Закупуване на земелска техника и инвентар : Стопанството на ЗП Милко Руменов Маринов се състои от над 828.7 декара обработваема земя. За правилното третиране, обработване и опазване е необходимо закупуването на модернизирана техника, която да гарантира качественото обслужване. За целта, кандидатът взе решение да се насочи към закупуване на материални активи за прилагане на дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда и смекчаване на последиците от климатичните промени. Това ще се постигне чрез:
1. Инвестиция в закупуването на сеялка за окопни култури - 1 бр .
Окопните култури за разлика от културите със слята повърхност се нуждаят от по-голяма хранителна площ. Ето защо при тях се прилага широко редова и пунктирана сеитба. Чрез сеялката за окопни култури сеитбата на семената се засяват по едно на определени разстояния в реда. Тя има редица предимства в сравнение с останалите начини за засяване на окопните култури: сеитбената норма е по-малка; не е необходимо ръчно подреждане на посева, което дава възможност напълно да се механизират всички производствени процеси, свързана с отглеждането на културите, и да се намали себестойността на продукцията; още в началото на развитието си растенията са поставени при оптимални условия на растеж и развитие, което е гаранция за получаване на високи добиви. Пунктираната сеитба се извършва със специални пневматични сеялки, за които в зависимост от формата и големината на семената се подбират такива дискове, които да пропускат само по едно семе на необходимото разстояние. Този вид сеитба се препоръчва за всички окопни култури. Заложената в настоящото проектно предложение сеялка за окопни култури е иновативна с работна ширина 4,2 м, транспортна ширина 3,5 м, Gilstring дозиращ апарат и PowerShoot система за транспорт на семената, Контролна система Gateway. ISOBUS съвместимост, електрическо задвижване на всеки дозиращ апарат Gilstring - индивидуално изключване на изсяваща секция и секция за тор, регулиране на сеитбената норма от кабината на трактора, светлинни сензори за броене на семената на всяка семенна тръба, система за следене на пропуски на семената по време на сеитба, както и система за следене за дублиране на семената по време на сеитба. Възможност за секционен контрол, който ще изключва всяка извяваща секция в случай, че има презъстапяване посредством навигацията на трактора. Допълнителни
технически характеристики, които притежава настоящата инвестиция са 1 комплект дискове за царевица с 32 отвора / 5.5 мм, хидравлично задвижван вентилатор, семепроводи и датчици за семена 22 мм, дълбочинни колела, радар, безжично управление на сеялката посредством таблет, бункер за тор с обем 1200 л. За нуждите на стопанството и засяването на културите, които отглежда кандидатът по настоящото проектно предложение, се очаква сеялката да се използва с натовареност 80 моточаса.
С настоящето проектно предложение ЗП Милко Руменов Маринов се стреми да постигне едно по - ефективно прецизно земеделие чрез водещи технологии и иновативни процеси, залагайки на мощно оборудване и интегрирана система за управление на земеделието, които осигуряват интелигентно събиране и анализ на данни, приложими за планиране на обработваемата земя и инспекция на реколтата. Това предоставя на земеделските специалисти по-удобни и ефективни опции, намалява експлоатационните разходи, подобрява качеството на реколтата и увеличава добива. Модернизацията и цифровизацията на селското стопанство има потенциала значително да подобри живота в селските райони и с това да увеличи тяхната атрактивност сред по-широка част от населението, което на местно ниво да разработва, внедрява и използва тези и други високи технологии. Иновативната земеделска техника планирана за закупуване по проектното предложение е обвързана изцяло с отглеждане на земеделските култури, като са подбрани специално, за да могат да си кореспондират подобаващо и да спомогнат за повишаване мерките за опазване на околната среда в земеделското стопанство.
|
115 393.97
|
0.00
|
Изграждане на фотоволтаична централа за собствени нужди: Предвижда се изграждането на фотоволтаична централа 30 kW за собствени нужди, намираща се върху покрива на съществуваща сграда в ПИ с идентификатор 40195.603.15 по кадастрална карта на с. Крушовене, община Долна Метрополия на основание на скица №15-263904 – 26.03.2019г. с Виза за проектиране издадена от Община Долна Метрополия на 25.07.2023г. Предвидда се модулна акумулаторна система, състояща се от 1 бр. Модул за управление на батерията и две батерии с енергиен капацитет за съхранение от 10 kWh. Фотоволтаичната централа ще съдържа 54 бр. Фотоволтаични панели, които ще бъдат разположени върху покрива на една група в два реда от по 27 бр. Като се спазват необходимите отстояния от границите на имота , указани във визата.
Проектното предложение е насочено към изграждане и монтаж на фотоволтаична инсталация ВЕИ с цел увеличаване на производствения капацитет и намаляване разходите за ел. енергия. Чрез инсталирането на ВЕИ-то ще се намали себестойността на произвежданите продукти, както и ще се повиши производителността, което от своя страна ще доведе до оптимизация на труда. В допълнение с инсталиранта ВЕИ ще се повиши и енергийната ефективност на предприятието с минимум, което от своя страна ще доведе до опазване на околната среда, чрез намаляване на вредните емисии в атмосферата.В допълнение, чрез инсталиране на фотоволтаичната инсталация ще се постигне и намаляване на производствените разходи, тъй като към момента дружеството използва ел. енергия от външен доставчик.
Използването на повече енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) е от решаващо значение за намаляване на емисиите от парникови газове в ЕС и не само. Освен това енергията от възобновяеми източници може да играе важна роля като двигател на устойчивото развитие в селските райони. Възобновяемите източници са изключително важни за дългосрочните усилия за намаляване на изменението в климата и ще имат все по-важна роля за подобряване на цялостната енергийна сигурност в ЕС.
Настоящата инвестиция ще допринесе до преодоляване на проблемите, които възпрепятстват конкурентоспособността и устойчивостта на аграрния сектор и ускоряване на неговата адаптация към климатичните промени, екологизацията на производството, цифровата трансформация, подобряване на генетичните ресурси.
|
51 996.00
|
0.00
|