Дейност 1.
Извършване на проучвания и изследвания, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионалната политика в областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Хасково, Кърджали: В тази дейност се предвижда извършване на проучвания, насочени към областни и общински администрации, граждани, НПО, бизнес в областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Хасково, Кърджали, за да се изследва мнението и нагласите им по отношение включването и ангажирането на гражданите в процесите по разработване, изпълнение и наблюдение на политиката за регионално развитие, в разработените през програмния период 2014-2020 г. Областни стратегии за развитие, Общински планове за развитие и свързаните с тях Годишни отчети за наблюдение на изпълнението на Общинските планове и Междинни оценки за определяне на ефективността и ефикасността по отношение на постигнатите резултати спрямо поставените цели, приоритети.
Дейността предвижда да бъдат проучени от една страна мненията на служителите в администрациите, какви подходи прилагат, за да ангажират гражданите да участват в процесите на разработване и изпълнение на регионалната политика, а от друга страна ще бъдат изследвани и нагласите на заинтересованите страни - граждани, НПО и др. Самите администрации ще посочат какви механизми и подходи прилагат, има ли достатъчна прозрачност и ефективност, а заинтересованите страни ще посочат какви са техните очаквания в посока повишаване на участието им. В тази връзка методът, който ще бъде приложен за събиране на информация е достатъчно ефективен, тъй като на първо място дава чисто статистически данни, получени от списъци и документи, свързани с гражданското участие в администрациите, както и от самите анкетни карти, второ се разкриват и слабостите в реализирането на основното право на гражданина от страна на административните структури, а именно да изрази своята воля в конкретна политика и в нея да бъдат отразени неговите интереси. Освен това ще бъдат раздадени и анкетни въпросници - 500 анкетни въпросници на заинтересованите страни и ще се проведат 50 дълбочинни интервюта, насочени към експертите, които впоследствие ще бъдат обработени и анализирани.
В резултат на тези проучвания ще се направят оценки на прилаганите методи през програмния период 2014-2020 г. от областните и общински администрации, като се откроят слабите страни и проблемите, с цел да се набележат и приложат различни мерки, които да доведат до работа в сътрудничество между администрациите и заинтересованите страни в регионалното управление. Проучването си поставя за цел да изследва нагласите на гражданите, за да се набележат мерки и препоръки за следващите дейности по отношение изготвянето на стратегически документи за регионално развитие 2021-2027 г. Проучените преценки и нагласи конструират реалност, която предопределя бъдещите действия между администрации и граждани в посока активното им включване в публичното управление в областта на регионалното развитие в посочените области.
Поставените цели при изпълнението на дейността са:
-Да се определят инструментите, които са най-подходящи за въздействие и подготовка на участниците в целевата група;
-Получаване на оценка за гражданското участие в политиката за регионално развитие през погледа на гражданите и областите и общински администрации;
-Въз основа на получената субективна картина да се направи анализ по отношение на възможностите за повишаване участието на гражданите във формулирането и изпълнението на регионалните политики;
-Резултатите ще послужат като ориентация в управленските действия на регионалните органи и органите на местната власт;
-В резултат на получените оценки и направените анализи ще се формулират модели и препоръки за повишаване на гражданското участие.
Дейността е насочена към следните две целеви групи - областни и общински администрации и граждани в областите Пловдив, Пазарджик, Кърджали, Хасково и Смолян.
Планираната дейност попада в дейности от група № 1 от Насоките за кандидатстване: Дейности по разработване на анализи, проучвания, оценки и други сходни дейности, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики. |
16 368.00
|
16 320.00
|
Дейност 2.
Извършване на проучвания на добри практики и/или иновативни решения, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионалната политика: Дейност 2 предвижда извършването на проучвания за добри и иновативни практики, и решения за подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионалната политика. За изпълнението на дейността ще бъде нает външен изпълнител, който ще осъществи проучването и събирането на добри практики и примери от страната и чужбина, свързани с участието на гражданите в процесите на вземане на решения, отнасящи се до политиките за регионално развитие. Събраните добри и иновативни практики ще послужат за набелязването на успешни мерки за подобряване и повишаване на гражданското участие, чиито примери областните и общински администрации могат да имплементират в тяхната практика. В резултат на проучването, изпълнителят ще селектира добри и иновативни примери по негова преценка и ще ги представи в доклад. Този доклад ще служи като добра основа за изграждане на знания в администрациите за приложени вече успешни примери. Докладът ще бъде и представен и на обществения форум в Дейност 6 и по време на провеждането на Дейност 7 - Инкубатор за идеи.
