Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в Родина - Хасково АД. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Дейността е насочена към въвеждане на „зелени“ модели на организация на работните процеси, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност, намаляване въздействието върху околната среда и за повишаване устойчивостта на предлаганите продукти и услуги от предприятието.
Въвеждането на нови „зелени“ модели на организация на работните процеси в Родина - Хасково АД е свързано с изграждане на цялостна екологосъобразна („зелена“) фирмена култура и мотивиране на екологосъобразното мислене на служителите.
Новите „зелени“ модели, които ще бъдат внедрени във фирмата ще бъдат резултат от изпълнението на първия етап от дейността, а именно "Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики" и могат да се изразят, в едно или повече от следното:
- въвеждане и утвърждаване на промени в организационната структура на човешките ресурси, въвеждане на нови форми на заетост, промени по отношение на: начините на работа, работните взаимоотношения, съответно на длъжностните характеристики, процесите по подбор на персонала; нови модели на екипна работа и взаимодействието между служителите, и др.;
- въвеждане на промени в работата на отделни работни единици в предприятието, насочени към намаляване на използваните ресурси, въвеждане на практики за опазване на околната среда, осигуряване на по-екологосъобразна работна среда и др.;
- въвеждане на екологосъобразни практики в цялостната организация на работа в предприятието, в т.ч. насочени към генериране и изпълнение на дейности за корпоративна социална отговорност със „зелена“ насоченост, мотивиране на индивидуалния служител за прилагане на екологосъобразно поведение по време на работа чрез информационни и други фирмени събития или създаване на бонусна система за отличаване и възнаграждаване на „зелено“ поведение на служителите или генериране от служителите на идеи за екологосъобразно поведение и др.
Дейността включва следните четири етапа, които се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
Обосновка на разходите за дейността
Целева група на тази дейност са 87 работници, пряко ангажирани в производствения процес на фирмата.
Разпределението на целевата група по длъжности в предприятието е както следва: 1. Шлосер – 43 бр.; 2. Ел. заварчик – 24 бр.; 3. Стругар – 4 бр.; 4. Разкройчик – 3 бр.; 5. Шлайфист – 1 бр.; 6. Общ работник – 4 бр. ; 7. Чистач производствени помещения – 2 бр.; 8. Технолог на цех – 3 бр.; 9. Шофьор – 3 бр.
Шлосерите и ел. заварчиците са двете основни групи длъжности доминиращи целевата група. Техният дял е 77% от всички работници в предприятието. Това са основните длъжности, чието въвличане в дейността ще повлияе на ресурсната ефективност и повишаването на устойчивостта на предлаганите продукти от предприятието. Те, както и останалите служители ще бъдат обучени и мотивирани да прилагат екологосъобразно поведение по време на работа, съобразно добрите модели и зелени практики в тази област. Конкретните модели и подходи за работа по тази дейност ще бъдат резултат от прилагането на всички четири етапа, през които ще премине изпълнението на дейността. |
15 660.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) : Родина Хасково АД е с основен предмет на дейност производство на неръждаеми резервоари за хранителната, винарската, пивоварната и други промишленост. Предприятието е водещо в този сектор в страната. Има дългогодишни традиции и изключително добри пазарни позиции. Дейността се извършва изключително посредством ръчен труд, който е тежък и свързан с немалко производствени рискове. Основната дейност при производството на резервоарите са заваряване, почистване и шлайфане на заварките и други. При тези процеси се отделя голямо количество прах и метални частици, които са изключително вредни за здравето на работещите и особено на две категории работещи - шлосери и електро заварчици. При всички тези процеси е необходимо заварчиците и шлосерите да влизат в сравнително малки затворени обеми (готовия резервоар) за извършване на довършителни окомплектоващи работи. За предпазването на здравето работниците които влизат в резервоарите е необходимо да се снабдят със съвременно лични предпазни средства (ЛПС). Наличните към момента ЛПС са остарели и ниско ефективни. Те нямат възможност за осигуряване на приток на свеж въздух. Предложените за закупуване ЛПС са от ново поколение, съобразени са със спецификата на работните процеси и осигуряват защита на здравето на работещите на много високо ниво. Те представляват набор от предпазни елементи, които осигуряват необходимата защита.
