The current project aims to support the enterprise's transition to a climate-neutral economy by developing "green" models of labor organization, as well as improving the healthy and safe working environment for the workers of Nakmash 97 OOD, by building quality workplaces , using modern technologies and innovative means of protection.
The main activities planned for implementation are:
1. Development and implementation of "green" models of work organization according to the specifics of workplaces in enterprises. Preparation of "green" maps for the organization of work processes at the specific workplaces. Training of persons from the target group aimed at implementing "green" models of work organization;
2. Provision of collective protective equipment related to improving working conditions in terms of protection from dust, toxic and other harmful substances.
The indicators for achieving the project's goals are:
- Developed "green" models for work organization - trained 46 employees
- Provided collective protective equipment for 24 employees in the "welding" section: Mobile aspiration ventilation system, Local aspiration system for filtration during grinding and Vacuum cleaning machine.
- Provided collective protective equipment for 22 employees in the "mechanical processing" section: Local aspiration systems for filtration of oil vapors - 3 pieces and Local aspiration system for filtration during cutting.
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд: Целта на дейността е разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси, които ще осигурят повишаване на ресурсната ефективност, осигуряване на по-екологосъобразна работна среда и намаляване въздействието върху околната среда, с което ще се постигне целта на процедурата - преход към климатично неутрална икономика и променящи се модели на работа. Въвеждането на "зелени" модели е свързано с въвеждане на промени в организацията на работа за включване на екологосъобразни дейности в конкретни работни процеси и на определени работни места;
Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
Дейността ще бъде възложена на външен изпълнител, избран в съответствие с реда на Глава четвърта от ЗУСЕФСУ и ПМС 80/09.05.2022г. При избора на изпълнител ще се заложи изискване да бъде лице, което по занятие извършва някоя от следните дейности:
• консултации и/или сертификация по прилагане на системи за управление по околна среда (ISO14001, EMAS или еквивалентни);
• преподавателска и/или научно-преподавателска дейност в сферата на ресурсната ефективност и/или екологията;
• консултантска и/или научноизследователска и развойна дейност в сферата на ресурсната ефективност, екологията или икономическата дейност на дружеството.
Избраният изпълнител ще извърши преглед на дейността на дружеството, организацията на труда, правната и регулаторна рамка на дейността, съществуващи практики и процедури за управление на човешките ресурси във връзка с въздействието върху околната среда. Ще бъде идентифицирано моментното състоянието на организацията на трудовата дейност и съобразно дефинираните нужди ще се въведат иновативни екологосъобразни ефективни мерки за постигане целта на процедурата - преход към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа. В резултат на извършения преглед и съобразно спецификата на работните места, изпълнителят ще разработи съответните „зелени“ модели на организация на труда и ще изготви „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места. Ще разработи и план от мерки за прилагането на "зелените" модели. След изпълнението на планът с конкретни мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси в предприятието ще са реално въведени мерките от него. Всички служители ще бъдат запознати с извършените промени и ще им бъде проведен инструктаж и/или обучение за въвеждането на съответните мерки.
Новите „зелени“ модели, които ще бъдат разработени за предприятието ще се изрззяват във въвеждане на промени в работата на отделните производствени единици в предприятието, насочени към въвеждане на практики за опазване на околната среда, осигуряване на по-екологосъобразна работна среда и намаляване на използваните ресурси Те ще доведат и до промени по отношение на начините на работа и работните взаимоотношения. Чрез тях ще се въведат и екологосъобразни практики в цялостната организация на работа в предприятието, в т.ч. мотивиране на индивидуалния служител за прилагане на екологосъобразно поведение по време на работа чрез информационни събития и създаване на система за отличаване и възнаграждаване на „зелено“ поведение на служителите.
7 820.00
0.00
Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд по отношение на защита от прах, токсични и други вредни вещества.: Цел на дейността е минимизиране на рисковете, посочени в оценката на риска чрез осигуряване на съвременни средства за колективна защита на работещите. За изпълнение на дейността е планирана доставка на следните колективни средства за защита:
1. Мобилна аспирационно вентилационна система - 1 брой
2. Локална аспирационна система за филтрация при шлайфане - 1 брой
3. Вакуумна система за почистване - 1 брой
4. Локална аспирационна система за филтрация на маслени пари – 3 броя
5. Локална аспирационна система за филтрация при рязане- 1 брой
Замърсяването на работната среда в участъци "заваръчен" и " механична обработка" с различни газове, пари и прах от частици от самия метал, и планираните за подобряване колективи средства за защита са както следва:
1. По време на заваръчните процеси и при рязането на метали в заваръчния участък се формира опасен за дихателната система токсичен газово-прахов облак с висока концентрация на свободен кристален силициев диоксид. Съгласно оценката на риска и в съответствие с изискванията на чл. 21 от Наредба 7 за ЗБУТ, се планира доставка и пускане в действие на Мобилна аспирационно вентилационна система. Системата осигурява филтрация на въздуха в затворени помещения, като аспирира в съответните филтри замърсителите и така пречиства въздуха.
2. В участъка се извършва почистване на изработваните детайли и елементи чрез шлайфане (пилене) на работна маса. При този процес се отделят твърди частици и прах, замърсяващи зоната около мястото за шлайфане. Отново в изпълнение на програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на Локална аспирационна система за филтрация при шлайфане - оборудване с жлебове за събиране на твърдите частици и прах, отделящи се при пиленето, снабдено и с шумозаглушителна кутия. Така ще се осигури защита при източника на отделяне на вредни вещества, както и ще се редуцира разпръскването на твърди частици и прах в участъка.
3. При производствения процес в заваръчния участък се генерира и запрашаване, което остава по пода. Оценката на риска препоръчва поддържане на работните площадки в добро хигиенно състояние (чл.21 на Наредба 7). Към момента хигиенното поддържане е ръчно и не ефективно. То може да бъде значително подобрено чрез периодично почистване, както на зоните около работните места, така и на проходите и пътеките между тях с почистваща вакуумна система (индустриелна прахосмукачка). В изпълнение на програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на Вакуумна машина за почистване. Чрез нея ще се постигне чувствително снижаване на локалното и на вторичното общо прахово замърсяване, дължащо се на разпространение на седиментирания прах при движение на транспортни средства и хора.
Чрез доставката на горните три актива ще се допринесе за повишаване на здравето и безопасността на работещите лица от целевата група - 24 души (заварчици и шлосери), работещи в заваръчния участък.
4. В участък "механична обработка" има замърсяване на въздуха от отделянето при работата на стругове с ЦПУ и обработващи центри на маслени пари. В изпълнение на програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на три броя Локална аспирационна система за филтрация на маслени пари. Те ще се поставят при източници на замърсяване и ще предотвратяват разпространението на маслените пари в участъка.
5. При работата на газорезната машина над работната маса се отделят газове от изпаренията и твърди частици (прах). В изпъление на Програмата за минимизиране на риска се планира доставка и пускане в действие на Локална аспирационна система за филтрация при рязане, която ще осигури защита при източника на отделяне на вредни вещества, .както и ще се редуцира разпръскването на твърди частици и прах в участъка.
Така чрез доставката на двата актива ще се допринесе за повишаване на здравето и безопасността на работещите лица от целевата група - 22 души (оператори на металообработващи машини) работещи в участъка.
223 653.75
0.00
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN