Анализ на законодателството и предприетите политики в страните членки на Регионалния център в областта на опазването на нематериалното културно наследство, включващ препоръки: Изпълнението на дейността ще допринесе за реализация на основната цел на проекта, като се фокусира върху законодателството и политиките в страните членки относно опазването на нематериалното културно наследство и разработи анализ, който ще представи реални и добри примери за насърчаване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта.
Изпълнението на дейността включва:
Разработване на детайлна методология с посочени инструменти за събиране и проучване на информация от разнообразни източници и документи в областта на нематериалното културно наследство.
- определяне на нормативни и стратегически документи
- разработване на анкета и идентифициране на респонденти
Изготвяне на анализ и препоръки, които включват:
Анализ
- Анализ на нормативни и стратегически документи съгласно изготвена методология;
- Проучване на събраната информация, анализ на резултатите от анкетните проучвания /20 бр./ в държава с опит в прилагането на политики в областта;
Изводи и препоръки
- очертаване на основни изводи и тенденции за формулиране, изпълнение и мониторинг на законодателство и политики
- Извеждане на добри примери и практики, които да послужат на целевите групи за създаване на условия за включването на гражданското общество и бизнеса при формулирането, изпълнението и мониторинга на политики и законодателство, които да бъдат адаптирани в българското законодателство.
- Извеждане на препоръки с насоки относно прилагането им при последващо актуализиране или приемане на нови нормативни актове в областта.
Реализацията на дейността ще доведе до постигането на следните цели:
1. Да се разработи анализ на законодателството и предприетите политики в страните членки в областта на опазване на нематериалното културно наследство.
2. Да се изведат добри примери за актуалното включване на нормативните изисквания на международните документи и Конвенция на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство от 2003г. (Конвенция 2003), както и от националните политики на държавите в областта на опазване на нематериалното културно наследство.
3. Да се изведени добри практики и решения от прилагането на Конвенцията 2003 г., които да послужат на НПО за създаване на условия за включването на гражданското общество и бизнеса при формулирането, изпълнението и мониторинга на политики и законодателство, които да бъдат адаптирани в българското законодателство.
4. Да се формулират изводи и препоръки, с насоки относно прилагането им при последващо актуализиране или приемане на нови нормативни актове в областта.
Чрез постигането на посочените цели ще се дефинира правилната посока за прилагане на политики в областта на нематериалното културно наследство. Разработеният анализ ще бъде представен пред целевите групи и заинтересованите страни в рамките на Дейност 5 по проекта.
Целевата група, към която е насочена дейността са представители органите на изпълнителна власт, Неправителствени организации, и общественост.
Дейността съответства на посочените дейности в Група № 1, тъй като разработеният анализ има за цел да изведе добри практики и решения, които са приложими в страните членки относно подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство.
Дейността допринася за постигане на специфичните цели на проекта. |
15 200.00
|
15 200.00
|
Анализ на българската нормативна рамка и политиките съществуващи в България спрямо международните документи в областта на нематериалното културно наследство, с включени препоръки;: Реализацията на дейността има за цел да се направи синхронизация на съществуващата нормативна рамка в областта на опазване на нематериалното културно наследство в България към препоръките и изискванията на международните документи, по които България е страна и са приети на европейско равнище. В тази връзка ще бъде разработен сравнителен анализ на българската нормативна рамка спрямо международните документи и ще бъдат констатирани липсващите полета в българското законодателство и прилагане на политики относно опазване на нематериалното културно наследство. На база получените резултати от анализа ще бъдат предложени добри практики (резултат от Дейност 1) относно включването на гражданския сектор в отправянето на препоръки за въвеждането на липсващите полета относно опазване на нематериалното културно наследство.
Изпълнението на дейността включва:
1.Разработване на детайлна методология с включени инструменти за събиране и проучване на информация от разнообразни източници и документи в областта на нематериалното културно наследство чрез: идентифициране на българските нормативни и стратегически документи, идентифициране на международни документи, идентифициране на участниците във фокус групи, изготвяне на интервюта;
2.Изготвяне на анализ и препоръки:
•Деск – рисърч на българското законодателство и оценка на политиките в областта на нематериалното културно наследство на приложимите документи на национално и европейско ниво
•Сравнителен анализ между българското законодателство и разработеният анализ на законодателството и предприетите политики в страните членки в областта на опазването на нематериалното културно наследство
•Интервюта сред представители на централната власт по отношение на прилаганите политики на национално ниво–5 бр.
•Фокус-групи–2 бр.:Фокус-група с представители на Министерство на културата, Фокус- група с представители на неправителствени организации, развиващи дейността си в областта на нематериалното културно наследство.
3. Извеждане на изводи и препоръки:
•Извеждане на полетата от международните документи, които липсват в българското законодателство
•Извеждане на препоръки и конкретни предложения и текстове, свързани с липсващите полета относно опазване на нематериалното културно наследство в българското законодателство
Реализацията на дейността ще доведе до постигането на следните цели:
•Да изведе на полетата от международните документи, които липсват в българското законодателство
•Да изведе на препоръки и конкретни предложения и текстове,свързани с липсващите полета относно опазване на нематериалното културно наследство в българското законодателство.
