Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на работните места в "Менкаура" ЕООД. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Строителните отпадъци представляват приблизително 25% – 30% от всички отпадъци, генерирани в ЕС. Те се състоят от множество различни материали, включително бетон, тухли, гипс, дърво, стъкло, метали, пластмаса, разтворители, азбест, почва… повечето от които могат да бъдат рециклирани. Целта на европейските политики в областта на управлението на отпадъците е: редуциране на вредното въздействието върху околната среда и здравето на хората и по-ефективно използване на природните ресурси. Включително и Европейската комисия е въвела Протокол за управление на строителните отпадъци, за да помогне на бизнеса, обществените организации, сертифициращите органи и клиентите да управляват ефективно отпадния поток. Функцията на документа е да повиши осведомеността относно общите законовите изисквания, тъй като всяка страна формулира проблема по различен начин. В контекста на всички нови изисквания в норамтивната уредба свързана с опазване на околната среда, Менкаура ЕООД си поставя дългосрочната цел поетапно да спомогне да бъде формирано рециклиращо общество, което предотвратява/минимизира образуването на отпадъци или ги използва като ресурс, когато това е възможно. За поетапното въвеждане на тези политики чрез Дейност 1 (Д1) ще бъдат въведени „зелени“ модели на организация на работните процеси, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност и намаляване въздействието върху околната среда.
Въвеждането на нови „зелени“ модели на организация на работните процеси в "Менкаура" ЕООД е свързано с:
- внедряване в предприятието на нови екологични производствени инвестиции, поради които ще се промени организацията на труда в предприятието;
- въвеждане на промени в организацията на работа за включване на екологосъобразни дейности в конкретни работни процеси и на определени работни места;
- изграждане на цялостна екологосъобразна („зелена“) фирмена култура и мотивиране на екологосъобразното мислене на служителите.
„Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.“
Д1 директно кореспондира с целите и приоритетите на програмата, като ще допринесе за постигане на Специфична цел №4 по проекта.
Целева група по Д1: 35 броя назначени на трудово правоотношение служители и работници.
|
7 000.00
|
0.00
|
Осигуряване на превенция и профилактика на „бърнаут“ на работното място и „ефекти от COVID пандемията върху менталното здраве“ - психологическа подкрепа. : Дейност 2 (Д 2) е насочена към осигуряване на психологическа подкрепа във връзка с превенция и профилактика на стреса на работното място, професионалното прегаряне и ефектите от COVID пандемията върху менталното здраве на работещите в "Менкаура" ЕООД. По данни на Европейската агенция по безопасност и здраве на труда, стресът е втория по важност фактор, свързан с проблемите на здравето в работните места и един от най-често сочените като такъв от страна на работещите. Почти всеки един на четири работещи е засегнат от него, а проучванията сочат, че между 50 % и 60 % от всички изгубени работни дни, са свързани със стреса.
Бърнаут или „синдром на професионалното прегаряне“ е един от начините, по които хората реагират на травматичните влияния на стреса в работата. Това не е заболяване, а устойчиво състояние на ума и психиката, което се изразява най-вече в прекъсване на емоционалната и ценностна връзка между човека и неговата работа. Бърнаут се намира между здравето и болестта и, ако се навлезе в последният стадий на неговото развитие, до психическото заболяване остава само една малка крачка. Бърнаут се изследва предимно в контекста на стреса на работното място. Резултатите от международните, в т.ч. и европейските проучвания, са изключително тревожни. Над 37% от заетите в Европа са подложени на повишен стрес на работното място, а около 20% имат констатирани проблеми с психичното здраве и други симптоми, дължащи се на възникване и развитие на бърнаут. Прогнозите на СЗО и МОТ очертават драматично нарастване на проблемите с психичното здраве на работното място и ефектите от COVID пандемията върху менталното здраве на работещите в следващите 10-15 години.
