Извършване на енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”): Дейността е изпълнена в етапа преди подаване на проектното предложение пред Управляващия орган на ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020”. Съгласно Условията за кандидатстване по процедура „Енергийна ефективност за малките и средни предприятия”: „за да са допустими по настоящата процедура, проектите трябва да се основават на препоръките от извършен енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”), изготвен за целите на процедурата за подбор на проекти (Приложение Б към Условията за кандидатстване)”. С изпълнението на настоящата дейност, посоченото изискване е спазено. Обследването за енергийна ефективност на производствената база на „ИНОКС” ООД е извършен от лице, вписано в публичния регистър по чл. 60, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност. Обследването е извършено въз основа на информацията за енергийното потребление на предприятието за предходния тригодишен период (2013-2015 г.) и данни от измерванията, извършени от одиторския екип в хода на провеждане на одита.
Контролът относно качеството на изготвения енергиен одит е извършен от страна на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), за което е получено Становище за съответствие на енергийния одит (съгласно Приложение В) с вписано одобрение на одита. |
12 500.00
|
12 500.00
|
Подмяна на универсална фреза с нова Универсална 5-осна фрезова машина с 3D CNC управление в изпълнение на Мярка 1 от извършеното обследване за енергийна ефективност: Към момента за изработката на отделните метални изделия: фланци, плочи за турбини, корпусна обработка и др., компанията използва наличната си универсална фреза. Обработката на едно метално изделие посредством тази машина отнема средно 4 часа работа на фрезата. Тя е морално и физически остаряла и се отличава с ниска енергийна ефективност и съответни с ниска производителност. Фрезата има инсталирана мощност от 12 киловата и производителност – 0,25 бр./час. Времето на работа на оборудването е 8 часа на ден и съответно 2000 часа на година. Работната мощност на машината е 0,7 от инсталираната й мощност. Бракът при обработка на металните изделия посредством това оборудване се остойностява на 1 500 лв. годишно. При обработката на 3 000 детайла/годишно, консумацията на енергия при работата на наличната универсална фреза е изчислена на 18 200 kWh/год.
За оптимизиране на енергийната ефективност в този етап на производствения процес, Мярка 1 от извършеното обследване за енергийна ефективност извежда като препоръка старата универсална фреза да бъде подменена с нова Универсална 5-осна фрезова машина с 3D CNC управление, което ще осигури съществено увеличаване на производителността и възможност за обработка на по-сложни детайли. С новата фреза обработката на едно метално изделие ще отнема средно 40 минути работа на машината. Освен това предвидената за внедряване фреза съгласно Мярка 1 от енергийния одит е с по-висока степен на автоматизация и енергоефективност. За изчисление на енергийните разходи на дружеството и определяне на очакваните енергийни спестявания след въвеждане в експлоатация на новото оборудване, които са представени в енергийния одит, са използвани технически характеристики на предлагани на пазара универсални фрези с 3D CNC управление:
- Инсталирана мощност – 13 киловата;
- Производителност – 1,5 бр./час;
- Време на работа на оборудването - 8 часа на ден /2000 часа в годината.