•Да се достигне до решаване на един от проблемите в законодателната рамка в областта на НК -липсата на синхронизация между международната правна рамка и съществуващата нормативна рамка в България чрез въвличането на гражданското участие в процеса.
Дейността има пряко въздействие и допринася за изпълнението на целите на проектното предложение,тъй като на база установените липсващи полета ще бъдат отправени препоръки до съответния орган на власт и администрацията. По този начин ще бъде активирано гражданското участие и бизнеса, представено чрез НПО в комуникацията с администрации относно формулиране, изпълнението и мониторинга на прилагането на нормативната рамка. Следствие на което ще бъде поставено началото на процес по промяна на законодателството.
Целевите групи към които е насочена дейността са: публични органи и власти, частния сектор, Неправителствени организации, организации на гражданското общество.
Дейността е съотносима на посочените дейности в Група № 1 поради основната цел, която си поставя, а именно чрез прилагането на добри практики на гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство да се достигне до решаване на един от проблемите в законодателната рамка в областта на НКН - липсата на синхронизация между международната правна рамка и съществуващата нормативна рамка в България. |
6 700.00
|
6 700.00
|
Разработване на механизъм за осъществяване на граждански мониторинг на националните и локалните политики: Основната цел на дейността е да се разработи механизъм, като се разпишат документи / наръчници/, базирани на резултатите от Дейност 1 и Дейност 2. В тази връзка се предвижда да бъдат разработени два вида наръчника за активно гражданство, в които да се включи механизъм за мониторинг на дейностите свързани с прилагане на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство. Единият вид ще бъде насочен за административните структури на местните власти с насоки как да променят начина си на работа за да привлекат граждански сектор в процесите на опазване и управление на НКН. Следствие на което ще се подобри взаимоотношенията на граждани и бизнеса с администрациите.
Вторият вид наръчник да бъде насочен към НПО, в него ще се ще се регламентира включването и участието на всички заинтересовани страни в процеса на осъществяване на мониторинг и контрол на дейностите отнасящи се до вземането на решения, планирането, изпълнението, наблюдението и оценката на свързаните с нематериалното културно наследство политики и програми.
С помощта на изработените документи ще се регламентира включването и участието на всички заинтересовани страни в процеса на осъществяване на мониторинг и контрол на дейностите отнасящи се до вземането на решения, планирането, изпълнението, наблюдението и оценката на свързаните с нематериалното културно наследство политики и програми.
За да оформят документите, съвместно с екипа на кандидата, фирмата изпълнител по дейността ще се запознае детайлно с резултатите от:
1. Проведеното анкетно проучване относно прилагането на основния принцип на Конвенция 2003 за включване на общностите в опазване на тяхното нематериално културно наследство;
2. Проведените интервюта сред представители на централната власт по отношение на прилаганото законодателство и политики;
3. Проведените Фокус – групи и резултатите от проучената документация и изведените добри практики относно липсващите полета в областта на опазване на нематериалното културно наследство и последващото актуализиране на българското законодателство.
4. Резултатите от: Анализ на законодателството и предприетите политики в страните членки в областта на опазване на нематериалното културно наследство с включените препоръки; Сравнителен анализ между българското законодателство и анализ на законодателството и предприетите политики в страните членки в областта на опазването на НКН, с включени препоръки; Сравнителен анализ на българската нормативна рамка спрямо международната правна рамка, с включени препоръки.
На база събраната информация и чрез провеждането на работни срещи между екипа на кандидата, експертният екип на фирмата изпълнител и представители на Минитерство на културата ще се пристъпи към разработването на двата вида наръчника. Документите ще съдържат: информация за задълженията на институциите, отговорни за опазването на НКН; ролята и ангажиментите на всяка една от заинтересованите страни. Основно място в наръчниците ще заемат правилата, които ще се следват при осъществяване на мониторингови действия, начините и способите чрез които обществеността ще може да прави оценка и дава обратна връзка относно актуализирането на законодателството и прилагането на политики в областта на нематериалното културно наследство.
Целевите групи, към които е насочена дейността са: – административни структури, НПО, граждани. Разработените наръчници допринася за постигането на открито и отговорно управление в партньорство с гражданите и бизнеса чрез създаването на инструмент за всички страни за повишаване на взаимодействието.
Дейността е съотносима към допустимите дейности от група № 2 от Насоките за кандидатстване и допринася за постигане на основната цел на проекта и постигането на специфични цели
|
5 000.00
|
5 000.00
|
Съвместни действия между администрации и НПО и повишаване на капацитета при участието им в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на законодателство и политики: Основната цел на дейността е чрез съвместни действия да се изгради мрежа от неправителствени организации в областта на нематериалното културно наследство и да се реализират публични политики и законодателство следвайки насоките в двата вида наръчника, изработени в Дейност 3. По този начин ще бъде създадена рамка от ново равнище, която ще подобри гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта. Изграденият капацитет ще следва “community-based” подход при опазването на нематериалното културно наследство, включително и при разработването на политики.
