Дейност 1 Въвеждане на нови „зелени“ модели на организация на работните процеси и ефективна подготовка към промените на екологичния и икономически преход
: Дейността е в съответствие със Специфична цел 1 за насърчаване на положителните нагласи и успешно посрещане на новите предизвикателства, свързани с осъществяването на прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа.
Дружеството ПЛАНЕКС Бургас ООД не е регистрирано по Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS).
В рамките на задължителната Дейност 1 при изпълнение на проекта, работните места ще бъдат анализирани и ще се изготвят съответните „зелени“ модели на организация на работните процеси, подпомагащи действията на всяко едно работещо в дружеството лице в посока подобряване екологичните резултати на дружеството, като същевременно икономисват енергия и други ресурси.
Първа стъпка за правилното им въвеждане е извършването на задълбочен анализ на вътрешната структура и на дейностите на организацията. Ще бъдат установени екологичните аспекти (както преки, така и непреки), свързани с въздействия върху околната среда.
След това ще се установят критерии за оценка на съществеността на тези аспекти и ще бъдат разработени мерки за управлението им, под формата на „зелени“ модели и „зелени“ карти на работните места.
В дружеството 94 работни места ще бъдат обхванати от Дейност 1, като основно моделите ще бъдат разработени за следните обособени структурни звена:
Звено 1: Работещи в Администрация - 21 работни места със съответните функции: ръководен и административен персонал, офис служители и инженерни длъжности, а именно:
Управител
Главен счетоводител
Специалист управление на човешките ресурси
Счетоводител
Ръководител проект-2бр
Преводач
Инженер ел. обзавеждане
Инженер инвеститорски контрол
Ръководител технически отдел
Главен инженер
Юрист консулт
Ценовик -3 бр
Техник геодезист
Инспектор здраве и безопасност при работа
Ръководител отдел МТС
Технически секретар
Ръководител отдел в складово стопанство
Хигиенист
Звено 2: Пряко заети в строителството - 73 работни места със съответните функции:
Технически ръководител- 4 бр
Помощник технически ръководител
Бояджия-2бр.
Монтажник гипс картон -3бр.
Монтажник сухо строителство-2бр.
Зидаро-кофражист-18бр.
Работник облицовки и настилки -2бр.
Общ работник -34бр.
Шофьор товарни автомобили
Кранист автокран до 16т.
Багерист
Шофьор тежкотоварен автомобил -2бр
Кулокранист
Началник склад
След анализа на работните места и работните процеси, въведените нови „зелени“ модели на организация на работните процеси ще са свързани, в зависимост от идентифицираните в хода на работата нужди, с включване на екологосъобразни дейности в конкретни работни процеси и на определени работни места, както и изграждане на цялостна екологосъобразна („зелена“) фирмена култура и мотивиране на екологосъобразното мислене на служителите. Ще бъдат предвидени нови екологични производствени инвестиции, променящи организацията на труда в предприятието.
Дейността ще включва реализацията на следните четири етапа, в следната логическа последователност:
•Преглед на моментното състояние на ПЛАНЕКС Бургас ООД и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
•Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
•Разработване и приемане на План от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
•Въвеждане и прилагане в ПЛАНЕКС Бургас ООД на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, включително обучение на персонала за въвеждането на съответните промени. |
18 800.00
|
0.00
|
Дейност 2 Осигуряване на психологическа подкрепа, превенция и профилактика на „бърнаут“ на работното място и ефекти от COVID пандемията върху менталното здраве: Дейността е в съответствие със Специфична цел 2 на проекта за превенция на психо-социални рискове и профилактика на прегряването в работата, както и смекчаване на ефектите от COVID пандемията върху менталното здраве.
Националната програма за безопасност и здраве при работа 2022-2024 г. определя сред своите цели и приоритети „Прилагането на мерки за подобряване на здравето и безопасността на работещите в контекста на възстановяване от пандемията от COVID-19, зеления и дигиталния преходи, икономическите и демографските предизвикателства и променящата се представа за традиционна работна среда“.
Съгласно изследване на Икономическия и социален съвет на Република България основни стратегии за намаляване на стреса са:
• Въвеждане на адекватно съдържание и организация на труда за контролиране на психо-социалните рискови фактори на работното място;
• Мониториране на измененията в работната среда и здравето на работещите;
• Подобряване на информационния поток, обучението и повишаване на квалификацията;
• Формулиране на ясни цели и стратегии на службите по трудова медицина;
• Прилагане на системен подход и активно участие както на всички служби по осигуряване на здраве и безопасност на работното място, така и на работещите лица.
Психо-социалните рискови фактори в сектора строителство като висока работна натовареност, кратки срокове за изпълнение, дълго или нестандартно работно време могат да допринесат за развитието на хронични разстройства. За преодоляването им са необходими мерки, които предполагат промени в работната среда - прилагане на намеси за насърчаване на доброто психично здраве и превенция на психичните заболявания на работното място, както и преодоляването на неблагоприятните ефекти в резултат на пандемията от COVID-19.
При изпълнение на дейността, предвиждаме да разработим и внедрим инструменти, модели и програми за изследване и управление на стреса на работното място.
Целевата група за дейността включва 94 работни места, както следва:
Администрация - 21 работни места: ръководен и административен персонал, офис служители и инженерни длъжности, а именно:
Управител
Главен счетоводител
Специалист управление на човешките ресурси
Счетоводител
Ръководител проект-2бр
Преводач
Инженер ел. обзавеждане
Инженер инвеститорски контрол
Ръководител технически отдел
Главен инженер
Юрист консулт
Ценовик -3 бр
Техник геодезист
Инспектор здраве и безопасност при работа
Ръководител отдел МТС
Технически секретар
Ръководител отдел в складово стопанство
Хигиенист
Пряко заети в строителството - 73 работни места със съответните функции:
Технически ръководител- 4 бр
Помощник технически ръководител
Бояджия-2бр.
Монтажник гипс картон -3бр.
Монтажник сухо строителство-2бр.
Зидаро-кофражист-18бр.
Работник облицовки и настилки -2бр.
Общ работник -34бр.
Шофьор товарни автомобили
Кранист автокран до 16т.
Багерист
Шофьор тежкотоварен автомобил -2бр
Кулокранист
Началник склад
Реализацията на дейността включва изпълнение на следните мерки:
• Разработване и прилагане на политики за опазване и съхранение на доброто психично здраве.
• Разработване и прилагане на политики за превенция на психо социалните рискове и заплахи и осигуряване на благосъстояние на работното място;
• Разработване и прилагане на инструменти за ранна превенция на състояния, свързани с физическо, емоционално и психическо изтощение и явлението "бърнаут“
• Разработване и прилагане на инструменти за преодоляване на ефектите от COVID пандемията и прояви на възможните последствия върху менталното здраве;
• Организиране на тренинги за психологическа подкрепа, превенция и профилактика на стреса и професионалното прегаряне, редуциране на ефектите от COVID пандемията върху менталното здраве за 94 служители. |
18 800.00
|
0.00
|
Дейност 3 Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло
: Цел: Повишаване на ефективността на мерките за осигуряване на ЗБУТ, чрез закупуване на нови ЛПС и специално работно облекло, които досега не са използвани в ПЛАНЕКС Бургас, както и на такива, които ще заменят използваните досега и ще осигурят по-висока защита.
Дейността способства за постигането на Специфична цел 3 на проекта. Стратегическа рамка на ЕС за ЗБУТ 2021—2027 г. и Национална програма за безопасност и здраве при работа 2022 - 2024г. определят като свой приоритет Подобряване на превенцията на свързаните с работата заболявания и злополуки, в съответствие с подход за „Нулева смъртност“. Според информация на ГДИТ за 2021г., сред нарушенията на ЗБУТ в България, най-многобройни и с най-сериозен дял са тези в сектор „Строителство“. Най-честите причини за трудов травматизъм са падане от височина, затрупване от земни маси, токов удар, ПТП, злополуки от машини и оборудване.
Нормативите препоръчват на местата, където е невъзможно да се приложат колективни методи за защита срещу падане да се предвидят РПС като сбруи, въжета с енергиен абсорбатор и др. В Картите за идентифициране на опасности при работа към Оценка на риска, за целевата група са идентифицирани и оценени рискове, техните фактори, опасности и проявления по работни места като:
Фактори, водещи до опасности и проявление върху здравето:
Физиологични : правостояща или седяща работна поза, динамично и статично физическо натоварване, опасност от ПТП
Психологични и социални : дискомфорт, стрес, хронични заболявания
Работно оборудване: работа с механични инструменти, опасност от нараняване, удар, контузии, прищипване, срязване, пробождане
Физични и химични: неблагоприятен микроклимат, прегряване, охлаждане, експозиция на шум и на вибрации, опасни вещества
Конфигурация на работните помещения и работните места: опасност от подхлъзване, спъване, падане, при едно и повече нива на ходене, качвания и слизания по подвижни стълби и скеле, падане от високо
Заключенията за оценка на риска варират от Незначителен до Приемлив, овладян риск, който би могъл да се увеличи в бъдеще, максимален риск II степен. Условията на труд се определят като неблагоприятни по отношение на физичните фактори на работната среда и микроклимат.
Препоръки за действия: Повишено внимание, спазване на инструкциите и правила за безопасност при рабата, поддържане в изправност оборудване и КПС,осигуряване на необходимите според риска ЛПС, осигуряване на подходящо според сезона работно облекло и обувки, мерки за подобряване на социално-битови условия и микроклимат.
В тази връзка извършихме:
•Преглед на състоянието на ЛПС и специално работно облекло в дружеството;
•Идентифициране на нуждите на целевата група от нови ЛПС и специално работно облекло и такива с подобрени характеристики спрямо ползваните текущо;
•Определяне на целева група за дейността: лица, изложени на риск, които имат постоянен контакт с потенциални опасности, са общо 80 лица на следните длъжности:
Ръководител проект-2бр.
Главен инженер
Инженер ел. обзавеждане
Инженер инвеститорски контрол
Техник геодезист
Инспектор здраве и безопасност при работа
Ръководител отдел МТС
Ръководител отдел в складово стопанство
Технически ръководител- 4 бр.
Помощник технически ръководител
Монтажник гипс картон -3бр.
Монтажник сухо строителство-2бр.
Зидаро-кофражист-18бр.
Работник облицовки и настилки -2бр.
Общ работник -34бр.
Шофьор товарни автомобили
Кранист автокран до 16т.
Багерист
Шофьор тежкотоварен автомобил -2бр
Кулокранист
Началник склад
•Планиране закупуването на ЛПС и специално работно облекло:
- за замяна на налични ЛПС с такива, притежаващи по-добри характеристики: предпазни каски, защитни очила, ръкавици, сбруя, ботуши
- нови за дружеството: антифони, въже с енергиен абсорбатор
•Планиране закупуването на специално работно облекло:
-за замяна на наличното с такова, притежаващо по-добри характеристики: яке, полугашеризон, ватирано яке, ватиран полугащеризон, работни обувки. |
33 053.57
|
0.00
|
Дейност 4 Повишаване на нивото на безопасност на всички обекти чрез колективни предпазни средства (КПС) : Цел на дейността:
Осигуряване на високо ниво на защита и безопасни условия на труд, чрез КПС и дейности по обезопасяване на обектите.
Дейността е в пълно съответствие със Специфична цел 4 на проекта за повишаване безопасността на работещите и мерки за осигуряване на обектите с КПС и отговаря на нуждите на целевата група.
Сред основните цели на Стратегическа рамка на ЕС за ЗБУТ 2021—2027 г. и на Национална програма за безопасност и здраве при работа 2022 - 2024г. е „Подобряване на превенцията на свързаните с работата заболявания и злополуки в съответствие с подход за „Нулева смъртност“. Основен приоритет е „Укрепване на културата на превенция в организациите и сред работниците чрез разследване на злополуките, определяне на причините, повишаване на осведомеността за рисковете, укрепване на прилагането на правилата.“
Статистическите данни от травматизма през последните години показват, че 47% от тежкия травматизъм в строителството е в резултат на падане от височина, като най-опасни са дейностите: монтаж на сглобяеми елементи и оборудване; земни и изкопни работи; покривни работи и зидарски работи. Рисковете, свързани с работа на височина могат да бъдат разделени на две групи: тези, които възникват от падането на работници и тези, които възникват от падането на предмети върху работещите отдолу. Паданията обикновено се случват от неохраняеми ръбове или отвори на височина, покриви работи, през крехки материали, в изкопи, от стълби, от скелета, по стълбища. Рискът за падане следва да е предотвратим и при разлика в нивата над 2 м. е нужно обезопасяване.
Като част от рисковите фактори се определят
Физиологични фактори: правостояща работна поза, динамично и статично физическо натоварване;
Работно оборудване: работа с механични инструменти, опасност от нараняване, удар, контузии, прищипване, срязване, пробождане;
Конфигурация на работните помещения и работните места: опасност от подхлъзване, спъване, падане, при едно и повече нива на ходене, качвания и слизания по подвижни стълби и скеле, падане от високо; механичните рискове, риск от падане от височина, падане от височина при работа на преносими стълби, при работа от скеле, при покривни и монтажни работи.
Заключения за оценка на риска варират от Незначителен до Приемлив, овладян риск, който би могъл да се увеличи в бъдеще. Максимален риск II степен.
Препоръки за действия: Повишено внимание, спазване на инструкциите и правила за безопасност при работа, поддържане в изправност оборудване и КПС.
На настоящия етап на строителните обекти на ПЛАНЕКС Бургас- база, обект нов корпус ПМГ, обект ЛИДЛ в кв. Изгрев-Бургас са налични предпазни оградни мобилни системи. Дружеството не разполага с улавящи мрежи и временни предпазни парапети за плочи. Планираме да закупим КПС за новия си обект МБАЛДАБ Света Анастасия Бургас с цел ефективно предотвратяване на злополуки и наранявания, които могат да възникнат при работа с опасни материали, височина, машини и други потенциално рискови ситуации на обекта.
При осъществяване на дейността се планират:
• Преглед на състоянието на колективните предпазни средства в ПЛАНЕКС Бургас ООД;
•Анализ на информацията в Оценка на риска и Програмата за минимизиране на риска;
•Идентифициране на нуждите на целевата група от нови колективни предпазни средства;
•Определяне на целева група за дейността: лица, изложени на рискови фактори, които имат постоянен контакт с потенциални опасности- общо 75 лица, по длъжности, както следва:
Ръководител проект-2бр
Главен инженер
Ръководител технически отдел
Инженер ел. обзавеждане
Инженер инвеститорски контрол
Техник геодезист
Инспектор здраве и безопасност при работа
Ръководител отдел МТС
Ръководител отдел в складово стопанство
Технически ръководител- 4 бр
Помощник технически ръководител
Монтажник гипс картон -3бр.
Монтажник сухо строителство-2бр.
Зидаро-кофражист-18бр.
Работник облицовки и настилки -2бр.
Общ работник -34бр.
Началник склад |
65 124.65
|
0.00
|
Дейност 5 Осигуряване на социални придобивки за работещите в дружеството: Цел на дейността:
Осигуряване на социални придобивки за работещите, чрез подобряване на условията в местата за почивка на всички 94 лица, работещите в дружеството.
Тази дейност ще допринесе за изпълнението на специфична цел 5 на проекта.
Съгласно данните на ГДИТ, трето място в групата нарушения по ЗБУТ в България през 2021г. са нарушенията в областта на хигиената на труда. Най-често те касаят осигуряване на санитарно-битово обслужване, провеждане на медицински прегледи, липса на данни за измерване на факторите на работната среда.
Строителството по своето естество, предполага по-тежки условия на труд и работодателите следва да полагат непрекъснато усилия както в подобряване на работната среда, така и в подобряване на средата за отдих и почивка.
Разпоредбите на Наредба № 7/1999г. изискват осигуряване на санитарно – битови помещения. Когато работещите ползват специално работно облекло следва да се осигурят лесно достъпни, с достатъчно място, капацитет и с възможност за сядане съблекални. Стаи за почивка се осигуряват когато технологичният процес налага чести и продължителни прекъсвания на работата; когато има постоянно присъствие на повече хора; за осигуряването на безопасността и здравето са въведени режими на труд и почивка.
В Програмата за минимизиране на риска се препоръчва да се осигурят за санитарно-битови цели подобряване на микроклимата и условията на труд, почивка и хранене:
•Контейнер за отдих и почивка, оборудван с климатик за работниците на обектите -2 броя
•Обзавеждане на контейнерите за отдих и почивка по обектите МБАЛДАБ Света Анастасия Бургас, Нов корпус ПМГ, ЛИДЛ кв. Изгрев- Бургас с хладилник, микровълнова печка, диспенсер за вода.
•Осигуряване на инверторни климатици - единична и мулти сплит система - 6 бр за офисна и 3 бр. за складова база.
Целевата група, която ще бъде подпомогната включва 94 лица по длъжности, както следва:
Администрация - 21 работни места:
Управител
Главен счетоводител
Специалист управление на човешките ресурси
Счетоводител
Ръководител проект-2бр
Преводач
Инженер ел. обзавеждане
Инженер инвеститорски контрол
Ръководител технически отдел
Главен инженер
Юрист консулт
Ценовик -3 бр
Техник геодезист
Инспектор здраве и безопасност при работа
Ръководител отдел МТС
Технически секретар
Ръководител отдел в складово стопанство
Хигиенист
Работещи в експлоатацията - 73 работни места:
Технически ръководител- 4 бр
Помощник технически ръководител
Бояджия-2бр.
Монтажник гипс картон -3бр.
Монтажник сухо строителство-2бр.
Зидаро-кофражист-18бр.
Работник облицовки и настилки -2бр.
Общ работник -34бр.
Шофьор товарни автомобили
Кранист автокран до 16т.
Багерист
Шофьор тежкотоварен автомобил -2бр
Кулокранист
Началник склад |
52 700.06
|
0.00
|