Дейност 1: Енергийно обследване по образец, изготвен за целите на процедурата за подбор на проекти (Приложение Б към Условията за кандидатстване) : Дейността по изготвяне на енергийния одит в "БУЛИТ ИМПЕКС" ООД е извършена преди подаване на проектното предложение от лице, вписано в публичния регистър по чл. 60, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност. Целта на обследването е изчисляване на обобщените енергийни характеристики на енергозахранване и енергопотребление, намиране на енергоемки точки в производството и разработване на енергоспестяващи мерки, както и необходимите капиталови вложения за тях.
Изготвянето на доклад за енергийно обследване на фирмата ще служи за управление на рационалното използване на енергийните ресурси във фирмата. Това обуславя извършването на тази дейност като предпроектна, крайният резултат от която е:
-По-ресурсно ефективни и по-екологосъобразни производствени процеси в кандидатстващото предпирятие;
-Повишаване на енергийната ефективност и засилване на конкурентоспособността на предпирятието чрез постигане на по-ниски производствени разходи;
-Насърчаване на предприятието към инвестиции за повишаване на енергийната ефективност, което ще доведе до намаляване на разходите за производство на единица продукция;
-Цялостно подобряване в бизнес и производствените процеси, допринасяйки за подобряване на производителността.
Дейността и разходите са извършени преди подаване на проекта и след датата на обявяване на настоящата процедура.
|
13 500.00
|
13 500.00
|
Дейност 2: Повишаване на енергийната ефективност в "БУЛИТ ИМПЕКС" ООД чрез придобиване на Система за проектиране, сканиране, окачествяване и кроене на материали, с по-висока производителност и по-ниска консумация на енергия - мярка 1: В рамките на настоящата дейност е разгледана мярка за повишаване на енергийната ефективност, която ще се реализира в обект на "БУЛИТ ИМПЕКС" ООД - производствена база за обувни изделия, находяща се в гр. Ловеч. Работният процес се осъществява на едносменен режим с продължителност 8 часа. Производственият процес включва последователност от дейности, в резултат на които се получава крайният продукт. Към настоящият момент, процесът за кроене на материалите в производствената база на "БУЛИТ ИМПЕКС" ООД е с ниска производителност, което води до незапълване на капацитета на последващите операции по изработка на продукцията и ограничава възможностите за разширяване на дейността. За нуждите на кроячния процес има инсталирани 4 кроячни преси, които се използват за разкрой на детайлите за обувните изделия. Настилането на материалите се извършва ръчно. Проверката на качеството на използвания материал (основно естествена кожа) се извършва визуално. Поставят се метални ножове и с пресата се накрояват детайли от текстил или кожа върху работните плотове. Всяка от използваните кроячни преси е с инсталирана мощност 4,8 kW, с работна площ за рязане 1750 х 500, режеща глава 500 х 500 и сила на рязане 20 тона. Инсталираното оборудване е в задоволително техническо състояние, но с високи разходи за експлоатация и поддръжка. За постигане на точност при кроенето на детайли в производствената база на „БУЛИТ ИМПЕКС“ ООД, настила на плата, който се изрязва е невакуумиран и констатираната производителност на кроячния процес е за разкрой на 96 чифта/час. Осъществяваният процес на кроене е бавен и трудоемък. Кроялният участък се обслужва основно от четирима работника. Често не се постига желаната точност при изрязване на детайлите, като е констатиран висок процент на брак в размер на 6% . Процентът на отпадъчен материал при кроенето е висок и има преразход на материали.
За повишаване на производствения капацитет на обувната фабрика, чрез повишаване капацитета на разкроя на детайлите за обувни изделия, който определя общата производителност в съществуващия стопански обект, "БУЛИТ ИМПЕКС" ООД възнамерява да закупи и инсталира ново производствено оборудване за автоматично кроене, който да автоматизира процеса на настилане, раздробяване и изрязване на детайлите за изработка на предлаганите изделия. Системата ще бтде сконсумирана мощност до 15 KW. Тя се характеризира със следните техническите данни :
- Система за скрийнинг на естествена кожа и оптимизиране на процеса на кроене - 1 бр.: Работна площ: 3000мм х 1200 мм. Транспортна лента. Лазерна система за проектиране Десет камери с висока разделителна способност. Бар-код принтер. Дигитален писец за окачествяване на кожата.
