Активиране на икономически неактивни лица и включване в заетост: II. Направление „Подобряване достъпа до заетост”
Основна цел на дейността е да бъдат наети 20 икономически неактивни лица от ромската общност и лица населяващи територии, в т.ч. с ниска гъстота на населението, селски и изолирани райони, части от населени места, в които е налице концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация, висока безработица, ниски доходи, ограничен достъп до публични услуги, териториална сегрегация, пространствена изолация и др., каквито са всички жители на община Две могили, тъй като над 50% от населението живее в села.
Наетите лица ще работят в продължение на 24 месеца (12 месеца -10 лица и още 12 месеца - 10 лица) на минимална работна заплата и ще бъдат назначени от община Две могили като работодател.
Назначението при работодател ще представлява нетно увеличение на броя на персонала в съответното предприятие в сравнение със средния брой на персонала през последните дванадесет месеца.
Лицата ще извършват рутинни за предприятието дейности като:
• Организиране на дейността по събиране, извозване и обезвреждане в депа и други съоръжения, на битови отпадъци на територията на община Две Могили;
• Почистване и поддържане на улични платна, площади, алеи, паркове и други територии в Общината, предназначени за обществено ползване;
• Предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища;
• Почистване и поддържане на дъждоприемните шахти в град Две могили;
• Озеленяване: поддръжка на паркове и градини и други зелени и цветни площи, поддръжка на дървесната и храстовидната растителност и залесяване в населени места и извън тях.
|
184 499.19
|
184 509.11
|
Мотивиране за активно поведение на пазара на труда : I. Направление „Подобряване достъпа до заетост” Дейността по провеждане на мотивационни обучения има за основна цел справянето с най-трудния за преодоляване и изключително индивидуален за директно адресиране проблем с мотивацията на лицата от целевата група. Именно поради тези специфики, кандидатът е предвидил следната методология на провеждане на тези курсове:
1. Ще бъде осигурено групово консултиране за възможностите за информиране и търсене на работа, мотивиране за активно поведение при търсене на работа, психологическо подпомагане, извършвано от дипломиран психолог, който първо ще оцени отделните индивидуални характеристики на лицата в групата и ще се опита да генерира необходимия групов ресурс за общо подпомагане. Основата цел е формиране на социални умения при търсене на работа или активирането им при продължително отсъствие от пазара на труда. Изключително важни са техниките за справяне със стреса и повишаване на самооценката на неактивните лица, изграждане на основни умения за общуване и представяне пред работодатели, подпомагане на трудовата реализация и адаптацията към пазара на труда и др.
2. Провеждане на групови занимания за усвояване на конкретни умения и компетенции по писане на автобиография, подходи при търсенето на работа и селектирането на подходящите обяви, писане на мотивационно писмо и др. Чрез участие в мотивационно обучение лицата придобиват знания и умения за ориентиране на пазара на труда и адаптиране към неговите изисквания, за търсене и избор на подходящо обучение или заетост. Обучението е насочено към усвояване на умения за подготовка на документи за кандидатстване за работа, усвояване на умения за ефективно използване на различни източници на информация за свободни работни места, усвояване на умения за успешно представяне пред работодател, използване на позитивното влияние на групата - повишаване на активността за търсене на работа, сътрудничество, подпомагане, насърчаване. Конкретните програми на модулите от мотивационното обучение ще бъдат разработени от избраните обучители, но като минимум то трябва да осигурява овладяването на: - Техники за ефективна комуникация; - Подготовка на документи при кандидатстване за работа; - Подготовка за явяване на интервю/събеседване с работодател; - Изготвяне на план за търсене на работа и реализация. Дейността предвижда мотивационното обучение да се подпомогне и от интерактивни видео уроци.Чрез аудиовизуален подход се постига най-висока добавена стойност и резултати от планираните дейности, тъй като голяма част от целевата група са с основна и по-ниска степен на образование. Видео уроците позволяват ползването им за неопределено време от неопределен брой ползватели без да се разваля тяхното качество, за разлика от хартиените носители, които често се ползват по веднъж. Изготвените видео уроци ще могат да бъдат ползвани от общината за следващи подобни инициативи. Видеоуроците ще бъдат с продължителност за всеки от тях 3/ 5 мин., като ще употребяват лесен и достъпен език по темите: - как да се представим най-добре на интервю за работа; - как да изготвя своята автобиография и във какъв формат; - стресът и до какво може да доведе той при търсене на работа; - как да избера най-подходящата за мен професия; - как да си потърся работа в интернет; - ефективната комуникация, ключ към успеха; - как да запазя работата си и да повиша доверието на работодателите си в мен. Предвижда се (където е приложимо) да има лек комичен елемент с цел по-доброто възприемане, усвояване и запомняне на представения материал.