В тази връзка целите на Д2 са обвързани със запознаване на работниците и служителите с наличието на всички обстоятелства и симптоми на стреса на работното място, явлението "бърнаут" и ефектите от COVID памдемията върху менталното здраве, подпомагайки откриването на проявите им и осъществяването на ранна превенция на състояния, свързани с физическо, емоционално и психическо изтощение. Като методика за оценяване на професионалното прегаряне ще бъде използвана скалата за измерване на Бърнаут MBI (Maslaсh Burnout Inventhory) – специален въпросник в помощ на специалистите за диагностициране на Бърнаут. В него ще се съдържат 24 въпроса, които са насочени специално към честотата на усещанията на прегаряне.Чрез него ще се установи моментното състояние на служителите и ще послужи за конкретни теми, които следва да бъдат дискутирани по време на груповия семинар. По този начин ще бъдат преодолени нагласи свързани с отрицателно и критично отношение към работата, нежелание за започване на работа, раздразнение към членовете на екипа, емоционално отдръпване от колеги, както и мисли, свързани с липсата на смисъл, значение и приносът за извършваните работни процеси, водещи включително до напускане на работа.
В рамките на дейността ще бъдат изготвени и психологически профили на 35 броя служители и работници, които също да послужат като основа за адресиране на подходящи мерки за психологическа подкрепа.
Психологическата подкрепа ще бъде предоставена чрез организиране на 4 броя групови семинари/тренинги за профилактика, при провеждането на които, участниците задължително ще бъдат запознати с подходящи методи и техники за управление на професионалния стрес, съответстващи на трудовите процеси в „МЕНКАУРА“ ЕООД.
Целева група по Д1: 35 броя назначени на трудово правоотношение служители и работници.
|
7 000.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло : Целта на Дейност 3 (Д3) е да се подобрят условията на труд на заетите лица, като се минимизират и предотвратят напълно рисковете от трудови злополуки и професионални заболявания.Това ще се постигне чрез осигуряване на качествени лични предпазни средства(ЛПС) и специализирано работно облекло(СРО), съответстващи на динамиката на трудовия процес и изготвената Програма за минимизиране на риска. Дейността е насочена и обхваща част от работещите лица в „Менкаура” ЕООД – 30 човека. В зависимост от характера на извършваната дейност и специфичните фактори на работната среда в "Менкаура" ЕООД за отделните длъжности са идентифицирани следните рискове, съответно проблеми на целевата група: Опасност от движещи се елементи на машини, съоръжения и транспортни средства ; Опасност от падащи тела (строителни материали,товари) ;Опасност от режещи (пробождащи предмети);Опасност от удар в препятствие, подхлъзване, препъване и падане от едно ниво ;Опасност от подхлъзване, загуба на равновесие и падане от височина - монтажник и стротелен електротехник; Опасност от поражения от електрически ток - строителен електротехник;Опасност от неблагоприятен микроклимат и от въздействие на шум, ултразвук и инфразвук .
На свое заседание ръководството на предприятието се запозна с Програмата за минимизиране на риска и дискутира проблемите, свързани с обезопасяване на работните места, както и мерките, които трябва да се предприемат за създаване и поддържане на работни места без риск за здравето на работещите. Изготвената Програма от "Менкаура" ЕООД обуславя необходимостта от подобряване организацията на работното място, с цел превенция на трудовия травматизъм. За целта е необходимо да се извърши следното:закупуване на съвременни, осигуряващи сигурност и защита ЛПС и СРО. Идентифицираните до този момент нужди и проблеми на целевата група, се отнасят до необходимостта от по-надеждни, с повишени защитни функции ЛПС и СРО. По-голямата част от ЛПС, в т.ч.защитните облекла и обувки, с които разполагат работниците в „Менкаура” ЕООД са неустойчиви на атмосферни влияния и нямат достатъчно защитни функции,поради недостатъчно качествени материали,кройки и ергономичност, не създават необходимия комфорт и сигурност на работещите.
