Организация и управление на проекта: Основна дейност за успешното изпълнение на проекта е създаването на подходящ и компетентен екип, в който всеки член осъществява определени задачи, които ще осигурят изпълнението на всички дейности, предвидени в проекта, в съответствие с ДБФП. Управлението на проекта ще се изпълнява с общ екип, с водеща роля на община Смолян, в който ще участват и партньорите с по един координатор - младежките организации, които ще имат бюджет и ще се състои от:
1. Ръководител на проекта: отговаря за управление и контрол на цялостното изпълнение на проекта съгласно ДБФП, координацията между партньорите, делегира задачи на членовете на екипа, следи за изпълнение на дейностите от външните изпълнители, комуникира със СНД и други съответни органи.
2. Координатор на проекта: подпомага ръководителя на проекта, координира цялостното изпълнение на проекта, оперативно планира работата на целия екип и партньори, подготвя междинни отчети и искания за плащане, управлява цялата кореспонденция на проекта (вкл. ИСУН), съдейства за осигуряване на мерките за публичност и информация по проекта.
3. Счетоводител: отговаря за изготвяне на финансовите отчети на проекта, следи разходването на средствата съгласно одобрения бюджет, в т.ч. и партньорски разходи, извършване на плащания на изпълнители и подпомагане на координатора при подготовката на искания за плащане.
4. Юрист: предоставя правни услуги за всички дейности по проекта, подготвя документация за провеждане на процедури за избор на изпълнител, всички договори и др. документи, свързани с изпълнението на проекта. Следи за законосъобразното изпълнение на всички дейности по проекта; изготвя юридически документи във връзка с проекта; изготвя становища по правни казуси във връзка с изпълнението на проекта; осъществява контрол и извършва 100% документална проверка и проверка на място върху изпълнението на възложените дейности на изпълнители по проекта, съвместно с ръководителя.
5. Експерт инвеститорски контрол (СМР) - ще отговаря за изпълнението на строителните дейности от името на бенефициента, ще контролира изпълнението от страна на всички участници в строителния процес - изпълнител, строителен надзор, авторски надзор.
Всички членове на екипа участват в комисии за избор на изпълнител, когато е необходимо, в съответствие с техните компетенции. Всички членове подготвят месечни отчети за работата си по проекта и ги представят на координатора.
6. Координатор Партньор 1 - НЧ Бъдеще сега - подпомага ръководителя на проекта, като координира дейностите, за които отговаря, подпомага подготовката на междинни отчети и искания за плащане, съдейства за осигуряване на мерките за публичност и информация по проекта.
7. Координатор Партньор 2 - МИМР - подпомага ръководителя на проекта, като координира дейностите, за които отговаря, подпомага подготовката на междинни отчети и искания за плащане, съдейства за осигуряване на мерките за публичност и информация по проекта.
Така сформираният екип ще се грижи за коректното изпълнение, управление и отчитане на проекта и качественото изпълнение на дейностите като подготовка на документите, необходими за извършване на плащания и за верификация на разходите, мониторинг и докладване, изпълнение на мерки за публичност и информация и съхранение на документите по проекта, както и координация на дейностите по проекта. Екипът следва да обезпечи административното, техническото и финансово-счетоводното управление на проекта. Екипът на проекта следва да води и съхранява задължителната документация съгласно Закона за защита на личните данни и изискванията на проекта, като се визуализират с логото на проекта. Архивирането и съхранението на счетоводните документи се извършва в съответствие с разпоредбите на приложимото законодателство.
