Активиране на икономически неактивни лица/Направление I/: Цел на дейността:Активиране на икон.неактивни лица чрез интегрирани мерки за приобщавани, основани на инд. подход и съобразен със специфичната характеристика на представителите на селевата група.
Идентифициране на икономически неактивни лица, попадащи в целевата група, а именно:
• Представителите на ромската общност
• други хора в неравностойно положение
В обхвата на изпълнение на дейността ще са 12 населени места от общината - гр. Хисаря, с. Михилци, с.Черничево, с. Старосел, с. Мътеница, с. Старо Железаре, с. Ново Железаре, с.Паничери, с. Беловица, с. Мало Крушево, с. Красново, с. Кръстевич.
Основните предизвикателства и причини за високата безработица и неактивност сред представителите от целевата група наред с общото свито търсене на работна сила , включват и:
• Липса на професионален опит, ключови умения и трудови навици.
• Ниска степен на професионална квалификация или липса на квалификация.
• Ограничена мобилност.
• Недостатъчна и непостоянна активност за търсене на работа и загуба на трудова мотивация поради невъзможност за започване на първа работа или продължителен престой без работа.
• Предлагане на нерегламентирана работа с ниско възнаграждение и без осигуровки и оттук ограничаване на правата за обезщетения и помощи при безработица.
Хората в риск от бедност и социално изключване са лишени от подходящ достъп до работното място и се сблъскват с дискриминация.Трайната, многократно възникваща, както и дългосрочната безработица, по-специално сред ниско квалифицираните хора, създава необходимост от подходяща и целенасочена подкрепа за (повторно) постъпване на работа, както и мерки за развитие на умения и квалификации. Осигуряването на бърз и ефективен достъп до подобни мерки може да предотврати изключването от пазара на труда и соц. изключване. Целта е хора в неравностойно положение/хора в риск от соц. изключване/ да заемат своето място на пазара на труда чрез активиране, мотивиране и осигуряването на тяхната заетост и конкурентоспособност.
1. Проучване на потребностите, провеждане на 2 фокус групи и изготвяне на анализ - Предвижда се изготвяне на анализ, който да съдържа конкретни насоки и възможни решения след идентифицирани на актуални потребности чрез организирането на 2 фокус групи с минимум 8 участника/представители на и/или работодателите от територията на МИГ Хисаря/. Ще се търси съдействие от ДБТ и др.
2.Организиране на информационна кампания "Отново на работа"
2.1. Изработването на инф.материалии с конкретна информация за работодатели и свободни работни места на територията на МИГ
2.2. Провеждане на 3 информационни дни в населени места от територията на общината. Работа на терен.
На тези информационни дни ще бъде представена актуална информация относно възможностите за намиране на работа, тенденциите в заетостта, ще бъдат дадени компетентни съвети и актуална информация; споделен опит, представителите от целевата група ще бъдат насочени към оказване на психологическа, социална, правна, мотивационна и образователна помощ.При работата си с идентифицираните неактивни лица експертите ще ги активират като ги насърчават и подпомагат да изберат от следните възможни „пътеки” за активиране:
1. Връщане в образователната система: отпадналите от образователната система трябва да бъдат насочвани към образователни институции и структури на Министерството на образованието и науката на регионално и местно ниво за продължаване на образованието.
2. Регистриране в ДБТ
3. Насочване към включване в обучение във връзка с възможност за работа.
4. Насочване към реализация на пазара на труда.
5. Насочване към СУ
При провеждането на информационните дни ще бъдат поканени и представители на местни работодатели.
Ще бъдат идентифицирани минимум 30 неактивни лица от целевата група. Ще бъдат консултирани и носочени минимум 30 неактивни лица от целевата група, от които 10 лица - Представителите на ромската общност и 20 лица - хора в неравностойно положение |
6 200.00
|
6 200.00
|
Психологическо подпомагане/Направление I/: Цел на дейността:Психологическо подпомагане насочено към подобряване на социални компетенции, преодоляване на стреса, интегриране на уязвимите групи чрез придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда и стимулиране за включване в професионално обучение по ключова компетентност и заетост.
Мерките, насочени към поощряване участието на лицата в социалния и професионалния живот ще бъдат изпълнени като лицата от целевата група бъдат включени в 16 часови тренинг-обучения за развитие на умения за общуване и работа в група, помагане на лицето да осъзнае индивидуалните си способности и ресурси, помагане на лицето да намира собственото си жизнено пространство).
