„Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.“ : Целта на дейността е насочена към въвеждане на „зелени" модели на организация на работните процеси в компанията, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност и/или за намаляване въздействието върху околната среда, и/или за повишаване устойчивостта на предлаганите продукти и услуги. Дейността ще обхване ВСИЧКИ 163 лица от целевата група на проекта.
Разработването и прилагането на „зелени" модели на организация на труд включва създаването на устойчиви и екологосъобразни работни процеси, които подобряват ефективността, намаляват натоварването на околната среда и повишават благосъстоянието на работниците.
Дейността включва следните четири етапа за изпълнение, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени" практики - извършване на детайлен анализ на текущата организация на труд, работните процеси и спецификата на конкретните работни места.
Определяне на ключовите аспекти и области, които могат да бъдат оптимизирани или преобразувани с цел постигане на „зелени“ цели и инициативи.
1.2. Разработване на „зелени" модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени" карти за организация на работните процеси на конкретните работни места - Ще бъдат формулирани конкретни „зелени“ цели, които ще отразяват амбициите и ангажимента на компанията към устойчиво развитие и екологосъобразност.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени" модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието - Разработените стратегии и планове за действие ще включват мерки за оптимизация на ресурсите, намаляване на отпадъците, подобряване на енергийната ефективност и подкрепа на здравословните и безопасни работни условия.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени" модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени. - Интегрирането на „зелени“ практики в работните процеси, процедури и системи на организация цели да се оптимизират работните методи, материали, технологии и оборудване с оглед на намаляване на въздействието върху околната среда и повишаване на устойчивостта на дейностите. Обучението на работниците относно „зелените“ практики, принципи и стратегии ще поощри култура на отговорност, осведоменост и ангажимент към устойчивото развитие и екологосъобразните действия. Ще се анализират резултатите, извлечените поуки и и ще изготвят предложения за подобрение.
Планираните етапи, начин на реализация и очакваните за изпълнение резултати по настоящата дейност отговарят на основната цел на проекта за реализиране на прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа в дружеството, и покриват изцяло специфична цел 1 "Анализ и реорганизация на трудовата дейност в компанията с цел преминаване към „зелени" модели на организация на труд".
Разработването и прилагането на „зелени“ модели на организация на труд изисква системен и интегриран подход, който обединява стратегическото планиране, иновациите, образованието и ангажимента на всички участници в дружеството. Чрез активна и целенасочена дейност, компанията може да постигне значителни подобрения в своите работни процеси, устойчивост и отношение към околната среда. |
20 000.00
|
0.00
|
„Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло“: В изпълнение на своите задължения работниците в "ММ МЕХАНИКС" ООД ежедневно са изложени на неблагоприятното въздействие на микроклимата, прах, шум, токсични вещества - масла, бои, грундове, поражения от изгаряния, механични увреждания, като спъване, подхлъзване, падане, удряне, прищипване, премазване и други. Тази интензивност на работата предопределя и сравнително кратките срокове на износване на предпазните средства посочени в Списъка разработен съгласно чл.17, ал.3, т.1-4 от Наредба № 3 от 19 април 2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства (ЛПС) на работното място.
С оценката на риска за здравето и безопасността на работещите са определени работните места и работните дейности, на които съществуват рискове за безопасността и здравето на работещите, които не могат да бъдат избегнати чрез колективни средства за защита или други мерки. Изготвен е изчерпателен списък на личните предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло (СРО) по работни места/видове работа и длъжности. Поради наличие на множество рискови фактори с комбинирано въздействие е необходимо осигуряване на оптимален баланс между защита и комфорт при работа, водещ до повишена продуктивност и безопасност. Изборът на ЛПС следва да се основава на спазени принципи на ергономия - ЛПС трябва да бъдат разработени и произведени така, че при предвидимите условия на употреба, за които са предназначени, потребителят да може нормално да изпълнява свързаната с риск дейност при подходяща защита на възможно най-високо ниво в специфичната работна среда в предприятието и според заеманите длъжности на лицата. Интензивността на работа и рисковите фактори съгласно спецификата на производството (леярство и металообработка) в "ММ Механикс" предопределят нуждата от закупуване на ЛПС и СРО с най-висок клас на защита за работниците. В съответствие с изискванията на програмата, считаме, че е належащо да осигурим на служителите работещи в производствените цехове, работни обувки и работни боти с по-високо ниво на защита (клас S3 спрямо клас S1 на текущо осигурените работни обувки), с по-добри качествени характеристики и по-дълъг срок на износване спрямо текущо използваните. Останалите предпазни средства, които се полагат на работниците в производството, отговарят на стандартите и считаме, че подмяната им няма да допринесе съществено за повишаване на безопасността при работа. Текущо осигурените работни обувки за работниците ни са клас S1 с метално бомбе, които смятаме да заменим с такива от по-висок клас - S3 с неметална пластина против пробождане, олекотени, водоотблъскващи, като по този начин ще осигуряват много по-висока степен на защита. Съгласно утвърдения Списък за полагаеми лични предпазни за работниците, на всички работещи в производството се полагат работни обувки с метално бомбе, като само за служителите в цех "Леярна" е предвидено работните обувки да са боти с метално бомбе, защото в този цех рисковете при работа са най-големи. С изпълнението на тази дейност ще закупим 45 чифта работни боти, клас S3 за работещите в цех "Леярна" и 118 чифта работни обувки, половинки, клас S3, за работещите в останалите производствени цехове и участъци.