Поставените цели при изпълнението на дейността са следните:
-Проучване на добри и иновативни практики за повишаване участието на гражданите в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионални политики от страната и от международния опит;
-Селектиране на проучените добри практики и решения;
-Разработване на доклад с добри и иновативни практики;
В резултат от изпълнението на дейността се очаква да се разширят познанията на администрациите за приложени успешни примери и транспониране на някои от добрите/ иновативни практики от тях през следващия програмен период.
Дейността е насочена към следните целеви групи:
-Областните и общинските администрации;
-Общественост;
-Неправителствени организации;
-Бизнес.
Дейността е насочена към тези 5 целеви групи, тъй като този доклад ще послужи не само на административните структури в областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Хасково и Кърджали, но и всички заинтересовани страни ще имат възможността да се запознаят с подбраните добри примери и да генерират идеи за конкретни действия/ проекти.
Планираната дейност попада в дейности от група № 1 от Насоките за кандидатстване: Дейности по разработване на анализи, проучвания, оценки и други сходни дейности, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики. |
6 480.00
|
6 468.00
|
Дейност 3.
Разработване на анализи и модели за подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионалната политика: Дейността предвижда да бъде разработен анализ на проблемите, пречките и предизвикателствата пред активното включване на гражданите в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионалните политики в областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Хасково и Кърджали. Разработването на анализа ще се базира на проведеното социологическо проучване от Дейност 1 и представените резултати от него, както и на събраните добри и иновативни практики от страната и чужбина в Дейност 2. Анализът ще отчита и тенденциите в политическото развитие, както и влиянието на външни фактори, като нормативната уредба в страната, членството ни в ЕС и др., които оказват влияние върху участието на гражданите в регионалната политика и в резултат на това ще се изведат тенденции за развитие на гражданското общество през следващите години в избраните области. Предвид резултатите от проведеното проучване в Дейност 1, събраните добри и иновативни практики и анализът с тенденциите за развитие, ще се изготвят модели за подобряване на гражданското участие в процесите на вземане на решения, свързани с политиката за регионално развитие. Документът с анализа и разработените методи ще бъдат представени на обществения форум, като ще бъдат дискутирани възможности за тяхното реално приложение.
Планираната дейност е насочена към областните и общинските администрации, тъй като те са органите, осъществяващи политиката за регионално развитие на регионално и местно ниво и вземат решения за предприемането на действия по отношение на повишаване на участието на гражданите в политиката за регионално развитие.
Планираната дейност попада в дейности от група № 1 от Насоките за кандидатстване: Дейности по разработване на анализи, проучвания, оценки и други сходни дейности, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики.
Целта на дейността е разработените анализи и модели да послужат за отправянето на препоръки и набелязването на мерки за постигането на по-ефективно, отговорно и прозрачно управление на политиката за регионално развитие, чрез включването на гражданите в тези процеси. |
7 920.00
|
7 908.00
|
Дейност 4.
Изготвяне на документ с отправени препоръки, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионалната политика : Дейността предвижда да бъде разработен документ с отправени препоръки за подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на регионалната политика. Документът с препоръките ще представлява един план, който отразява желаната визия за повишаване участието на гражданите в публичните политики, съобразно набелязаните вече слаби страни и проблеми. В резултат на направеното социологическо проучване от Дейност 1 и изготвените, подбраните добри практики от Дейност 2 и разработените анализи и модели в Дейност 3, където са набелязани основните проблеми, пречки и слаби страни по отношение на включването на гражданите във формулирането, изпълнението и мониторинга на регионалните политики, ще бъдат предложени именно такива препоръки с възможности за повишаване на участието на гражданите в регионалното управление през следващия програмен период 2021-2027 г. по отношение на изготвянето на стратегическите документи.
