КОДЕКС НА ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ: В одобрения от Конференцията на международни неправителствени организации през 2009 година „Кодекс на добрите практики за гражданско участие в процеса на вземане на решения“ са формулирани четири степенувани форми/нива на гражданско участие: информация, консултация, диалог и партньорство. Определени са и шест етапа в процеса на вземане на политически решения, описани в матрица на гражданското участие, като всеки от тях предполага взаимодействие между НПО и публичните органи: определяне на дневен ред, изработване на политиката, вземане на решение, изпълнение, проследяване и преформулиране на политиката.
Взаимодействието между властта и гражданския сектор има четири възможни измерения:
- допълване – двете страни споделят сходни цели, но предпочитат различни начини и средства за постигането им,
- сътрудничество – двете страни споделят сходни цели и предпочитат подобни начини и средства за постигането им,
- привличане – различни цели, които страните се опитват да постигнат по подобен начин (обикновено е временно, след което преминава към друга),
- конфронтация – целите и средствата на двете страни са различни.
За да се постигне ефективно взаимодействие в посока на допълване, сътрудничество и привличане е необходимо да са налице условия като създаване на благоприятна среда за взаимодействие (законодателна и институционална), добро познаване на заинтересованите страни и спецификите на различните групи участници, висока степен на мотивация за участие и изграждане на отношения на доверие между участниците.
В тази връзка ще бъдат отправени предложения към Община Хасково за подобряване на средата за гражданско участие в управлението. Ще се разработят проекти на документи регламентиращи условията и реда за провеждане на обществено обсъждане в общината, както и свързани с функциониране на граждански форуми и съвети, сформиране на работни групи/комитети и консултативни органи, организиране на обществени и съвещателни форуми, формуляри за обратна връзка и оценка на удовлетвореността от участието на заинтересовани страни в съвместни дейност и предложения за подобряване на ефективността им.
От съществено значение е проактивното поведение от страна на гражданите и техните сдружения и желанието за включване предвид, че взаимодействието е двустранен процес и зависи от поведението на всички участници. Препоръките за подобряване на взаимодействието между публичния и гражданския сектор при вземане на политически решения ще се изготвят на основата на следното:
1. Анализ на гражданския сектор в Община Хасково и създаване на публичен регистър на работещите на местно ниво организации, групирани по сфера на дейност.
2. Анализ на капацитета, нагласите и очакванията от страна на всички заинтересовани страни за подобряване на процесите свързани с участието им при формулиране и прилагане на местни политики посредством провеждане на анкетно проучване чрез попълване на въпросници и провеждане на интервюта с 5 целеви групи (общинска администрация, НПО, СИП, бизнес и общественост). Чрез осъществяване на директна комуникация и получаване на обратна връзка ще се проследят нагласите на целевите групи и ще се идентифицират основните проблеми свързани с гражданското участие при вземането на политически решения. Направените констатации ще имат двупосочен характер. От една страна ще са свързани с установяването на дефицитите и предизвикателствата пред лицата от администрацията с фокус върху работните процеси и отношението им към гражданското участие като необходим фактор за легитимност на взетите политически решения от публичните органи.
3. Анализ на нормативната уредба в общината свързана с гражданското участие и отправяне на препоръки за подобряването ѝ, което ще съдейства за възобновяване дейността на съществуващи и сформиране на нови обществени и консултативни съвети като работещ механизъм да бъдат чути и взети под внимание мнението, предложенията и проблемите на местните общности и конкретни групи при формулирането и прилагането на местни политики. |
30 294.00
|
31 687.67
|
СИТИНЕТ.КОМ: Дейността цели повишаването на обществената осведоменост и насърчаването на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики на местно ниво. Конкретната цел кореспондира и е налице ясна връзка с целите на проектното предложение за подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство за подобряване на средата за гражданско участие в управлението. В съвременното общество отношенията стават все по-интерактивни, което налага да бъдат използвани подходи, насочени към интернет гражданското общество, което да бъде осведомено и насърчено да се включи в процесите на вземане на решение и разработване на политики за по-добра бизнес среда. В рамките на дейността ще се проведе онлайн базирана информационна кампания, която ще включва изработване и публикуване на филм свързан с видовете гражданско участие в процеса на вземане на политически решения.
От друга страна е налице необходимостта да бъдат използвани и традиционни подходи с оглед достигане максимално до целевите групи. Това гарантира и висока успеваемост и постигане на максимална устойчивост на кампанията. Осигуряването на добра осведоменост по развитието и прилагането на политики от местната власт е решаващ фактор за разбиране на мотивите и получаване на подкрепа по въпроси от обществен интерес в различни сфери. Въвличането на местната общност и конкретни заинтересовани страни легитимира взетите решения и гарантира прозрачност и публичност на управленските процеси. Голям обем от информация следва широко да се комуникира от страна на публичната власт като се използва достъпен език и подходящи канали спрямо конкретните потребности на заинтересованите страни.
