Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.“ |
2 400.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло – ЧАСТ 1:
Основата цел на дейността е подобряване на здравословната и безопасна работна среда в предприятието, което е ключов елемент за постигането на устойчиви условия на труд за всички работници, спомагайки за намаляване на рисковете за здравето на работното място и за подобряване на стандартите за ЗБУТ чрез закупуване на ЛПС и специално работно облекло с оглед постигане още по-добра от съществуващата защита за рисковете, идентифицирани в оценката на риска на фирмата.
Фирмата периодично извършва оценка на риска съвместно със СТМ. Поддържа се актуален, списък на видовете дейности, за които се предоставят ЛПС и специално РО.
Закупуваните съгласно списъка СРО и ЛПС осигуряват необходимата защита срещу съществуващите основни рискове от неблагоприятен микроклимат; шум; вибрации; производствен прах; аерозоли; механични увреждания; режещи и пробождащи елементи. Новите технологии и материи предоставят възможност и позволяват надграждане в специфичните характеристики на предпазните средства, което накратко може да се обобщи в следното:
• Повишаване на защитата от студ на използваното специално работно облекло, чрез използване на хидрофобиран плат и студоизолираща подплата
• Повишаване на пропускливостта и хигроскопичността на работното облекло за летния сезон, за да създава чувство за комфорт.
• Допълнителна защита и усилване на здравината в областта на коляното на работните панталони за операторите.
• При работните обувки и боти целта е да се подобри комфорта и цялостната защита чрез подходяща подметка осигуряваща поглъщане на енергията в петата. Правилната комбинацията от кожа и плат осигурява проветривост при летните обувки и студонепропускливост при зимните боти.
• Предвижда се закупуването на противосрезни ръкавици според характеристиките на опасностите произтичащи от дейностите. Предпазните ръкавици са с висока чувствителност при допир и висока сигурност при хващане, защита срещу срязване.
• Предвидените за закупуване респиратори за защита от прах са с клапа за лекота, ефективност, удобство и хигиеничност на дихателната защита от прах и дим, вкл. защита от фини прахови частици, защита от газове и пари, в случай че възникне такава необходимост–например при използване на лепила, съдържащи опасни вещества, при боядисване и лакиране и др.
Предвиденото за закупуване на ЛПС и специално работно облекло ще минимизира рисковете от неблагоприятен микроклимат, производствен прах, механични увреждания, режещи и пробождащи елементи, чрез подходяща защита, която съчетание с ергономичност и дизайн ще осигури и допълнителна свобода на работните движения.
Дейността ще подобри работната среда и намали идентифицираните опасности и рискове за здравето и безопасността на работещите, породени от обичайното изпълнение на трудовата дейност. Допълнителна защита ще получат работещите чрез използването на подходящо работно облекло и лични предпазни средства – респиратори за защита от прах, а противосрезните ръкавици защитават от механични увреждания. Необходимо е също подходящо специално работно облекло за студения и топъл периоди на годината, което освен да защитава от климатични въздействия, да осигурява необходимата свобода на движение. Срещу механични опасности защитават и подходящи обувки и боти – противохлъзгащи и със защитно бомбе, защитни ръкавици срещу срязване.