Екипът ще участва и в дейностите по обмяна на опит с други младежки центрове заедно с екипа на младежкия център с цел по-добра комуникация, координация и изпълнение на дейностите.
|
100 080.00
|
0.00
|
Подготовка на процедури по ЗОП, Изпълнение на СМР, строителен и авторски надзор, въвеждане в експлоатация и дейности по оборудване и обзавеждане на Младежки център - Смолян. : Дейността предвижда изпълнението на строително-ремнотни дейности, строителен надзор, авторски контрол, въвеждане в експлоатация на обекта, оборудване и обзавеждане. Техническият проект предвижда вътрешно преустройство и смяна на предназначението на част от училище (бивш ”Техникум по дървообработване и облекло‘‘) в младежки център, разположен в общински имот с идентификатор 67653.915.379 в гр. Смолян. Проектът е изготвен въз основа на виза за проектиране, издадена от Главен архитект на Община Смолян. Сградата се намира в централната част на Смолян в района на Стария център в непосредствена близост до пешеходната зона на града, спортната зала, градския плувен басейн, стадиона, многофункционалната спортна площадка и скейт площадката. В близост е и споделеното работно пространство, изнесеният офис на регионалната библиотека и други значими за града обекти. Сградата е построена през 1961 г. Тя е публична общинска собственост съгласно: Договор за безвъзмездно прехвърляне на право на собственост №181 / 18.12.2019 г. Проектът ще се реализира в северното крило на сградата. След приключване на вътрешното преустройство съоръжението за младежки център ще има капацитет за ежедневно пребиваване на: 10 души обслужващ и поддържащ персонал; Зала за спорт и фитнес за до 20 души; Зала за обучения/семинари/срещи за над 100 души; Две учебни зали за до 35 места всяка;
Компютърна зала с маса за срещи до 10 работни станции; Дневна за около 15 души; заседателна зала за най-малко 18 души; Стаи за настаняване 12 броя за 22 души; Кафе - бар с максимум 48 души; Реконструкцията предвижда необходимите мерки за осигуряване на достъп на хора в неравностойно положение, вкл. асансьор. Подходът към имота е от север. Котата на тротоара е по-ниска от котата ± 0,00 на сградата. Денивелацията се преодолява чрез външни стълби и подемнa платформa за инвалиди. Общата ориентация на стаите за настаняване е юг, а на дневните помещения е изток. Сградата се състои от 5 етажа - полуподземен, сутерен, първи, втори и трети. Вътрешното преустройство засяга северната част от сградата по всички нива. Функционалното разпределение включва следните основни помещения по етажи.
полуподземен етаж: склад инвентар, перално, помещения за чисто и мръсно бельо, асансьор, машинно към асансьора, съблекални за мъже и жени, фитнес зала с прилежаща wc, главно стълбище, главно ел табло, фоайе, входно предверие, стая за спортни игри и обслужващи коридори.
- сутерен етаж: предверие, главно фоайе, рецепция, багажно помещение, кабинет за ръководител на центъра, коридори, зала за обучения/семинари/срещи (многофункционална зала) за над сто посетители, кафе-бар, асансьор, тоалетни, подходящи за лица с двигателни увреждания.
- първи етаж: фоайе, асансьор, коридор, зала за обучение, мултифункционална зала, компютърна зала, тоалетни, подходящи за лица с двигателни увреждания, складово помещенние.
- втори етаж: офис за персонала, помещение за провеждане на подкастове, всекидневна, склад, фоайе, асансьор, тоалетни, подходящи за лица с двигателни увреждания, коридор, шест хотелски стаи със самостоятелни санитарни възли, като една от стаите е пригодена за инвалиди.
- трети етаж: конферентна зала, всекидневна с кухненски бокс, фоайе, асансьор, тоалетни, подходящи за лица с двигателни увреждания, коридор, шест стаи за настаняване със самостоятелни санитарни възли, като една от стаите е пригодена за инвалиди.