Тренинг-обученията ще бъдат провеждани чрез използване на интерактивни методи, които ще поставят участниците в реална среда за постоянно обсъждане, изразяване на собствени мнения, идеи, становища.
В тренинг-обученията ще бъдат включени разнообразни теми и ще бъдат насочени към 30 лица от целевата група, разпределение в 2 групи по 15 лица - лица, попадащи в целевата група,, идентифицирани и насочени в Дейност 1, а именно:
• Представителите на ромската общност
• други хора в неравностойно положение
Целта на проведените тренинги е да бъдат подбрани лица, които са най-мотивирани и показват желание за реализация на трудовия пазар. Избраните лица ще бъдат включени в последващи мотивационни обученя и обучения за придобиване на ключови компетентности, а в последствие на някои от тях ще бъде предложена заетост по проекта.
На тези лица по време на осигурената им заетост ще им бъдат предоставени 2 груповите консултации/сисии по оказване на психологическа подкрепа/ по 6 часа всяка, с цел поддържане на интереса към трудовата реализация, интегрирането им в организацията на работодателя, подпомагането им в поемане на отговорности, създаване и спазване на правила за живот и работа в групата.
Голяма част от ромската общност и другите уязвими групи изпитват големи затруднения да се интегрират професионално, поради това, че те не притежават изискваните в трудовите среди социални компетенции. Оказва се, че е необходимо да се работи за развитието на тези компетенции. В по-голямата част от случаите,нито семейната им среда, нито традиционно действащото училище не са успели да изградят у тези групи умения и способности,необходими за социалното и професионалното интегриране.Целта на дейността е да се развият посочените по долу умения на социалните компетенции необходими за по-лесното интегриране.
|
2 304.00
|
2 304.00
|
Предоставяне на мотивационни обучения за активно търсене на работа/Направление I/: С цел засилване мотивацията от целевата група е предвидено провеждане на мотивационно обучение на 30 лица, идентифицирани и насочени в Дейност 1. Лицата ще бъдат разпределени на 2 групи по 15 участика. Продължителността на мотивационното обучение ще е 30 учебни часа, в рамките на една седмица ще премине курса на обучение. В обучителната програма следва бъдат застъпени най-малко следните теми:
1) Развиване и взаимодействие на мотивационните фактори. Подходи за стимулиране и придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда.
2) Причини за липса на работа и професионална реализация, оценка на самочувствието и възможностите за себепредставяне на членовете в групата, определяне на стъпките и начините за започване на работа.
3) Умения за разпознаване на личните си желания, готовност и успешност в постигането на цели. Мотивационен профил на служителя и роля на лидера
4) Социално-икономическата ситуация, пазар на труда, тенденции в областта на трудовата заетост, възможни източници на доход;
5) Търсене на работа чрез ефективно използване на различни източници на информация за свободни работни места;
6) Разработване на автобиография (СV) и мотивационно писмо – значение, изисквания, видове, съставяне;
7) Събеседване при кандидатстване за работа – изграждане на умения за явяване на интервю и спешно представяне пред работодател;
8) Техники за намаляване на притеснението.
9) Изграждане и утвърждаване на универсални умения: организиране, анализ и планиране; решаване на проблеми, работа с информация, грижи за други хора, представяне пред публика, поемане на риск и отговорност;
10) Използване на позитивното влияние на групата - повишаване на активността за търсене на работа, сътрудничество, подпомагане, насърчаване.
|
3 600.00
|
2 320.00
|
Обучения по ключови компетентности /Направление I/: Цел на дейността: подобряване и повишаване на ключовите умения на 15 лица от целевата група, , идентифицирани и насочени в Дейност 1.
В рамките на тази дейност ще се извърши сленото:
1. Подбор на целевата група - в обучения ще бъдат всключени уязвими лица , а именно
• Представителите на ромската общност
• други хора в неравностойно положение/хора в риск от социално изключване/.
2. Изготвяне на времеви график
3. Провеждане на планираните обучения, а именно:
3.1.Обучение по Ключова компетентност КК 5 – Умение за учене
- Обучаеми лица: 15 броя
- Продължителност на обучението: 30 учебни часа
- Документ, доказващ завършеното обучение: Сертификат
Предвидени са стипендии.