В тази връзка ще се изготви годишен комуникационен план за осигуряване на публичност и прозрачност по отношение на дейността на общинската администрация със следните елементи: стратегия, дефиниция на целевите групи, планиране на информационни и комуникационни мерки, индикативен бюджет и действия за оценка на комуникационния план.
Желателно е по-активно да се използват формите за гражданско участие и да се подкрепи диалога между местната власт и местната общност чрез иницииране на срещи и изнесени приемни на заемащите изборни длъжности, в т.ч. и общинските съветници по квартали и населените места в общината. За подобряване на комуникацията с гражданите е необходимо общинските съветници да предоставят контактна информация и приемни дни/часове и място за прием. Необходимо е съвместно с медии и НПО системно да се провеждат кампании за гражданско образование както и да се приложи механизъм за идентифициране нуждите на гражданите и ефективното решаване на проблемите им. Други мерки за подобряване на диалога с гражданите са създаване на възможности за провеждане на онлайнконсултации и организиране на изнесени приемни и срещи с кмета и общинските съветници.
За да се поощри активното гражданско участие и да се подобри комуникацията с ОбА и ОбС като се популяризира възможността и реда за участие на гражданите в работата на постоянните комисии и сесиите на ОбС чрез прес клипинг в местната преса, мейлинг лист към заинтересовани лица и организации, общински бюлетин, отразяване на гражданското участие в протоколите от заседания на ОбС и на постоянните комисии към ОбС.
Приоритетно подобряване на взаимодействието между НПО и публичните органи може да се търси в етапите на изработване, проследяване и преформулиране при вземането на политически решения като се акцентира върху изслушването на заинтересованите страни и съвместното изработване, вземане, изпълнение и преформулиране на политически решения от обществен интерес.
Целевите групи, към които е насочена дейността са широката общественост, представители на НПО, СИП, бизнеса и органите на публичната администрации. Информационни дейности са насочени към повишаване на капацитета и ангажираността им за участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство. |
6 634.33
|
6 623.10
|
ОБЩЕСТВЕН ФОРУМ: Целта на дейността е изграждане на капацитет за активно и ефективно взаимодействие между НПО/СИП и общинската администрация. Създаването на устойчива мрежа на местно ниво ще сe осигури устойчив диалог между заинтересованите страни и ще повиши активността на гражданския сектор при формулирането, изпълнението и мониторинга на политиките. Изпълнението ще допринесе за повишаване на обществената осведоменост и насърчаването на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики на местно ниво.
В първия етап на дейността ще се организират граждански форум и семинар за представители на НПО/СИП и община Хасково с фокус върху подобряване на гражданското участие, взаимно изслушване и запознаване с различни гледни точки, споделяне на идеи и опит между публичната администрацията и граждански организации. Решението за сформиране на Обществен съвет ще се формулира в рамките на гражданския форум.
Семинарът ще е насочен към представяне на инструменти за идентифициране на заинтересовани страни, възможности за привличане и ангажиране на гражданите и бизнеса в процеса на преформулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство.
Провеждане на обучения свързани с в процесите на преформулиране/актуализиране, изпълнение и мониторинг на политиките и законодателството (изграждане на капацитет).
Вторият етап е свързан със сформиране на Обществен съвет като консултативен орган към Кмета на Община Хасково с ясно формулирани правила за участие и отчетност. В съвета ще бъдат поканени да се включат представители на НПО, СИП, публична адниминстрация и медии.
По време на регулярните срещи на Консултативния съвет (10 в рамките на проекта) ще се представят и обсъждат изготвените в резултат от проектното изпълнение анализи и предложения, информационни и комуникационни материали, ще се обсъждат възможности и предлагат решения за подобряване на партньорството между администрацията и гражданите и бизнеса и за повишаване на гражданското участие в процесите на вземане на политически решения. Също така ще се проучат и презентират пред форума и ще се обсъдят възможностите за включването в мрежи на европейско и национално ниво, които активно участват и подпомагат публичните органи във формирането, изпълнението и мониторинга на секторни политики.
Реализацията на дейността цели:
• подобряване на комуникацията, диалога и обратната връзка между местната власт и гражданските организации;
• повишаване на капацитета на общинските служители и представители на гражданския сектор за съвместното изработване, вземане, изпълнение и преформулиране на политически решения от обществен интерес;
Дейността допринася за въвличане на представители на НПО, СИП, бизнеса и общинската администрация в процеса на формулиране и изпълнение на политики. |
11 595.00
|
13 169.98
|