Груповото консултиране ще бъде в рамките на 42 часа/лице. В дейността ще бъдат включени и активираните вследствие на предходната дейност 5 лица от целевата група. С активираните лица от целевата група активно ще работят и двама медиатори от ромски произход. Те ще им оказват съдействие при работа с държавните институции в сферата на намирането на работа и ще съдействат за разширяване на контингента от работодатели, които ползват услугите на ДБТ. |
29 650.00
|
29 650.00
|
Мотивиране за активно поведение на пазара на труда (практически модул): I. Направление „Подобряване достъпа до заетост”
Дейността е съставена от изцяло практическа част. Тя включва усвояването на конкретни умения и компетенции в практическа среда и със самостоятелна работа по следните теми:
- Кои са най- подходящата за мен професия?
- Как да съставя автобиография?
- Как да напишем мотивационно писмо?
- Къде мога да потърся работа?
- Изготвяне на план за търсене на работа
- Как да се подготвим за интервю за работа?
- Как трябва да се държа на интервю за работа?
- Как да получите работата?
- Как да запазя работата си?
- Как да напусна работа?
Необходимостта от практически занимания е продиктувана поради факта, че лицата са малограмотни и им е необходима индивидуална, конкретна, настоятелна работа с преподавател за да могат сами да работят по всяка една от горните теми и по този начин да повишат своя капацитет и мотивация за търсене на работа. Способността да се справяш сам и да си адекватен на новите реалности ще допринесе за тяхната мотивация и ще улесни достъпа им до пазара на труда.
Групата ще бъде компактна с до 5 участници, за може да се обърне по- голямо внимание на всеки. Ще бъдат изготвени визуални информационни и презентационни материали с достъпно съдържание за по- добро разбиране на материала от групата.
Дейността ще обхване общо тридесет участника преминали вече обучения по предходната дейност.
Заниманията за всяка група (общо 6 групи) ще се състоят в рамките на 5 дни (по две теми от гореспоменатите на ден).
|
20 000.00
|
20 000.00
|
Работа в общността за формиране на подкрепяща среда: IНаправление II. „Подобряване на достъпа до образование“
Партньорът Сдружение "Карпе Дием" ще бъде отговорно за реализация на дейности по пълноценна социализация на лица от етническите малцинства. Реализиране на общностни кампании и работа в общността за формиране на подкрепяща среда и превръщане на образованието в устойчива ценност и намаляване на отпадналите от образователния процес ученици.
1. Общностната кампания предвижда организиране на публични мероприятия - Беседи "Опознай различните" с родителите на ученици от ромски произход за необходимостта от образование. Беседите ще включват и представители на социално- уязвими групи и жители на общината по време, като участниците ще имат възможност да научат повече едни за други представяйки положителните аспекти от своите култури под формата на неформални образователни дейности базирани на взаимното учене и приемане на различните езици, култура, вярвания и ценности. Предвижда се организиране на 6 такива еднодневни беседи в рамките на 6 месеца за общо 120 лица представители на целевата група
2. В рамките на дейността се предвиждат срещи с родители /от училищата в общината/ и работа с експерти - консултанти по образователни затруднения, които ще осигурят формиране на позитивни нагласи спрямо различните общности и преодоляване на негативни стереотипи с оглед осигуряването са подходяща и приобщаваща образователна среда.
3. Ще бъдат реализирани индивидуални срещи с деца със затруднения в адаптацията със специалисти педагог, психолог и административни дейности.
4. С оглед стимулиране на активното участие в образование и обучение и повишаване на неговата привлекателност за децата в предучилищни групи ще бъдат организирани посещения на музеи и манастири в околността заедно с родителите. Това ще даде положителен тласък към конвергенция и усещане за общност.