ПРОДЪЛЖАВА В СЛЕДВАЩАТА СЕКЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА - ЧАСТ 2 |
10 770.20
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. - ЧАСТ 1: Основата цел на дейността е подобряване на здравословната и безопасна работна среда в предприятието, което е ключов елемент за постигането на устойчиви условия на труд за всички работници, спомагайки за намаляване на рисковете за здравето на работното място и за подобряване на стандартите за здравословни и безопасни условия на труд чрез осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд и с оглед постигане още по-добра от съществуващата защита за рисковете, идентифицирани в оценката на риска на фирмата
КЪМ МОМЕНТА СЪСТОЯНИЕТО Е СЛЕДНОТО:
В оценката на риска по отношение на работещите на длъжностРаботник сглобяване на детайли,Производител мека мебел,Монтажник,Дърводелец мебелист и Производител мебели са идентифицирани опасности от запрашеност с дървесен прах. Работещите са изложени на цитираните опасности (Честота на експозицията) непрекъснато, през цялото работно време, вероятността от настъпване на вредата е определена като „напълно възможна“, а тежестта на вредата (последиците) е определена като „значителна“. Съгласно използваната методика за оценка на риска на работните места, рискът за здравето и безопасността за всеки един от цитираните фактори е от степен „Умерен.Необходими са мерки за намаляване и ограничаването му“.Производството ни се характеризира със специфични рискове, произтичащи от непосредствената трудова дейност, което налага предприемане на действия за осигуряване на предпоставки за минимизиране на вероятността от възникването им.В рамките на дейността е предвидено да се реализират мерки за намаляване и ограничаване на запрашеността на работните места чрез въвеждане в експлоатация на 5 брояМобилна локална аспирационна система, като мощността им е съобразена с работните места, които ще обслужват.Дървесният прах е съществен фактор на работната среда в мебелното производство, който може да има значими неблагоприятни ефекти върху здравето на работещите.Работните процеси са свързани със значително прахоотделяне, което дори когато не превишава граничните стойности, определени в Наредба№ 13/2004г, може да има негативни здравни ефекти.Различават се меки и твърди дървесни видове.По-опасен е прахът от твърди дървесни видове, който освен хронични възпалителни и алергични заболявания на дихателната система, може да предизвика и т.нар. отдалечени ефекти–рак на околоносните кухини и синусите. Най-опасни са праховите частици с размери под 5 µm, а фин прах се образува основно при процесите на шлайфане и полиране.Освен това прахът застрашава и безопасността на работещите, като създава пожароопасна обстановка. В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл.4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство.Производствените процеси, при които се използват опасни вещества, по възможност се организират като максимално механизирани и автоматизирани.Процесите, при които има най-интензивно отделяне на прах са шлайфането и полирането.Освен това те са свързани със значително локално физическо натоварване и двигателна монотония с ангажиране на малките мускулни групи на ръцете.За минимизиране на тези идентифицирани опасности е предвидено да се закупят 5 броя Мобилна локална аспирационна система като комплексни средства за колективна защита, както следва:
-2 броя Мобилна локална аспирационна система с мощност 5,5 Kw, като едната ще аспирира праха от циркуляра в цех корпусна мебел, а другата ще улавя праховите частици, генерирани в следствие работата на циркуляра в цех мека мебел
-3 броя Мобилна локална аспирационна система с мощност 3 Kw. И трите мобилни аспирации е предвидено да улавят праховите частици, генерирани от работата на машини в цех корпусна мебел–едната за машина за панти, втората за машина за рязане на 45 градуса на профили и третата за кантиращата машина
ПРОДЪЛЖАВА В СЛЕДВАЩАТА СЕКЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА - ЧАСТ 2 |
125 010.83
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло - ЧАСТ 2:
ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЧАСТ 1
Дървесният прах е съществен фактор на работната среда в мебелното производство, който може да има значими неблагоприятни ефекти върху здравето на работещите. Друг съществен фактор на работната среда е неблагоприятният микроклимат, тъй като се работи в големи помещения с високи тавани, които е трудно да бъдат климатизирани, а освен това обичайно при извършване на монтаж при клиент помещенията, в които се работи също не са отоплени или охладени. В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство. Поради невъзможност за ограничаване на рисковете с подходящи колективни средства за защита е предвидено работещите да получат допълнителна защита чрез използването на подходящо специално работно облекло и лични предпазни средства. Личните предпазни средства включват: Респиратор за защита от прах и Предпазни ръкавици - противосрезни, като са предвидени за длъжностите Работник сглобяване на детайли - 2 заети, Производител мека мебел - 1 зает, Монтажник - 1 зает, Дърводелец мебелист - 1 зает и Производител мебели - 1 зает, тъй като всички работят на машини с висок въртящ момент и множество режещи елементи и в запрашена среда.