Всички 163 лица от целевата група по проекта, работещи в производствените цехове на предприятието, ще бъдат обхванати от настоящата дейност.
С предоставената ни възможност по програма "Адаптирана работна среда", ще изискаме да закупим от доставчиците такива работни обувки, които отговарят на най-високия клас за защита и осигуряват максимален комфорт за работника.
Заложените за закупуване по проекта ЛПС и СРО отговарят на точния брой на заетите лица по длъжности, които ползват средствата за защита и са планирани, съгласно срока за износване в Списъка на работните места и видовете работи за периода на изпълнение на проекта и са необходими за предотвратяване на нараняване при изпълнение на служебните задължения, както и други непредвидими трудови злополуки. |
28 467.08
|
0.00
|
„Осигуряване на колективни предпазни средства , вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд“ - Част I: В рамките на тази дейност сме предвидили за реализация ТРИ мерки за колективна защита, съобразно идентифицираните рискове, които съответстват на предписанията в утвърдената програма за минимизиране на риска в "ММ Механикс"
Високото качество на производството не винаги зависи само от използването на високотехнологично оборудване, а до голяма степен и от условията, в които протича производственият процес. Колективните предпазни средства са различни приспособления и предмети, които осигуряват колективна защита от отделни професионални вредности, присъстващи в работната среда. Колективни предпазни средства трябва да отговарят на нормите и изискванията за осигуряване на безопасността и опазване на здравето на работещите. Дружеството се придържа към тази идея и предвижда реализацията на мерки, осигуряващи средства за колективна защита, безопасни и здравословни условия на труд, изцяло съобразени с оценката на риска и програмата за минимизиране на риска:
1).ЗАЩИТА ОТ ОТ ПРАХ, ТОКСИЧНИ И ДРУГИ ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА В ПРОИЗВОДСТВЕНИТЕ ПОМЕЩЕНИЯ- Целева група на тази мярка ще бъдат само служителите, които работят в участъци "Стругари" и "Фрези" на цех "Механична обработка" на предприятието (32 човека), защото двата участъка са обособени и отделени от останалата част на цеха. За тези участъци предвиждаме доставка и монтаж на мобилна пречистваща, прахоуловителна и маслоуловителна аспирационна система, която ще бъде ситуирана непосредствено до източниците на замърсяване - 24 бр. стругове и фрези
Запрашеността и наличието на маслени аерозоли във въздуха на работната среда е проблем, характерен за металообработващите предприятия, където се работи със стругове, фрези, обработващи центрове и други машини за обработка на метал. Нивото на прах, механични частици и химичните агенти във въздуха на работната среда в предприятието, които се генерират от работата на тези машини, е предпоставка за професионални заболявания и причиняване на дискомфорт на работещите в производствените цехове, въпреки че дружеството непрекъснато се стреми да изпълнява мерки по ограничаване на това замърсяване. Съгласно актуалната оценка на риска в предприятието, препоръките на органа по трудова медицина са свързани с необходимостта от осигуряване нова ефективна маслоуловителна и прахоуловителна система (аспирация) за отстраняване на рисковите фактори в участъци "Стругари" и "Фрези" на цех "Механична обработка" на предприятието с оглед постигане на безопасни и здравословни условия на труд.
