Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд, съобразно спецификата на конкретните работни места в „ЕТЕМ ГЕСТАМП АЛУМИНИУМ ЕКСТРУЖЪНС“ АД. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: „ETEM“ е водеща компания в екструзията на алуминиеви профили и проектирането на архитектурни системи, с повече от 50 години опит и глобално присъствие. От своето създаване до момента, водеща цел на компанията е да превръща алуминия в устойчиви продукти с висока добавена стойност. Системните решения, предлагани от компанията са иновативен и устойчив подход за екологично чисти сгради, характеризиращи се с висока енергийна ефективност, функционалност, естетичен външен вид и дълготраен жизнен цикъл. Половинвековните традиции и усилия за производство на устойчиви продукти са отлична предпоставка за надграждане и по – лесно адаптиране към общоевропейската политика за намаляване на въглеродната интензивност на индустрията.
Като естествено надграждане на постигнатото до момента в продуктовото направление, ръководството на „ЕТЕМ“ осъзнава и практическите ползи за компанията от идентифицирането и внедряването на „зелени“ модели, особено по отношение на организацията на труда и работните процеси. Включването на дейността в обхвата на настоящия проект е изключително важно и необходимо за постигане целите на проекта, от гледна точка на това, че към момента в „ЕТЕМ“:
• няма изградена цялостна екологосъобразна („зелена“) фирмена култура;
• не са анализирани възможностите за въвеждане на нови форми на заетост и/или модели на работа, водещи до намаляване на използваните ресурси, подобряване на енергийната ефективност на отделни процеси (и дейността, като цяло) и въвеждане на практики за опазване на околната среда;
• не са идентифицирани и не се прилагат инструменти за мотивиране на екологосъобразното мислене на служителите;
• работниците и служителите на компанията не са целенасочено и организирано информирани по отношение на предизвикателствата, породени от прехода към климатично неутрална икономика, методите за справяне с тези предизвикателства, личният и колективен принос за постигане на положителни резултати;
Изпълнението на дейността има за цел запълването на тези липси и принос за адаптиране на дейността на компанията към непрекъснато нарастващите и динамично променящи се предизвикателства на екологичния преход към въглеродно неутрална икономика.
Дейността включва следните четири етапа, които ще се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
Разработването и въвеждането на „зелени“ модели на организация на работните процеси и трудовата дейност и „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места, ще има обхватен ефект, доколкото дейността е относима към много голям брой (100) от лица заети в дружеството на различни нива и длъжности. Изпълнението на дейността ще задоволи потребностите на лицата от целевата група от усвояване на нови знания и умения по прилагане на ресурсоефективни и екологосъобразни практики при осъществяване на трудовата си дейност, ще повиши ангажираността им към постигане на стратегическите цели на „ЕТЕМ“ и ще спомогне за подобряване на качеството и устойчивостта на работните места в компанията. |
20 000.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) за работниците от Цех „Матричарно“ (Дейността попада в рамките на Дейност 3 от УК по настоящата процедура): Спецификата на производството, технологиите, оборудването, суровините и консумативите за определени работни процеси в „ЕТЕМ“, пораждат високи рискове за здравето и живота на работниците на съответните работни места. Тези рискове подлежат на периодична задължителна оценка, а личните предпазни средства за работниците на осъвременяване, с цел постигане на по – високи нива на защита.
Към момента, едно от звената, в които има остра нужда от повишаване степента на защита на работниците е Цех „Матричарно“. В цеха работят общо 12 лица (целева група по дейността), на длъжностите: Оператор – почистване на матрици (10 лица), Ръководител екип (1 лице) и Ръководител цех (1 лице). В цеха се обработват матриците за произвежданите от предприятието алуминиеви профили, като една от прилаганите технологичните операции е „азотиране“, при която се извършва обогатяване с азот на повърхността на детайла, с цел повишаване на твърдостта и устойчивостта от корозия. Операцията се извършва при висока температура и в амонячна среда.
Най – същественият риск за живота и здравето на 12-те служители в цеха е потенциалното обгазяване с амоняк – при аварийни ситуации и/или при обслужване на съответните машини и съоръжения. Амонякът е токсичен при вдишване. При по-високи концентрации е корозивен за дихателните пътища, като може да причини изгаряне на носа, гърлото и дихателните пътища, както и поява на бронхиоларен и алвеоларен оток, диспнея, бронхоспазъм и респираторен дистрес. Към момента, личните предпазни средства, които се използват за защита на изложените на този риск служители цяло-лицеви маски, които са произведени през 1987 . Препоръчителния срок на експлоатация от производителя е 10 години. Маските не са индивидуална употреба и трябва да се приспособяват към размерите на всеки работник , за да осигуряват индивидуална защита.
