Активизиране и овластяване на родителите за участие в образователния процес : Активизиране и овластяване на родителите за участие в образователния процес са дейности заложени в общинския План за действие на община Павликени в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна ситуация.
Привличането на родителите в процеса на образование е предпоставка за повишаване нивото на социална интеграция и успеваемост на деца от етническите малцинства от община Павликени. Чрез дейността си поставяме като основна цел да превърнем родителите в активен участник и партньор на училището в образователния процес: в усилията за привличане и задържане на ромските деца в класните стаи, повишаване на качеството на образоване и създаването на необходимите предпоставки за успешно продължаване на образованието в гимназиален етап, както и за последващата им успешна реализация на пазара на труда. Втора важна цел на дейността е установяване на партньорство между училището и родителската общност, така че родителите да участват реално във живота на училището и вземането на важни управленски решения: което ще превърне училището в център на местната общност. Ще активизира работата на Обществените съвети според изискванията на Закона за предучилищното и училищното образование. Допълнителна цел е формирането на доверие между родителите от малцинствата и мнозинството чрез ангажирането им в съвместни дейности за образованието на техните деца. Активни действия за повишаване на родителския им капацитет.
Дейността е насочена както към ромските родители, родителите от други етническите малцинства, така и към родителите от мнозинството. В дейността ще участват родители от всички етноси, което е предпоставка за формирането на доверие и толерантност между тях.
Изпълнението на дейността ще надгради вече изпълняваните дейности на ЦМЕДТ „Амалипе“ с родители. От 2011 г. в ОУ „Св. Кл. Охридски“ град Павликени, ОУ „Бачо Киро“ гр. Бяла Черква и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Батак, работят по Програма за намаляване на ромските деца от училище, като в училищата има изградени и функциониращи Родителски клубове. От 2015 година в Програмата участват всички училища на територията на общината. В тези училищата ще бъдат създадени Родителски клубове обединяващи български и ромски родители на базата на опита на ОУ „Св. Кл. Охридски“ град Павликени, където модела е най-успешен.
Ще продължи да функционира Центъра за развитие на общността, който функционира в община Павликени от 2011 година. Центъра за развитие на общността е нов тип интегрирана услуга, базирана в общността за повишаване на социалния потенциал на местните общности, както и здравни, информационни и образователни дейности, имащи за основна цел, да подпомогнат и подкрепят развитието на местните ромски общности.
За изпълнението на дейността на общинско ниво ще бъдат назначени образователни медиатори от ромски произход. Основните изисквания към тях ще са да се ползват с доверието на родителите. Образователните медиатори ще бъдат ангажирани на пълен работен ден и ще координират изпълнението на дейностите, описани по-долу. Медиаторите ще бъдат подпомагани от експерт "Образователна интеграция - развитие на местната общност", който ще подпомага и мониторира дейността на образователните медиатори и ще модерира промяната на нагласите в общността. Неговата заетост ще е до 910 часа за целия проект (по примерен график за всички проекти, по които работи, и декларация за отработените часове). В същото време в екипа ще бъдат включени и старши експерт "Образователни дейности - интеркултурно образование" и сътрудник „Образователни дейности – интеркултурно образование“, които ще подпомагат всички институции в проекта за правилното въвеждане на интеркултурни елементи и постигането на ефективна образователна интеграция. В същото време задължение на експертите „образователни дейности“ е да подпомагат методически и да ръководят организационно дейността (около 756 часа за целия проект). |
81 404.40
|
69 006.84
|
Подобряване на образователната среда в СУ "Бачо Киро" гр.Павликени, в което се обучават интегрирано ученици от етническите малцинства.: В СУ „Б.Киро” гр. Павликени се работи активно училището да се превърне в отворен и многофункционален център, който създава, поддържа и свързва общността от ученици, учители, родители и други участници в обществения живот в населеното място.
Във връзка с интеграцията на учениците от етническите малцинства, повишаване на мотивацията им за учене и превенция на отпадането по време и след приключването на етап ще организираме редица взаимносвързани дейности, насочени към подобряване на възможностите за обучение по информационни технологии и чужди езици (с най-голям интерес сред учениците), както и на възможностите за общуване между младите хора.
Друга част от дейността ще бъде фокусирана върху въвеждането на групи по интереси развиващи творческите заложби на учениците и удовлетворявайки потребността им от изява. В 10 групи за личностно развитие ще бъдат включени ученици с поведенчески проблеми и неадаптивно поведение и с тях ще работят педагогически съветници на училището.
За изпълнение на предвидените дейности и цялостно подобряване на образователната среда в СУ се предвижда да бъдат оборудвани и обзаведени спортен център, компютърен център и фонетичен кабинет. За целите на предвидените срещи и занятия е от изключителна важност да бъде закупена необходимата техника.
Въвеждането на 20 гр.по интереси ще са предназначени за учениците от I – XII кл. и няма да се припокриват с групи, по други програми, а допълват извънкласните дейности в училище, без да припокриват или дублират такива, заложени в уч.план и финансирани с бюджетни средства. Целта им е да предложат допълнителни и развиващи занимания на учениците от различен етнически произход в училището, подкрепяйки мотивацията им за учене и в посока превенция на отпадането от образователната система. Те ще ангажират учениците в училищните сгради след учебно време, като допринесат за осмислянето на свободното им време.
