Оптимизация на работните процеси, въвеждане на гъвкави форми на заетост и практики за по-лесно съвместяване на професионалния и личния живот (включително и на работниците и служителите над 54г.): Целта на дейността е да се постигне оптимизация на работните процеси чрез въвеждане на ефективни гъвкави форми на заетост, които да допринесат за повишаването на мотивацията и лоялността на работещите и повишаване на производителността на предприятието.
Работното време е във фокуса на проблематиката за безопасност и здраве при работа като ключова характеристика на условията на труд. Неговата продължителност, структура и организация имат решаващо влияние и по пряк, и по косвен път върху физическото и психическото състояние на човека, върху икономическите и социални аспекти на неговото съществуване и развитие. Проблемите на целевата група, свързани с организацията на труда по отношение на работното време са свързани най-вече със строго нормираните часови диапазони на работа, липсата на гъвкавост и невъзможността за съчетаване на професионалните и семейните ангажименти.
Според Профил по ЗБР за икономическа дейност „Производство на облека”, ИА ГИТ, над 75% от служителите в сектора работят на нормална 40-часова работна седмица, а 82% са на работа от понеделник до петък. 22% от заетите в сектора работят извънредно и в събота. Неблагоприятните фактори „един и същ брой часове всеки ден”, „един и същ брой дни всяка седмица” и „фиксирани начални и крайни часове” важат за над 60% от служителите, които работят в тази сфера и оказват сериозно неблагоприятно психологическо въздействие. Проведена анкета в същия анализ показва, че 50% от служителите изпитват затруднения в планирането на личните си ангажименти. Над 30% смятат, че не могат успешно да съчетават професионалния и семейния си живот поради строго нормираните работни часове, а 95% посочват, че работното им време се задава от управителните органи и не подлежи на промяна или консултиране. Това води до стрес, намаляване на производителността на труда на служителите, заболявания.
В организацията положението е подобно като за целия икономически сектор. Само 6 души са заети на непълно работно време (12% от наетите в дружеството).
Нужно е да се разработят правила за въвеждане на нестандартно гъвкаво работно време, така че да се реализират дългосрочни ползи и да се избегне вземането на решения „случай за случай“. Чрез ефективното изпълнение на дейността ще бъде реализиран стратегически подход, освен към разрешаването на проблемите на целевата група, а и към бъдещите негативни демографски последици. Промените в организацията на труд следва да имат пряк ефект върху мотивираността на работещите, увеличаването на производителността и запазването на работните места.
Дейността включва разработване и въвеждане в практиката на правила за адаптиране на организацията на труда към реалните професионални и социални потребности на работниците и служителите. Правилата следва да включват описание на методи, периоди, отговорни лица, обобщаване на информацията, анализ „разходи-ползи“ от страна на работодателя, вземане на решения и публично оповестяване на решенията.
Решенията биха могли да включват (без да се изчерпват до) препоръки за ре-организация, определяне на работни места, за които са допустими гъвкави форми на заетост (напр. въвеждане на трудови договори на непълен работен ден, временни (срочни) трудови договори, работно време с променливи граници, избор на смени и взаимозаменяемост и др.) Прилагането на правилата следва да се извършва в условията на прозрачност, липса на дискриминация и равнопоставеност.
Дейността ще бъде изпълнена чрез следните етапи:
1. Избор на изпълнител в съответствие със ЗУСЕСИФ, който да предостави консултантски услуги във връзка с разработването и прилагането на правилата.
2. Избор на изпълнител и изготвяне на правилата (външният изпълнител, подкрепен от екип на дружеството, който да предоставя информация, да организира работни срещи, посещения и др., както и да преглежда предложенията на външния изпълнител и да дава становища по тях).
3. Въвеждане на правилата в практиката със Заповед на Управителя.
4. Оповестяване на правилата в дружеството.
|
10 000.00
|
10 000.00
|
Разработване, адаптиране и въвеждане на практики за удължаване на професионалния живот на по-възрастните работници и служители (над 54г.): Целта на дейността е да се идентифицират и внедрят в практиката на дружеството конкретни мерки за удължаване на професионалния живот на по-възрастните работници и служители (над 54г.).
В дружеството в момента са заети 15 души на възраст над 54г.