Всички информационни материали, използвани при предоставяне на обученията, ще отговарят на условията и изискванията, описани в Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, ще се посочва финансовата подкрепа на ЕС, чрез ЕСФ по ОПРЧР. При изпълнение на дейността ще се прилага принципа за спазване на Общия регламент за защита на личните данни. Планираните обучения ще се проведат на теритотията на Община Хисаря.
|
2 700.00
|
2 520.00
|
Включване в заетост /Направление I/: Цел на дейността: Създаване на предпоставки за последваща заетост; формиране на активно поведение на пазара на труда у лицата от целевата група; придобиване на професионални и трудови умения; подобряване условията на живот чрез решаване на проблема за трудова заетост.
От преминалите мотивационно обучение и/или обучение за придобиване на ключова компетентност на 7 лица ще бъде осигурена заетост за 6 месеца в Народно читалище „Иван Вазов – 1904 г.” - гр. Хисаря на длъжност "Работник поддръжка " . С тях ще бъдат сключени трудови договори.
Изборът на длъжността е направена от Ръководството на Народно читалище „Иван Вазов – 1904 г.” - гр. Хисаря при отчитане на няколко фактора и спазването на хоризонталните принципи:
- Равни възможности и недопускане на дискриминация, равенството между мъжете и жените и интегрирането на принципа за равенство, устойчиво развитие. Длъжността е съобразена така, че да е подходяща и за мъже и за жени, която ще допринесе за повишаване качеството на живот и насърчаване на социалното включване и интегриране в обществото на ромската общност, както и на други уязвими групи.
- Заетост за 6 месечен период предполага, че задачите с които наетите лица ще бъдат натоварени следва да бъдат краткосрочни, за да могат да се изпълнят.
- Дейностите, с които ще бъдат ангажирани наетите лица трябва да подпомогнат и да са в съответствие с потребностите на читалището - работодател.
- Не на последно място, целта на заетостта е да активира целевата група, да им даде възможност за професионално развитие.
Предвидено са се определи наставник, който да наблюдава и координира работата на новоназначените служители. |
35 280.12
|
32 659.54
|
Подобряване достъпа до и предоставяне на качествени социални и здравни услуги, в т.ч. интегрирани междусекторни услуги, съгласно специфичните потребности на целевата група/Направление III/: Целта на дейността е да се подобри достъпа до и предоставяне на качествени социални и здравни услуги, в т.ч. интегрирани междусекторни услуги, съгласно специфичните потребности на целевата група, основани на индивидуален подход и потребности чрез «Мобилен център за подкрепа и социалното включване на лица в неравностойно положение и представители на ромската общност в община Хисаря” .
В обхвата на изпълнение на дейността ще са 12 населени места от общината - гр. Хисаря, с. Михилци, с.Черничево, с. Старосел, с. Мътеница, с. Старо Железаре, с. Ново Железаре, с.Паничери, с. Беловица, с. Мало Крушево, с. Красново, с. Кръстевич.
Целева група, включена в изпълнението на тази дейност:
• Представителите на ромската общност
• други хора в неравностойно положение/хора в риск от социално изключване/
Ще бъдат идентифицирани минимум 30 представители на целевата група, от които 15 представители на ромската общност и 15 лица в неравностойно положение, представители на целевата група.
За да се постигне качествена промяна в социалната среда и да се подобри качеството на социалните услуги е необходима целенасочена интервенция за развитие на социални услуги за социално включване на уязвими групи и лица в неравностойно положение - целта е да се създадат условия за пълноценен и достоен живот чрез разкриване на услуги и грижа в общността.
Направленията, в които изпълнителят на дейността ще работи при изпълнение на тази дейности:
1. Работа с ромската общност – целенасочена подкрепа и консултиране за предоляване на последиците от изолирания и капсулиран живот довел до висока степен на социална изолация
2. Работа с лицата в неравностойно положение за преодоляване на кризата от социален характер и успешно социално включване и активация на личността.
Дейността ще бъде стартирана след изготвяне на оценка на потребностите и индивидуален план за предоставяне на мобилни услуги за социално включване с участието на потребителя, Процесът на оценяване ще се осъществи посредством мултидисциплинарен екип от експерти. Същото ще гарантира всеобхватност на предоставяните услуги. Ще бъдат оценени повече потенциални потребители, с оглед очаквана динамика. Индивидуалният план и графикът са част от механизма за предоставяне на услугата и представляват: Индивидуален план - планът от услуги, който се съставя за съответния потребител. Изготвя се след оценка на нуждите на всеки потребител и формулиране на целите, които трябва да бъдат постигнати.
