Дейност 1. Управление на проекта, информиране и публичност: Цел на дейността: Ефективно управление на проектните дейности, в съответствие с поставените обща и специфични цели, очаквани резултати в планираните срокове; разпространение на проектните резултати за осигуряване на устойчивостта и надграждането им.
1.1. Управление на проекта. Осъществява се от екип за управление - ръководител, координатор, счетоводител и експерт тръжни процедури. Ангажиментите към управлението, изпълнението и отчитането на изпълнението на проекта са обект на Партньорското споразумение, където са описани отговорностите на партньорите и механизмите на партньорското взаимодействие. Дейността се базира на принципите за добро управление на проектите – равнопоставено участие на партньорите; прозрачност; ефикасност и ефективност; отчетност и отговорност - спазване на правилата за изпълнение и за финансова отчетност, регламентирани от Ръководството за бенефициенти за изпълнение на проекти по Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансирана от ФМ на EИП 2014 - 2021 г.;
1.2. Информиране и публичност. Дейностите по информиране и публичност се съдържат в Комуникационния план на проекта. Те са съобразени с изискванията на Ръководството за комуникация и дизайн на ФМ на ЕИП 2014 - 2021 г., със спецификата на проектното съдържание и с медийната среда на целевия регион – община Левски. Основните цели на дейността са:
• да бъде информирана широката общественост за приноса на Програмата „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи” на ФМ на EИП 2014 - 2021 г. за подобряване на социално-икономическата среда в целевия регион на проекта;
• да бъде популяризиран опита от изпълнението на проекта, финансиран от донорската програма, за подобряване на социално-икономическата среда в община Левски сред заинтересовани общности (регионални и общински ръководства от целевия регион на програмата, местни органи, прилагащи политики за регионално развитие, здравеопазване и заетост, НПО);
• да бъде промотиран създадения проектен продукт – Центъра за иновативни рекреативни услуги към Отделение „Физикална и рехабилитационна медицина” в МБАЛ Левски ЕООД - сред заинтересовани страни (пациенти и пациентски организации; професионални общности, работещи в областта на физиотерапията и в областта на здравния туризъм) – потенциални потребители на създадените по проекта иновативни физиотерапевтични услуги;
• да акцентира върху връзката на успешно изпълнения проект с Втората стратегическа цел на Стратегията за ефективно местно развитие чрез активизиране на съществуващите териториални ресурси в партньорство с местната общност, граждански структури и бизнес (2021 – 2027 г.) - Развитие на туристическото предлагане и с Третата стратегическа цел - Повишаване на местната предприемаческа активност. Защото проектните резултати са свързани с възможности за стартиране на здравен туризъм в община Левски като ефект от повишената предприемаческа активност на ръководството и медицинския екип на Кандидата МБАЛ-Левски ЕООД. |
28 891.59
|
25 632.52
|
Дейност 2. СКД 1 – Създаване на работни места в МБАЛ-Левски ЕООД: Цел на дейността: Да бъде осигурена 12-месечна заетост на 4 безработни лица от рискови групи на местния пазар на труда в гр.Левски – бенефициенти на грантовата схема „Създаване на работни места” - по професията „болногледач” в МБАЛ-Левски ЕООД.
Според предоставени за целите на проекта данни от Дирекция „Бюро по труда”-Левски, картината на местния пазар на труда има следните параметри към 31.07.2022 г.: Общият брой на регистрираните безработни е 458 (6,72%), от които продължително безработни - 34 лица. Структурата по пол показва превес на жените (56,33%). Според образователната структура, 22,05% са с основно и по-ниско образование; 52 лица – със средно общо, със средно професионално – 186 лица; 39 - с висше. От регистрираните 33 лица са с увреждания, 51 са младежи до 29 г. В предпенсионна възраст (над 50 г.) са 225 от регистрираните в ДБТ-Левски. Изследване на пазара на труда в община Левски, направено за целите на Стратегията за ефективно местно развитие чрез активизиране на съществуващите териториални ресурси в партньорство с местната общност, граждански структури и бизнес (2021 – 2027 г.), очертава негативни, задълбочаващи се социално-икономически тенденции в община Левски – по-висок дял на безработица от средния за областта и страната; намаляващ коефициент на икономическа активност; плавно, но устойчиво намаляващ брой на заетите в местната икономика; неблагоприятно влияние на влошаващата се демографска структура върху местния пазар на труда, На фона на тези негативни трендове, МБАЛ Левски ЕООД също изпитва определени финансови затруднения от една страна, но от друга - недостиг на персонал. По тази причина ръководството на болницата активно ползва всички възможности на националната и регионалната политика по заетостта за наемане на безработни.