Вътрешно и външно метално стълбище свързва всички нива в сградата. Предвиждат се всички необходими дейности за реконструкцията на сградата, вътрешно помещенията ще бъдат преустроени. Предвиждат се оборудване и обзавеждане на всички помещения според предназначението им. |
2 345 401.96
|
49 771.80
|
Дейности за информация и публичност: Дейността е в изпълнение на чл. 34 Информация, комуникация и публичност от Регламент (ЕС) 2021/24 241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (МВУ). В рамките на проекта ще се осигури информация за широката общественост относно проекта и финансовия принос чрез МВУ от Европейския съюз – NextGenerationEU чрез поставяне на емблемата на ЕС в съответствие с посочените технически характеристики. С тази дейност се цели гарантиране на възможно най-широко разпространение на информация и повишаване на осведомеността и прозрачността на информацията за възможностите за финансиране, донорите, бенефициентите и постиженията. Предвидени са ред събития и дейности, които да осигурят информираност и публичност на проекта.
1.Откриващата пресконференция ще има за цел да информира широката общественост за стартирането на проекта, целите, дейностите, бюджета, финансовия принос чрез МВУ от ЕС–NextGenerationEU и очакваните резултати от изпълнението. За целта ще бъде обявена покана на официалния сайт на Община Смолян, както и ще бъдат разпратени покани до всички заинтересовани страни. Медиите ще бъдат основен източник/партньор за популяризирането на събитието. Ще бъде направена презентация на проекта, със съответната визуализация съгласно изискванията на регламента. Ще бъдат изработени папки, информационни брошури и химикали, които ще имат изискваната визуализация и задължителна информация.
2.Официалното откриване на младежкия център ще бъде обявено на официалния сайт на Община Смолян, на сайта на центъра, както и ще бъдат поканени заинтересовани страни. Медиите ще бъдат основен партньор за популяризирането на събитието. Ще бъде изпълнена церемония по откриването. Ще бъдат разработени специални рекламни и информационни материали.
3. Заключителната пресконференция ще представи резултатите от изпълнението на проекта.
4. За младежкия център ще бъде разработен отделен уебсайт, който ще представя проекта, дейностите на центъра, новини, полезна информация.
5. Ще бъде създадена страница в социалните мрежи, която ще представя информация за центъра, контакти, дейности, новини, снимки и пр.
6. Изработване и монтаж на временен билборд с необходимата визуализация при стартиране изпълнението на строителните дейности, което ще се намира на подходящо място в близост до обекта на интервенция.
7. Изработване и монтаж на постоянни обяснителни табели – 2 бр. - след приключване на строителните дейности, до една седмица след демонтиране на временния билборд, на подходящо място при входа и вътре на МЦ ще се монтират постоянни обяснителни табели. Те ще дават информация за проекта, донора, времето за изпълнение, бюджет и пр. и ще бъдат с визуализация съгласно регламента/ насоките за комуникация на програмата.
8. Изработване и доставка на информационни банери за публични събития и официални церемонии - 2 бр. Първият банер следва да се изработи и достави преди и официалната церемония „Първа копка“. Вторият банер следва да се изработи и достави преди официалната церемония „Откриване на обект“. При изработване на банерите ще бъдат съблюдавани указанията на насоките за комуникация на програмата.
При организирането на всяко събитие ще бъдат изработвани подходящи материали печатни като папки, тефтери, брошури, флаери, както и рекламни материали като чаши, химикали и други, които представят проекта и финансиращата програма по атрактивен и лесно възприемчив начин. |
56 461.44
|
19 354.80
|
Дейности за институционализиране на младежки център. Формиране на екип със стратегия, план и задачи. Обучение на екипа, придобиване на квалификация и експертиза за работа с млади хора и обмяна на опит. : Тази дейност е ключова и тя ще осигури реалното пълноценно функциониране на Младежкия център като включва дейности по подготовка на процедура за подбор на персонал, провеждане на подбор, назначаване и изграждане на капацитет чрез обучение, обмяна на опит и подготвителни дейности за работа на центъра. Предвижда се наемане на един ръководител, 5 младежки работници, 2 ромски образователни медиатори, 1 психолог, 1 социален работник/педагог до ноември 2023 г, а след въвеждането в експлоатация на младежкия център ще се назначат 1 ИТ поддръжка на половин работен ден, 2 хигиенисти, 1 домакин/подръжка. Служителите ще бъдат назначени на трудови договори съгласно изискванията на КТ. Дейността ще стартира паралелно с дейностите за ремонт и реконструкция на сградата, като екипът ще бъде назначен до м.ноември 2023 г.
