Изграждане на екопътека "Вкаменената гора" в землищата на с. Равен, с. Биволяне и с. Гургулица: Дейност "Изграждане на екопътека "Вкаменената гора" в землищата на с. Равен, с. Биволяне и с. Гургулица - Община Момчилград" , включва изграждане и възстановяване на съществуваща туристическа инфраструктура съгласно чл. 13, ал. 1 от Наредба за строителството в горски територии без промяна на предназначението им във връзка с чл. 153 , ал. 1 , т. 5 от Закона за горите и § 1 от ДР: т. 2. "Архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма", които не представляват строителство по смисъла на Закона за устройство на територията.
Екопътеката най-общо може да се обобщи в следните участъци: 1-ви - „Вкаменена гора” и 2-ри „Вкаменена гора” – „Харман кая”. В близост е и „Култов комплекс – Татул”, който притежава висока научна, културно-историческа, образователна и експозиционна стойност и е с класификация на единична археологическа недвижима културна ценност с категория „национално значение“ създаващ голям потенциал, който привлича много туристи.
Маршрутът на туристическата екопътека започва от съществуваща горска беседка в поземлен имот с идентификатор 61063.1.125 по КККР и продължава в посока североизток към природна забележителност „Вкаменена гора“. Указателна табела, поставена на асфалтовия път, ще насочва към местността. В края на природната забележителност се предвижда зона за почивка и отдих и маршрутът продължава към известния праисторически култов комплекс „Харман кая” с неговите интересни пещери, останки от мегалитен комплекс и интересни скални образувания. От там маршрутът продължава по съществуваща горска пътека и стига до чешма, която е покрай асфалтовия път, който води към с. Биволяне. Предвиденият туристически маршрут обаче продължава и на север по съществуващия асфалтов път и се стига до религиозния комплекс „Елмалъ баба теке”, където се предвижда ситуирането на велосипеди, с които туристите могат да се върнат до началната си точка.
Трасето на екопътеката преминава през съществуващи горски пътеки, собственост на държавно горско стопанство Момчилград и общински земи, стопанисвани от Община Момчилград, съгласно приложения списък.
Възстановяването на съществуващата и изграждането на новопредвидената туристическа инфраструктура е природосъобразно, без да се нарушават околната среда и естественият терен, с минимална човешка намеса. Предвидените материали за архитектурните елементи в горска среда са от естествени материали: камък и дърво.
Дейността включва:
1. Изработка, доставка и монтаж на архитерктурни елементи за обслужване на отдиха и туризма - дървени указателни и информационни табели, дървени парапети, атрактивна дървена рамка за снимки с гледка към „Харман кая”, дървени мостове с парапети с дължини до 6 м., атрактивни дървени къщички за птици, дървени пейки и кошчета, велосипеди и стойки за велосипеди.
Това е сентенцията на предложението и в най-голяма степен допринася за осъществяване целите на проекта.Чрез нея се цели и се очаква да се постигне обновление на местата туризъм и отдих, включени в настоящото предложение и да създаде условия посетителите ѝ да опознаят част от богатото културно наследство в община Момчилград.
Стартирането й се предвижда след одобряване на проекта и получаване на БФП от ДФЗ-РА;
2.Консултантски услуги по управление и отчитане на проекта: поддейността обхваща предоставянето на услуги по цялостното управление на проекта, неговото координиране и успешно реализиране, както и отчитането му след приключването на строително- монтажните работи. Целта и очаквания резултат е да се осъществи координация на всички процеси, протичащи между всички участници в реализирането на предложението, качествено и цялостно изпълнение на проекта и своевременното му отчитане пред Държавен фонд - Земеделие. Финансирането на тази поддейност ще се осъществи от бюджета на общината и за изпълнението й не се изисква финансова помощ по настоящото проектно предложение. |
20 000.00
|
20 000.00
|