Във връзка с отправените препоръки, предвиждаме по проекта да бъде закупена 1 брой мобилна и самостоятелно стояща пречистваща/аспирираща система за въздух в посочените проблемни участъци, която ще обхване разположените там 24 машини (стругове и фрези). С изпълнението на мярката ще осигурим по-здравословни и безопасни условия на труд в производствените цехове и ще се предотвратят заболявания, засягащи дихателната система на работниците
2).ЗАЩИТА ОТ НАВЛИЗАНЕ В ОПАСНА ЗОНА- поставяне на предпазни ограждения пред 10 бр. машини за леене на алуминий под високо налягане в цех "Леярен". Целевата група на тази мярка са всички 71 служители, които работят в цех "Леярен" на предприятието, които имат належаща нужда от обезопасяване на пространствата около леярските машини
Всяка от десетте леярски машини в цеха за леене на алуминий под налягане се обслужва от прилежащ към нея специален робот, който взима горещите отливки и ги поставя на конвейера за охлаждане за последващи производствени операции. Роботът прави кръгови движения в определен периметър около съответната леярска машина, които не са безопасни за работещите и посетителите в цеха. Работният периметър на действие на тези роботи е между 5 до 10 кв.м., като именно такава зона е необходимо да се прегради пред всяка от леярските машини и затова предвиждаме закупуване и поставяне в полукръг пред тях на 10 комплекта предпазни ограждения, които да осигуряват регламентиран достъп до съответната машина и безопасни условия на труд за работещите в цеха |
251 350.00
|
0.00
|
„Осигуряване на колективни предпазни средства , вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд“ - Част II: 3). ПОДОБРЯВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВЕНИТЕ И КАЧЕСТВЕНИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ НА ОСВЕТЛЕНИЕТО В ЦЕХ "ЛЕЯРЕН" И ЦЕХ "ПБМО" - Целевата група на тази мярка са всички 92 служители на "ММ Механикс", които работят в цех "Леярен" и цех "ПБМО" на предприятието.
За добрата практика на осветлението от основно значение е удовлетворяването на количествените и качествените показатели на осветлението. Светлотехническите изисквания се определят чрез удовлетворяването на три основни човешки потребности:
- Зрителен комфорт, при който работниците имат усещането за удобство и по косвен начин също допринася за по-високо ниво на продуктивност и по-високо качество на работа;
- Зрителна работоспособност, при която работниците са в състояние да изпълняват своите зрителни задачи, дори при тежки обстоятелства и продължителни периоди от време;
- Безопасност.
Осветлението трябва да осигурява достатъчно осветеност на работната повърхност; да бъде равномерно и постоянно, т.е. да няма голяма разлика между осветеността на работната повърхност и обкръжаващите предмети; да осигурява надеждна защита срещу ослепяващите източници; да не създава сенки и блясъци в полето на зрението на работещите.
В тази връзка, в "ММ Механикс" бяха извършени замервания на факторите на работната среда от акредитирана лабораторя за контрол на факторите на работната среда и протоколите от замерванията показаха, че нивото на осветеност на работните места в цех "Леярен" и участък профили на цех ПБМО не съответстват на изискванията по БДС EN 12464-1:2021.
За някои от работните позиции не се постига дори 50% от изискуемата норма на осветеност, което създава риск от възникване на трудови злополуки. В цех ПБМО са монтирани предимно луминисцентни лампи, които са недостатъчни като количество, със светлинен добив lt; 100 lm/W и наложително да бъдат заменени с LED осветителни тела, които да осигурят необходимата осветеност на работните места. Някои от работните места в този цех са свързани с монтажни дейности и изискват по-добро ниво на осветеност, което значително ще улесни работните операции и ще спомогне за ненапрягане и отпускане на очния нерв, за подобряване на концентрацията. Предвиждаме проблемът с нивата на осветеност в цех ПБМО да бъде решен с монтажа на 40 бр. светодиодни осветители за индустриално осветление (прожекторен тип), като луминисцентните осветителни тела ще бъдат напълно премахнати - ще се използват светлинни източници от един и същи тип. По този начин ще се премине към LED осветление на цялата осветителната уредба, което да отговаря на изискванията БДС EN 12464-1 „Светлина и осветление. Осветление на работни места”.
В цех "Леярен" планираме подмяна на 90 бр. светодиодни крушки /лампи/ със светодиоди /LED/с цветна температура от 4000 до 4500 К /келвина/- неутрално бяла, която се счита за най близка до естествената и осигурява нормално протичане на зрителните функции, ще се постигне по-висока осветеност с по-добра равномерност.
С реализирането на тази мярка ще постигнем изискуемите норми на осветеност на работните места в цеховете според функционалността на зоните от Eav = 200 lx до Eav = 300 lx при висока равномерност, съгласно нормите по стандарт БДС EN 12464-1/2021 – Светлина и осветление на работните места, част I – работни места на закрито.
След подобряване на осветеността и нейното възприятие от персонала (условията натруд), ще се повиши производителността на труда и безопасността при работа. |
0.00
|
0.00
|