Ключова стъпка за функционирането на центъра е обучението на персонала. Обучението продължава в рамките на 12 месеца, през които всеки един от тях преминава през въвеждащо обучение с продължителност 90 часа по темите: младежка работа, застъпничество и прилагане на политики в сферата на младежта, както и практически компетенции, описани в портфолио на Съвета на Европа и компетентностен модел на САЛТО. Основните компетентностни области, които всеки един младежки работник и другите специалисти следва да развие са: 1. Адресиране на нуждите и стремежите на младите хора; 2. Предоставяне на възможности за учене, личностно развитие и реализация. 3. Подкрепа и овластяване на младите хора да бъдат граждански активни, споделят ценностите на човешки права и се ангажират с дейности в подкрепа на обществото. 4. Подкрепа на младите хора за културна, социална и етническа интеграция и междукултурен диалог. 5. Активно практикуване на качество и оценка в младежката работа, обучения и дейности на центъра. 6. Подкрепа за екипно учене. 7. Подкрепа за развитие на младежкия сектор и организации, създаване на политики и програми, които служат на младите хора. 8. Разработване, осъществяване и оценка на изпълнението на проекти.
По време на целия етап на институционализация се провежда обмен и активна комуникация с Национална мрежа на младежките центрове, Национален младежки форум, ММС и община Смолян, което помага центъра да се институционализира и позиционира на местно ниво, като координационно звено, свързано с младежката работа и политика. Обмяна на опит се предвижда и с младежките центрове в страната и Европа за подобряване на стретегическия план на центъра, капацитета на персонала и внедряване на добри практики. Обменът на опит с центрове и привличането на допълнителен капацитет и ноу-хау, както и внедряването на добри практики на местно ниво в младежката работа са част от създаването на цялостен капацитет за качествена младежка работа. По този начин ще се продължи обучението на екипа и ще съгласува изпълнението на обучителните и консултантски дейности с последните достижения в младежката работа в България и Европа.
Създаването на споделена визия, мисия и стратегически план за устойчиво развитие на центъра са важна част от функционирането, на което ще се обърне сериозно внимание. В тази споделена работа се включват представители на младежките организации в района, на публични институции, образователни институции (училища и университети), спортни клубове, партньорите и местни младежи и др. с цел постигане максимално добро участие на всички заинтересовани страни. Създаването на оперативен план от екипа на база мисия, визия и стратегия е ключово за планирането и последващата работа, както и за устойчивостта на центъра. В тази работа се включват всички служители на центъра, вкл. помощен персонал. На база стратегическия план се създава и работен план с хоризонт 1 месец, 3 месеца, 6 месеца и 1 година. В края на този процес екипът ще има капацитет за качествено изпълнение на дейностите, базирани на ясни визия, план за работа и стратегия за професионалното развитие на служителите. |
971 240.00
|
0.00
|
Кръг дейности: Активна работа на терен за изграждане на младежка общност, утвърждаване на центъра и стимулиране на младежки инициативи : Една от основните цели на Младежки център Смолян е достъпност на дейностите и услугите за всички млади хора, включително и за тези от уязвими групи и ромската общност и в малките населени места в област Смолян. Именно това ще е една от първите задачи на персонала от младежки работници - да използва средата и възможностите на центъра за активно привличане, насочване, задържане и работа с учениците и младите хора. От ключова важност за постигането целта Младежки център Смолян да се превърне в атрактивно и привлекателно място за младите хора в област Смолян е активната работа на терен за привличане на младежите, да им бъде предоставена възможността да използват инфраструктура и дейности, събития и кампании, които са атрактивни и развиващи за тях. Важно е да стимулираме и мотивирамеи младите хора да бъдат активни членове на общността и двигатели за младежко развитие. В този кръг дейности изпълняваме инициативи в подкрепа на личностното и общностното развитие, овластяване и активиране на учениците и младите хора. В партньорство с младежката органзиация “Млади изследователи за младежко развитие”, които ще изпълняват ролята на ментори, ще бъдат организирани дейности, които привличат, задържат и мотивират младите да се включват в дейностите на центъра и бъдат активни в местната общност. Даването на възможност младите да организират сами дейности, да носят отговорност и инициират промени на местно ниво е ключово, както за личностното им развитие, така и за развитието на региона. Цялата инфраструктура се ползва от младите хора за участие в дейности и инициативи на центъра, които могат да бъдат инициирани и от самите младежи. Така мотивираме и стимулираме младите хора не само да използват и потребяват създадената инфраструктура, но и да допринасят за нейното управление и развитие, благоденствието на общността и собственото си развитие. Ключовото в тази дейност е привличане и насърчаване на младежката инициативност, участие в обществения и политически живот, доброволчество и смислено оползотворяване на свободното време.