Целева група на тази дейност са 30 работещи ( 22 шлосери и 8 електрозаварчика). Това са само част от работниците на тези длъжности и това са предимно тези, които извършват довършителни работи. Дейностите и процесите за които се търси доставката на ЛПС с по-добри защитни характеристика са следните:
- Заваръчна колона
При заваряването на дъната и шапките към мантелите от вътрешния край се подава защитна газ – азот, за защита на заварката. Целта на азота е да намали съдържанието на кислород и да го докара до минимални количества. Също така и при процеса се отделят и вредни газове. За целта е необходимо работника който следи, контролира визуално и регулира подаването на азот да му се подаде свеж и чист въздух от вън.
- Монтажни двойки: Шлосер и Заварчик
При монтажа, стиковането и заваряването на детайли и окомплектовка е необходимо и шлосера и заварчика да влезнат в резервоара, когато е изграден напълно. При заваръчните процеси се вкарва газ аргон, чиято цел е да намали количеството на кислород около заварката. Отделят се също така и вредни газове. Дишането на работниците в крайна сметка също намаля кислородното съдържание във резервоара и те имат нужда от свеж филтриран въздух.
- Почистване на заваръчните шевове от вътрешния край
При почистването на заваръчните шевове от вътрешния край на резервоара когато е напълно изграден се отделят вредни газове и/или фин метален прах. Този прах трябва да се изведе извън резервоара и да се вкара свеж филтриран въздух.
Длъжностите, техният брой и необходимите ЛПС са следните:
- Бригада: Шлосер - 8 лица и Заварчик - 8 лица;
Дейност - За довършителни работи при изграден резервоар е необходимо да се монтират и заварят различна окомплектовка вътре в резервоара. За целта е необходимо заварчик и шлосер да влезнат и да оборудват резервоара с необходимите детайли. За оборудването се извършват следните работни операции: рязане, шмиргелене и заваряване. При процеса на рязане и шмиргелене на неръждавейката се отделят фини метални частици, а при заваряването се добавя инертен газ за защита на процеса на заваряване с цел намаляването на кислорода и се отделят вредни изгорели газове. При продължителната работа в резервоара (малко затворено пространство) при дишането допълнително намаля и количеството кислород. За предпазването на здравето е необходимо работниците да бъдат снабдени с ЛПС които да доставят филтриран, свеж и богат на кислород въздух.
Всеки работник трябва да бъдат снабден с предпазен Шлем (за шлосер/заварчик), Устройство със колан на кръста и Шланг за подвързване към филтрираща система.
Продължава! |
119 089.44
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства , вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд.: Дейността ще бъде изпълнена посредством доставка на колективни предпазни средства - два типа мобилни обезпрашителни системи. Системите ще бъдат ситуирани в отделни работни помещения в близост до работни места с интензивно отделяне на вредни емисии на прах и метални частици, резултат от технологичния процес на производство във фирмата.
Към момента фирмата не разполага с системи за обезпрашаване, които да осигуряват изсмукване на метален прах още в процеса на неговото отделяне. Съществуващият модел е очистване посредством замитане на индустриалния прах и частици след неговото отлагане. До неговото отлагане обаче той се разнася из въздуха, освен това се разнася из целите помещения при ходене.
На основание на направените измервания за концентрация на прах във въздуха на работната среда в „Стар цех“ и „Нов цех“ е установено, че запрашеността е над нормите (Протокол №3518-1 на СТМ) и поради тази причина трябва да се инсталират аспирационни съоръжения за подобряване качеството на въздух. След закупуването на тези съоръжения се очаква стойностите на качеството на въздуха да са под 6,0mg/m3. Аспирациите ще се разположат на работните места и машини където се отделя фин метален прах който е основна причина за лошото качество на въздуха в двата цеха.