В допълнение, препоръчаната машина ще осигури намаляване на брака при обработката на изделия до 5 пъти предвид високата степен на автоматизация на работния процес, която ще бъде осигурена след въвеждане на новата фреза в експлоатация. Изпълнението на посочената мярка за подмяна на наличната универсална фреза с нова универсална фреза с 3D CNC управление е предмет на настоящата дейност, като инвестиционното намерение на компанията се потвърждава от енергийния одит – след въвеждане в експлоатация на новата машина ще се постигнат енергийни спестявания от 82 600 kWh/год., като за единица продукция енергийните спестявания ще бъдат 27,53 kWh/бр. |
287 000.00
|
287 000.00
|
Подмяна на универсален струг с нов струг със CNC управление в изпълнение на Мярка 2 от извършеното обследване за енергийна ефективност: За изработката на ротационните метални изделия към момента в предприятието се използва универсален струг (Универсал С 11МТ). Наличният струг е с инсталирана мощност 7,5 киловата и осигурява производителност – 1,33 бр./час. С тези параметри на наличното оборудване, обработката на едно метално изделие в момента отнема средно 45 минути работа на машината. Наличният струг е морално и физически остарял и се отличава с ниска енергийна ефективност и намалена производителност. Потреблението на енергия, разходите за енергия и емисиите СО2 при изпълнение на работните операции посредством наличния струг са подробно представени в енергийния одит. За оптимизиране на енергийната ефективност в този етап на производствения процес, Мярка 2 от извършеното обследване за енергийна ефективност на компанията извежда като препоръка подмяната на наличния струг с нов струг със CNC управление. Характеристиките на новото съоръжение ще осигурят съществено съкращаване на времето за обработка на единица изделие – средно 7 минути работа на машината. За изчисление на енергийните спестявания и разходите на дружеството след въвеждане в експлоатация на новия струг за целите на изготвяне на енергийния одит са използвани технически характеристики на предлагани на пазара CNC стругове със следните характеристики:
- Инсталирана мощност – 17,5 киловата;
- Производителност – 8,57 бр./час ;
- Време на работа на оборудването - 8 часа на ден /2000 часа в годината;
Работният режим на новия струг ще бъде същия като на старата машина- едносменен (8 часа работа), при петдневна работна седмица – 250 работни дни годишно. Изпълнението на мярката за подмяна на наличния неефективен и енергоемък универсален струг с нов струг със CNC управление е предмет на настоящата дейност, като инвестиционното намерение на компанията се потвърждава от енергийния одит – след въвеждане в експлоатация на новата машина ще се постигнат енергийни спестявания от 43 157,89 kWh/год., като за единица продукция енергийните спестявания ще бъдат 2,52 kWh/бр. |
217 800.00
|
217 800.00
|
Подмяна на три валова хидравлична листоогъваща машина с нова четири валова хидравлична листоогъваща машина със CNC управление в изпълнение на Мярка 3 от извършеното обследване за енергийна ефективност: Към момента компанията използва стара три валова хидравлична листоогъваща машина за огъване на листов материал от неръждаема стомана в цилиндрична форма при изработката на отделните елементи на съдове и резервоари. Обработката на едно изделие отнема средно 2 часа работа на машината при обслужване най-малко от двама оператори. Наличната листоогъваща машина е морално и физически остаряла и по тази причина дела на бракуваните изделия е значителен. Характеристиките на наличната три валова хидравлична листоогъваща машина са както следва: инсталирана мощност – 5,5 киловата; производителност –0,5 бр./час; време на работа на оборудването - 8 часа на ден /2000 часа в годината.
Съгласно инвестиционния проект в съответствие с препоръката, изведена като Мярка 3 от извършения енергиен одит, фирма „Инокс” ООД възнамерява да подмени наличната морално остаряла и високо енергоемка три валова хидравлична листоогъваща машина с нова четири валова хидравлична листоогъваща машина със CNC управление. Четири валовите машини са машини с голяма точност, лесни за обслужване и с голяма бързина на работа. Готовото изделие може да бъде завършено само с един работен ход, включително и предварителното огъване на двата края на металния лист. С по-добрата си геометрия, тези машини позволяват постигането на по-висока точност на готовите изделия, като брака е сведен до минимум. Обслужването на новата машина ще се осъществява от двама оператори. Във връзка с два пъти по-високата производителност на новата машина, обработката на едно изделие ще отнема средно 1 час работа на машината.
За изчисляване на енергийните спестявания и разходите на дружеството (представени в енергийния одит) след въвеждане в експлоатация на новото оборудване са използвани технически характеристики на предлагани на пазара четири валови хидравлични листоогъващи машини със CNC управление със следните характеристики:
- Инсталирана мощност: 4 киловата;
- Производителност: 1 бр./час;
- Време на работа на оборудването: 8 часа на ден /2000 часа в годината.