Средната възраст на персонала е около 46 години, като за последните 3 години тя се е увеличила с близо 2 години. Тенденцията на застаряване на работната сила следва тази за област Враца, а и за страната като цяло. Според данни на НСИ за 2016 г. в областта над 38% от населението е на възраст на 54 години (при средно за страната 34%) и този процент продължава да расте всяка година.
Тези тревожни тенденции очертават два основни проблема пред които е изправено дружеството – от една страна трябва да се предприемат мерки за удължаване на професионалния живот на наетите работници над 54 г., а от друга страна – чрез тези мерки и натрупан опит предприятието да се подготви за следващите десетилетия, когато средната възраст на персонала ще е още по-висока, а относителният дял на възрастните работници още по-голям. Организацията трябва да се съобрази с целевата група в момента, но и с продължаващите неблагоприятни демографски посоки. Основните проблеми с възрастните работници произтичат от тяхното нежелание за продължаващо професионално развитие, от неинформираността на мениджърското ръководство, че тези хора трябва да бъдат допълнително насърчавани и стимулирани да работят и да се развиват и от липсващата фирмена политика за наставничество и менторство, които да гарантират, че специфичните умения и опит на възрастните ще бъдат предадени на следващите поколения.
Дейността включва разработване на фирмена политика за управление на възрастта, чрез която да се изгради общ модел за разрешаване на проблемите на включените в целевата група 15 работници на възраст над 54 години. Политиката ще включва прилагане на индивидуални мерки за насърчаване и запазване на работоспособността, адаптиране на длъжностните характеристики към реалните възможности, конкретни стимули за служителите в тази категория, организиране на събития, осигуряване на информация за пенсионирането, последиците от него, възможностите за заетост и след пенсиониране, стратегии за здравословен живот и запазване на работоспособността и др. Важно условие при реализирането на политиката е изпълняваните мерки да не дискриминират по-младите работници за сметка на възрастните.
Ще се разреши и проблемът с предаването на техните компетентности на следващото поколение. Управляващите лица ще бъдат по-информирани по отношение на специалните необходимости на възрастните служители, което ще даде възможност за по-ефективно управление. Както бе отбелязано по-горе, относителният дял на възрастните работници в предприятието, както и в областта, е доста висок. Следването на разработената политика за управление на възрастта ще оптимизира работните процеси и ще изгради дългосрочна стратегия, която да е в съответствие с влошаващите се демографски тенденции.
Дейността ще бъде изпълнена чрез следните етапи:
1. Избор на изпълнител, който да предостави консултантски услуги във връзка с разработването и прилагането на политиката в съответствие със ЗУСЕСИФ;
2. Избор на изпълнител и изготвяне на политиката (външният изпълнител, подкрепен от екип на дружеството, който да предоставя информация, да организира работни срещи и др., както и да преглежда предложенията на външния изпълнител и да дава становища по тях).
3. Въвеждане на политиката в практиката със Заповед на управителя.
4. Оповестяване на политиката в дружеството.
|
9 000.00
|
9 000.00
|
Разработване, адаптиране и въвеждане на иновативни модели за организация на труда в предприятието, насочени към повишаване на производителността и опазване на околната среда.: Целта на дейността е въвеждане на иновативен модел за организация на труда, насочен към опазване на околната среда, който да окаже положително въздействие върху производителността на труда и качеството на работните места.
В сектора за производство на облекло от години се обръща внимание на проблема, свързан с опазването на околната среда. Все по-увеличаващите се обеми на производство, химикалите използвани в производството на тъканите, вредните емисии от транспортирането на продукцията от развиващите се страни в развитите консуматорски пазари са във фокуса на вниманието и обект на много регулации и доброволни инициативи.
Големите световни компании, които възлагат поръчки за производство на облекло, активно участват в тези инициативи и поставят изисквания по отношение на опазването на околната среда у своите доставчици. Чрез въвеждането на промени в организацията на труда, насочени към опазване на околната среда и повишаване на производителността, дружеството ще повиши мотивацията и удовлетворението на своите служители, но от друга страна ще има възможност и да привлече нови международни клиенти.
За „Текс“ ЕООД е от особено значение производствените дейности да се извършват по методи, които да са в максимална степен безопасни за околната среда. Всички подобрения в инфраструктурата, направени в последните години, целят не само подобряване на условията на труд на работещите, но и редуциране на използваните енергийни ресурси, което е в съответствие с принципите за опазване на околната среда.