Планираните за закупуване ЛПС и СРО ще бъдат със следните надграждащи и допълващи характеристики: специализираните работни облекла ще предпазват работника от неблагоприятни климатични условия през студен и преходен период, водоустойчиви, вятъроустойчиви; обувките ще бъдат противоплъзгащи, водоустойчиви, ергономични, изработени от естествени материи; маската ще предпазва от вдишване на прахови частици и вредни вещества, като текущите ЛПС и СРО не притежават тези характеристики; антифоните ще послужат за защита на слуха; диалектричските ръкавици до 3000 V ще предпазват от токов удар в ръцете; диалектрическата каска и щит ще служат за защита срещу UV лъчи, защита от термичен риск на електрическа дъга клас 1 VLT фактор gt; 75%, защита от непредвидени разпръсквания на течни метали и нагорещени твърди субстанции, защита от вредите на фини частици; диелетричните боти са за защита от напрежение с обхват до 20kV; осигурителната сбруя е за защита от височина с две точки за закрепване при падане на гръбна и гръдна част. Средствата са избрани на база определените конкретни опасности за всяко работно място. Подмяната и допълъването им е необходима поради спецификата на дейността и необходимостта от превенция на гореизброените рискове.Предвижда се да бъдат закупени следните ЛПС и СРО:
- Специализирано работно облекло (панталон с яке) - 30 броя;Антифони (защита на слуха) - 20 броя; Диелектрични ръкавици до 30000V - 4 броя; Диелектрична каска две в едно: каска и лицев щит - 4 броя; Защитна полулицева маска - 26 броя; Диелектрични боти ENERGY - 4 броя; Защитни обувки (изработени от висококачествена водоотблъскваща кожа/устойчиво на 200J) - 10 броя; Осигурителна сбруя - 5 броя.
Целева група по Д3: 30 броя назначени на трудово правоотношение работници.
|
33 016.50
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства , включително обезопасяване на съществуващи обекти свързани с подобряване условията на труд.: През последните 20 г. от злополуки в сектора на строителството в България са загинали 2876 души, а 1885 са останали инвалиди. Общо 160 трудови инциденти в сектор строителство са декларирани в Националния осигурителен институт през изминалата 2022 година, като част от тях са смъртни злополуки. До възникване на злополуки най-често водят неспазването на правилата за безопасност при работа на височина, липсата на защита от директен или индиректен допир с електрически ток и неизползването на качествени лични предпазни средства. Идентифицираните опасности от "Менкаура" ЕООД (вземайки предвид стастиката и препоръките от Главна инспекция по труда за най-честите причини, които водят до подобни инциденти), за които са планирани закупуването на колективни средства за защита са:
- Работа на голяма височина. При този вид дейност са се случили най-голям брой трудови злополуки. Рискът от падания може да се сведе до минимум, ако към строителните скелета и платформи задължително са монтирани устойчиви предпазни парапети. Също така, за да се избегнат фатални последици, трябва да се използват предпазни средства: лични предпазни средства: каска, колан, въжета, сбруя, противоплъзгащи обувки, ръкавици, предпазни щитове за заваряване, антифони, и колективни предпазни средства: парапети, осигурителни мрежи и скелета.
- Изкопни работи - част от смъртните злополуки за периода 2022 г. са в резултат на свличане на земни маси заради неукрепени или не добре укрепен изкопи. Изкопните дейности крият потенциални опасности като: сриване на изкопи; попадане на хора или превозни средства в изкопи; подкопаване на съседни конструкции. Преди да започнат изкопните дейности следва да бъдат осигурени: защитната бордова дъска, която предпазпазва при кофражни работи, зидаро-мазачески дейности, работа около контура на сградата, около отвори и платна за защитни системи за изкопи, които предпазват от опасностите при изкопни дейности/дълбочина и ширина на укрепване на 3м.
„Менкаура” ЕООД, в качеството си на работодател, извършва всички дейности по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, съгласно изискванията на ЗЗБУТ, Наредба №7/1999 г. за минималните изисквания за ЗБУТ на работните места и при използване на работното оборудване,Наредба № 2 за минималните изисквания за ЗБУТ при извършване на СМР, с което създава условия за по-голяма сигурност на трудовия процес и на работещите,съвременна организация на работната среда. Регулярно се провеждат задължителните обучения по безопасност на труда и здравето при работа, дава се информация за вида и количеството товари, и за техните характеристики, и особености. Управлението на безопасността и здравето при работа има съществено значение при предотвратяване на трудовите злополуки и професионалните заболявания. Те допринасят както за общото подобряване на здравословното състояние на работещите, така и за снижаване на разходите на дружеството и повишаване на производителността и адаптивността на работната сила.