Дейнстите са насочени към привличане, мотивиране и активно включване на младежи в процеса на формиране на дейности, инициативи, както и изпълнението на местни и национални политики. В рамките на тази дейност са заложени мероприятия, кампании, неформални обучения, семинари и събития за насърчаване и подпомагане на самостоятелни младежки инициативи.Целта е да бъдат привлечени младите хора с атрактивно място, среда за случване на младежки идеи и инициативи и предложения от дейности, в които учениците и младите могат да се включат. Още на етап СМР на сградата, екипът на центъра в рамките на дейностите по създаването на споделена визия, мисия и стратегически план за устойчиво развитие на центъра с младежите и всички заинтересовани страни ще бъде обсъждано спрямо вече заложеното в проекта оброрудване и обзавеждане как пространството да стане наистина притегателно място. |
24 780.00
|
0.00
|
Кръг дейности: Развитие на ключови компетентности, умения и насърчаване на младежкото предприемачество и кариерно развитие
: Развитието на ключови умения е необходима стъпка към реализация в днешния динамичен свят. За да могат да се реализират младите хора имат нужда от ранна подкрепа в идентифициране на силните си страни, таланти и заложби, заедно с развитие на умения за самостоятелно учене и личностно развитие и придобиване на уменията на 21 век.
Изграждането на меки умения чрез методите на неформалното образование е ключово за младежите за развиване на умения за комуникация и презентиране, финансова грамотност, представяне пред работодатели, справяне със стресови ситуации, критично мислене, емоционална интелигентност, умения за свързване с другите
умения за взимане на решения, работа в екип, инициативност и предприемачество, предприемачески умения, умения за кариерно развитие, дигитални умения, креативност
Този пакет от дейности ще допринесе и за превенция и реинтеграция на отпадналите, или застрашените от отпадане от образователната система, последващо обучение и работа с ученици и младежи. В него са включени дейности, насочени към решаване на ключови проблеми, като социално изключване, трудности в училищната адаптация, в образованието и на пазара на труда, липса на образователна мотивация, липса на връзка между училище, семейство и работа. В тази дейност екипът ще организира обучения, срещи и събития, насочени към създаването и развитието на тези умения и компетентности. Примерните теми на обученията са:
1Активна комуникация, работа в екип и презентационни умения за ученици, младежки лидери и млади хора
2Финансова грамотност
3Предприемачество и стартиране на бизнес - представяне на успешни практики на млади предприемачи
4Креативност и дизайнерско мислене в бизнеса и на работното място
5Емоционална интелигентност, справяне със стрес в училище, университета и на работното място
6Обучения за социално предприемачество
7Междукултурен диалог и приемане на различията и многообразието
8Обучение за човешки права и активно участие в обществения живот на общността и региона
Младежкият център ще работи и по посока кариерно ориентиране и професионално развитие на младежи, включително и NEET групата. Центърът ще предлага както индивидуални консултации с младежки работник при желание на младежите, така и целенасочени организирани формати с цел мотивация, опознаване на спектъра от професии и конкретни насоки за професионална реализация. Ще бъдат провеждани кариерни форуми, събиращи на едно място младежите с представители на бизнеса и професиите на съвременния свят. Предвидени са дейности с местния бизнес и подпомагане на успешната реализация на младите хора на пазара на труда чрез дейности като менторство, стажуване,чиракуване, обучения, предлагани и реализирани от местни предприемачи, което ще бъде проучено от екипа. Организиране на събития за представяне на успешни практики на млади предприемачи. Ще се организират визити и наблюдения на работния процес в различни предприятия и бизнеси, с възможност за индивидуална работа във формат job shadowing.