Клуб на родителит В рамките на тази дейност ще бъде създаден и Клуб на родителите, който цели пряко включване на родителите в живота на училището. За постигане целите на тази дейност родители на ученици от малцинствени групи ще бъдат привличани за участие в дейностите чрез различни активности като кулинарен конкурс за деца и родители, както и в подготовката на различните културни прояви (спортни празници, чествания и др.), планирани в календара на общината.
Сесиите на клуба ще се провеждат веднъж месечно, еднодневно, в рамките на 1 учебна година. Целта на тази дейност е да се създаде устойчива практика, която ще допринесе за подобряването на достъпа до образование. Предвижда се чрез организиране на обучителни мероприятия с неформален характер в клуба да се стимулира положителната нагласа на родителите спрямо обучението и образованието, като се представят пряко ползите от усвояването на нови умения. В клуба ще бъдат провеждани и регулярни семинари за ролята на родителите в живота на ученика и тяхното участие във възпитателния процес.
Организирането на съвместни дейности между родители и деца ще спомогне за по- доброто им взаимно разбирателство и преодоляване на конфликти, които биха предизвикали понижена мотивация за посещение на училище.
Във връзка с изпълнение на тази дейност ще бъде назначен и един образователен медиатор от ромската общност. Клубът ще включи не по-малко от 30 представители на целевата група родители. |
40 900.00
|
75 031.45
|
Предоставяне на индивидуални консултации и социално-здравна медиация: III. Направление „Подобряване достъпа до социални и здравни услуги”
Община Две Могили има сериозен опит натрупан в продължение на няколко десетилетия в областта на предоставянето на социални услуги на маргинализирани групи. В настоящото проектно предложение общината ще има възможността да предостави своето натрупано ноу-хау. За целта се планира да се наемат специалисти и да се осигури специализирана помощ на целевата група по проекта.
Помощта се състои в предоставяне на соц. услуги като социално–правни консултации, психолог. и трудотерапевт. услуги, изготвяне и осъществяване на индивид. програми за соц. включване. Предоставяните услуги ще са с допълващ и надграждащ ефект към услугите на съществуващите звена към общината, така, че да бъдат обхванати минимум 30 потребители и същественото различие с останалите центрове за услуги в общината ще бъде, че този Център ще разполага със специалисти специализирали в работата със специфични целеви групи, каквито са ромите. С ромската общност се работи по-трудно отколкото с другите общности. Това отчасти се дължи на ниската им степен на образование и незнанието им, къде да потърсят помощ за своите възникнали здравни, правни или социални проблеми. Този център ще е ситуиран на достъпно място на територията на общината и ще се помещава в сграда общинска собственост с висока степен на достъпност. Центърът ще носи наименование "Достоен живот", където символиката на наименованието ще има градивен смисъл за изпълнението на извършваните в него дейности.
2. Център "Достоен живот" ще предоставя индивид. консултации и соц.-здравна медиация на представителите на целевите групи. През времетраенето на проекта центърът ще се менажира от община Две могили, като стремежа е да осигури устойчивост на дейностите и след приключване на проекта.
Често, проблемите на марг.групи и в частност ромите се нуждаят от комплексни интегр.услуги съчетаващи многопосочни инф.потоци, касаещи както сферата на социалните услуги и права, така и услуги в сферата на здравеопазването. Ромите в общината в повечето случаи имат поне няколко представители на семейството им на гурбет в чужбина. До голяма степен местната ромска общност се издържа именно по този начин. Въпреки това често срещат сериозни затруднения в ползването на здравни или социални услуги поради липса на информация или поради финансова невъзможност да се обърнат към специалисти, които да им разрешат проблема. Центърът ще бъде оборудван с подходящи мебели и ще бъде закупен видео екран, който ще е от съществена помощ за осъществяване на замислените по проекта дейности. Общината не разполага с бюджет и възможности за предоставяне на нормална работна среда и нормална среда за провеждане на планираните дейности, поради това се планират разходи за оборудване и обзавеждане на помещението.
Проектът предвижда наемането на социално-здравен медиатор, който бидейки от самата ромска общност ще има възможност от първо лице да достигне до имащите нужда лица от целевата група. Медиаторът ще насочва лицата към подходящата за тях услуга или специалист.
Дейността предвижда още и изготвянето и разпространението на инф. материали, свързани с работата на Център "Достоен живот". За да достигне до по-широк кръг от общността е целесъобразно да се изготвят плакати, брошури, дипляни, транспаранти и банери, които да бъдат поставени на видни места в общината, както и в ромските махали.