Документът с препоръки няма да има императивен характер, а целта е да се намери реалното им приложение в практиките на областните и общинските администрации. Тяхното прилагане впоследствие, цели да постигне отразяване на общественото мнение във всеки един стратегически документ, свързан с регионалната политика, а в крайна сметка и да се прецени какви са очакванията на обществеността от конкретната политика и какви биха били политическите, икономическите и социалните последици от въвеждането в действие на определен документ, стратегия, план и др.
Предвидено е областните и общинските администрации и НПО да се запознаят с дадените препоръки и да ги дискутират на широк обществен форум. Гражданите ще се запознаят с изготвения доклад с препоръки по време на презентационната част от събитието в Дейност 7 - Инкубатор за идеи.
Дейност 4 е насочена към областните и общинските администрации, тъй като те са органите, осъществяващи публичните политики и те трябва да използват различни похвати, чрез които да заинтересоват гражданите в процесите на вземане на решения, касаещи регионалната политика. Реализирането на следващите дейности по проекта ще бъдат началните стъпки към изпълнението на препоръките.
Дейността попада в дейностите от група № 1: Дейности по разработване на анализи, проучвания, оценки и други сходни дейности, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство. |
4 800.00
|
4 788.00
|
Дейност 5.
Разработване на механизъм за обратна връзка и оценка от страна на гражданите и бизнеса за взаимоотношенията им с областните и общинските администрации.: Дейността предвижда разработването на механизъм за обратна връзка и оценка от страна на гражданите и бизнеса за взаимоотношенията им с областните и общинските администрации. Целта на дейността е да бъде разработен такъв механизъм, който да позволява осъществяването на обратна връзка от страна на администрациите с гражданите. По такъв начин гражданите ще имат възможността да дават оценки при реализацията на политиките за регионално развитие във всеки един етап. Основен принцип на гражданското участие е именно получаването нa обратна връзка, чрез мнения, предложения от граждани, НПО, бизнес за всички решения, които се вземат от регионалните органи и органите на местното самоуправление.
Дейността е насочена както към областните и общинските администрации, така и към обществеността и НПО. От една страна това е така, тъй като гражданите ще имат възможност свободно да упражняват своето право, а именно да участват във вземането на решения при формулирането, изпълнението и мониторинга на политиките, а от друга страна областните и общинските администрации ще получават не само оценка за работата си, но и предложения и идеи, т.е. гражданите се явяват коректив на властта.
Целта на поставената задача е чрез разработения механизъм за обратна връзка да се постигне по-отговорно, прозрачно и партньорско управление.
Планираната дейност попада в допустимите дейности от група № 2 от Насоките за кандидатстване: Дейности по разработване на механизми и инструментариум за граждански мониторинг и осъществяване на граждански мониторинг върху действията, решенията, политиките и законодателството, провеждани от държавата. |
4 800.00
|
4 788.00
|
Дейност 6. Провеждане на Обществен форум за съвместни действия между НПО и областните и общинските администрации за реализацията на политиките за регионално развитие.: Дейността предвижда провеждането на обществен форум, на който ще вземат участие областните и общинските администрации и НПО. Форумът ще бъде двудневен. На обществения форум ще се обсъдят разработените модели и предложените препоръки от дейности 3 и 4 за подобряване на гражданското участие в процесите на вземане на решения, отнасящи се до регионалната политика и ще бъде представен разработения механизъм за обратна връзка. При провеждането на обществения форум ще бъде приложен метода World Cafe, тъй като е най-подходящ за постигането на широк обществен диалог. Събитието ще се проведе като участниците (представители на НПО, областните и общинските администрации) ще сядат на маси, като на всяка маса ще има по няколко стола с представители на различни групи по интереси. Обсъжданията ще се провеждат на кръгове, като общо ще има 3 кръга, като всеки един от тях ще трае по 21 минути. След като изтече това време участниците ще могат да се местят по другите маси, за да обменят идеи и набелязват предложения за по-активното включване на гражданите при разработването на стратегически документи в областта на регионалното развитие, както и бъдещите възможности за изпълнение на проекти по Оперативните програми за следващия програмен период 2021-2027 г.