Целта на Дейност 4 (Д4) е да се подобрят условията на труд на заетите лица, като се минимизират и предотвратят напълно рисковете от трудови злополуки.Това ще се постигне чрез осигуряване на качествени колективни средства за защита, съответстващи на динамиката на трудовия процес и оценката на риска. Част от наличните в момента средства за колективна защита покриват само законовите минимални изисквания за безопасност. Планираните за закупуване средства за колективна защита са необходими за обезопасяване на строителните обекти в гр. Приморско, на които "Mенкаура" ЕООД ще извършва строително-монтажни дейности до 2025 г., а именно:
- Защитните мрежи комплект 4 м и 8 м - 8 броя;Защитни парапети – 100 броя;Защитна бордова дъска - 30 броя;Защитна система за изкопи- 5 броя.
Целева група по Д4 - 30 броя назначени на трудово правоотношение работници.
|
83 908.83
|
0.00
|
Осигуряване на социални придобивки за работещите в "Менкаура" ЕООД: В изпълнението на своите основни дейности работещите в "Менкаура" ЕООД са подложени на множество натоварвания, а именно:
- среден по степен, тежък и много тежък физически труд;
- голямо нервно-психично напрежение;
- интензивен темп на работен процес;
- монотонна и еднообразна работа;
- принудително стояща работна поза.
С оглед на установените фактори, Службата по трудова медицина с участието на Комитета по условията на труд и всички служители, е разработила физиологичен режим на труд и почивка по време на работа, съобразен с изискванията на Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа. Той е въведен с цел осигуряване на устойчива работоспособност, намаляване на умората и опазване на здравето на работещите. Времетраенето, периодичността и броя на почивките е регламентиран и съобразен с натовареността на служителите. Установени са две почивки от по 15 минути и една почивка за хранене от половин час: първата – два часа след започване на работата, почивка за хранене, а втората е два часа след почивката за хранене.
Регламентираните почивки по време на работа са определени като полупасивни и включват разходки, леки физически упражнения и психично разтоварване. Основното помещение на предприятието е в гр. София, където има обособени места за отдих, хранене и почивка, но когато се поемат обекти извън гр. София, в повечето случаи строителните площадки не разполагат с обособени места за почивка и лични нужди.
Предприятието е сключило договор за извършване на СМР дейности на обекти в гр. Приморско, изпълненито на които е до края на 2025 г. и които не разполагат с необходимата инфраструктура, в която работниците могат да се настанят за отдих и хранене. Към момента на служителите на дружеството изпълняващи строително- мотажни дейности са осигурени морално остарели строителни фургони, които не са мобилни (невъзможност за транспортиране и използване в друг град) и в които липсва достатъчно обзавеждане и условия за прилагане на физиологичният режим на труд и почивка разработен от СТМ, отговарящ на НАРЕДБА № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване. Когато на строителният обект липсва обособено място за почивка на работниците, те са принудени да се преобличат и хранят на открито независимо от сезона и метеорологичните условия, при висок риск от злополука и силна запрашеност. Поради това работниците на "Менкаура" ЕООД настояват да бъдат закупени мобилни строителни контейнери, които да бъдат извозвани и сглобявани до съответния строителен обект, и които да са приспособени за отдих, хранене, преобличане, и социални контакти.Така чрез изпълнението на Дейност 4 (Д4) предприятието ще удовлетвори нуждите на целевата група осигурявайки следните социални придобивки на своите работници:
- 3 броя мобилни строителни контейнера, оборудвани с кухненски бокс, мобилен климатик, пречиствател за въздух ( необходим поради струпването на хора в толкова малко пространство с цел превенция срещу вируси и замърсен въздух на строителните площадки), кафе машина, пречиствател за вода, микровълнова фурна, химическа тоалетна, индивидуални шкафчета за всеки работник, с цел да съхранява дрехите и личните си вещи, маса, столове за хранене и диван. Един мобилен строителен контейнер е с площ 30 кв.м., като в него могат да пребивават максимум до 10 човека. Тъй като всички работници на предприятието са разпеределени да извършват СМР дейности на различни строителни обекти, по едно и също време до края на 2025 година в гр. Приморско, това обуславя необходимостта от закупуване на 3 броя контейнера, с цел всички работещи да използват регламентираната си почивка.
Целева група по Д5: 30 броя назначени на трудово правоотношение работници.
|
114 421.59
|
0.00
|