Един път месечно ще бъдат организирани и поканени представители на различни здравни специалисти, които по предварителен списък на лица, които са проявили желание да се прегледат безплатно ще осъществяват безплатно консултативно-профилактични прегледи както сред ромите, така и сред останалото гражданство на общината. За популяризиране на тези прегледи ще се предприемат стъпки за информация от "врата на врата", така че всички граждани на общината да имат информация, кога, къде и какъв специалист ще посети общината. |
120 763.62
|
103 610.25
|
Повишаване информираността относно социалните и здравните права на целевите групи; Насърчаване на семейното планиране.: IIII. Направление „Подобряване достъпа до социални и здравни услуги”
Проектът предвижда провеждането на 10 публични целодневни
мероприятия в два модула.
1 модул: Насочени към информираността относно социалните и здравните права на целевите групи и насърчаване на семейното планиране към отговорна раждаемост. Събитията ще се провеждат един път месечно.
Семейното планиране и отговорната раждаемост сред ромската общност почти липсва и дава на обществото един отрицателен ефект на неефективна социална система в дългосрочен план. В провежданите срещи ще участват освен представители на целевите групи, така и всички заинтересовани страни в лицето на общинските и социални власти, други неправителствени организации, областната управа, гражданите и др.
Първият модул ще се проведе със следната тематика:
- здравен статус и основни права на пациента;
- осигурителни права при придобито увреждане, болничен, майчинство и
др.;
- задължителни профилактични прегледи;
- превенция на социалното изключване;
- семейно планиране и планирана раждаемост;
- социални права и отговорност на гражданите;
- социални и здравни облекчения за лица в риск;
- клинични пътеки и доплащания;
- информиране и консултиране по въпросите свързани с пенсионирането;
- социални доплащания и права.
2 модул: Повишаване на здравната култура.
Във втората си част мероприятията ще са насочени главно към
повишаването на здравната култура на целевите групи. Сред ромската общност, а и сред всички жители на общината се наблюдава сериозен дефицит по отношение на информираността за някои сериозни, но много разпространени през последните години заразни заболявания като хепатит, туберкулоза, вирусен менингит, различните видове шарка, като дори в последните години се наблюдават случаи на видове едра шарка, считана за отдавна изчезнало заболяване доскоро в България и др. Не на последно място е необходимо провеждане на разяснителна кампания по отношение на ваксините. Развитието на някои от споменатите заболявания се дължат именно на намаляващия процент на ваксинирани деца.
Проектът предвижда провеждането на публични мероприятия, на които да бъдат представени разглежданите теми по достъпен и лесен за разбиране начин от целевите групи.
Ще бъдат изготвени и късометражни видео-материали по теми като:
- Хепатитът – тихият убиец;
- Туберкулоза – болест с много лица;
- Заразни болести и здраве – начин на живот;
- Въпроси и отговори за ваксините – мама знае!;
- Кажете „Да“ на отговорната бременност;
- Здравословното хранене - ключ към дълъг и пълноценен живот;
- Общи постановки на здравословния начин на живот.
Аудио-визуалните средства са с доказан висок ефект на въздействие сред целевите групи, още повече, че голяма част от тях не могат да четат и други конвенционални методи на запознаване с конкретните проблеми и провеждането на превенция са невъзможни. Този метод ще допринесе за достигане до много широк кръг лица от целевите групи и със сигурност би повлиял с положителен ефект за превенция на заболяванията и повишаване на здравната култура. В голяма степен очакваният ефект ще е и поради факта, че във филмите ще участват и местни жители. Видео материалите позволяват ползването им за неопределено време от неопределен брой ползватели без да се нарушава тяхното качество, за разлика от хартиените носители, които често се ползват по веднъж.
Изготвените видео уроци ще могат да бъдат ползвани от общината за следващи подобни инициативи, материалите с подходящата тематика ще бъдат предоставени за ползване и в училицата в общината.