В предвиждат се 10 гр.за личностно развитие, чрез интерактивни методи за работа ще се преодолеят негативните последици от влиянията на средата или липсата на родителска неангажираност. В група от 3-5 души, чрез иновативни подходи, ще се развива мотивация за учене и професионално ориентиране на обхванатите. До момента в училището не са съставяни подобни групи и не са провеждани подобни занятия. Чрез тях ще се повиши мотивацията за личностно развитие, особено сред етническите малцинства, вследствие на подкрепата и насърчаването на развитието на индивидуалните им заложби. Тематичният кръг ще бъде насочен към себепознание, само актуализация и подкрепа в решаването на трудности, допълване на кръга от социалните умения и компенсиране на липсващи такива. Занятията ще са по 40 минути.
Предвиденото оборудване и обзавеждане е пряко свързано с дейността и конкретна работа с целевата група, а именно:
Фонетичен кабинет – обезпечават функц.на групи по интереси в областта на чуждите езици, чуждоезиковото обучение и обучението по бълг.език, за ученици, чийто майчин език не е български. Наличието на такъв кабинет чувствително ще подобри ефективността от работата в областта на езиковата подготовка и ще насърчи мотивацията за учене на учениците.
Компютърен център – 2 компютърни кабинета, за удовлетворение на интересите на учениците към информ.технологии и насърчаване изучаването им в групи по интереси. Това ще им предостави възможности за подобряване на ефективността от обучението и за развитие на релевантни способности и таланти, включително и в извънуучебно време. Съществуващите кабинети са оборудвани с остаряла техника, неотговаряща на съвременните изисквания.
Посетителски пейки и мултимедийни проектори – обезпечават дейността на всички групи и ще се ползват за създаване на мобилни лектории, включително и на открито. Чрез наличните подвижни мултимедийни проектори се обезпечава учебния процес.
Оборудване и обзавеждане за спортен център – за развитие на спортни интереси и функционирането на съответни клубове за спорт на закрито, включително и фитнес, бодибилдинг и др. |
171 127.67
|
162 469.39
|
Преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност (включително чрез провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация, основана на раса, етнически произход или религиозна принадлежност): Целта на предвидената информационна кампания е създаване на предпоставки за преодоляване на негативните обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност. В рамките на кампанията ще бъдат организирани и проведени три семинара (в три различни населени места на общината), един дискусионен форум и заключителна конференция. Дискусионният форум и заключителната конференция ще се проведат на територията на Община Павликени. По време на реализиране на дейността ще бъде предоставена информация, ще бъдат направени презентации и проведени дискусии насочени към недопускането на дискриминация, основана на раса, етнически произход и религиозна принадлежност. Всички предвидени мероприятия ще бъдат еднодневни. С оглед на продължителността на срока на реализиране на проекта, същият ще обхване най-малко две учебни години. В тази връзка се предвижда, провеждането на мероприятията да бъде съобразено с учебната година на учениците, като целта е трите семинара да се организират и проведат през първата учебна година, а дискусионния форум и заключителната конференция - през втората учебна година. За участие в семинарите ще бъдат поканени родители, учители, представители на НПО, на местата власт и др. заинтересовани страни, с цел да се осигури по-голяма представителност и дългосрочен положителен ефект от реализирането на настоящата дейност. На семинари ще бъдат представени основните аспекти на във връзка с наличните негативни обществени нагласи, основани на произход и културна идентичност (включително чрез провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация, основана на раса, етнически произход или религиозна принадлежност), както и причините за съществуването на тези нагласи. На семинарите ще присъстват до 35 участници. На дискусионния форум ще бъде поставен акцента върху образователната интеграция и връзката с обществените нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност, с фокус в община Павликени. На дискусионния форум ще присъстват до 40 участници, представители на целевите групи и заинтересованите страни. На базата на обобщените резултати от трите семинара и дискусионния форум ще се поставят акцентите в програмата на заключителната конференция. Конференцията ще бъде насочена към проблемите на интеграционните процеси и проблемите на територията на община Павликени, с оглед на негативните обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност. На събитието ще участват до 50 човека, представители на местната власт, държавни институции, училищата, неправителствени организации, родители, ученици, учители и др. представители на целевата група и заинтересованите страни. В резултат на заключителната конференция трябва да се формулират препоръки и предложения за преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност (включително чрез провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация, основана на раса, етнически произход или религиозна принадлежност) на територията на Община Павликени, с цел да се създаде среда за толерантно мултикултурно разбирателство и недопускане на дискриминация. Съвкупността от предвидените по настояща дейност събития е подбрана така, че да бъде дадена възможност да се обсъдят гледните точки на заинтересованите страни, което пък ще бъде основополагащо при определянето на бъдещите съвместни действия и вземане на решения, които ще подобрят процесите на интеграция между различните етноси, както и ще се минимизират причините, водещи до съществуване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход и културна идентичност. |
49 140.00
|
26 522.40
|