- CNC режеща машина за кожа и синтетични материали с пневматични ножове- 1 бр.: Площ за рязане: 2360 х 850 мм. Наклонена маса (7 степени).Две режещи глави с по 7 инструмента всяка (1 нож, 1 писец, 5 кръгли перфоратора). Перфораторите са монтирани върху въртящ барабан с устройство за автоматично избиране. Дълбочината на рязане на ножа за всяка глава е електронно регулиран с точност до 0,1 мм.Скорост на рязане 50м/мин. Транспортна лента управлявана от безчетков мотор-редуктор, което позволява движението конвейера дори във вакуумна среда. Микро-разделителна вакуум система. Метален станок с подаващ механизъм – 1 бр.
- Софтуер за автоматично разкрояване- 1бр.: софтуер за управление на машината и преобразувател за dxf/ редактор на шаблони инсталиран на компютъра на машината.
- Софтуер комплект за проектиране, сканиране и окачестяване- 1 бр.: Този софтуер намира краищата на кожата като използва инсталирани на машината камери и позволява на оператора да открие качествените области, дефектните области, посоката на разтягане като използва специален дигитален писец.
Посредством високата скорост на рязане и по-голямата площ на рязане производителността на разглежданото оборудване при разкрой на детайлите за обувни изделия е 240 чифта/час.
|
815 860.00
|
815 800.00
|
Дейност 3: Консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт в предприятията съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001: Като част от предприетата политика на дружеството, а именно оптимизиране на най-съществените работни процеси, характеризиращи се към настоящия момент като изключително енергоемки, повишаващи оперативните разходите е и налагане на мерки, водещи до повишаване на енергийната ефективност. Дружетството отчита, че това може се постигне и чрез промяна на начина, по който енергията се управлява и поддържане на система за управление на енергията чрез интегриране на енергийната ефективност в съществуващите системи за управление. Това улеснява непрекъснатото повишаване на ефективността. Именно предвид това към настоящия проект се предвижда и дейност за въвеждане и сертифициране на система за управление на енергията, в съответствие с изискванията на международния стандарт ISO 50001. Стандартът най- вече се отнася за енергийното управление на енергоинтензивни производствени процеси, електроразпределение, енергийна ефективност на сгради, транспорт и др. Международният стандарт се прилага за всякакъв тип енергийни носители – електроенергия, газообразни, течни и твърди горива, пара, ВЕИ, компресиран въздух, охладена вода, и др. ISO 50001 установява рамка за ефективното използване на енергията в производствените предприятия, търговските вериги, публичния сектор и всяка една организация, решила да се възползва от това. Стандартът също така установява условия за сравняване с най-добрите постижения в областта (benchmarking), измерване, документиране и докладване на подобренията в енергийното управление, респективно за приноса им в намаляването на емисиите парникови газове. Правилното прилагане на стандарта неминуемо води до положителен икономически ефект за бизнеса и околната среда, както и допринася за конкурентоспособността на всяка една компания или организация, внедрила система за енергиен мениджмънт по изискванията му.
Дейността по разработване на документацията, внедряването и подготовката за сертифициране на Система за управление на енергията по ISO 50001:2011, включва:
Етап 1 - Разработване на необходимия пакет документи.
• Първоначална диагностика на настоящите условия във фирмата;
• Определяне на основния пакет документи;
• Разработка на документацията;
• Преглед и одобрение на документацията от ръководството.
Етапът приключва след утвърждаване на документите.
Етап 2 - Внедряване на разработената документация, считано от датата на приемане на документацията.
• Провеждане на обучения на служителите, относно документацията на Система за управление на енергията и приложението й в дейността на всеки служител / работник;
• Подготовка за сертификация – повеждане на вътрешен одит и преглед от ръководството.
Етапът приключва с Доклад от вътрешен одит и Протокол за преглед от ръководството.
Етап 3 – Участие в одита за сертифициране на Система за управление на енергията.
• Участие на консултанта в одита на сертифициращата фирма чрез оказване на методическа помощ;
• Отстраняване на всички пропуски, констатирани по време на одита, по отношение на документацията.
Сертифицирането на Система за управление на енергията, в съответствие с изискванията на международния стандарт ISO 50001:2011, включва следните задължителни етапи при извършване на процедурата по сертифициране:
Етап сертифициране:
• провеждане на първоначален одит (одит I фаза) за документационно съответствие на системата с изискванията на стандарт ISO 50001:2011;
• провеждане на сертификационен одит (същински одит II фаза) за преглед на организационното и технологично съответствие на внедрената система с изискванията на стандарт ISO 50001:2011;
• провеждане на заключителна среща с ръководството на фирмата;
• вземане на решение за сертифициране.
Етап издаване на сертификат:
издаване на оригинален сертификат на български и на английски език.
|
9 500.00
|
9 500.00
|