Предвижда се на закупения в Център "Достоен живот" видео екран да бъдат прожектирани целево в работното време на центъра всички
изготвени аудио-видео материали, така, че докато чакат да бъдат поети от специалистите, лицата от целевата група да могат да ангажират вниманието си с нещо смислено и полезно като превенция на различни опасни заболявания, които ние можем да контролираме повишавайки знанията си по темата.
|
55 175.67
|
10 225.00
|
Повишаване информираността относно социалните и здравните права на целевите групи; Насърчаване на семейното планиране (практически модул): III. Направление „Подобряване достъпа до социални и здравни услуги”
Дейността отново е насочена главно към повишаване на здравната култура на целевите групи. Сред жителите на общината се наблюдава сериозен дефицит по отношение на информираността за някои сериозни, но много разпространени през последните години заразни заболявания като Корона вирус, морбили, хепатит и др.
Предвиждат се провеждането на мероприятия с по-практическа насоченост, свързана с предизвикателствата на съвременните реалности и пандемичния характер на все повече заболявания и какви мерки точно да предприемат при едни или други симптоми на тях и на близките им. Къде да отидат, какви медикаменти да си подсигурят за първа помощ. В случай на карантина, какво трябва да съдържа един шкаф за първа помощ и др. Реакция при инфаркти, перитонит, сърдечен арест и др.
Необходимостта от практически занимания е продиктувана от факта, че лицата са малограмотни и им е необходима индивидуална, конкретна, настоятелна работа с преподавател за да могат сами да изработят механизми за реакция. Придобитите знания и умения ще им дадат възможност да реагират въпреки липсата си на образование адекватно, а това може само по себе си да спаси живот. Най-близката болница е в гр. Русе и своевременната и адекватна реакция във възникнали здравословни ситуации са от съществено значение.
Групата ще бъде компактна с до 5 участници, за може да се обърне по- голямо внимание на всеки. Ще бъдат изготвени визуални информационни и презентационни материали с достъпно съдържание за по- добро разбиране на материала от групата.
Дейността ще обхване общо тридесет участника преминали вече обучения по предходната дейност.
Заниманията за всяка група (общо 6 групи) ще се състоят в рамките на 5 дни (по две теми от гореспоменатите на ден).
|
20 000.00
|
20 000.00
|
Преодоляване на негативните стереотипи по отношение на малцинствата и уязвимите групи: IV. Направление „Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи”
За преодоляване на негативните стереотипи наслагвани с десетилетия, дори столетия в съзнанието на българите и тяхното отношение към ромите е необходимо бавна и съзнателна работа по отношение на преодоляване на този начин на мислене. В цяла България се наблюдава сериозен прираст на ромското население спрямо българското и е желателно да бъдат изгладени различията между етносите. Процесът е бавен, но издигнатите стени нямат
шанс да останат толкова високи при условие, че българите все повече намаляват.
Дейността предвижда да се организират:
1. Два големи празника, които да сближат хората и те да се припознаят като съседи, приятели и т.н. Това би бил най-добрия подход към адекватно отношение за реализация на планове за бъдещето в тази посока. Единият празник планираме да се проведе между 1 и 9 септември 2019 г. Другият празник планираме да се проведе на Гергьовден 2020 г. Гергьовден е голям празник и за двата етноса и той се празнува и отбелязва задължително. И двете събития предвиждат да бъдат поканени фолклорни състави от всички етноси от цяла България. Ще се организират надпявания, надигравания, кукерски танци и представяне на местни вярвания и обичаи. Доказано е, че веселието сближава хората. Споделянето на обща маса, на обща пейка пред сцената и пр. е най-добрия посланик на сближаването. По време на мероприятията ще се раздават информационни листовки за възможностите, които дава проекта.
2. Изготвяне на филм за общината и живота на етносите в нея. Филмът ще представлява отправна точка и моментна картина на живота на хората и ще бъде основа за сравнение в бъдеще – как се е изменяла общината и хората живеещи в нея. Филмът ще даде любопитен и нестандартен прочит на наболелите проблеми за да може те да се проследят как и дали са решени във времето.
3. Провеждане на заключителна анкета сред участниците в дейностите. Ще се проведе количествено емпирично изследване сред целевите групи по проекта и сред останалото население с извадка до 100 човека, на тема „Преодоляване на негативните стереотипи по отношение на малцинствата и уязвимите групи“. Въпросите ще са от затворен тип, анонимни и ще съдържат и статистическа информация, която да е основа за стратегически общински документи. След обработка на попълнените анкети ще бъде подготвен доклад (ppt), съдържащ количествени и качествени заключения за подпомагане на социалните политики и изготвянето на стратегически документи касаещи малцинствата и уязвимите групи в община Две могили.
|
30 450.00
|
20 225.00
|