Работният режим на новата машина ще бъде същия като на старата машина- едносменен (8 часа работа), при петдневна работна седмица – 250 работни дни годишно.
Изпълнението на посочената мярка за подмяна на наличната три валова хидравлична листоогъваща машина с новата четири валова хидравлична листоогъваща машина със CNC управление с описаните параметри е предмет на настоящата дейност, като инвестиционното намерение на компанията се потвърждава от енергийния одит – след въвеждане в експлоатация на новата машина ще се постигнат енергийни спестявания от 9 800 kWh/год., като за единица продукция енергийните спестявания ще бъдат 4,9 kWh/бр. |
89 000.00
|
89 000.00
|
Подмяна на стара CNC хидравлична абкант преса с нова хидравлична абкант преса със CNC управление в изпълнение на Мярка 4 от извършеното обследване за енергийна ефективност: Инокс ООД разполага с монтирана хидравлична абкант преса с инсталирана мощност 15 kW и с работен режим - една смяна, 5 дни в седмицата по 6 часа, и 2 часа в стенбай режим на 30% от максималната мощност за подготовката на детайлите. Монтираната хидравлична абкант преса се използва основно за огъване на листов материал от неръждаема стомана с дебелина до 4 мм. и на нея се обработват средно по 4 метални изделия на ден - 0,5 бр./час. Машината е с висока консумация на енергия, което повишава разходите за производство на единица продукция. Работата на абкант пресата поради нейното физическо остаряване не е прецизна, като това води до реализиране на брак на продукцията до 20%. Това е причината и за необходимостта от извършването на редица допълнителни обработки на огъвания с нея листов материал. Наличната машината се обслужва от двама оператори за осигуряване на текущите нужди на производствения процес. За оптимизиране на енергийната ефективност в този етап на производствения процес, Мярка 4 от извършеното обследване за енергийна ефективност на производствената база на фирма ИНОКС ООД извежда като препоръка закупуването на нова хидравлична абкант преса със CNC управление.
Новото оборудване се препоръчва да бъде с инсталирана мощност 11 kW и с работен режим една смяна 5 дни в седмицата по 6 часа, както и 2 часа в стендбай режим на 30% от максималната мощност за подготовката на детайлите. Предвижда се машината да се използва основно за огъване на листов материал от неръждаема стомана с дебелина до 4 мм., като след въвеждане в експлоатация на новата машината, производителността се очаква да се увеличи до 6 изделия средно на ден – или 0,75 бр./час във връзка с по-добрата прецизност на машината и отпадането на необходимостта от допълнителни обработки. Новата машина след внедряването й се предвижда да бъде също обслужвана от двама оператори.
