Подобряване на цялостната дейност на дружеството, чрез изграждане на нова сграда за отглеждане на крави и внедряване на ново оборудване в земеделското стопанство.: „БОРО ИК” ЕООД с настоящето проектно предложение предвижда модернизиране на земеделското стопанство чрез изграждане на селскостопанска постройка за отглеждане на 60 бр. говеда за месо и закупуване на оборудване на обща стойност 211 784,39 лв. без ДДС, както следва:
1.Обор за крави-майки с телета 184 кв.м. 68 855,66 лв.
2. Торов канал - 29 888,67 лв.
3.Външни площадкови мрежи 7 974,640 лв.
4.Автоматизирана ветрозащитна система за отвор с размери до 17,00 m дължина x 2,00 m височина, производител Arntjen – 1бр. 29 835,27 лв.
5.Автоматизирана ветрозащитна система за отвор с размери до 17,00 m дължина x 3,25 m височина Arntjen – 1бр. 34 911,96 лв.
6.Автоматични групови поилки LaBuvetteq THERMOLAC 40 GV – 2бр. 5 087,94 лв.
7.Стоманобетонов скаров под за говеда – 39,56 кв.м. 3 060,86 лв.
8.Торов тракторен миксер производител Eisele – 1бр. 12 478,20 лв.
9.Метални ограничителни прегради при хранителен фронт с тилна тръба 17 л.м. 4 026,47 лв.
10.Метални преградни врати, отваряеми, със заключалка 26 л.м. 12 774,43 лв.
11.Метални преградни врати, неотваряеми 6 л.м. 2 890,33 лв.
Животните в кравефермата ще се отглеждат на оборно-пасищен принцип, като през по-голямата част от годината се отглеждат и хранят свободно върху пасища, а през студените зимни месеци се предвижда животните да бъдат настанявани в обора, където се осигуряват необходимите условия за отглеждане, хранене и поене на животните.
Храненето на животните по време на престоя в обора ще се извършва, като храната се раздава върху хранителна пътека. Достъпът до пресни количества вода ще се осигурява от оборни групови поилки, като животните имат постоянен и неограничен достъп до прясна вода.
Технологията на отглеждане на животните в обора предвижда пода на груповия бокс за лежане да бъдат застлан с несменяема сламено-торова постеля, която е много мека, поради съставните си елементи и постелята наподобява сандвич.
Под торовата пътека до хранителната се предвижда и изграждане на стоманобетонов торов канал, където се събира основно оборския тор за периода, когато животните са в него.
В края на торовия канал има изградена шахта, в която е позициониран тракторен миксер за хомогенизация на тора, преди да бъде извозен до пасищата.
Технологичната постройка на кравефермата дава реални предпоставки за постигане на високи резултати от инвестицията. На животните се осигурява достатъчно свободна площ за движение, хранене, поене и оптимални условия за микроклимат в обора. Всичко това дава необходимата сигурност за правилното развитие на фермата, погледнато от хигиенична гледна точка.
Разработеният технологичен проект дава реални предпоставки за достигане на най-добри параметри, като висок прираст на животните, добро здравословно състояние на животните, нисък дял на ремонта в стадото и т.н. Положителните насоки се определят от:
- благоприятен терен за разполагане;
- сградата за животните се отличава с достатъчно място за разходка, за хранене, за почивка и спане на животните;
- обора е пригоден за добро естествено вентилиране, като в същото време не позволяват създаването на течение в него;
- автоматизирана поилна система;
- механизирано или групово раздаване на храната в посредством съвременна техника и др.
Всички тези предпоставки благоприятстват правилното развитие на живота във фермата. Също така е намалена нуждата от работна ръка, посредством което ще е възможно изпълнението на правилен контрол
|
205 784.43
|
0.00
|