Активиране на икономически неактивни лица: Целта на тази дейност е активиране на икономически неактивни лица от маргинализирани общности за връщането им на пазара на труда.
Дейността е в съответствие с Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в Община Ихтиман 2016-2020 г. Дейността е в съответствие с характеристиките на услугите по Направление 2: Развитие на социални услуги за социално включване на уязвими групи и лица в неравностойно положение. Дейността е в съответствие с Областната стратегия за развитие на социалните услуги - София област и Националнат стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020.
Неактивните лица са потенциал за увеличаване на предлагането на труд в община Ихтиман. Промяната в статута на обезкуражените лица ограничава нерегламентираната заетост, което увеличава икономически активното население. Активирането на продължително безработните и на неактивните лица е важен приоритет на политиката на пазара на труда и се обуславя, както от необходимостта от увеличаване на работната сила за поддържане на икономическия растеж, така и с цел социално включване. За да бъдат ефективни действията по активиране е необходим индивидуален подход спрямо лицата от посочената целева група.
Основните причини за неактивност са липсата на работни места, подходящи за образователното и квалификационното равнище на икономически неактивните лица, липсата на квалификация, умения или трудов опит и др. Икономически неактивните лица са част от населението в общината извън работната сила, които в условията на икономически растеж и подобрена ситуация на пазара на труда могат отново да започнат да търсят активно работа или да започнат работа. Активното поведение на пазара на труда на тези хора зависи от комплекс от фактори - икономическа ситуация, предлагане на труд, осигурителна и данъчна тежест, адекватна политика за активиране и др.
Тази група от маргинализираните общности не е хомогенна и включва подгрупи със специфични социално - демографски характеристики. Точното идентифициране на лицата от тези групи и определянето на техните специфични потребности е задължително условие, както за правилното насочване на съществуващите услуги и мерки за тяхното активиране, така и за разработване и прилагане на нови диференцирани услуги и мерки за обучение и заетост в бъдеще.
За активиране на икономически неактивни лица от маргинализирани общности ще се извърши идентифициране на лица от целевата група. Това ще се извърши чрез провеждане на кампания с информационни материали. Ще се проведат информационни кампании за идентифициране на лица от маргинализираните общности. Ще се извърши работа в общността индивидуално, за да бъдат активирани с цел връщане на пазара на труда. Ще се изготви на индивидуален профил за определяне на потребностите на лицата от целевата група;
След процеса на идентифициране ще се проведе процедура за подбор на бенефициенти от целевата група 30 безработни лица, от маргинализираните общности. |
44 162.00
|
25 546.45
|
Мотивиране за активно поведение на пазара на труда: Целта на тази дейност е да се проведе мотивиране за активно поведение на пазара на труда на 30 лица от целевата група към придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда.
Дейността е в съответствие с Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в Община Ихтиман 2016-2020 г. Дейността е в съответствие с характеристиките на услугите по Направление 2: Развитие на социални услуги за социално включване на уязвими групи и лица в неравностойно положение. Дейността е в съответствие с Областната стратегия за развитие на социалните услуги - София област и Националнат стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020.
Лицата от целевата група ще придобият знания и умения за ориентиране на пазара на труда и адаптиране към неговите изисквания, за търсене и избор на подходяща заетост. Мотивирането за активно поведение на пазара на труда на 30 лица от целевата група ще се извърши чрез обучение, което ще бъде насочено към:
-усвояване на умения за подготовка на документи за кандидатстване за работа - автобиография, писма, формуляри, въпросници и др.;
-усвояване на умения за ефективно използване на различните източници за информация за свободни работни места;
-мотивиране и усвояване на умения и за представяне пред работодател и проследяване на всяка възможност за работа;
-използване на позитивното влияние на групата - повишаване на активността за търсене на работа, сътрудничество, подпомагане, насърчаване.
По време на мотивационното обучение ще се наблегне на:
-Проектиране и “оживяване” на собствени чувства, желания, мечти, страхове, ценности върху фотографски снимки, на които са показани различни житейски ситуации;
-Особености на човешкото възприятие. Субективни възприятия и обяснения;
-Аспекти на безработицата. Индивидуални стратегии за справяне с безработицата;
-Осмисляне на жизнения път. Осъзнаване на настоящата ситуация и очаквания от бъдещето;
-Ориентиране, конкретизиране и назоваване на работата, която всеки обучаем би желал да работи;
-Възможности за намиране на алтернатива при трудни ситуации.
Мотивационното обучение ще е организирано в 4 учебни групи от по 7 или 8 човека, в която лицата от целевата група ще усвоят основните теоретични и практически знания.
Продължителността на този курс ще е 42 учебни часа по 45 минути, като се предвиждат допълнителни до 2 учебни часа за провеждане на заключителен изпит /тест и практическа задача/. Брой часове по теория - 12 часа; Брой часове по практика - 30 часа.