За нуждите на МБАЛ-Левски ЕООД ще бъдат наети 4 безработни от целевата група на проекта, които ще работят по професията „болногледач”. Информирането, подборът и мотивацията на 4-те бенефициенти, е описано в проектната Дейност 4. СКД 4 – Обучения за безработни. Също там е представена информация за обучението им по Ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” и по професията „Болногледач“, код 723020, специалност “ Здравни грижи”, код 7230201, ІІ ст. професионална квалификация. Обученията по проекта, извършвани преди и по време на заетостта, са необходими за конкретните работни места, които ще заемат бенефициентите. Възможността да получат тези обучения ще открие перспективи за трайната им интеграция в системата на заетостта. В подкрепа на наетите 4 бенефициенти-болногледачи работодателят МБАЛ-Левски ЕООД ще определи 1 наставник с ангажираност по 3 часа на ден, 63 часа на месец, за период от 3 месеца.
Етапите за изпълнение на дейността, включват:
- Сключване на трудови договори за 12 месеца с 4-те бенефициенти от целевата група на проекта. Според условията на програмната схема, наетите по проекта ще получават възнаграждения за периода на заетостта, съобразно обичайната политика на Кандидата – в размер на 910,00 лв. месечно. Срок:– V - XVI проектен месец;
- С наетите по проекта ще се проведе въвеждаща среща в МБАЛ-Левски ЕООД, на която ще бъдат запознати с организационните структури на здравното заведение, където ще работят; с вътрешните правила; със специфичните изисквания към професията и конкретните работни места, с работните графици. Бенефициентите ще бъдат въведени на конкретните работни места, ще им бъде проведен групов инструктаж по здравословни и безопасни условия на труд и пожарна безопасност. – Срок: V проектен месец;
– Упражняване на трудова дейност в периода на сключените трудови договори по проекта. По време на заетостта работодателят ще прилага всички норми на българското трудово законодателство. Ще бъдат водени присъствени форми за явяване/неявяване на работа на наетите. |
54 687.24
|
53 053.37
|
Дейност 3. СКД 2 – Инвестиция в иновативни подходи за развитие на местната заетост
: Цел на дейността: Цел на инвестицията е създаването Център за иновативни рекреативни услуги към Отделение „Физикална и рехабилитационна медицина” на МБАЛ-Левски ЕООД, който освен конкретните ползи за местната общност, ще осигури условия за развитие на заетостта в целевия регион – община Левски. В него ще бъдат разкрити 3 работни места за здравни асистенти. Проектният продукт има стратегически потенциал да привлича потребители на този тип услуги от други региони на страната. Развитието на иновативните физиотерапевтични услуги в МБАЛ-Левски ЕООД създава условия за стартиране на алтернативен (здравен) туризъм, а за социално-икономическото развитие на общината той е стратегическа цел (Стратегия за ефективно местно развитие чрез активизиране на териториалните ресурси в партньорство с местната общност, граждански структури и бизнес (2021 – 2027 г.). В създадения по проекта Център ще стартират два типа иновативни физиотерапевтични услуги:
-Рехабилитация с виртуална реалност на пациенти с нарушена моторика - с детска церебрална парализа; с преживян мозъчен инсулт – моно и хемипарези; следтравматични и следоперативни и дегенеративни състояния на опорно-двигателния апарат; Паркинсон, множествена склероза. Според проучване на Кандидата, рехабилитация с виртуална реалност (с терапевтичната система Nirvana) засега се прилага само в Специализираната болница за рехабилитация на детска церебрална парализа „Света София”.
-Солна терапия (Халотерапия) - базира се на антибактериалните, противовъзпалителни, абсорбиращи и муколитични свойства на солта – адресирана към пациенти с респираторни, кожни, заболявания на нервната система, за постковидна рехабилитация и за повишаване на имунитета.
Спектърът иновативни физиотерапевтични услуги (респ., на заетостта в него) ще се разширява в бъдеще, според идеята на ръководството на МБАЛ-Левски ЕООД.
Дейността ще бъде изпълнена чрез:
- Строително-ремонтни дейности: По проекта ще бъде извършен ремонт и обособяване на помещения (Помещение за рехабилитация с виртуална реалност; Солна стая с прилежащи санитарно помещение и съблекалня; Коридор) от сградния фонд на МБАЛ-Левски ЕООД, подходящи за създаване на Център за иновативни рекреативни услуги. Приложени са КСС и строителни схеми за доказване на проектната готовност. СМР ще бъдат изпълнени чрез възлагане.
-Оборудване на помещенията: Съобразено е с идейния проект на медицинските специалисти от МБАЛ-Левски ЕООД, изпълнява се чрез възлагане и включва:
1. Терапевтична система Nirvana за рехабилитация с виртуална реалност с 2 сензора и 1 работеща станция. Системата използва мултисензорна симулация за рехабилитация на пациенти с нарушена моторика и дава възможност за обективна количествена и функционална оценка на моментното състояние, сравнителна – спрямо предишни тестове и персонализира терапията.
2. Оборудване на Солна стая – Включва наслагване на солно покритие (стени, под, таван) с хималайска сол; отопление и вентилация; снабдяване с халогенератор и подходяща мебелировка.
Дейностите по възлагане, извършване на СМР, оборудване и обзавеждане се извършват в периода І-ІV месец.