Микроклиматът е един от основните физични фактори на работната среда, който често в практиката се подценява и пренебрегва. Характеризиращите го параметри /температура на въздуха, инфрачервена радиация, влажност и скорост на движение на въздуха/, макар и разнородни от физическия аспект, се обединяват от комплексното въздействие, което оказват върху процесите на терморегулацията на човешкия организъм. Трудовата дейност невинаги е свързана с наличието на един или няколко други вредни фактори, но при всички случаи тя се извършва при определени метеорологични условия, които са универсални и постоянно действащ елемент на условията на труд. Тъй като изброените заети лица извършват трудовата си дейност в големи помещения, които не се отоплят и охлаждат, както и поради факта, че трудовите им задължения включват монтаж на място при клиента, то те работят през голяма част от времето при отклонения от приетите норми в посока на прегряване или преохлаждане. Комбинираното действие на всички фактори налага предприемането на множество мерки за намаляване на риска, като с предимство се ползват колективните средства за защита. В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство. Поради невъзможност за ограничаване на рисковете с подходящи колективни средства за защита е предвидено работещите да получат допълнителна защита чрез използването на подходящо специално работно облекло, включващо:
• за длъжностите Работник сглобяване на детайли - 2 заети, Производител мека мебел - 1 зает, Монтажник - 1 зает, Дърводелец мебелист - 1 зает и Производител мебели - 1 зает, общо 6 заети лица са предвидени: Яке + полугащеризон - летни, Яке + полугащеризон - зимни, Ватирана блуза с дълъг ръкав, Обувки - половинки летни - категория S3, Обувки - зимни боти - категория S3
• за длъжността Шофьор лек автомобил - 1 зает са предвидени: Яке + панталон - летни, Яке + панталон - зимни, Ватирана блуза с дълъг ръкав, Обувки - половинки летни - категория S3, Обувки - зимни боти - категория S3
ПРОДЪЛЖАВА В СЛЕДВАЩАТА СЕКЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА - ЧАСТ 3
|
0.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло - ЧАСТ 3:
ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЧАСТ 2
По този начин е изпълнено основното изискване към специалното работно облекло и ЛПС - да осигуряват защита от рисковете, при които се прилагат, без те самите да водят до увеличаване на който и да е риск; да отговарят на условията на съответното работно място; да са съобразени с ергономичните изисквания и здравословното състояние на работещите; да съответстват на размерите на използващия ги, ако е необходимо, след подходящо регулиране, а тъй като поради наличие на повече от една опасност е необходимо работещите да носят повече от едно лично предпазно средство, те са съвместими и при едновременното им използване да продължават да бъдат ефективни срещу съответните опасности. Предвиденото специално работно облекло е със светлоотразителни елементи, както за студения, така и за топлия период на годината, което освен да защитава от климатични въздействия, осигурява необходимата свобода на движение. Срещу механични опасности защитават подходящи обувки и ръкавици, срещу прах - респиратори. По този начин работещите са защитени едновременно срещу всички опасности, като се минимизира и риска от тяхното комбинирано синергично и потенциращо действие.
Заложените за закупуване ЛПС и Специално работно облекло отговарят на точния брой на заетите към момента на кандидатстване лица по длъжности, които ползват средствата за защита и са планирани, съгласно срока за износване в Списъка на работните места и видовете работи, при които се използват ЛПС и специално работно облекло, за периода на изпълнение на проекта.
Предвидената дейност ще подобри работната среда и намали идентифицираните опасности и рискове за здравето и безопасността на работещите, породени от обичайното изпълнение на трудовата дейност. |
0.00
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. - ЧАСТ 2
:
ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЧАСТ 1
В оценката на риска по отношение на работещите на длъжност Продавач - консултант - 3-ма заети, които работят в три от магазините ни - на Брезовско шосе, на бул. Източен и в кв. Изгрев са идентифицирани опасности от неблагоприятен микроклимат. Работещите са изложени на цитираните опасности (Честота на експозицията) непрекъснато, през цялото работно време, вероятността от настъпване на вредата е определена като „напълно възможна“, а тежестта на вредата (последиците) е определена като „значителна“. Съгласно използваната методика за оценка на риска на работните места, рискът за здравето и безопасността за всеки един от цитираните фактори е от степен „Умерен. Необходими са мерки за намаляване и ограничаването му“.