В рамките на предложената дейност се цели конкретно въвеждане на промени в организацията на труда, които да имат положителен ефект върху околната среда, по отношение на два от значимите аспекти – управлението на текстилните отпадъци и редуциране на използваната енергия в производството на облекла. Дружеството е предприемало мерки за опазване на околната среда, които са били свързани със закупуване на енергоспестяващи машини, съоръжения, смяна на дограма и др., но досега не е въвеждана стратегия по отношение на организация на труда.
Дейността включва следните елементи:
1. Определяне на базовото ниво (актуално състояние на ключови показатели на двата аспекта);
2. Формулиране на конкретни измерими цели по отношение на двата аспекта;
3. Формулиране на предложения за промени в организацията на труда с оглед постигането на целите със срокове, ресурси и отговорници и разработване на план за мониторинг;
4. Одобряване на промените (включително промени във вътрешно фирмени документи – правилници, процедури, инструкции и др.);
5. Внедряване на промените – осигуряване на достъп на засегнатия персонал до променените документи и запознаване на засегнатия персонал с промените.
Етапи на изпълнение:
1. Определяне на екип от специалисти на дружеството, ангажирани в процеса;
2. Избор на външен консултант, който да осигури необходимата експертиза (предлага методология за изпълнение, дава препоръки за въвеждане на добри практики, осигурява експерти, координира процеса на събиране на информация, изготвя предложения и проекти на документите, съгласува, след одобряването им съдейства за въвеждането);
3. Изпълнение на дейността от външния консултант със съдействието на вътрешния екип, който осигурява достъп, предоставя информация, съгласува предложения и проекти на документи, организира внедряването;
4. Одобряване на промените - промените във вътрешно фирмени документи – правилници, процедури, инструкции и др. се изготвят от консултанта, съгласуват се с вътрешния екип и се одобряват от управителя;
5. Внедряване на промените – осигуряване на достъп на засегнатия персонал до променените документи и запознаване на засегнатия персонал с промените. Етапът се извършва от вътрешния екип с подкрепата на консултанта.
|
10 000.00
|
10 000.00
|
Осигуряване на средства за колективна защита – подобряване на микроклимата в производствените помещения и повишаване на нивото на осветеност: Целта на дейността е да се подобрят условията на труд чрез подобряване на осветеността и подобряване на микроклимата в производствените помещения.
1. Микроклимат
Производството се помещава в сграда в индустр. зона.Дограмата на цялата сграда се сменена с нова PVC дограма, но поради големия отопляем обем на помещенията и липсата на климатизация, все още през студения и топлия период на годината се регистрират отклонения от допустимите гранични стойности по Нар-та за микроклимата на раб.места.В такива случаи ръководството незабавно предприема мерки като преустановяване на работа,по-чести почивки,осигуряване на топли/студени напитки и др.Освен на работоспособността и на здравословното състояние на работещите, лошото състояние на инфраструктурата се отразява и на производителността.В рамките на дейността се предвижда изграждане на окачен таван в цеха(т.е.помещенията кроялна,шивалня и довършително),чрез който да се намали обема на помещенията и те да могат да бъдат ефективно отоплявани през зимния период.Допълнителен ефект е и поглъщането на шума от машините, за да се намали вредното му въздействие върху работещите.Общата площ на помещенията е приблизително 300кв.м. В момента височината на помещенията е 3м, като чрез окачения таван тя ще бъде намалена на 2,6м.
Изграждането на окачения таван е предвидено в Програмата за минимизиране на рисковете,утвърдена от управителя.
Офис помещението е с обем от 100куб.м.,намира се в производствената сграда,в него е работното място на счетоводител.През зимата помещението се отоплява с ел.печка,а за лятото не е осигурено охлаждане.През топлия период се регистрират отклонения от допустимите гранични ст-ти на параметрите на микроклимата.В такива случаи ръководството незабавно предприема организационни мерки.Тази ситуация се отразява негативно на служителя,който се оплакват от честа умора и намалена концентрация през топлия период на годината.
В дейността са предвидени доставка и монтаж на инверторен климатик с мощност мин. 6 kW.По този начин помещението ще се климатизира и ще може да се поддържат постоянно оптималните гранични стойности съгласно Наредбата.