След идентифициране на потребностите на потребителите, ще бъдат предоставени следните услуги:
- Предоставяне на индивидуални консултации и социална медиация ;
- Социално консултиране на представителите на целевата група относно права и достъп до обществени ресурси в здравната, социалната и образователната сфера;
- Повишаване на здравната култура и информираността относно социалните и здравните им права;
- Придобиване на общи познания как функционират различните институции и активиране на интереса на лицата в неравностойно положение, включително роми, към интегритет и пълноценен обществен и социо-културен живот;
- Промоция на здравето;
- Развитие на умения за отстояване на позиция и подобряване на комуникативните умения при търсене на съдействие от институции или обществени организации;
- Овладяване на умения в практичен аспект при боравене с административни документи и формуляри;
- Екологично образование с оглед повишаване на благосъстноянието на потребителите;
- Индивидуално психологическо консултиране и оказване на групова психологическа подкрепа за преодоляване на кризите породени от социалната изолация
|
24 550.00
|
24 550.00
|
Повишаване информираността относно социалните и здравните права.Насърчаване семейното планиране и отговорното родителство/Направление III/ : Дейността е насочена към повишаване информираността относно социалните и здравните права, както и насърчаване на семейното планиране.
Целева група, включена в изпълнението на тази дейност:
• Представителите на ромската общност
• други хора в неравностойно положение/хора в риск от социално изключване/
В обхвата на изпълнение на дейността ще са 12 населени места от общината - гр. Хисаря, с. Михилци, с.Черничево, с. Старосел, с. Мътеница, с. Старо Железаре, с. Ново Железаре, с.Паничери, с. Беловица, с. Мало Крушево, с. Красново, с. Кръстевич.
Предвидено е провеждането на 2 /две /двудневни кампании :
Кампания в общността за информиране относно социалните и здравните права на представители от целевата група, вкл. разработване и отпечатване на информационни материали и работа на терен от екип с опит
Кампания в общността за семейно планиране и начини за избягване на забременяване (контрацептивни методи), преодоляване на ранните бракове и други патрирхални практики, имащи негативно влияние върху социалното включване на младите хора от маргинализираните общности, вкл. разработване и отпечатване на информационни материали и работа на терен от екип с опит
Целта е промяна на практики, имащи негативно влияние върху социалното включване на маргинализираните общности.
|
4 988.00
|
4 988.00
|
Повишаване здравната култура/Направление III/: Целта на дейността е образователна подкрепа на лицата от целевата група относно заболявания, представляващи здравен и социален проблем сред малцинствени групи и хора в неравностойно социално положение. Възпитанието в здравната култура е сложен целенасочен процес на формиране на субективна култура, основана на определени знания, убеждения, мотивация, придобити навици и поведенчески модели. То е съвкупност от целенасочени педагогически въздействия, чрез които хората първо се информират за ползите и рисковете от определени поведенчески модел и отделно действие (знания), изграждат нови убеждения и навици, и на базата на повишената мотивация променят поведенческия си статус. Навикът е затвърдено с времето умение, убеждение или поведенчески модел, повтарящ се автоматично при ежедневни дейности или решаването на сходни проблеми.
Целева група, включена в изпълнението на тази дейност:
• Представителите на ромската общност
• други хора в неравностойно положение/хора в риск от социално изключване/
Дейноста предвижда провеждане на 1 двудневен семинар/16 часа/ за минимум 15 участника от целевата група на тема: „Добри практики при повишаване на здравната култура и образованието на групи в неравностойно положение и в риск от социално изключване“ и е насочена към:
• информиране представителите от целевата група за влиянието на социалните, икономическите и други условия на средата върху здравето, за индивидуалните рискови фактори и поведение, за наличието на подходи и възможности за решаването му;
• мотивиране и насърчаване на представителите от целевата група в избора на поведение и начин на живот и да стимулира личното им развитие;
• предотвратяване на рисковете и неблагоприятните състояния чрез убеждаване на представителите от целевата група да придобият доказани правилни модели на поведение и навици, които ще им помогнат за справяне с тях;
• да повишава чувствителността на обществото за необходимостта от съответната политика насочена срещу рисковете и да увеличава обществения контрол върху факторите на средата.
Висока информираност и лична здравна култура, съчетани с добра организация на здравеопазването е най-надеждната гаранция за добър здравен статус и качествено здравеопазване на населението в дадена страна. Това е най-важният отличителен признак за високо развита и цивилизована държава.