Опасностите от неблагоприятен микроклимат са идентифицирани и за трите магазина на компанията. Магазините на Брезовско шосе и в кв. Източен са с високи тавани и големи открити пространства, които е невъзможно да бъдат отоплени и охладени. Ето защо е подходящо да се обособи по-малко помещение, в което продавач-консултанта да пребивава във времето когато няма клиенти, и докато изготвя заявки, и извършва други чисто административни дейности. Предвидено е в тези помещения да бъде инсталиран по един климатик тип сплит, който да осигури топлинен комфорт през цялата година в обособеното място. В третия магазин на компанията на бул. Източен в град Пловдив, който е с квадратура близо 110 кв. м и е на два отделни етажа е възможно да се предприемат мерки за цялостно отопление и охлаждане на помещенията. В тази връзка е предвидено закупуването на два броя климатици - тип колонен за двата етажа на магазина, които ще осигурят оптимален микроклимат през всички сезони. Това ще осигури оптимален микроклимат както на продавач-консултанта, чието работно място е там, така и на заетото лице на длъжност Отчетник счетоводство, и на Управителя, които също изпълняват трудовата си дейност в тези помещения. Осигуряването на оптимален микроклимат в работните помещения като средство за колективна защита е в синхрон с императивната норма на закона, която вменява на работодателя да предприема мерки за защита на живота и здравето на работещите от неблагоприятните климатични условия. Всички мерки са описани в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. При липсата/дефектиране на отопление/охлаждане се налага да се предприемат всички допустими мерки, а именно - промяна на работното време, тип работа, която е по-безопасна при дадени условия, подходящи лични предпазни средства, осигуряване на помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма. При недостатъчно ефективно отопление/охлаждане, не успяваме да осигурим пълен комфорт на работещите, въпреки, че липсват отклонения от определените оптимални температури през топлия и студения период. Това налага превантивни мерки, включващи осигуряване на климатици за отопление и охлаждане. В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство.
Именно в този контекст е планирана доставка и монтаж на 2 нови климатика тип сплит и два нови климатика тип колонен.
ПРОДЪЛЖАВА В СЛЕДВАЩАТА СЕКЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА - ЧАСТ 3 |
0.00
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. - ЧАСТ 3: ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЧАСТ 2
В оценката на риска са идентифицирани и ергономични опасности за длъжностите Управител (1 зает), Отчетник счетоводство (1 зает) и Продавач-консултант (3 заети). Работещите са изложени на цитираните опасности (Честота на експозицията) непрекъснато, през цялото работно време, вероятността от настъпване на вредата е определена като „напълно възможна“, а тежестта на вредата (последиците) е определена като „значителна“. Съгласно използваната методика за оценка на риска на работните места, рискът за здравето и безопасността за всеки един от цитираните фактори е от степен „Умерен. Необходими са мерки за намаляване и ограничаването му“. Работещите ежедневно на компютър, са застрашени от сериозни увреждания на опорно-двигателния апарат. Напрегнатата гръбначна мускулатура и многобройните движения в ръцете обаче претоварват опорно-двигателния апарат. Продължителната седяща поза при работа с видеодисплей и продължителното обездвижване се появяват след време и се локализират обикновено в гърба, ръцете, краката. Много вероятни са органични промени - гръбначни изкривявания, остеохондрози, тунелен синдром. Рискът от подобни увреждания е налице за всички работещи в трудоспособна възраст и води до нарушена работоспособност. Ето защо в рамките на дейността е предвидено и закупуване на ергономични работни столове за 5 от работещите. Предвидените ергономични работни столове са в контекста на изискванията за правилното устройване на работното място в съответствие с анатомичните размери на човешкото тяло, тъй като съответствието между размерите на работната мебел и анатомичните размери предотвратява неправилни и принудителни пози. Това е съответствие както с Оценката на риска, така и в синхрон с НОРМИ ЗА ФИЗИЧЕСКО НАТОВАРВАНЕ НА РАБОТНИЦИТЕ И ХИГИЕННО-ФИЗИОЛОГИЧНИ И ЕРГОНОМИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА РАЦИОНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТНОТО МЯСТО И ТРУДОВИТЕ ПРОЦЕСИ № 05, Приложение № 1 ЕРГОНОМИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ РАБОТНАТА МЕБЕЛ, където е указано, че столовете трябва да имат подходящи размери и устройство, което да позволява приспособяване на размерите им в съответствие с антропометричните данни на работника и характера на извършваната работа. Планираните ергономични работни столове ще допринесат за правилното устройване на работното място и осигуряване на физиологично издържана работна поза, като това ще рефлектира в подобряване стойката на тялото при работа на бюрото и стола, и намаляване напрежението върху гръбначния стълб, като се осигурява удобство и стабилност.
В съответствие с основните принципи за превенция, залегнали в чл. 4 от ЗЗБУТ е необходимо оценяване на рисковете, които не могат да бъдат избегнати и ограничаване на рисковете при източника на възникването им, както и използване на колективните средства за защита с предимство.
ПЛАНИРАНИЯТ ЕФЕКТ от дейността е да се подобри работната среда и намали идентифицираните опасности и рискове за здравето и безопасността на работещите, породени от обичайното изпълнение на трудовата дейност. |
0.00
|
0.00
|