Доставка и монтаж на мобилни сценични подиуми, озвучаване и осветление.: Туризмът е една от основните стопански дейности, развити в Община Балчик. Балчик, Кранево, к.с. „Албена“ предлагат различни възможности за настаняване – от луксозни 4-5-звездни хотели до малки семейни хотели и къщи за гости.
Ежегодно в общината се организират многобройни културни събития, част от тях фолклорни фестивали и събори, свързани с добруджанските традиции и обичаи.
Туристите, посещаващи региона проявяват интерес и към специфичната култура, фолклор, занаяти, продукти от бита, хранителни продукти, с които могат да се запознаят при посещения на фестивалите в с. Гурково, Оброчище и Стражица. Всеки един от фестивалите се отличава със своята идентичност.
По време на фестивала в с. Гурково посетителите могат да се насладят на песните и танците, на обичаите на българите преселени от северна Добруджа в Южна през 1940 г., след възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. Тук могат да се опитат обредни хлябове, мед, кисело мляко, направени от местните жители.
Съборът в с.Оброчище е свързан с местност край селото, която е била свещена за пет култури – тракийската, гръцката, римската, византийската и за шиитския ислям, а сега в нея се намира двуобредният молитвен дом на мюсюлманския светец Ак Язълъ баба и неговият християнски двойник Св. Атанас. Тук са се провеждали ритуали, някой от които са запазени и до днес, и са част от Добруджанските традиции и бит. Съборът поставя акцент на изпълненията на редица обичаи, свързани с поминъка на добруджанци, представяйки традиционните танци, песни и добруджански носии. На обособено място в центъра на селото в близост до сцената на Събора, се подрежда кулинарна изложба с ястия, типични за обредите, които се представят по време на Събора и за производители от региона, които подреждат и представят своята продукция – плодове, зеленчуци, билки.
Фестивалът в с.Стражица - празник, в който хора от различни етнически групи от района – българи, турци, роми представят чрез музика и танци най-добрите съхранени образци на духовното и културно им наследство. Фестивалът привлича вниманието на посетителите с пъстротата на костюмите, разнообразието на ритмите и представените традиции. Той дава възможност за изява и на талантливи ромски деца.
Фестивалите и съборите, провеждани в общината са истински празник на традиционната култура, чиято атмосфера трябва да се види и усети. В тях вземат участие певци, свирачи, танцьори, разказвачи на народни предания, инструментални, певчески, танцови групи и групи на народни обичаи, които изпълняват автентичен фолклор. Съборите са не само символ на традицията, те се превръщат в притегателен център и за много чужденци, които обичат българския фолклор и отнасят със себе си частици от него по всички краища на света.
Закупуването на модулни сценични подиуми и озвучителна техника за фестивалите, провеждащи се в селата Оброчище, Гурково и Стражица ще допринесе за създаването на по-добри условия за участниците, за по-голям интерес към тези събори и фестивали, както от страна на публика така и на самодейци. |
57 301.46
|
52 654.10
|