Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията: Настоящата дейност ще бъде изпълнена чрез придобиване на:
1. Модул за автоматично кроене - 1 бр.
Предвидените закупуване активи ще допринесат за въвеждането на кръгови модели в следните направления:
I. Намаляване образуването на отпадъци:
Използването на модул за автоматично кроене за производство на връхни дрехи може да допринесе за постигането на кръговия модел за намаляване на образуването на отпадъци по няколко начина:
1.Ефективно използване на суровини: С кроялния робот се постига точна и прецизна работа, без риск от повреждане на детайли, фино и бързо кроене дори и на най-дребните детайли, без да се налага те да бъдат огрубявани предварително, което позволява по-голяма ефективност при използването на суровините. Този подход може да намали загубите при производството на връхни дрехи с до 20% от ръчното разкрояване на детайлите в момента.
2.По-дълъг живот на връхните дрехи: Изработваните връхни дрехи ще са функционални, здрави, удобни, качествени, което ще увеличи животът им на използване, ще се ползват повече от 1 сезон, което също има отношение към намаляване на образуването на отпадъци.
3. Минимизиране на отпадъците при кроенето: При ръчното разкрояване в момента се налага огрубяване на 50% от детайлите от плат и подлепващо, за да се гарантира точното им изрязване след подлепване, не може да се постигнат перфектни резултати, а това води до брак на платове и подлепващо, образуване на отпадък в кроялния цех и забавяне на процеса. Чрез кроялния ще се намали образуването на отпадъци от плат и подлепващо при кроенето с 20%.
II. Ограничаване използването на пластмасови продукти за еднократна употреба:
Модулът за автоматично кроене, включва няколко стъпки, които ще допринесат за ограничаване на използването на опаковки от пластмаса за еднократна употреба:
1.Чрез етикетираща машина: По време на етикетирането на продуктите ще се използват етикети от устойчиви материали и биоразградими етикети, за да се намали използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба.
2.Чрез устойчиви опаковки: Проектирането и използването на устойчиви опаковки за готовия продукт, които ще се използват повече от веднъж, може да бъде ключова стъпка. Вместо найлоновите опаковки за еднократна употреба, ще се използват опаковки от материали като биоразградими пластмаси, хартия, които могат да бъдат рециклирани и използвани многократно.
3.Чрез многократна употреба на поточното оборудване: Автоматичният кроячен модул ще се използва многократно, ще се поддържа в добро състояние през продължителни периоди, което намалява необходимостта от използване на пластмасови продукти за еднократна употреба, използвани в този вид производство. С кроялния робот ще се елиминира напълно използването на пласмасови линеали, кривки, линии и маркери при ръчното кроене, които се закупуват месечно в големи количества.
4. Намаляване употребата на пластмаса - Ще се намалят и найлоновите опаковки на топовете плат и подлепващите материали, които влизат в кроялното отделение, защото при ръчното кроене се използва повече материал за връхните дрехи, поради огрубяването при кроенето, а с робота материалът се крои прецизно и използваните опаковани топове са по-малко на брой.
III. Използване на ресурси с биологичен произход:
Въвеждането на автоматичния модул за кроене по проекта ще спомогне за постигането на кръговия модел - използването на ресурси с биологичен произход, чрез следните техники:
1. Използване на суровини с биологичен произход: автоматичния модул за кроене ще бъде конфигуриран за кроене и производство на сака и палта от материал с органичен памук. В момента тези бройки са минимални, защото при ръчното кроене са хаби много от материала и е нерентабилно за дружеството ни, поради високата им себестойност. Повишаващото се търсене на екологично облекло изисква да увеличим производството на палта от органичен памук, като кроялният робот ще ни помогне фино, прецизно и бързо да създадем връхни дрехи от биологични суровини. |
420 000.00
|
420 000.00
|