Изпълнението на посочената мярка за подмяна на старата CNC хидравлична абкант преса с нова хидравлична абкант преса със CNC управление е предмет на настоящата дейност, като инвестиционното намерение на компанията се потвърждава от енергийния одит – след въвеждане в експлоатация на новата машина ще се постигнат енергийни спестявания от 18 375 kWh/год., като за единица продукция енергийните спестявания ще бъдат 12,25 kWh/бр. |
99 000.00
|
99 000.00
|
Подмяна на стария бутален компресор с нов винтов компресор с инверторно управление в изпълнение на Мярка 5 от извършеното обследване за енергийна ефективност: Към момента за производствените нужди на предприятието и за осигуряване на работата на полиращите машини, гайковерта и другите налични съоръжения се използва наличният бутален компресор с ON/OFF управление по налягане в ресивера. Компресорът е амортизиран и има производителност 138 l/min (8,28 м3/ч), при работно налягане 6 bar и инсталирана ел.мощност - 5,5 kW. Този компресор се отличава и с изключително ниска енергийна ефективност. Годишната консумация на сгъстен въздух при досегашното производство се оценява на 5 000 м3. За оптимизиране на енергийната ефективност на цялостния производствен процес, Мярка 5 от извършеното обследване извежда като препоръка необходимостта от подмяна на стария бутален компресор с нов винтов компресор с инверторно управление и по този начин разширяване на капацитета на както на съществуващите, така и на машините, които ще бъдат закупени по проекта. За целта се препоръчва новото оборудване да бъде винтов компресор с изсушител и инверторно управление. Предвидената за внедряване машина е с инсталирана ел. мощност 22 kW, производителност - 2970 l/min (178,2 м3/ч) и максимално налягане - 10 bar. Годишната консумация на сгъстен въздух ще се увеличи на 30 000 м3 във връзка с монтирането на новото оборудване и предвидената нова дейност- пясъкоструене. Изпълнението на посочената мярка е предмет на настоящата дейност, като инвестиционното намерение на компанията се потвърждава от енергийния одит – след въвеждане в експлоатация на новия компресор ще се постигнат енергийни спестявания от 16 224 kWh/год., като за единица продукция енергийните спестявания ще бъдат 0,54 kWh/бр. |
15 900.00
|
15 488.00
|
Саниране на производствена сграда 1 в изпълнение на Мярка 6 от извършеното обследване за енергийна ефективност: Производствения процес на фирма „ИНОКС“ ООД е организиран в два основни производствени обекта, като и двата се намират в промишлената зона на гр. Разград. В условно означената като производствена сграда 1 се изпълняват основните работните операции по струговане, фрезоване, студено огъване, рязане, заваряване, както и асемблирането на крайните продукти. Съществуващата производствена сграда 1 и инсталациите в нея са стари и изградени с много ниска енергийна ефективност. В сградата към момента не се поддържа подходящ микроклимат за осъществяване на нормална производствена дейност. През най-студеният период от отоплителния сезон (с продължителност от около 30 работни дни) на определени работни места се включват 4 бр. електрически калорифери - всеки с мощност 3kW. При това годишният разход на ел.енергия за отопление е 2 880 kWh. Част от оборудването, което ще бъде доставено по проекта ще бъде инсталирано в тази сграда, което поражда необходимостта от поддържане на оптималната температура за работа на CNC машините - между 16 и 25 оС. Настоящото енергийно потребление на сградата е представено подробно в приложения към проектното предложение енергиен одит, като за неговото оптимизиране съгласно Мярка 6 се препоръчва да се извърши саниране на сградата чрез:
1. Топлинно изолиране на стени, в т.ч. топлинно изолиране на: 57 м2 бетонен цокъл; 111 м2 външни стени от плътни тухли с вътрешна и външна варопясъчна мазилка; 472 м2 външни стени от плътни тухли с вътрешна и външна варопясъчна мазилка; 85 м2 външни стени от плътни тухли с вътрешна и външна варопясъчна мазилка.