Дейността предвижда организирането и провеждането на 3 бр. съвместни кръгли маси, чиято цел е цел да представи изработените наръчници за гражданска активност. След което ще се пристъпи към съвместни действия между администрации и създадената мрежа от неправителствени организации относно съвместни дейности за реализация на публични политики и законодателство в областта на нематериалното културно наследство.
С реализацията на дейността ще се даде възможност създаденият в Дейност 3 Механизъм да бъде доведен до знанието на други заинтересовани организации. След като целевите групи/НПО, бизнес, общественост/ бъдат запознати с целите на наръчниците и насоките в тях ще се подобри разбирането на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство от 2003 г. Отчитайки липсата на актуална законодателна рамка в областта на опазване на нематериалното културно наследство ще бъде поставен въпросът относно необходимостта от разработване на политики, както на национално ниво, така и на локално. Чрез включване на разработеният механизъм за гражданско участие и изграждането на мрежа от неправителствени организации в областта на НКН ще бъде създадена реална възможност за въвличане на гражданското участие в съвместни действия с административните структури на местните власти относно формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство.
С реализацията на дейността ще се постигнат следните подцели:
1. Да се осъществят съвместни дейности между представители на НПО и администрациите за реализация на публични политики и законодателство
2. Да се картографира НПО, работещи в областта на опазване на нематериалното културно наследство
3. Да създаде мрежа от неправителствени организации в областта на нематериалното културно наследство
4. Да повиши капацитета на НПО относно участието им в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта на опазване на нематериалното културно наследство;
5. Да се обменят добри практики и положителен опит за взаимодействие с администрациите;
6. Да се обмени информация между идентифицираните членове на мрежата от неправителствени организации в сферата на нематериалното културно наследство.
7. Да се подчертае необходимостта от обучения на подобна тематика, които ще насърчат сътрудничеството и обмена на добри практики между НПО.
Целевата група: НПО, административни структури на местната власт, широка общественост, бизнес.
Дейността е съотносима към допустимите дейности от Група № 3 и допринася за постигането на основната цел на проекта, по-конкретно за постигането на специфична цел №8 и 9, съответно "Изграждане на мрежа от неправителствени организации в областта на нематериалното културно наследство и чрез съвместните дейности между НПО и администрация да се реализират публични политики и законодателство в сферата" и "Повишаване на капацитета на НПО относно участието в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство чрез осъществяването на съвместни действия между НПО и представители на администрациите на национално и локално ниво".
|
9 991.02
|
9 577.99
|
Провеждане на семинари с представители на заинтересованите страни за повишаване на обществената осведоменост и насърчаване на гражданското участие : С изпълнението на дейността ще бъдат постигнати следните цели:
1.Информиране на НПО относно участието в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство чрез запознаване с изработените наръчници
2. Фокусиране вниманието на представители на НПО в областта на опазване на НКН и представители на администрацията за съвместни действия за реализация на политики и законодателство на база получените като резултатите от извършените дейности по проекта:
• Анализи с препоръки,
• Наръчник към административните структури на местните власти с насоки как да променят начина си на работа за да привлекат граждански сектор в процесите на опазване и управление на НКН
• Наръчник, насочен към НПО, регламентиращ включването и участието на всички заинтересовани страни в процеса на осъществяване на мониторинг и контрол на дейностите отнасящи се до вземането на решения, планирането, изпълнението, наблюдението и оценката на свързаните с нематериалното културно наследство политики и програми.
Гореизброените цели ще бъдат постигнати с изпълнението на съответните поддейности:
- Организиране и провеждане на 5 семинара в следните градове – Перник, Бургас, Враца, Копривщица и Русе, градове излъчили номинации и вписали кандидатури в Представителната листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО Семинарите ще повишат капацитета на неправителствения сектор като се популяризира Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство и нейното прилагане на национално ниво;
- Дизайн, предпечат и печат на Механизъм за мониторинг на дейностите свързани с политиките за опазване на нематериалното културно наследство
- Създаването и поддържането на разработена страница в социалните мрежи - Фейсбук на проекта, на която ще бъде регулярно публикувана информация за текущото изпълнение на проекта, постигнатите междинни резултати, снимки, проучвания и т.н.;
Чрез предвидените методи за разпространение на постигнатите резултати в проекта ще се достигне до широка група от заинтересовани страни и целеви групи, които ще се запознаят как чрез съвместни дейности между НПО и администрации и прилагане на изведеното в двата вида наръчника ще бъде подобрено участието на гражданското общество в процеса на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики законодателство в областта на опазване на нематериалното културно наследство.
Целева група:НПО и широката общественост, административни структури на изпълнителната и местната власт.
Дейността е съотносима към допустимите дейности от група № 4, посочени в т. 13 от Насоките за кандидатстване.
|
31 691.28
|
32 104.31
|