На успешно издържалите заключителния изпит по мотивационно обучение, ще бъде издаден документ, удостоверяващ придобитите знания и умения (Сертификат за мотивационно обучение). |
4 900.00
|
4 493.48
|
Включване в заетост: Целта на тази дейност е да се осигури трудова заетост на 40 лица от целевата група.
Дейността е в съответствие с Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в Община Ихтиман 2016-2020 г. Дейността е в съответствие с характеристиките на услугите по Направление 2: Развитие на социални услуги за социално включване на уязвими групи и лица в неравностойно положение. Дейността е в съответствие с приетият План за действие на община Ихтиман за изпълнение на интеграционните политики (2016-2020 година). Дейността кореспондира с Приоритет IV "Заетост", Цел 1 "Повишаване на конкурентоспособността на ромите на пазара на труда". Дейността е в съответствие с Областната стратегия за развитие на социалните услуги - София област и Националнат стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020.
Проектът предвижда осигуряване на достъп на лица от маргинализирани общности на пазара на труда.
На 40 лица от целевата група ще им бъде предоставена възможност за трудова заетост. Трудовата заетост ще бъде в областта на строителството и озеленяването. Лицата от целевата група заети в областта на строителството ще се извърши на строителните обекти на фирма „Ягуар-02” ЕООД партньор по проекта. Лицата от целевата група заети в областта на озеленяването ще се извърши на общинските обекти в община Ихтиман. Продължителността на трудовата заетост ще бъде в рамките на 12 /дванадесет/ месеца.
Поради необходимост от работници за обектите на фирмата, на наетите на работа ще бъде предложено да останат на постоянен трудов договор във фирма „Ягуар-02” ЕООД. |
343 966.20
|
352 507.09
|
Насочване на мерки за интеграция в образователната система на деца и младежи: Настоящото проектно предложение съдържа дейности и цели, които община Ихтиман e дефинирала в приетият План за действие на община Ихтиман за изпълнение на интеграционните политики (2016-2020 година). Дейността е насочена към създаване на условия за подпомогне децата от етническите малцинства и маргинализираните обществени групи, да получат успешна професионална, социална и личностна реализация. Проектът предвижда осигуряване на пълноценен достъп на децата от бедните ромски семейства до предучилищна подготовка и възпитание, чрез работа с психолог и логопед.
Децата от маргинализираните групи са от семейства с крайна бедност, лощи условия на живот, ежедневни лишения и съответно изпитват силни затруднения при разбирането и правилното говорене на български език. Те се нуждаят от специализирана подкрепа от детски психолог, логопед и педагог, за да се осъществи тяхната успешна адаптация към учебния процес, както и качествената им социализация. В същото време семействата им нямат средства, да осигурят специализирана подкрепа за децата си. За целта, ще бъдат наети психолог, логопед и педагог, които да указват мотивационна и психологическа подкрепа на децата от етнически малцинства. Един от компонентите на подкрепящата среда за деца със специални образователни потребности (СОП), обучавани интегрирано, е непрекъсната психолого-педагогическа подкрепа.
Кандидатът община Ихтиман има опит и капацитет за изпълнение на дейността. Опита и капацитета са постигнати при изпълнението и управлението на проект "Община Ихтиман с грижа и подкрепа за независим живот". Една от изпълнените дейностите по проекта е "Мотивационна, психологическа и здравна подкрепа за потребителите на услугите, според тяхната индивидуална потребност".
Дейността включва реализирането на две основни направления:
1. Мотивационната подкрепа, която цели повишаване нивото на мотивация на потребителите към ползване на социалната услуга. Тя се реализира чрез индивидуални срещи с представителите на целевата група. Включва и специализирана консултативна работа по предоставяне на практически указания и насоки на потребителите и техните близки с цел осигуряване на система от подкрепящи действия в домашна среда. Дейността е осъществявана ежемесечно, като за целта са осъществявани домашни посещения на потребителите от специалисти, съобразно предварителната заявка на проблема.
2. Психологическа подкрепа - Дейността е реализирана чрез индивидуални срещи с целевата група, като включва консултиране и различни терапевтични дейности, съобразно потребностите на всеки един от потребителите. Индивидуалната работа е насочена към възстановяване и поддържане на психическото равновесие. Това е изключително важно за потребителите с оглед постигане на позитивна промяна в ценностните нагласи и справяне с негативните последици от заболяването. При психологическата подкрепа като индивидуална дейност е спазена нужната поверителност от страна на водещия. Дейността е извършвана в дома на потребителя по предварително изготвен график за посещения ежемесечно. Реализирана е от психолог.
|
58 864.00
|
11 550.46
|
Повишаване информираността относно социалните и здравните им права; Насърчаване на семейното планиране: Основната цел на тази дейност е насочена към повишаване информираността относно социалните и здравните права на лица от маргинализираните общности и насърчаване на семейното планиране сред тях.