2. Подмяна на дограма: подмяна на 169 м2 метална единично остъклена дограма с PVC двоен стъклопакет с К стъкло и U= 1.4 W/m2K; подмяна на 89 м2 външни метални промишлени врати с нови промишлени врати с топлоизолация и U= 1.4 W/m2K; засенчване на 70 м2 метална единично остъклена врата чрез монтиране на PUR термопанел с дебелина не по-малка от 10см. и λ не по-голяма от 0.025 W/mK, с което се постига U=0.24W/m2K;
3. Топлинно изолиране на покрив в т.ч.: 880 м2 плосък топъл от стоманобетонни панели; 350 м2 плосък топъл от ламарина; 300 м2 плосък топъл от стоманобетонни; 105 м2 плосък топъл от стоманобетонни панели; подмяна на 125 м2 покривни прозрачни елементи метални единично остъклени с покривни прозрачни панели с U=1.32 W/m2K;
Годишният разход на енергия преди прилагането на енергоспесяващите мерки е изчислен на 536 532 kWh/год., а след прилагането на енергоспестяващата мярка се очаква да намалее до 59 401 kWh/год. Спестената енергия се очаква да възлиза на 477 131 kWh/год. След подмяната факторът на енергийните спестявания (ESR) ще бъде 88.9%. |
0.00
|
0.00
|
Подмяна на старата CNC хидравлична гилотина с падащ нож с нова хидравлична гилотина с падащ нож и променлив ъгъл на рязане със CNC управление в изпълнение на Мярка 7 от извършеното обследване за енергийна ефективност: Инокс ООД разполага с монтирана хидравлична гилотина с падащ нож с инсталирана мощност 22 kW и производителност 13 удара в минута. Наличната хидравлична гилотина обработва основно листов материал от неръждаема стомана с дебелина до 4 мм. и е със значителна консумация на енергия, което значително повишава разходите за производство на единица продукция. Работата на машината поради нейното физическо остаряване не е прецизна и това води до брак на продукцията до 20%, като се налага допълнителна обработка на рязания с нея листов материал. Машината извършва по 3500 удара /рязане/ годишно, като времето за подготовка на всяко рязане е 10 мин., в което машината работи на празен ход с 40% от инсталираната си мощност. Тази производителност е определена на база обработка на най-често използвания в производството листов материал с дебелина 4 мм. Машината се обслужва от двама оператори. С оглед повишаване на енергийната ефективност в този етап от производствения процес като част от изпълнението на настоящата дейност и в съответствие с препоръката, формулирана като Мярка 7 от извършения енергиен одит, компанията предвижда да закупи и внедри в експлоатация нова хидравлична гилотина с падащ нож и променлив ъгъл на рязане със CNC управление.
Това оборудване се предвижда да бъде с инсталирана мощност 11,75 кW и производителност: 12 - 30 удара в минута. Предвижда се машината да прави по 5 000 удара /рязания/ годишно. Времето за подготовка на всяко рязане ще се намали на 5 мин., в което машината ще работи на празен ход с 40% от инсталираната си мощност. Тази производителност е изчислена в хода на извършване на енергийния одит на база обработка на най-често използвания в производството - листов материал с дебелина 4 мм., като за изчисленията е използвана средната производителност на машината - 20 удара в минута. Новата машина е предвидено да се обслужва от двама оператори. Коригираното енергопотребление на старата хидравлична гилотина с падащ нож е определено на 7 474 kWh/год., а консумацията на новата машина се очаква да бъде 2 007 kWh/год. Спестената енергия ще възлиза на 5 467 kWh/год. След подмяната факторът на енергийните спестявания (ESR) ше бъде 73.14%. |
65 000.00
|
65 000.00
|
Саниране на производствена сграда 2 в изпълнение на Мярка 8 от извършеното обследване за енергийна ефективност: В условно означената като производствена сграда 2 на фирма „ИНОКС“ ООД се изпълняват основно работни операции по рязане и заваряване, чрез които се изготвят част от детайлите, необходими за крайните продукти, както и за изработката на единични метални изделия.
Съществуващата производствена сграда 2 и инсталациите в нея са стари и изградени с много ниска енергийна ефективност, като към момента в сградата не се поддържа микроклимат. През най-студения период от отоплителния сезон (с продължителност от около 30 работни дни) на определени работни места се включват по 2 броя електрически калорифери - всеки с мощност 2kW. При това годишният разход на ел. енергия за отопление е 960 kWh (30х8х2х2=960 kWh). Част от оборудването, предвидено за закупуване по проекта ще бъде инсталирано именно в тази производствена сграда на компанията, което поражда необходимостта от поддържане на подходящ микроклимат през отоплителния сезон и оптималната температура за работа на CNC машините, която е между 16 и 25 оС в производствените помещения, находящи се в тази сграда.
За осигуряване на необходимите енергийни характеристики на сградата в резултат на извършеното обследване за енергийна ефективност е препоръчано изпълнението на Мярка 8 за саниране на съществуващата сграда чрез:
1. Топлинно изолиране на стени, в т.ч.:
- Топлинно изолиране на 70 м2 стоманобетонни външни стени – с топлоизолационен материал с дебелина не по-малка от 10см. и λ не по-голяма от 0.025 W/mK, с което се постига U=0.23W/m2K;
- Топлинно изолиране на 261 м2 външни стени от етернитов сандвич панел – чрез монтиране на PUR термопанел с дебелина не по-малка от 10см. и λ не по-голяма от 0.025 W/mK, с което се постига U=0.24W/m2K;
- Топлинно изолиране на 27 м2 бетонен цокъл – с топлоизолационен материал с дебелина не по-малка от 10см. и λ не по-голяма от 0.035 W/mK, с което се постига U=0.31W/m2K;
2. Подмяна на дограма:
- Подмяна на 63 м2 метална единично остъклена дограма с PVC двоен стъклопакет с К стъкло и U= 1.4 W/m2K;
- Подмяна на 35 м2 външни метални промишлени врати с нови промишлени врати с топлоизолация и U= 1.4 W/m2K;
3. Топлинно изолиране на покрив:
- Топлинно изолиране на 215 м2 плосък топъл стоманобетонен - чрез монтиране на PUR термопанел с дебелина не по-малка от 10см. и λ не по-голяма от 0.025 W/mK, с което ще се постигне U=0.24W/m2K;
- Топлинно изолиране на 200 м2 плосък топъл от ламарина - чрез монтиране на PUR термопанел с дебелина не по-малка от 10см. и λ не по-голяма от 0.025 W/mK, с което ще се постигне U=0.24W/m2K;
4. Под - без промяна на под над земя U=0,49 W/m2K;
Годишният разход на енергия преди прилагането на така препоръчаната енергоспесяваща мярки е изчислен на 159 357 kWh/год., а след прилагането на енергоспестяващите мерки е предвидено, че ще намалее до 24 183 kWh/год. Спестената енергия се очаква да възлиза на 135 174 kWh/год. След изпълнение на настоящата дейност ще бъде постигнат фактор на енергийни спестявания (ESR) - 84.82%. |
172 904.00
|
0.00
|
Подмяна на осветителни тела в производствена сграда 2 в изпълнение на Мярка 9 от извършеното обследване за енергийна ефективност: Съществуващата производствена сграда 2 на компанията и инсталациите в нея са стари и изградени с много ниска енергийна ефективност. В момента състоянието на осветителната инсталация е изключително лошо (около 40% от осветителните тела не работят, а останалите са със силно кородирали отражатели и липсващи разсейватели), но част от новото оборудване ще бъде монтирано в нея, като подмяната на осветителната инсталация е наложителна поради невъзможността за постигане на осветеност, необходима за работата с новите машини. Осветителната инсталация се състои от 35 броя флуорисцентни осветителни тела /ЛЛ 2х36 / с консумирана мощност - 80 W (с включени разходи за дроселите) и 4 броя флуорисцентни осветителни тела /ЛЛ 4х18 / с консумирана мощност - 80 W (с включени разходи за дроселите), като при това общата инсталирана мощност на осветителната инсталация е 3.120 кW. Работният режим на инсталацията за изкуствено осветление ще бъде 40 ч./седмица – 2080ч./год. Изчислението на консумираната в момента енергия, както и базовата линия на енергопотреблението от осветителната инсталация е направено при моделирането на сградата с програмен продукт ЕАВ по Мярка 8 – направените изчисления са подробно описани в приложения към проектното предложение енергиен одит. С оглед постигане на оптимално енергийно потребление при осигуряване на необходимите параметри на осветеност на работната среда в производствена сграда 2 извършеното обследване за енергийна ефективност препоръчва подмяна на наличните осветителни тела на съществуващата сграда с 39 броя LED осветителни тела с единична мощност 40W, с обща инсталирана мощност 1.560 kW и работен режим 40 ч./седмица – 2080ч./год.