Целта на дейността е значително да повиши степента на защита на работниците в цеха, чрез закупуване и предоставяне на работниците на:
• Евакуационни качулки – 12 бр., осигуряващи минимум 15 минутна защита (абсолютно достатъчна за напускане на проблемната зона) и съответстващи на EN стандарт 403:2004 за спасителни качулки, DIN стандарт 58647-7 за филтриращи устройства при аварии и EN стандарт 14387:2004 за газови и комбинирани филтри;
Практическото изпълнение на дейността преминава през два последователни етапа:
• Избор на изпълнител за доставка на предвидените за закупуване ЛПС;
• Доставка и предоставяне на закупените ЛПС на работниците от цех „Матричарно“.
„ЕТЕМ“ е компания, която провежда политика на „нулева толерантност“ към трудови злополуки и професионални заболявания, чрез превенция на присъщите за съответните направления в дейността на компанията рискове и значително надграждане на минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите, определени в приложимата нормативна уредба. В съответствие с тази политика, при подготовката на проекта са направени вътрешни анализи и пазарни проучвания, които показват, че има възможности за подсигуряване на служителите от цеха с нови ЛПС, предоставящи значително по – висока степен на защита, в сравнение с използваните в момента.
В прикаченото към електронния формуляр за кандидатстване Приложение V – Информация за ЛПС, е направен сравнителен анализ между използваните в момента и предвидените за закупуване в рамките на дейността ЛПС, като изрично е посочено с какво новите надграждат използваните досега.
Планираните за закупуване видове и количества ЛПС отговарят на точния брой на заетите, към момента на кандидатстване, лица по длъжности в целевото направление и са планирани, съгласно срока за износване в утвърдения от ръководството на „ЕТЕМ“ Списък на работните места и видовете работа, при които се използват ЛПС и/или специално работно облекло, съгласно разпоредбите на чл. 17 от Наредба № 3 от 19 април 2001г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на ЛПС на работното място. |
5 151.00
|
0.00
|
Закупуване на специално работно облекло за работниците от Отдел „Поддръжка и ремонт“ (Дейността попада в рамките на Дейност 3 от УК по настоящата процедура): В допълнение на личните предпазни средства, специалното работно облекло осигурява непосредствената защита на работниците от различни по вид и степен на въздействие рискове, възникващи при изпълнението на работните операции.
Едно от звената, в „ЕТЕМ“, в които работниците са изложени на множество по вид и различни по степен на въздействие рискове е Отдел „Поддръжка и ремонт“. В отдела работят общо 40 лица (целева група по дейността), на длъжностите: Ръководител звено – превантивна и прогнозна поддръжка, Ръководител техническа поддръжка, Електромеханик, Електрончик, Инженер Механик, Инженер електроник/ел. спец., Инженер поддръжка, Хидравлик, Специалист електро, Техник механик, Стругар – фрезист да го махнем, тъй като в момента няма такава длъжност.
Най – съществените рискове за живота и здравето на служителите в отдела са свързани с ежедневната работа в опасна среда – заваряване, поддръжка и ремонт на промишлени съоръжения, работещи с: корозивни киселини (в цех „Химическа обработка“), киселинни и алкални отпадни води (в пречиствателната станция на предприятието), основи (в Цех „Матричарно“), както и работата в зони с потенциално експлозивна атмосфера (ATEX).
Направените във фазата на подготовка на проектното предложение анализи и пазарни проучвания показват, че специализираните компании разработват и предлагат на пазара специално работно облекло, осигуряващо много по – висока степен на защита за изложените на тези рискове служители, в сравнение с използваното, към момента.
Именно, повишаването на стандартите за безопасност и постигането на по – висока степен на защита на работниците от Отдел „Поддръжка и ремонт“ е основната цел, преследвана с изпълнението на настоящата дейност, която се състои в закупуването и предоставянето на работниците от отдела на:
• Специализирано работно облекло – Защитен костюм (яке и полугащеризон) – 40 бр., отговарящ едновременно на стандарти: БДС EN ISO 11612:2008 „Защитно облекло. Облекло за защита срещу топлина и пламък“, ISO 11611:2015 „Защитно облекло за използване при заваряване и свързани с него процеси“, БДС EN 1149-1:2006 „Защитно облекло. Електростатични свойства“, БДС EN 61482-2:2020 „Работа под напрежение. Защитно облекло срещу опасност от топлина при електрическа дъга“, БДС EN 13034:2005+A1:2009 „Защитно облекло срещу течни химични продукти“.
В прикаченото към електронния формуляр за кандидатстване Приложение V – Информация за ЛПС, е направен сравнителен анализ между използваното в момента и предвиденото за закупуване в рамките на дейността специално работно облекло, като изрично е посочено с какво новото надгражда използваното досега.
Практическото изпълнение на дейността преминава през два последователни етапа:
• Избор на изпълнител за доставка на предвиденото за закупуване специално работно облекло;
• Доставка и предоставяне на закупеното специално работно облекло на работниците от Отдел „Поддръжка и ремонт“.
Планираното за закупуване специално работно облекло отговаря на точния брой на заетите, към момента на кандидатстване, лица по длъжности в целевото направление и е планирано, съгласно срока за износване в утвърдения от ръководството на „ЕТЕМ“ Списък на работните места и видовете работа, при които се използват ЛПС и/или специално работно облекло, съгласно разпоредбите на чл. 17 от Наредба № 3 от 19 април 2001г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на ЛПС на работното място. Резервни бройки не са предвидени. |
11 180.00
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства - Част 1 (Дейността попада в рамките на Дейност 4 от УК по настоящата процедура): Спецификата и мащабите на производството в „ЕТЕМ“ пораждат определени рискове, които са общи и застрашават едновременно големи групи работници.
Дейността е насочена към подобряване условията на труд и осигуряване на по - здравословна и безопасна работна среда на всички служители в предприятието чрез закупуване на следните средства за колективна защита:
1. За защита от навлизане в опасни зони – мобилни временни ограждения и обезопасяване на работна зона в Цех за екструзия на алуминиеви профили, Производствена линия „SMS – 2“;
2. За защита от падане от височина – вертикални и хоризонтални обезопасителни линии и системи за височинно обезопасяване на производствени съоръжения;
Защита от навлизане в опасни зони:
1.1. Мобилни временни ограждения:
Предвижда се закупуването и въвеждането в употреба на следните видове мобилни временни ограждения:
• Ограждаща система от метални колчета и преградна (жълто/черна) лента – 40 л. м.;
• Ограждаща система от пластмасови стойки и преградна верига - 60 л. м.;
• Ограждаща пластмасова верига – 50 л .м.;
Мобилните ограждения имат за цел да подобрят безопасността на територията на предприятието, чрез ограничаване на достъпа до зони на извършване на временни работи – ремонт на съоръжения, подмяна на осветление, работа на тежка механизация, преместване/инсталиране на машини и съоръжения. Огражденията ще предпазват работниците в предприятието от рискове като: навлизане в опасни зони, удар от падащи предмети, удар от движещи се транспортни средства и други. Към момента, наличните в предприятието ограждения са крайно недостатъчни (съобразно мащабите на производството) и е налице остра нужда от закупуване на нови по вид и допълнителни като метраж.
Целева група са всички работници и служители в предприятието – общо 259 лица.
1.2. Обезопасяване на работна зона в Цех за екструзия на алуминиеви профили, Производствена линия за екструзия „SMS – 2“
Производствените линии за екструзия в „ЕТЕМ“ са изключително големи по размер (габарити по дължина и ширина) съоръжения с множество въртящи се машинни елементи. Свободният достъп до съоръженията и по – специално до зоните с въртящи се елементи, поражда висок риск от: удар, захващане, притискане, смазване.
Към момента, в предприятието работят 4 линии за екструзия, като обект на въздействие с дейността е Линия „SMS – 2“ чиято работна зона не е достатъчно обезопасена и, до която може да бъде осъществен свободен достъп.
Дейността предвижда обезопасяване на линията с предпазно ограждение с обща дължина 360 л. м., с обособени, съобразно необходимата защита височинни зони, защитни пана с необходимия растер и врати за достъп на оторизиран обслужващ персонал. Ограждението е преместваемо,
Обезопасяването на линията ще подобри работната среда и безопасността в Цех за екструзия на алуминиеви профили, Производствена линия за екструзия „SMS – 2“ за общо 65 работници, имащи отношение към работата и обслужването на линията. |
324 951.66
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства - Част 2 (Дейността попада в рамките на Дейност 4 от УК по настоящата процедура): Продължение от Част 1:
Защита от падане от височина:
2. За защита от падане от височина и падане при придвижване по стълби или наклон:
Предвижда се закупуването на следните средства за колективна защита от падане от височина и падане при придвижване по стълби или наклон:
2.1. Вертикални осигурителни линии – 4 бр., с обща дължина 51 метра.
Линиите са предназначени за обезопасяване на съществуващи вертикални стълби към покриви на производствени сгради (халета 5, 6, 7 и 8) с височина между 11 и 14 метра. Всяка линията ще включва система за безопасно излизане и преминаване в хоризонтална осигурителна линия, с цел безопасно захващане към системата. Всяка линия ще позволява захващане в ляво или дясно на стълбата в зависимост от желанието на работника. Осигурителните линии ще са в съответствие с БДС EN 353-1:2014+A1:2018 „Спирачни устройства срещу падане с водач по осигурителна линия. Част 1: Спирачни устройства срещу падане с водач по твърда осигурителна линия“.
2.2. Хоризонтални обезопасителни линии – 5 бр., с обща дължина от 337 л. м.
Линиите са предназначени за обезопасяване на покриви (изпълнени с покривни „сандвич“ панели) на производствени сгради (халета 5, 6, 7 и 8) с височина между 11 и 14 метра. Всяка линията ще включва система за безопасно лизане и преминаване към вертикална осигурителна линия, с цел безопасно захващане към системата. Осигурителните линии ще са в съответствие с БДС EN795:2012 Type C | CEN/TS 16 415:2013.
Вертикалните и хоризонтални осигурителни линии ще подобрят нивата на безопасност и защита на 40 работници от отдел „Поддръжка и ремонти“ и ще предотвратят риска от падане от високо при извършване на дейностите по: почистване и поддръжка на водосточни съоръжения, ремонт и поддръжка на таванни вентилатори, ремонт и поддръжка на покривите на производствените сгради.
2.3. Височинно обезопасяване на производствени съоръжения, кранове и кранови трасета:
Производствените линии и съоръжения в „ЕТЕМ“ са изключително големи като габаритни размери и височина, достигащи 12 метра. Към момента, част от съоръженията (Производствена линия SMS – 3 и 4 бр. кранове, със съответните кранови релсови пътища) не са височинно обезопасени, което силно повишава риска за живота и здравето на 40-те работници от Отдел „Поддръжка и ремонти“, които са отговорни за извършването на дейностите по текущо обслужване, планови и аварийни ремонти на тези съоръжения.
Дейността предвижда осигуряване на следните колективни средства за защита и височинно обезопасяване:
2.3.1. За обезопасяване на Автоматичен товарач – манипулатор (част от Производствена линия SMS – 3):
• Хоризонтална осигурителна линия с дължина 12 м., с възможност за захващане на минимум 2 работника на хоризонталната и съответстваща на стандарт БДС EN795:2012 | Type D CEN/TS 16 415:2013 | PPE Regulation 2016/425;
• Вертикална осигурителна линия с дължина 5 м., с възможност за захващане на 1 работник и съответстваща на стандарт БДС EN353-1:2017 PPE Regulation 2016/425;
2.3.2. За обезопасяване на 4 бр. кранови трасета (на височина 12 м.), осигуряващи достъп за извършване на ремонт на самите кранове, на разположени по трасетата газ-сигнализатори, датчици, осветление, кабелни трасета и др.:
• Хоризонтална въжена осигурителна линия с дължина 120 м. (4 броя), всяка позволяваща захващане на минимум двама потребители и съответстваща на стандарт БДС EN795:2012 Type C | CEN/TS 16 415:2013. |
0.00
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства - Част 3 (Дейността попада в рамките на Дейност 4 от УК по настоящата процедура): Продължение от Част 2:
2.3.3. За обезопасяване на ремонтни дейности по обслужване и ремонт на осветление и придвижване върху кран:
• Хоризонтална релсова осигурителна линия с дължина 24 м. (4 броя), всяка позволяваща захващане на минимум двама потребители и съответстваща на стандарт БДС EN795:2012 Type D | CEN/TS 16 415:2013;
2.3.4. За обезопасяване на „Машина за опъване на алуминиев профил при екструдиране“:
• Хоризонтално ратационно рамо за 1 потребител, със самонавиващ се блокаторен механизъм, съответстващо на стандарт БДС EN360, БДС EN795:2012 Type A | PPE Regulation 2016/425;
Необходимостта от закупуване на предвидените в дейността обезопасителни съоръжения (мобилни временни ограждения, вертикални и хоризонтални осигурителни линии) произлиза от извършената оценка на риска на работните места и са вписани в утвърдената от ръководството на „ЕТЕМ“ Програма за минимизиране на риска.
Всички включени в дейността колективни предпазни средства напълно отговарят на даденото в Условията за кандидатстване по процедурата определение за „Оборудване“, тъй като представляват набор от елементи, които:
• при нормални условия на употреба има полезен живот повече от една година;
• запазват първоначалната си форма и външен вид при използване;
• при повреда е по-рентабилно да се поправят, отколкото да се заменят с изцяло нови.
• по никакъв начин не губят своята идентичност чрез инкорпориране в различна или по-сложна композиция (структура).
• по всяко време могат да бъдат демонтирани, преместени и използвани на други съоръжения или в други сгради.
Практическото изпълнение на дейността преминава през два последователни етапа:
• Избор на изпълнител за доставка на предвидените за закупуване колективни средства за защита;
• Доставка и въвеждане в експлоатация на предвидените за закупуване колективни средства за защита. |
0.00
|
0.00
|