Защита от прах, токсични и други вредни вещества се планира да бъде, посредством внедряване на няколко локални аспирационни/обезпрашителни системи при източника на отделяне на вредни вещества.
Планираните за закупуване системи, произлизат от оценката на риска в предприятието. Техните технически характеристики са съобразени с параметрите на идентифицираната опасност и нивото на риска. Вида и броят на планираните средства е:
1. Мобилна обезпрашителна система модел ID 400/40 Asf Z22 - 1 бр.
Необходимост: Технологичните процеси на машината за мармиране на ламарина представляват ротационно шлайфане, със кръгли кечета ф 60 мм, при което се отделя фин метален прах. Фините частици от металния прах, се разнасят във въздуха около машината, след което падат на земята около машината. Когато върху тях премине човек, мотокар или друго транспортно средство те отново се разнасят във въздуха. За премахването им е необходимо да се уловят металните и абразивните частици които се отделят при процеса. За целта е избрана посочената система. Обезпрашителната система е индустриален прахоуловител за опасен прах . Мобилната система, с номинална входна мощност от 4 kW е предназначена за прахосмучене на големи количества фини стърготини и прах, които са опасни за здравето. Работата с въздушен поток от приблизително 4000 m³/h прави ефективността на системата за отстраняване на прах ID 400/40 Afc Z22 много ефективна. Системата е предназначена за отстраняване на заваръчни изпарения и фин и груб прах, която може да се монтира и директно на производствения плот благодарение на безпламъчното ограничаване на налягането и дизайн, позволяващ работа в зоната Z22. Пневматичното почистване на противотоковия филтър за сгъстен въздух осигурява дългосрочна работа на системата без никакви смущения. За целите на поддръжката, хоризонтално разположените филтърни елементи могат лесно и бързо да се сменят от страната на чистия въздух, без повторно замърсяване на околната среда.
2. Мобилна обезпрашителна система модел ID 130/22 - 4 броя.
Необходимост: При технологичния процес на шлайфане на хоризонталния бордови заваръчен шев се отделя фин метален прах. Фините частици от металния прах, се разнасят във въздуха около машината, след което падат на земята около машината. Когато върху тях премине човек, мотокар или друго транспортно средство те отново се разнасят във въздуха. Наличните машини за заваряване на бордови шев са 4 броя. В близост до всяка машина за заваряване трябва да се разположи система за улавяне на металните и абразивните частици които се отделят при процеса. За целта е необходимо да се закупи и доставят 4 мобилни системи.
ПРОДЪЛЖАВА!
|
186 325.56
|
0.00
|
ПРОДЪЛЖЕНИЕ
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) : Продължение!
Всяка филтрираща система трябва да бъде снабдена с Шланг за подвързване към магистралата за компресиран въздух на завода. В случая и двамата работника работещи в един резервоар могат да се свържат в една филтрираща система. Или общо за 16 работника са необходими 8 шлема за шлосер, 8 шлема за заварчик, 16 колана за шлемовете, 8 филтриращи системи и 24 шланга.
Предвидените ЛПС са: Шлем SR 570 (шлем за шлосер) - 8 бр; Шлем с SR 574/SR 570 (шлем за заварчик) - 8 бр. Устройство SR 507 (Колан за шлем) - 16 бр. Филтрираща система SR 99-1, 900 л/мин - 8 бр. Шланг SR 359, черен - 24 бр.
- Отдел за почистване и шлайфане (МИЯЧНО) - шлосери - 10 лица
Дейност - За почистването и шлайфането при изграден резервоар е необходимо един или двама шлосера да влезнат в резервоара в зависимост от големината му. За целта се извършват следните работни операции: шмиргелене, шлайфане и почистване при което се отделят фини метални частици и замърсяват малкото затворено пространство в резервоара. При дишането допълнително намаля и количеството кислород. За предпазването на здравето е необходимо работниците да бъдат снабдени с ЛПС които да доставят филтриран, свеж и богат на кислород въздух.