2.Осветеност
Осветителната инсталация в шивални,довършителна,кроялна,складове,тоалетни,коридори и офиси е проектирана при спазване на приложимите изисквания (Наредба№49 за изкуствено осветление на сградите).Измерванията на осветеността показват,че тя е в нормите.
Осветителната уредба е съставена от луминесцентни лампи.Естеството на използваната стара технология(газоразрядни лампи)предполага осветеността в краткосрочен план да намалява и да не може да се поддържа еднакво ниво на осветеност през целия жизнен цикъл.Поради спецификата на работата е необходимо ясното разпознаване на малките елементи и въртящите се части-избягване на стробоскопичния ефект и избягване на заслепяването на работещите.
Недостатъчната осветеност води до намалена способност за виждане и създава предпоставки за трудови злополуки.
БДС EN12464 посочва,че за провеждане на работен процес е необходимо да се осигури за целия жизнен цикъл на осветителите осветеност на ниво работна повърхност най-малко с 50% по-висока от тази,определена в българските норм. актове и от измерваната в момента.Целта на дейността е, че подмяна на осветителните тела,постоянно да се поддържат мин. изисквания за осветеност, посочени в евр. стандарт БДС EN12464"Светлина и осветление.Осветление на раб. места. Част 1:Раб. места на закрито“.
Дейността включва подмяна на 97 осветителни тела с индустриални светодиодни осветителни тела за осигуряване на общо фоново и работно осветление. Новите осветители ще бъдат монтирани на местата на старите при запазване на съществуващата кабелна токозахранваща инфраструктура,но тъй като по проекта се поставя и окачен таван, ще се наложи да се удължат кабелите с няколко см.След монтажа ще бъдат направени измервания на осветеността.
Етапи на изпълнение
1.Избор на изпълнител(и) по реда на ЗУСЕСИФ.
2.Изпълнение на договорите и приемане на работите/доставките. |
21 600.00
|
21 598.45
|
Осигуряване на средства за колективна защита – ергономия: Целта е да се подобри ергономията на работните места, като по този начин да се предотвратят честите заболявания на работниците на опорно-двигателната и костно-мускулната система.
Естеството на работа в шивашката промишленост предполага дълги периоди на стоеж в една и съща позиция - работата е монотонна, с натоварване на определени мускулни групи, с продължително непроменяща се работна поза и др.
Мотивацията на работниците за извършване на определено количество работа се влияе изключително много от условията на труд. В шивашката индустрия едно от най-важните условия е комфортът на тялото при извършване на обичайно повтарящи се действия.
При определяне на мерките за подобряване на ергономията на работните места са взети предвид всички характеристики и параметри на индивидуалните работни места и проблемите, произтичащи неосигурени ергономични условия на работниците.
Данни от Анализ на здравното състояние на работещите за 2015 г. показват, че най-честите причини за отсъствие са заболявания на костно-мускулната система и на съединителната тъкан (почти 26% от всички случаи), които са пряко зависими от комфорта на работното място и ергономията.
Работата на длъжностите, за които е предвидено закупуване на ергономични столове, се извършва предимно в седнало положение. В момента те използват обикновени офис столове., закупени преди почти пет години. Натоварването е съсредоточено върху гръбначния стълб, краката и ръцете, а работата монотонна. Всички тези фактори се отразяват негативно върху здравословното състояние на работещите и върху тяхната мотивация за работа и съответно върху производителността на труда. Затова е предвидено да се доставят специализирани ергономични столове за шевен оператор, които намаляват статичното натоварване от поддържане на принудителна работна поза. Те се отличават от офис столовете с това, че са дървени, но с повишена стабилност в основата и допълнително заздравена конструкция за гръбначния стълб. Те са по-широки (около 65 см.) и по-ниски (около 85 см.) от стандартните офис столове. Предвидено е закупуването на 45 стола – за всички работници в производството.
Предвидено е закупуване и на ергономични офис столове за длъжностите „Управител“, „Ръководител финансов отдел“ и „Отчетник, счетоводство“. Тяхната работа също е свързана с продължителна работна поза – седнало положение, което предизвиква същите проблеми като изброените по-горе. Трите стола са отделени от тези за производствените длъжности, тъй като техническите им характеристики са различни – отговарят на специфичните изисквания на индивидуалното работно място. Необходимо е столовете да имат асинхронен механизъм за независимо регулиране на ъгъла на седалката и облегалката, регулиране на височината на седалката, газов механизъм за регулиране височината на стола и подлакътници.