С цел по-добрата подготовка за професионалния свят, младежите ще преминават и през курсове по дигитална грамотност, съпътстващи процеса на кариерно ориентиране, описани в следваща дейност.
Организиране на обучения, свързани с кариерното развитие по различни теми за основни умения за реализиране на пазара на труда – изготвяне на автобиография, мотивационно писмо, участие в интервю за наемане на работа и лично представяне и др.; социални и комуникационни умения за успешно професионално развитие; успешно поведение на работно място, работна етика и др. |
27 770.00
|
0.00
|
Кръг обучения, насочени към младежи за дигитална компетентност, медийна грамотност и използване на технологиите за професиите на бъдещето.: Уменията за 21 век, които следва да имат всички граждани, за да се гарантира активното им участие в обществото и икономиката са пряко свързани с бързото развитие на информационните и комуникационни технологии. В днешната реалност, необходимостта от умения за уверено, информирано и творческо използване на информационните и комуникационни технологии за постигане на цели, свързани с работа, кариера, работоспособност, учене, свободно време, включване в обществото изисква формиране на дигитална компетентност. В младежкия център е предвидено специализирано оборудване на дигитална зала за провеждане на обучения и курсове за придобиване и повишаване на дигиталната грамотност на младежите, като начин на справяне с предизвикателствата в дигитална среда – дигитална идентичност, дигитални права, сигурност, начини на комуникация, търсене и разбиране на информация, работа с интернет приложения и използването им в ежедневието, медийна грамнотност. Курсът по дигитална компетентност ще е насочен към всички нуждаещи се учници и младежи на възраст от 13 до 29 години като целта е участниците да придобият и овладеят основни практически умения за работа в дигитална среда, така че да могат да я прилагат в ежедневието си и да имат база за надграждащи обучения и по-нататъшно развитие. Тази компетентност е изключително необходима в условията на бързото развитие на дигиталните технологии, електронното управление и като ключова е основна за поставяне на основи за успешна реализация във всички професионални сфери и в личния живот. Въпреки напредналите технологии и иновативните методи на обучение в училищата, все още има голям процент лица, особено от уязвимите групи, които имат необходимост от придобиване на дигитални умения за използване на офис пакет, създаване и редактиране на документни, търсене и обработване на информация, зашита на личните данни, сигурност в интернет, предпазване от измами и др. Овладяването на тази компетентност е предпоставка за социалното включване на лицата, за успешна социална, образователна и личностна реализация . Курсът следва да осигурява знания и умения за компютърна текстообработка, елекронни таблици, представяне на информацията пред публика, използване на интернет базирани технологии, като ще включва теория и практика с превес на практиката.
В обучението ще бъдат включени 300 участника като за оптималната организация ще бъдат разпределени в 30 групи по 10 участника. За всяка група ще бъде организирано обучение с продължителност 45 учебни часа.
|
81 000.00
|
0.00
|
Кръг дейности: Подкрепа за здрави, отговорни и реализирани млади хора и превенция на агресия, стрес, преодоляване на предразсъдъци.