След края на всички кръгове ще излиза по един представител от всяка маса и ще представя набелязаните проблеми, идеи, които биха могли да се приложат в областта на разработването и изпълнението на регионалните политики.
Дейността предвижда да се проведе двудневен обществен форум, като на него ще присъстват представители от областните и общинските администрации и представители на НПО, както и външен изпълнител, участвал в изпълнението на Дейности 1, 2, 3, 4 и 5. Външният изпълнител ще участва активно в провеждането на дискусията и ще се произнася експертно, с оглед на факта, че той е запознат със същността на проекта. Общият брой на всички участници във форума е 70.
Целта на тази дейност е да се реализират съвместни действия между областните и общинските администрации и НПО, за да се постигне партньорско управление в областта на разработването и изпълнението на регионалната политика.
Целевите групи, към които е насочена дейността, са областните и общинските администрации и НПО.
Дейността попада в допустимите дейности от група № 3: Съвместни дейности между НПО, като посредници на/ с гражданите и бизнеса, и администрациите за реализация на публични политики, законодателство и управление. |
15 516.00
|
13 110.72
|
Дейност 7. Инкубатор за идеи: Дейността предвижда провеждането на информационно събитие, на което ще вземат участие представители на областните и общинските администрации, НПО и представители на обществеността. Целта на събитието, в което ще вземат участие 70 участници - представители на областните, общинските администрации, НПО, обществеността е да се презентират всички дейности по проекта, изпълнени до този момент и най-вече да се чуят мненията и предложенията от страна на гражданите за бъдещи действия, свързани с повишаване на участието им във вземането на решения в областта на регионалната политика. В тази дейност ще се представят и набелязаните проектни виждания от обществения форум в Дейност 6.
Представителите на обществеността ще се изкажат по отношение на предложенията, направени от областните и общинските администрации и от НПО от дейност 6. Провеждането на мероприятието ще бъде осъществено на 2 етапа: презентационна част и работна част (инкубатор за идеи). В презентационната част ще се представят реализираните дейности по проекта, като за целта се предвижда да присъства и някой от експертите в една от следните Дейности: 1, 2, 3, 4 и 5, които са запознати с тематиката на проекта.
На базата на всички изпълнени до момента дейности участниците ще се организират в работни групи и ще генерират идеи (инкубатор за идеи). Те ще направят опит в рамките на 2 часа всяка една група да определи приоритети за развитието на една от областите - Пловдив, Пазарджик, Смолян, Хасково и Кърджали и да разработят Инвестиционна карта за приоритетно развитие, която преди всичко ще бъде израз на вижданията на всички заинтересовани страни - граждани, НПО, областните и общинските администрации. Тази карта може да послужи като добър пример за включване на гражданите в процесите на вземане на решения в областта на регионалното развитие и този подход може да бъде прилаган успешно в следващия програмен период 2021-2027 г. за разработването на стратегически документи в областта на регионалната политика. Всички разработени идеи и предложения от Дейност 7 ще се разпространят и изпратят по електронен път до областните и общинските администрации след приключване на събитието, както и ще бъдат публикувани в сайта на фондацията.
Целта на дейността е да се изгради един своеобразен инкубатор за идеи, израз на съвместната работа на всички целеви групи, по отношение на формулирането, изпълнението и мониторинга на регионалните политики.
В планираната дейност освен посочените групи представители, ще участват и представители на хора с увреждания, които ще дадат конкретни предложения за подобряване на градската среда.
Целта е да се развие в заинтересованите страни умения да работят съвместно и в бъдеще, за да се постигнат 3-те набелязани цели на проекта,а именно:
-Партньорско управление с гражданите и бизнеса;
-Открито и отговорно управление;
-Подобряване на социално-икономическата среда в резултат на по-открито и отговорно управление.
Дейността попада в допустимите дейности от група № 4: Дейности по повишаване на обществената осведоменост и насърчаване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство. Тази дейност попада към тази група дейности от Насоките за кандидатстване, тъй като чрез нея ще се осведоми обществеността за реализираните дейности по проекта и ще се насърчат гражданите да участват активно във вземането на решения.
|
7 476.00
|
6 390.72
|