Настоящото проектно предложение съдържа дейности и цели, които община Ихтиман e дефинирала в приетият План за действие на община Ихтиман за изпълнение на интеграционните политики (2016-2020 година). Дейността кореспондира с Приоритет 2 "Здравеопазване", Цел 2 "Намаляване бременността в юношеската възраст и родствените бракове" и Цел 3 "Подобряване на профилактичните дейности сред ромското население". Дейността е насочена към подобряване на стандарта и качеството на живот на уязвимите групи и преодоляване на изолацията им.
Ще бъдат обхванати лица от целевата група - членове на ромската общност, особено родителите, техните деца и особено момичетата на възраст 12-14 години както и ромски активисти. Представители на целевата група за изпълнението на тази дейност ще бъдат 220 на брой - ученици от училищата в община Ихтиман, както и техните родители. За изпълнението на дейността ще се използва метода "от врата до врата" за работа в общността, за да има достоверна картина за проблема. Ще бъде приложен метод на координация и подход на участие и осигурява координирана работа между отговорните институции, неправителствените организации и ромски активисти за насърчаване на семейното планиране с цел предотвратяване на ранните/насилствените бракове.
Ще се извърши проучване на социологическия аспект на ромите относно ранните бракове, ранно откриване на проблемите в ромската общност, както и образоване на учители, представители на ромите, експерти в областта на социалната работа, консултирането и здравеопазването, НПО и полицията за това как да действат като посредници в случаи на ранни/принудителни бракове. Освен това, ще бъде разработена образователна програма за превенция, за да се повиши осведомеността на учениците по теми като репродуктивно здраве, културно многообразие, насилие, мирно разрешаване на конфликти.
Като резултат от проекта членове на ромската общност и други ще развият по-висока информираност по темата и относно идеята, че ранният/принудителният брак, не е културна норма, а получаване на образование и по-късен брак е по-благоприятна практика, която не е в нарушение на ромската култура, а допринася за нейното развитие.
Учениците и техните родители ще получат знания за репродуктивно здраве, сексуално образование и семейно планиране, насърчаване да учат и да придобият умения за конструктивно решаване на конфликтни ситуации, информираност за културното многообразие и модернизация на ромската култура.
Най-важните постижения и резултати са инструментите които ще се използват и резултатите които ще се получат в ромските квартали, организирана тематична дискусия в която ще участват лица от маргинализираните общности и от екипи от партньорите по проекта, прилагане на програми за превенция в началните училища с образователен филм, дискусии в обществото, дискусии в групата и насоки с резултатите от проучването и тествани препоръки за превенция на ранните бракове. Лицата от целевата група ще получат необходимите знания в една такава важна област каквато е семейното планиране. |
46 008.00
|
32 359.28
|
Повишаване на здравната култура: Настоящото проектно предложение съдържа дейности и цели, които община Ихтиман e дефинирала в приетият План за действие на община Ихтиман за изпълнение на интеграционните политики (2016-2020 година). Дейността кореспондира с Приоритет 2 "Здравеопазване", Цел 4 "Повишаване на здравните знания и информираност на ромското население". Дейността е насочена към подобряване на стандарта и качеството на живот на уязвимите групи и преодоляване на изолацията им.
Установени са редица важни факти свързани с ниската здравна култура сред лицата от маргинализираните общности – висока честота на рисковите фактори от типа на хиподинамията, нерационално хранене, незадоволителна хигиена на устната кухина и др. Значителен процент от учениците от тези общности не са слушали нито една беседа на здравна тема през годините, не са имали профилактичен преглед или са имали само по един профилактичен преглед. Това е тревожен факт и сигнал за неотложни действия, насочени към по-висока ангажираност и отговорност за здравето на маргинализираните общности и за повишаване на тяхната здравна култура. Особено актуален нерешен проблем е липсата на активен интерес на педагозите към здравните проблеми на техните ученици.
С повишаване на здравната култура ще се формират здравни знания, убеждения и поведение, свързани с повишаването, поддържането и възстановяването на индивидуалното и общественото здраве. Здравната култура е съвкупност от въздействията, формиращи здравословен начин на живот.
Здравната култура сред лицата от маргинализираните общности е на много ниско ниво. Знанията им относно полово-предаваните болести и безопасната употреба на наркотици все още са непълни и недостатъчни. Целта е овладяване на здравните щети вследствие на рисков начин на живот. Почти никой от лицата представители на целевата група не са тестирани за HIV/СПИН.