: В този пакет включваме разнообразен набор от дейности, които ще се организират от екипа на младежкия център, в партньорство и взаимодействие с различни заинтересовани страни на местно ниво като училища, университети, ЦПЛР ОДК, МКБПП, общински съвет по наркотични вещества, музей, галерия, планетариум, НПОрганизации, РЗИ, БЧК, бизнес партньори, читалища и други потенциални партньори иденитифицирани в плана за развитие на младежките дейности. В този кръг от дейности работим по посока психично и общо здраве, както и личностно насочване на младите в развиваща и обогатяваща за тях и общността посока. Ще се организират дейнсоти от спортно-рекреативен характер, както организирано, така и свободно. Младежите ще имат достъп до спортната база на центъра. Ще се провеждат организирани дискусии, както и работилници по темите на здравословния начин на живот, пълноценното хранене и безопасното практикуване на спортове.
Младежкият център ще предлага както индивидуални консултации по посока психично здраве така и организирани групови формати за работа по посока осъзнаване важността на психичната хигиена и грижата за психичното здраве. Индивидуалните консултации ще бъдат провеждане с психолог професионалист, обучен специфично в работата с младежи.
Младежите ще са информирани за отворените часове психолога, в които могат да го посетят без предварителна уговорка. Ще има възможност и за уговорена лична консултация при изявено лично желание. Груповите формати по посока превенция на психичното здраве ще включват организирани формати с доказан психотерапевтичен характер: ателиета по занаяти и изкуства, излети сред природата и работа със сетивата, работа със земята и градинарство.
Тези дейности ще способстват и работата по посока превенция на стреса и агресията сред младежите. Теми ще се адресират непряко чрез насочване на младежите към положителни съвместни преживявания близо до природата. Всички събития и дейности на центъра ще следват общо правило за приемане, толерантност и загърбване на предразсъдъците. Ще бъде създаване на кръг от дейности за развитие на творчество и изкуство (напр. актьорско майсторство, изобразително, музикално и танцово изкуство), като се партнира с подходящи културни институции на местно ниво. Екипът ще се включва в организиране и осъществяване на младежки open-air фестивали с участието на младежи (музикални, спортни, артистични).
Младежкият център предлага целенасочени мерки за подкрепа на ученици и младежи, които са отпаднали от училище или още са в училище, но са изложени на риск от отпадане. Това се осъществява чрез методите на неформално и формално обучение, консултации, менторство, работа с родители, изнесена работа в училища, отдалечени по-малки села и махали, както и квартали с наситено ромско население. За да подкрепи младежите в риск, центърът ще предлага, възможност за образователна подкрепа, индивидуално ментроство, както и учене във формат peer-to-peer. В ромските общности ще бъде приложен цялостен подход, въвличащ общноста и конкретно родителите с цел устойчиво развитие на положителна нагласа и мотивация за учене и развитие в училище. Тук отново ще се застъпят дейности за насърчаване на активно гражданство чрез гражданско образование и реализиране на младежки доброволчески дейности, кампании и инициативи
Описанието на дейността дава насоката за работа на екипа на центъра, като екипът ще разработи детайлен план за работа, който ще бъде актуализиран спрямо анализа на нуждите, който екипът ще извършва периодично.
|
60 312.00
|
0.00
|
Дейности за обмен на идеи, опит и добри практики в координирано сътрудничество с Националната мрежа на младежките центрове, други центрове в България, и в международен план : Провеждат се 5 посещения на младежки центрове в страната, 5 посещения на младежки пространства в района на област Смолян и 1 международна командировка в партньорски регион и център в Италия. Обмяната на опит ще допринесе за подобряване на стретегическия план, натруване на положителна нагласа за работа, капацитет на персонала и внедряване на добри практики.
В посещенията ще участват както членове на екипа за управление на проекта и екипът на младежки център - Смолян
Основна роля на партньор EURO NET от Италианския град Потенза е екипът на МЦ- Смолян да приеме и организира посещението за обмяна на опит на българския екип, който да се запознае от близо с дейността на младежкия център и младежката работа в Потенза, Италия. Посещението ще бъде 5 дневно. (2 дни за пътуване и 3 дни посещение)
|
32 954.60
|
0.00
|