Някои от работните места (гладачи, кроячи и др.) налагат продължително стоене в принудителна правостояща работна поза. Правостоящата работна поза върху твърда повърхност води до дискомфорт, умора, напрежение в кръста, сухожилията и мускулните групи на краката. При изправена неподвижна стойка кръвта в артериите не циркулира правилно, повишава се натоварването върху ходилата и това води до мускулни схващания и свличане на свода на стъпалото. Ергономичните подови постелки ще бъдат поставени около кроячните и гладачните маси с цел да се решат описаните проблеми, като ще се облекчи натоварването на краката, ще се стимулира циркулацията на кръвта и ще се намали напрежението в кръста, сухожилията и мускулните групи на краката, като в същото време ще се елиминира риска от подхлъзване. Ергономичните постелки трябва да отговарят на няколко изисквания - да са противохлъзгащи, изолиращи, дренирани, студоустойчиви и да могат лесно да бъдат почиствани, ширина – най-малко 90 см, дължина 54м.
Етапи на изпълнение:
1. Избор на изпълнител(и) по реда на ЗУСЕСИФ;
2. Сключване на договор с доставчик;
3. Доставка на оборудването и материалите и предоставяне на работещите. |
17 028.00
|
17 028.00
|
Закупуване на лични предпазни средства и специално работно облекло: Целта на дейността е да се подменят ползваните сега ЛПС и специално работно облекло като се закупят нови и по-модерни, които да осигурят по-висока степен на защита и по-голям комфорт на работещите при тяхното използване.
Предвидените за закупуване ЛПС и СРО са на база утвърден Списък на работните места и видовете работи, при които се използват лични предпазни средства, изготвен въз основа на оценката на риска. Те заменят такива, които са осигурени в момента, като увеличават ефективността на защитата, имат по-добри хигиенни, ергономични и конструктивни свойства (съвместяват се по-добре при използване на повече от едно ЛПС).
Предвижда се закупуването на следните ЛПС и СРО с гореописаните характеристики:
• Елек-грейка (студозащитна и противозамърсяваща) - 44 бр. Предпазва тялото от ниски температури през студените месеци в годината и замърсяване с прах. Необходимо е грейката да има студозащитен слой (полар) отвътре за осигуряване на по-добра защита на тялото от студ, а отвън да са с лесно почистваща се материя. Грейките, които работниците използват в момента много трудно се почистват, а работните процеси предполагат често замърсяване.
• Защитна шапка (боне) - 42 бр. Осигурява защита от захващане и увличане на косата от движещи се елементи и възли на машини. Важно е бонето да осигурява пълно покритие на косата. Новите бонета трябва да са изработени от по-дебел слой материал, тъй като наличните са много тънки и често се късат.
• Обувки с противохлъзгащи подметки – 48 чифта. Защитават от подхлъзване и падане от едно ниво. Нужно е обувките да са изработени от антиалергична естествена фодра, абсорбираща потта, за да не се получава спарване на краката. Да отговарят на изискванията на европейски стандарт EN 20345 А1. Използваните в момента обувки са противохлъзгащи, но има оплаквания от работниците, че не предоставят достатъчен комфорт по отношение на материята.
• Предпазен напръстник за шиене -22 бр. Защитава пръстите на ръцете от неблагоприятни механични въздействия – контакт с остри пробождащи предмети. Изработени от еластичен естествен каучук. Новите напръстници трябва да са с по-високо ниво на защита от настоящите.
• Подвижни ортопедични стелки – 48 чифта. Защитава долните крайници и опорно-двигателния апарат от натоварване при продължително стоене в принудителна правостояща работна поза. Ортопедичните стелки абсорбират до 50% от енергията при ходене. Необходимо е да са омекотени и да имат възможност за лесно почистване. Наличните стелки са износени и техните предпазващи свойства са редуцирани.
• Защитни ръкавици – 8 чифта. Да предпазват от неблагоприятни механични въздействия и екстремни повърхностни температури. Устойчивост на срязване – ниво 5, да отговарят на изискванията на EN 420, EN 388, EN 407. Наличните защитни ръкавици са устойчиви само на механични въздействия, но не на термични.