3. Обособените помещения ще бъдат обзаведени с 5 гардероба, 2 бюра, 2 стола, закачалка и мивка, с които Кандидатът разполага.
- Заетост: В създадения по проекта Център ще бъдат наети за 12 месеца 3 бенефициенти-здравни асистенти. Информирането, подборът и мотивацията им са описани в Дейност 4. СКД 4 – Обучения за безработни. Там е представена и информация за обучението по КК 4 „Дигитална компетентност” и по професията „Здравен асистент“, код 723010, специалност “Здравни грижи”, код 7230101, ІІІ ст. професионална квалификация. Обученията по проекта, извършвани преди и по време на заетостта, са необходими за заемането на конкретните работни места. В подкрепа на наетите 3 бенефициенти-здравни асистенти работодателят МБАЛ-Левски ЕООД ще определи 1 наставник с ангажираност по 3 часа на ден, 63 часа на месец, за период от 3 месеца. Срок: V - XVI проектен месец. |
197 205.16
|
191 743.26
|
Дейност 4. СКД 4 – Обучения за безработни
: Цел на дейността - да формира умения по дигитална компетентност и професионална квалификация по професиите „Здравен асистент“ и „Болногледач” на 7 бенефициенти по проекта, необходими за заетостта им в МБАЛ –Левски ЕООД.
Изпълнението на дейността ще протече през следните етапи и срокове:
1. Информиране, мотивация и подбор на 7 бенефициенти. Подборът се извършва от партньора ИППОН ЕООД с експертното съдействие на Дирекция „Бюро по труда”-Левски. По заявка на екипа за управление ДБТ-Левски ще организира информационни срещи с представители на целевата група - продължително и безработни в предпенсионна възраст; младежи; млади майки; самотни родители; хора с увреждания; ниско квалифицирани лица, вкл. от ромско и турско малцинства. Критерий за подбора ще бъде и условието за завършено средно образование - необходимо за обучението по професиите „болногледач” и „здравен асистент” Срок: І – ІІІ месец;
1.1. Информационните срещи са групови, провеждат се в ДБТ-Левски от експерт на ИППОН ЕООД. Той информира и дискутира с участниците целите на проекта и личните ползи за бенефициентите – получаване на дигитална компетентност и професионална квалификация - шансове за устойчива заетост в перспективния сектор на здравните услуги. С проявилите желание след срещите се провеждат индивидуални интервюта за установяване нагласите за участие в проекта и първичен подбор на 20 лица за включване в мотивационно обучение.
1.2. Мотивационното обучение се провежда от партньора ИППОН ЕООД с цел адаптация към изискванията на пазара на труда - усвояване на умения за подготовка на документи за кандидатстване за работа; за представяне пред работодател; за ползване на източници за информация за свободни работни места; за повишаване на активността при търсене на работа. Бенефициентите се разпределят в 2 учебни групи, продължителността на обучението е 30 уч.часа. Завършва с окончателен подбор на общо 7 бенефициенти по проекта.
2. Обученията по ключова компетентност и професионална квалификация се реализират, както следва:
2.1. за общо 7-те бенефициенти на проекта – обучение по Ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност”, общо 30 уч.часа. Извършва се от партньора ИППОН ЕООД в периода преди включване в заетост;
2.2. за 3 бенефициенти със завършено средно образование - по професия „Здравен асистент“, код 723010, специалност “ Здравни грижи”, код 7230101, ІІІ ст. професионална квалификация, 960 уч. часа. Обучението се извършва чрез възлагане, обхваща периода преди и по време на заетостта по проекта;
2.3. за 4 бенефициенти със завършено средно образование - по професия „Болногледач“, код 723020, специалност “ Здравни грижи”, код 7230201, ІІ ст. професионална квалификация, 660 уч. часа. Обучението се извършва чрез възлагане, обхваща периода преди и по време на заетостта;
3. Организацията на учебния процес се извършва от съответната обучаваща организация - подготовка на досиета на обучаемите с необходимите документи за включване в обучение; разпределение на обучаемите в групи за обучение по професии; подготовка на учебната документация, учебни програми, план-графици за обучение, присъствени форми.
4. Провеждане на обученията. Обучението по КК4”Дигитална компетентност” се провежда ІІІ проектен месец. Обучението по професия „Здравен асистент“, код 723010, специалност “Здравни грижи”, код 7230101, ІІІ ст. професионална квалификация, 960 уч. часа се провежда в периода ІІІ – ХІV проектен месец; Обучението по професия „Болногледач“, код 723020, специалност “ Здравни грижи”, код 7230201, ІІ ст. професионална квалификация, 660 учебни часа се провежда в периода ІІІ –X проектен месец. Успешно завършилите обучението по КК 4 „Дигитална компетентност” ще получат сертификати. Успешно завършилите обучението за ПК ще придобият свидетелство за професионална квалификация, съгласно чл. 38, ал. 2, т. 2 от ЗПОО. |
16 871.11
|
17 026.22
|