирано хранене, подпомагане на социално слаби граждани от общинския бюджет, ; - мотивационна подкрепа и подкрепа за социално включване. Във връзка с изпълнение планираните дейности по предоставяне на съпътстваща подкрепа ще наемем лице, което да осъществява индивидуални или групови кинсултации, беседи, консултиране и информиране на лицата от целевите групи в часовете за разнос. Това ще се реализира така, че да се спасват всички противоепидемични мерки обявени на територията на страната. Чрез осъществяване на разговори ще се получава и обратна връзка от потребителите относно качеството на услугата. 1 235.66 289.85

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.