Етапи на изпълнение:
1. Доставка на ЛПС и СРО по реда на ЗУСЕСИФ;
2. Предоставяне на работниците по списък в съответствие с предписаното в Списъка на работните места и видовете работи, при които е необходимо да се използват ЛПС и специално работно облекло;
3. Контрол по ползването от ОБЗР. |
5 059.00
|
5 646.55
|
Обучение относно специфичните рискове за здравето, свързани с индивидуалното работно място: Цел на дейността е да повиши компетентността и осъзнаването на работещите в дружеството относно специфичните рискове за здравето, свързани с работните им места, както и методите и средствата за тяхното предотвратяване. Обученията са предвидени в програмата за минимизиране на риска и са свързани с рискове, оценени като значими за тези работни места.
Дейността включва организиране и провеждане на обучение за 45. Обучението ще обхване най-малко следните теми:
• Механични опасности при работа с машини за развиване, измерване, приглаждане и настилане на тъкани
• Механични опасности при работа с кроячни машини
• Безопасност при работа с преси и паро-гладачни машини
• Безопасност при работа с гладачни преси и гладачни маси
• Безопасност при работа с ръчни инструменти
• Безопасност при работа със шевни машини
• Безопасност при работа с автомат за кроене
Обучението ще бъде с продължителност 24 часа, като то ще се състои от теоретична и практическа част. Следва да се формират групи за обучение, така че да не се възпрепятства работния процес. Изпълнителят на обучението следва да разработи и предостави учебни материали за всеки от участниците (на хартиен и електронен носител), както и да подготви презентации, практически задачи и др. в съответствие с определените цели на обучението.
Дейността ще бъде изпълнена чрез следните етапи:
1. Избор на изпълнител, който да проведе обучението;
2. Сключване на договор с избрания изпълнител и провеждане на обученията по предварително съгласуван график.
3. Издаване на сертификати за успешно преминато обучение.
4. Оценка на ефективността от обучението.
|
15 000.00
|
15 000.00
|
Осигуряване на социални придобивки за работещите: Дейността има две основни цели – да се осигурят добри условия на работещите за отдих и хранене и да се осигури достъп до санитарно помещение за лица с увреждания, които са наети в предприятието.
Социални придобивки, свързани с възможност за отдих и хранене
Работниците обикновено си носят храна от вкъщи като има отделено помещение на територията на предприятието, в което работниците могат да се хранят. То е с размери 40 кв.м. и височина 3м, помещението е освежено и ремонтирано, но оборудването в него е старо и амортизирано. Няма условия за съхранение на донесената храна, нито възможност тя да бъде затоплена преди хранене.
В рамките на проекта се предвижда да бъде обособен кът за почивка на втория етаж в производствената сграда, в който да бъде поставен хладилник (обем мин. 250л.), както и да бъде доставено ново оборудванез астаята за отдих и хранене, което включва - хладилник (обем мин. 250 л), климатик (1бр., с мощност минимум 6 kW, инверторен), съдомиялна машина (1бр.), кафе машина (1 бр.), микровълнова печка (1 бр.), маси за по 4 човека (5бр. ), столове (20 бр.), шкаф за съхранение на съдове и прибори (1 бр.) и прибори (48 комплекта вилици, лъжици и ножове, 96 бр. чинии и 48 бр. чаши).
Производствената сграда разполага със собствен двор с площ около 1,2 дка, който в момента не се използва ефективно. Работниците през цялото време извършват работят в затворено пространство и осигуряването на възможност за почивка на открито, на чист въздух и естествена светлина ще допринесе за повишаване на тяхната мотивация и концентрация по време на работа. Ще имат възможност да се хранят и навън при подходящи метеорологични условия. По проекта се предвижда закупуване и поставяне в двора на мебели за открито – две маси и най-малко четири пейки, които да се използват от работниците за краткотраен отдих на открито или за хранене.
Социални придобивки, свързани с осигуряване на достъп на хора с увреждания
В „Текс“ ЕООД са наети 8 души с над 50% трайно намалена работоспособност (по експертна оценка от ТЕЛК). Единият от тях е със 100% неработоспособност. Това са работници със сериозни физически затруднения. Те успяват да извършват своите ежедневни служебни задължения, тъй като работното им място изисква стоене в седнало положение, а достъп до сградата е изграден. Те срещат затруднение да използват санитарните помещения на първия етаж на производствената сграда, тъй като те не са пригодени за хора с увреждания и се изисква полагането на големи усилия и допълнително физическо натоварване.