Изпълнението на посочената мярка е предмет на настоящата дейност, като инвестиционното намерение на компанията се потвърждава от енергийния одит – след подмяна на осветителните тела в производствена сграда 2 на компанията ще се постигнат енергийни спестявания от 2 961 kWh/год. |
7 800.00
|
0.00
|
Дейности за визуализация и публичност на проекта: Изпълнението на проекта ще включва реализирането на всички мерки за публичност и визуализация съгласно „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация" 2014-2020 и изискванията на Управляващия орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020”. За целта в рамките на настоящата дейност се предвижда:
- Публикуване на интернет страницата на компанията на информация за изпълнявания проект, в т.ч. основна цел, дейности по проекта, постигнати резултати, обща стойност на получената подкрепа по линия на Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет. На интернет страницата на компанията ще бъде обявявана и всяка информация, свързана с провеждането на процедурите за избор на изпълнители по проекта с цел осигуряването на публичност и прозрачност на дейностите по проекта.
- Изработване и поставяне на 2 броя информационни табели, както и информационни стикери, които ще бъдат поставени на закупеното по проекта оборудване в изпълнение на мерките, препоръчани от извършеното обследване за енергийна ефективност.
Всички документи, изготвени във връзка с изпълнението на проекта ще съдържат информация, указваща приноса на ОПИК 2014 – 2020 за изпълнението му и ще отговарят на изискванията съгласно „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020”. |
800.00
|
760.00
|
Въвеждане и сертифициране на система за енергиен мениджмънт, съгласно стандарт БДС EN ISO 50001/EN ISO 50001: Въвеждането на международният стандарт ISO 50001 има за цел да помогне на Инокс ООД да определи системите и процесите, необходими за подобряване на енергийните характеристики, вкл. енергийната ефективност, използването и потреблението на енергията. Прилагането на този стандарт цели намаляване на емисиите на парникови газове и други свързани въздействия върху околната среда и на енергийните разходи чрез систематично управление на енергията. ISO 50001 посочва специфичните изисквания, приложими към използването и потреблението на енергия, включително измерване, документиране и докладване, планиране и закупуване на оборудване, човешки ресурси и др., които допринасят за енергийните характеристики. Той се прилага към всички променливи, които оказват влияние върху енергийните характеристики, и могат бъдат наблюдавани и повлияни от дружеството.
ISO 50001 осигурява системата, по която дружеството може да идентифицира миналото, сегашното и бъдещото потребление на енергия и да разработи енергиен мониторингов план. В последствие анализът на актуалните и планираните данни ще подпомогне да се предприемат действия за подобряване на енергийното управление и ефективност.
Структурата на ISO 50001 е базирана на общите елементи на стандартите за управление на ISO и лесно може да бъде интегриран с наличните в Инокс ООД системи за управление ISO 9001 и ISO 14001.
ISO 50001 се основава на рамката за непрекъснато подобряване Планиране-Изпълнение-Проверка-Действие (Plan-Do-Check-Act - PDCA) и включва управлението на енергията в ежедневната дейност на фирмата.
Това съответствие ще се потвърди чрез сертифициране на Система за управление на енергията от външна организация на внедряващата организация.
Предимствата на стандарта:
- подобрява енергийния баланс, увеличава ефективността и дава конкурентно предимство чрез по-ниския разход на енергия;
- повишава ангажимента на служителите за по-ефективно използване на енергията;
- демонстрира корпоративната социална отговорност и поета отговорност за ограничаване изчерпването на енергийните ресурси и намаляване емисиите на парникови газове;
- ограничаване на потреблението на енергийни ресурси и по този начин – опазване на околната среда;
- подобряване на рентабилността и конкурентоспособността на фирмата в следствие оптимизираните производствени разходи. |
15 000.00
|
14 950.00
|