Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 54 969 дървета
English

Програма: Развитие на човешките ресурси

Район за планиране: Всички

Описание

От наличните данни, касаещи конкретния брой на бездомните лица на територията на Община град Добрич и Община Добричка, се наблюдава асцендцентна крива в групата на търсещите временен подслсон, особено през зимния период. Официално регистрираните лица  в заведения за временно настаняване са средно  15-20 , измежду които присъстват представители и от други населени места. Към настоящия момент липсва официална статистика, илюстрираща актуален брой на бездомните лица на територията, както и данни относно реалната ситуация, детерминираща настоящия проблем при описаната група. Мултифакторните особености на конкретния проблем може би прикрива много по-големия брой на представителите на този сегмент от обществото. 
   Най-уязвимите групи от хора, които завършват без подслон, са хора между 50-65 годишна възраст, най-често мъже, прекъснали контакти с близки и семейства или в лоши отношения с тях. Често без подслон остават и хора от малцинствата. Някои от тях живеят изолирано в крайните квартали, други на улицата или в стари изоставени сгради при изкючително лоши битово-хигиенни условия. Общото при всички тях е неспособността им сами да задоволят основните си жизнени потребности от храна, чиста вода, топлина, здраве, безопасност и спокоен сън. Някои от тях са в напреднала възраст, което допълнително усложнява тяхното положение. Крайният резултат много често се допълва от множество вредни навици - тютюнопушене, депресия,  ежедневен прием на алкохол и опиуми от разнороден характер и други.
   За това  този проект цели да създаде приют за бездомни лица и техните семейства, който предоставя подслон за срок не повече от 3 месеца в рамките на една календарна година за определена част от денонощието (от 17:00 часа на текущия ден до 10:00 часа на следващия ден), и подкрепа за задоволяване на базовите им потребности -  храна, хигиена, социално и здравно консултиране.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Подбор и наемане на персонал за Приют за бездомни лица и семейства.: Целта на дейността е да бъде подбран персонал, който да предоставя качествено услугата Приют за бездомни лица и семейства. Дейността ще се изпълнява през първия месец на изпълнение на проекта. Спазвайки указанията за кандидатстване по процедура BG05M9OP001-2.029 „ИНТЕГРИРАНИ ДЕЙСТВИЯ ЗА УСТОЙЧИВО ГРАДСКО РАЗВИТИЕ” Приоритетни ос „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване" по ОП РЧР , назначаването на персонала ще бъде съобразено с Методика за определяне на длъжностите на персонала в специализирани институции и социални услуги в общността, утвърдена през 2012г. Съгласно Приложение № 9 от същата Mетодика, за услугата Приют препоръчителният коефициент е 0,6 . Умножен по капацитета на услугата - 15 места, той дава възможност за разкриване на 9 щатни бройки. Общият брой на персонала ще бъде 9 лица, назначени на следните длъжности: 1- Ръководител, 1- Сътрудник социални дейности, 1- медицинска сестра, 1-хигиенист, 1 - работник поддръжка, който съвместява длъжността „огняр“ 4 – пазачи. 0.00 0.00
Подготовка за стартиране на услугата. Обучение и супервизия на персонала на услугата.: В рамките на Дейност 2, наетия персонал за предоставяне на услугата Приют за бездомни лица и семейства ще подготви помещенията за стартиране на предоставянето й. Информация за стартирането за услугата ще бъде предоставена на Дирекция" Социално подпомагане" град Добрич, Български червен кръст-Добрич, Община Добричка и неправителствени организации . Жители на Община Добричка ежегодно търсят подкрепа за осигуряване на подслон на територията на Община град Добрич. Освен подготовка за стартиране на услугата, целта на дейността е и да осигури високо качество на предоставените услуги, чрез обучение и подкрепа на персонала, предлагащ услугата Приют за бездомни лица и семейства. За провеждането на ефективна подготовка на персонала ще бъде проведен обучителен модул, състоящ се от въвеждащо и надграждащо обучение на персонала на услугата. Основни акценти на въвеждащото обучение ще бъдат: - Същност на социалната услуга приют; - Запознаване с правата на потребителите и начина за оказване на подкрепа; - Права и задължения на персонала; - Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд, етични стандарти в работата на хората от помагащите професии, специфика на грижите на бездомни хора. За въвеждащото обучение са предвидени 5 часа. Надграждащото обучение за персонала на услугата ще се проведе 3 месеца след реалното стартиране на предоставяне на услугата. Акценти в надграждащото обучение ще бъдат: - Основни принципи на социалните услуги в общността; - Рискове в работата с потребители на услугата Приют за бездомни лица и семейства; - Рискове за потребителите на социалната услугата Приют за бездомни лица и семейства; - Развитие на уменията за общуване и подкрепа с целевата група потребители - Превенция на синдрома "Емоционално прегаряне". За надграждащото обучение са предвидени 5 часа. С цел подобряване организацията на работа и повишаване на качеството и професионалното развитие на екипа е предвидена и екипна супервизия на персонала по проекта. Предвидено е екипната супервизия да се проведе след шестия месец от реалното стартиране на услугата . Обучението и супервизията на екипа за предоставяне на услугата ще бъдат възложени на външен изпълнител по реда и Закона за обществените поръчки, поради икономическия характер на дейността. 9 746.77 615.73
Разкриване и функциониране на социалната услуга: Целта на дейността е на територията на Община глад Добрич да стартира предоставянето на нова за Общината социална услуга Приют за бездомни лица и семейства, с което ще се допълни спектърът от социални услуги в общността . Със заповед на Кмета на общината ще бъде разкрита нова за Община град Добрич социална услуга „Приют за бездомни лица и семейства" .Тя ще се предоставя от доставчик Община град Добрич и ще се финансира по процедура за директно предоставяне на БФП по процедура BG05M9OP001-2.029 „ИНТЕГРИРАНИ ДЕЙСТВИЯ ЗА УСТОЙЧИВО ГРАДСКО РАЗВИТИЕ” Приоритетна ос „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване" по ОП РЧР .С всеки настанен в Приюта потребител , ще работи екип с познания в социалната сфера и конкретно в работата с целевата група . За всяки потребител, постъпил в Приюта, социален работник ще извършва оценка на потребностите и ще води лично досие, съгласно изискванията на ППЗСП. След настаняване на лицата в услугата „Приют за бездомни лица и семейства" , ще бъдат осигурени условия за задоволяване на основните им жизнени потребности от храна, подслон и сигурност . Ще се направи необходимото за осигуряване на равнопоставено участие в живота на общността, чрез равен достъп на потребителите до институции, здравни и социални услуги. Услугите, предоставяни в Приют за бездомни лица и семейства ще отговарят на критериите и стандартите, регламентирани в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане за: местоположение и материална база, за хранене, здравни грижи, квалифициран персонал. Услугата ще се основава на социална работа, при прилагане на индивидуален подход и ще бъде съобразена с конкретните потребности на всеки настанен потребител. Разходите за изпълнение на дейността са изчислени съгласно на РМС №790 от 30.10. 2020г. за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели за разпределение на дейностите през 2021 г., като е прецизирана необходимостта от процентно годишно увеличаване на ЕРС. Стойностите на разходите на социалната услуга "Приют за бездомни лица и семейства" (издръжка и функциониране, се определят ежегодно с решение на МС за съответната година и подлежат на промяна съгласно промените в националното законодателство. 117 368.35 92 002.99

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.