Целта на тази дейност е да се осигури техния достъп чрез приспособяване на един от санитарните възли в дружеството за достъп за хора с увреждане съгласно Наредба № 4 от 1.07.2009 г.
Предвидено е приспособяване на едно от санитарните помещения, намиращо се на първия етаж, с цел осигуряване на условия за неговото използване от работниците с увреждане.
Ще бъде доставена настройка за тоалетна, която в значителна степен редуцира натоварването на долните крайници, опорно-двигателния апарат и мускулатурата. Системата за надстройване на тоалетната чиния трябва да има възможност за 3 нива на повдигане, в зависимост от височината на хората, които я използват. За по-голямо улеснение на хората с физически затруднения, към надстройката ще се монтират допълнително заздравени подлакътници, чрез които служителите да могат по-лесно да сядат и да се повдигат (използвайки по-голям брой мускулни групи).
Етапи на изпълнение на дейността:
1.Избор на изпълнител(и) по реда на ЗУСЕСИФ;
2.Доставка и монтаж на предвиденото оборудване.
|
9 700.00
|
9 812.71
|
Организация и управление на проекта: Целта на дейността е да се гарантира, че всички проектни дейности се изпълняват в съответствие с административния договор и ръководството за изпълнение на проекти при спазване на графика на проекта и при спазване на принципа за ефективност и ефикасност на разходите. В рамките на дейността ще се контролира напредъкът по постигането на целите на проекта, отчитането на изпълнените дейности и постигнатите цели, както и ще се планират действията при възникване на промени.
Дейността включва избор на външен изпълнител, който да осъществи управлението на проекта. Той ще трябва да планира и координира изпълнението на дейностите, да подготви и организира процедурите за избор на изпълнители в рамките на проекта, да организира сключването на договори с избраните изпълнители, да осъществява контрол над изпълнението на техните ангажименти, да съдейства за планиране на паричните потоци, да осигури подготовката на искане за авансово плащане, навременно отчитане пред Управляващия орган на всички изпълнени дейности и постигнати резултати. Външният изпълнител следва да извършва всички дейности в съответствие с разпоредбите на административния договор, приложимите указания на Министерството на финансите, ръководството за изпълнение на проекти, Методологията за регламентиране на възнагражденията по ОП РЧР 2014-2020, Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 и др.
Етапите за изпълнение включват:
1. Избор на външен изпълнител в съответствие с разпоредбите на ЗУСЕСИФ;
2. Изпълнение на договора на външния изпълнител;
3. Приемане на работата на изпълнителя.
|
10 000.00
|
10 000.00
|
Информиране и публичност : Изпълнението на дейността има за цел да се информира обществеността за изпълнените дейности и постигнатите резултати при изпълнението на проекта, както и да се популяризира приносът на Европейските фондове за неговото реализиране.
Реализацията на дейността ще осигури съблюдаването на изискванията по отношение на публичността по проекти, финансирани от Европейските фондове. Ще бъдат спазени изискванията, посочени в Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.
Проектът предвижда следните действия за разпространяване на резултатите:
- Визуализация на всички доставки, направени по проекта (изискване, поставено към изпълнителите);
- Дизайн и изработка на информационна табела, съгласно изискванията на Единния наръчник;
- Визуализация на документи, създавани по проекта, в съответствие с изискванията на Единния наръчник.
(Дружеството не поддържа собствена интернет страница.)
Етапи за изпълнение
1. Планиране – екипът за управление на проекта ще разработи план за информиране и публичност с конкретни дати, отговорници и действия, ще възложи изработката на всички материали, свързани с дейността за информиране и публичност, ще разработи бланка за документите на проекта в съответствие с изискванията на Единния наръчник и ще поставя изисквания към всички външни изпълнители с изискванията за информиране и публичност.
2. Изпълнение – в съответствие с плана за информиране и публичност като екипът за управление на проекта следи за спазването на графика и качеството на изпълнение на действията.
3. Приключване - в съответствие с плана за информиране и публичност.
|
0.00
|
0.00
|