Тъй като не са преминали през подобни изследвания, чрез повишаване на здравната им култура те ще придобият желание за това. Те ще бъдат насочени към съответните здравни институции, което е един от приоритетите при изпълнението на тази дейност. Чрез повишаване на здравната култура ще се цели да се предотврати сред подрастващите да не прибягват до употребата/пушенето на трева или употребяват на наркотик. При срещите си с целевите групи ще се поясняват рисковете от употребата на наркотични вещества, което допълнително насочва вниманието на подрастващите към опасностите, които се крият зад подобни деяния.
Особено важно в момента е повишаване здравната култура на лицата от маргинализираните общности във връзка с разпространение на пандемията Ковид-19. Много важни ще се окажат следващите месеци когато вирусът Ковид-19 ще се смеси със сезонните вируси. Целевата група ще бъде запозната с мерките които трябва да се предприемат за предпазване от заразяване – спазване на хигиена, често миене на ръцете със сапун и дезинфектант, носене на маски, спазване на социална дистанция и др. Ще бъдат запознати със симптомите на Ковид-19, и при съмнение за наличие на такива какви действия да предприемат и към кои здравни институции да се обърнат. Всичко това ще допренесе до смекчаване на социално-икономическите последици от разпространението на пандемията.
|
39 924.00
|
34 327.42
|
Организиране на публични събития, срещи и дискусии с представители на маргинализираните общности, местната общност, заинтересовани страни и медии за:
- постигане на положителна промяна на обществените нагласи към проблемите на най-маргинализираните групи от сегрегираните райони;
- идентифициране на мерки за подобряване социалното включване на маргинализираните общности от сегрегираните райони: Целта на настоящата дейност е постигане на положителна промяна на обществените нагласи към проблемите на най-маргинализираните групи от сегрегираните райони и гарантирането на устойчивост на резултатите от проекта чрез организиране на публични събития, срещи и дискусии с представители на маргинализираните общности, местната общност, заинтересовани страни и медии.
Настоящото проектно предложение съдържа дейности и цели, които община Ихтиман e дефинирала в приетият План за действие на община Ихтиман за изпълнение на интеграционните политики (2016-2020 година). Дейността е насочена към подобряване на стандарта и качеството на живот на уязвимите групи, преодоляване на изолацията им, активизиране на гражданското общество за прояви на толерантност, съпричастност и активно социално поведение.
В рамките на настоящата дейност ще бъдат организирани две кръгли маси и два информационни семинара.
Основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на кръглите маси и информационните семинари ще кореспондират със стратегическите цели, определени в План за действие на община Ихтиман за изпълнение на интеграционните политики (2016-2020 година), са:
- Пълноценна социализация на деца и ученици от етническите малцинства;
- Гарантиране на равен достъп до качествено образование за децата и учениците от етническите малцинства;
- Утвърждаване на интеркултурното образование като неотменна част от процеса на модернизация на българската образователна система;
- Съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.
Кръглите маси ща бъдат на тема: “интеграция на етническите малцинства от сегрегираните райони”. Те ще бъдат насочени към повишаване на информираността по отношение на най-маргинализираните групи. По време на кръглите маси ще бъдат представени различили гледни точки и различни аспекти по отношение на проблемите на най-маргинализираните групи от сегрегираните райони. Ще бъдат разгледани добри практики, както в България, така и в ЕС.
Информационните семинарите ще бъдат насочени към повишаване на информираността по отношение на проблемите на най-маргинализираните групи от сегрегираните райони. По време на семинарите ще бъдат представени различили гледни точки и различни аспекти. Често се сблъскваме с представители на различни култури, различни от нашите ценности и норми, традиции и гледни точки. Това налага изграждането на един нов комплекс от умения за общуване и познания за другите; за възможните точки на различие и начините за тяхното преодоляване; за толерантност към другите и понякога към самите себе си. Срещата на различните култури често е трудна, но с известни усилия тя би могла да бъде особено обогатяваща и ползотворна. В допълнение към развитието на умения за общуване с различни от собствената култура, което само по себе си е прекрасно и вълнуващо, то има и един не толкова привлекателен и доста деликатен аспект, свързан с приобщаване на малцинствени групи в обществото. Този аспект е натоварен с редица предубеждения и културни стереотипи, страхове, негативни нагласи и често прояви на етническа нетолерантност. Но радикализирането и сегрегирането на различните етнически и социални общности само задълбочава проблемите, така че все по-ясно се очертава необходимостта от приобщаване на различните от обществото. Именно публичните събития, срещи и дискусии се явяват механизмът, чрез който те ефективно могат да бъдат включени, така че да намерят работа, да преодолеят икономическите бариери, които създават бедността и нищетата, да преодолеят културните различия и конфликти и да станат равноправни участници в обществото.
На кръглите маси и информационните семинари ще бъдат поканени представители на целевите групи и всички заинтересовани страни. |
42 200.00
|
45 087.87
|