Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 54 603 дървета
English

Програма: Транспорт и транспортна инфраструктура

Район за планиране: Всички

Описание

Транспортната политика на Европейския съюз (ЕС) е насочена към подкрепа на по-малко замърсяващи и по-енергийно ефективни видове транспорт за сметка на автомобилния транспорт.
Насърчаването на мултимодалността и преориентирането към видове транспорт с ниски въглеродни емисии е един от основните приоритети на новата водещата инициатива „Европейския зелен пакт“ на Европейска комисия, представена през м. декември 2019 г. Подкрепен от инвестиции в екологични технологии, устойчиви решения и нови предприятия, Зеленият пакт може да изиграе ролята на нова стратегия на ЕС за растеж. Една от мерките, заложени в елемента „Ускоряване на прехода към устойчива и интелигентна мобилност“ на пакта е повишаване ефективността на транспортната система, като се даде приоритет на развитието на железопътния и водния транспорт.
В отговор на новите тенденции в европейската политика, свързани с подобряване на ефективността и качеството на транспортната услуга, ограничаване на вредното въздействие върху околната среда, и с оглед на изпълнението от България на отключващото условие за предоставяне на средства от фондовете на ЕС през периода 2021-2027 г., свързано с насърчаване на мултимодалността, е необходимо формулирането на концепция за развитие на комбинираните превози на национално ниво, съчетана с пакет от мерки за нейната реализация. Един стратегически документ, отчитащ нуждите на потребителите, би позволил последователност на политиката, ефективност на инвестициите и синергичен ефект от стимулиращи мерки.
Предвид горното, и във връзка с чл. 57 от Закона за железопътния транспорт Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията с настоящия проект инициира разработването на Национален план за развитие на комбинирания транспорт до 2030 г., чрез който на база на проведено проучване да формулира дългосрочна визия за развитието на комбинираните превози в страната, съгласувана с вижданията и нагласите на транспортния бранш и отразяваща добрите европейски практики.

Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Изготвяне на проект на Национален план за развитие на комбинирания транспорт в Република България до 2030 г.: Предметът на дейността е изготвяне на проект на Национален план за развитие на комбинирания транспорт в Република България до 2030 г. В рамките на дейността се предвижда да бъдат изготвени: • Анализ на транспортната инфраструктура за осъществяване на комбиниран транспорт в България • Анализ на товарния трафик по основните пътни и железопътни направления, речни и морски пристанища и извършените операции по комбиниран транспорт. Прогноза за товарния трафик със сечения 2027 г. и 2034 г. • Преглед на законодателството в областта на комбинирания транспорт и опита при прилагането на мерки за стимулиране на комбинирания транспорт в други държави членки на Европейския съюз (ЕС). Обобщение на законодателни практики и мерки, подходящи за прилагане в България. Анализ на законодателството на ЕС в областта на комбинирания транспорт. • Анализ на националното законодателство в областта на комбинирания транспорт и на прилаганите национални мерки за стимулиране на комбинирания транспорт. Предложения за промени в законодателството и за прилагане на допълнителни мерки за стимулиране на комбинирания транспорт в Република България • Проект на Национален план за развитие на комбинирания транспорт в Република България до 2030 г.; • Организиране на срещи със заинтересованите страни. Проучване на мнението на заинтересованите страни. • Стратегическа екологична оценка на проекта на Национален план за развитие на комбинирания транспорт в Република България и при необходимост на Оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони. За начало на дейността се счита е датата 14.01.2020 г., датата на която е подписан договора с избраният изпълнител. Продължителността на проекта е 17 месеца, считано от датата на сключването му, в съответствие с чл. 3 от Договор № Д-1 от 14.01.2020 г. Във връзка с изпълнението на договор Д-1/14.01.2020 г. , със Заповед № РД-08-76/24.02.2020 г. е учреден Управляващ комитет със задача да разглежда, обсъжда, представя коментари и/или искания за изменения и/или допълнения на докладите и разработките, както и да одобрява окончателния доклад, подготвени от изпълнителя в съответствие с изискванията на договора. След одобрението на проекта, със заповед на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще бъде създадено и Звено за изпълнение на проект, което на основание протоколите и решенията на Управляващия комитет ще администрира изпълнението и финансирането на проекта по ОПТТИ. Съгласно чл. 6, ал.1 от Договор № Д-1 от 14.01.2020 г. стойността на услугата по договора е 351 000,00 лв. без ДДС или 421 200,00 лв. с включен ДДС. Предвид, че ДДС е невъзстановим за МТИТС, исканата безвъзмездна финансова помощ по проекта е определена на 421 200,00 лева, което представлява стойността на Договор №Д-1/14.01.2020 г. с включен ДДС. 421 200.00 421 200.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.