Здравният статус представителите от целевата група влияе върху степента им на участие в социалния и трудовия живот и върху тяхната производителност на работното място. Запазването на здравето и активността на хората за по-дълго време и увеличаването на продължителността на живота в добро здраве има положителен ефект върху производителността и конкурентоспособността, защото може да повлияе на пазара на труда и да доведе до потенциални значителни икономии в бюджетите за здравно обслужване. По този начин здравеопазването пряко подпомага икономическия растеж и има решаващо значение за намаляване на бедността като едновременно допринася за устойчивото икономическо и социално развитие и се възползва от него. Представителите на целевата група трябва да бъдат убедени, че здравословното поведение отговаря на личните им очаквания и потребности да са здрави, да живеят дълго и да остаряват в добро здраве. Те могат да се реализират ако се изградят нови модели за здравно поведение с участие на всички в дейностите за здраве и за екологично чиста среда, в която човек се ражда, работи и живее.
|
3 000.00
|
3 000.00
|
Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи /Направление IV /: Цел на дейността: Преодоляване на негативните стереотипи чрез развитие на потенциала на служители и специалисти чрез повишаване на преносимите умения и компетентности при обслужване на населението, което попада в целевата група /ромска общност и хора в неравностойно положение/.
• Повишаване на капацитета и компетентността на собственици, мениджъри, общински служители и специалисти /община , работодатели, местни лидери, преставители на НПО/ чрез адекватни, актуални и качествени обучения насочени към работа със специфични групи.
Фундамент за защита от пряка и непряка дискриминация, и расизъм във всичките му форми е изграждане на капацитет за интеркултурна комуникация на служители и специалисти, обслужващи специфични групи. Именно поради тази причина планираме 2 двудневни обучения.
Предвиждаме да бъдат включени служители и специалисти от областта на здравеопазването, образованието, соци.дейности и др. работещи на територията на община Хисаря,работещи с ромско население и/или други хората в неравностойно положение. Те ще имат възможност да се включат в двете обучения, както следва:
- Тренинг-обучение „Работа със спечифични групи“ 16 учебни часа за 20 участника
- Тренинг-обучение „Европейско гражданство и работа в интеркултурна среда“ 16 учебни часа за 20 участника.
Чрез тях ще се създадат предпоставки за:
● Усвояване на специфични умения и развитието на компетентности за преодоляване на стереотипни негативни нагласи относно хора от рискови групи ;
● Усвояване на умения за прилагане на интегриран подход за равнопоставеност на различните групи в обществото – уязвими групи, представители на групи в неравностойно положение;
● Усвояване на основни понятия, като пряка и непряка дискриминация, скрита и неосъзната дискриминация, равенство между половете;
●Запознаване с основни нормативни документи:
- Закон за защита от дискриминацията;
- Ролята на Комисията за защита от дискриминацията;
- Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г.
«Работа със специфични групи» - Начин на провеждане: Обучението ще се проведе в рамките на 2 дни/16 учебни часа/
1.Анализ на работната среда. Добрата комуникация в основата на преодоляване на конфликтите.2.Профилиране на целевите групи.Прилагане на интегриран подход на равнопоставеност на специфичните групи граждани – уязвими групи, представители на хора в неравностойно положение; 3.Извеждане на нуждите от мотивация.4. Видове проблеми с различни групи граждани; 5.Управление на стреса.; 6.Ефективна комуникация;7.Синхронизиране на работата с граждани ;8.Справяне със стереотипи 9.Равенство между половете; 10.Превенция на дискриминацията (равни възможности) основана на пол,раса,етнически произход,религия или вярвания, увреждания, възраст или сексуална ориентация. Толерантност към „различните“
„Европейско гражданство и работа в интеркултурна среда“ - Обучението ще се проведе в рамките на 2 дни/16 учебни часа/, което позволява използването на практически упражнения, свързани с темите на обучението – ролева игра, симулация на реални ситуации, групова дискусия. Всичко това, съчетано с беседата на водещия, илюстрирана с множество примери, разкази и казуси подпомага в много сериозна степен процеса на учене.
Програмата на обучението включва разнообразни теми, свързани със ролята на интеркултурното общуване и особеностите на мултикултурното общество, техники за водене на ефективен диалог на работното място, целите, резултатите и конкретните предимства от воденето на интеркултурен диалог, както и практически примери за приложението интеркултурната комуникативна компетентност в административна среда. Основно се набляга на следните теми:
● Умения за работа в интеркултурна среда ;
● Принципи на Европейското гражданство ;
● Техники за ефективен диалог и включване на всички заинтересовани страни ;
● Стилове на поведение при преговори. „Мека” и „твърда” линия на поведение
|
8 262.21
|
7 883.55
|