Всеки работник трябва да бъдат снабден с предпазен Шлем за шлосер, Устройство със колан на кръста и Шланг за подвързване към филтрираща система. Всяка филтрираща система трябва да бъде снабдена с Шланг за подвързване към магистралата за компресиран въздух на завода. В случая когато работят двама работника в един резервоар могат да се свържат в една филтрираща система. Или общо за 10 работника са необходими 10 шлема за шлосер, 10 колана за шлемовете, 6 филтриращи системи и 16 шланга."
Предвидените ЛПС са: Шлем SR 570 (шлем за шлосер) - 10 бр., Устройство SR 507 (Колан за шлем)-10 бр.; Филтрираща система SR 99-1, 900 л/мин - 6 бр.; Шланг SR 359, черен - 16 бр.
- Автоматизирани система за заваряване на бордови шев (КОЛОНА) - 4 лица шлосери
Дейност - При заваряването на бордовия шев на колоната за заваряване е необходимо да се подава ръчно инертен газ и да се контролира заваряването с цел защита от кислорода на заваръчния шев. За целта работника трябва да влезне в малко затворено пространство при което подаването на инертен газ и дишането на работника, количеството на кислород в това пространство намаля и се изпълва с изгорели газове при заваряването. За предпазването на здравето е необходимо работниците да бъдат снабдени с ЛПС които да доставят филтриран, свеж и богат на кислород въздух. Всеки работник трябва да бъдат снабден с предпазен Шлем за шлосер, Устройство със колан на кръста и Шланг за подвързване към филтрираща система. Всяка филтрираща система трябва да бъде снабдена с Шланг за подвързване към магистралата за компресиран въздух на завода. Или общо за 4 работника са необходими 4 шлема за шлосер, 4 колана за шлемовете, 4 филтриращи системи и 8 шланга."
Предвидените ЛПС са: Шлем SR 570 (шлем за шлосер) - 4 бр., Устройство SR 507 (Колан за шлем)-4 бр.; Филтрираща система SR 99-1, 900 л/мин - 4 бр.; Шланг SR 359, черен - 8 бр.
- При работа на много големи резервоари на външната площадка и където няма магистрала и наличност на компресиран въздух, както и при изграждане на резервоари на място (на обекта на клиента) влизането в резервоара за заваръчни, почистващи и шлайфащи дейности се използват алтернативните Системи с принудително подаване на филтриран въздух SR 500. Шлемовете на заварчиците и шлосерите се подвързват директно към Системата. За целта се предвиждат 4 броя такива системи.
Предвидените ЛПС са: Системи с принудително подаване на филтриран въздух SR 500 - 4 броя;
Общо ЛПС за предприятието: Шлем SR 570 (шлем за шлосер) - 22 бр; Шлем с SR 574/SR 570 (шлем за заварчик) - 8 бр. Устройство SR 507 (Колан за шлем) - 30 бр. Филтрираща система SR 99-1, 900 л/мин - 18 бр. Шланг SR 359, черен - 48 бр.; Системи с принудително подаване на филтриран въздух SR 500 - 4 броя; |
0.00
|
0.00
|
ПРОДЪЛЖЕНИЕ Осигуряване на колективни предпазни средства , вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд.: Продължение!
Обезпрашителната система ID 130/22 има мощен и енергийно ефективен (IE2) радиален компресор с голям дебит, който също е разчетен за непрекъсната работа на три смени. Мобилната система, задвижвана с въртящ момент, с номинална входна мощност от 2,2 kW и филтърна система за защита от прах клас M е предназначена за прахосмучене на големи количества фини стърготини и прах, които са опасни за здравето (OELgt; 0,1 mg / m³). Нейната здрава и удобна за техническо обслужване конструкция отговаря на ключовите изисквания за работа в трудни индустриални условия. Чрез ръчно разклащане става ефективното почистване на дълготрайния компактен филтър, докато 170-литровият резервоар за събиране на отпадъка може да се изпразни лесно и ергономично, без да се сваля задвижващата глава чрез сваляща се количка. Системата може също да бъде разширена с включване на множество точки на засмукване, а областта на приложение може да бъде разширена, за да покрие защита от прах клас H. |
0.00
|
0.00
|