Дейности за организация и управление на проекта - включват организиране на квалифициран екип за управление, осигуряване на необходимите външна експертиза, услуги, материали, контакти със заинтересованите страни и въвличането им в проекта, и ефективното поддържане на контакт с тях в хода на проекта. Основно място ще има и взаимодействието с Управителния орган с оглед съблюдаване на изискванията.: Преди стартирането на проекта ще бъдат извършени всички подготвителни дейности, така че да има готовност веднага да се подпишат договори с екипа, който ще изпълнява и управлява проекта. За успешната реализация на дейностите и постигане на целите са необходими – ръководител проект, координатор, счетоводител. Задълженията на членовете на екипа са както следва:
Ръководител на проект - 50% заетост по проекта:
- носи пълната отговорност за реализацията на проекта
- осъществява управлението на дейностите
- контролира изпълнението на дейностите
- подписва първичните отчетни документи /командировъчни, ведомости и др./
- подписва договорите с екипа и изпълнителите
- представлява проекта пред трети лица
- осъществява връзки с лицата и организациите, които подпомагат дейностите по проекта
- отговаря за комуникацията между всички участници в проекта
- анализира и обобщава информацията за напредъка на проекта в различните му етапи
Счетоводител - 25% заетост по проекта:
- извършва финансовите операции по проекта
- подготвя и контролира изготвянето на счетоводните документи
- осигурява документооборота във връзка с финансовата отчетност на проекта, води прецизна документация
- изготвя месечни отчети за направените разходи
- изготвя крайния и междинни финансов отчет на проекта
- изготвя приложимите разходооправдатлени документи за авансовото и финалното плащане
- Представя организацията в случай на финансов мониторинг.
Координатор по проекта - 50% заетост по проекта:
- участва в оперативната работа по проекта
- събира и обобщава ежедневната информация за проведените дейности
- подпомага другите членове на екипа за изпълнение на задълженията им
- подготвя и провежда дейностите, свързани с осигуряването на публичност на проекта
- изготвя месечни отчети
-- подпомага работата с целевата група.
Екипът на проекта ще осъществява регулярни месечни срещи за анализ и отчетност на изпълнението. На първата среща Ръководителят ще предложи за приемане работен план и график за срещите на екипа. Дейността включва:
• Планиране и координиране на оперативните дейности;
• Оперативно ръководство съобразно приетия детайлизиран план-график;
• Мониторинг и контрол за съответствие на постигнатите резултати със заложените цели
След стартирането на проекта, екипът ще разработи система за контрол на изпълнението, която ще включва: - разработване на "стандарти", с помощта на които да се измерват резултатите от изпълнението на проекта. Такива "стандарти" ще бъдат маркирани за всички дейности по проекта и изпълнението им; - определяне на толеранса /отклонението/ от стандартите, който се счита за допустим и нормален; - измерване на реалните резултати от изпълнението с помощта на възприетите методи; - сравнение на фактическите резултати със "стандартите"; - разработване на мерки за оперативна корекция на изпълнението, които да гарантират навременно и качествено изпълнение на дейностите и постигане на целите.
Ще се подготвят форми на необходимите документи за осъществяване на вътрешен контрол както по отношение работата на екипа на проекта, така и по отношение на изпълнителите по договори (подизпълнители) по отделни дейности, особено включващите ключова за теренните и изследователски дейности за целевите видове с експерти, така и работата с целеви заинтересовани страни от двете общности в общините, на чиито територии се работи. За осигуряване на изпълнение на заложените дейности в оптимален срок, на този етап от проекта ще бъде подготвена цялостната документация за провеждане на избор на изпълнители.
• Проектно счетоводство; Текущо, междинно и окончателно техническо и финансово отчитане (съобразно изискуемите форми и документи, приложими към настоящата схема и договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ)
Дейността ще се изпълнява в офис, предоставен от ФОНДАЦИЯ ЗА ОКОЛНА СРЕДА И ЗЕМЕДЕЛИЕ. |
41 320.00
|
40 541.99
|
Дейности по информиране и публичност - включват дейности, свързани с популяризиране на подкрепата за проекта и постигане целите по опазване на целевите видове и местообитанията им чрез разпространение на информационни материали за проекта и поставяне на ключови места на табели в двете общини - Белене и Никопол с информация за проекта, както и отпечатване и разпространение на стикери и календари : Изготвяне на рекламни материали за постигане на публичност и обществена подкрепа на самия проект - чрез 2 информационни табели, поставени на подходящи видими и посещавани места в общините Никопол и Белене, както и на 1 ролбанер със стойка, който ще бъде използван на всички публични събития, ще се оформи облика на всяко място, където ще се осъществяват дейности по проекта. Всички рекламни материали ще се изготвят съгласно Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.
Предвижда се изработването и разпространението на подходящи обществени места на следните рекламни материали, с цел достигане до максимален брой представители на обществеността на информация за проекта:
- 200 стикера 7х4 см, мат, разпространени за популяризиране на проекта и финансовата помощ;
- 500 плаката А3 за целите на проекта и дейностите,
- 500 календара 50х70 см за проекта;
- 9 бр.стикери, които ще бъдат поставени на закупена техника и оборудване.
Табелите по роекта ще бъдат оформени съгласно изискванията за визуализация на финансовата подкрепа по програмата и ще съдържат:
• емблемата на ЕС;
• упоменаването „Европейски съюз";
• наименованието на Европейски структурни и инвестиционни фондове;
• общото лого за програмен период 2014-2020 г., със съответното наименование на ОП околна среда;
• наименованието на проекта и главната му цел;
• адреса на Единния информационен портал.
• общата стойност на проекта, както и размера на европейското и националното съфинансиране, представени в български лева;
• начална и крайна дата на изпълнение на проекта.
Те ще се изготвят в съответствие с техническите характеристики, приети от Европейската комисия. Размер на табелата е 70х100 PVC., ще се изработи от подходящ материал, устойчив на неблагоприятни атмосферни условия и ще бъде поставена на офиса на проекта и на сградата на МИГ Белене - Никопол.
Стикерите за техника ще се поставят на закупените ДМА по проекта на подходящо място на повърхността на оборудването. На стикера ще бъдат визуализирани емблемата на ЕС, упоменаването „Европейски съюз ", Европейски структурни и инвестиционни фондове, общото лого за програмен период 2014- 2020 и номера на договора за безвъзмездна финансова помощ.
Плакатите и календарите ще бъдат разпространени в двете общини. На плакатите ще бъдат визуализирани емблемата на ЕС, упоменаването „Европейски съюз", Европейски структурни и инвестиционни фондове, общото лого за програмен период 2014- 2020 и номера на договора за безвъзмездна финансова помощ.
Стикерите за популяризиране на проекта ще имат основните изисквани атрибути за визуализиране на финансирането и подкрепата от ЕС и ЕСИФ.
Информация за проекта, дейностите и резултатите ще бъде публикувана и на сайта на Фондацията, на която ще се съдържа емблемата на ЕС, упоменаването „Европейски съюз", Европейски структурни и инвестиционни фондове, общото лого за програмен период 2014- 2020, изобразени цветно в съответствие с изискванията на Регламента и единния наръчник. Шрифтовете и цветността ще бъдат в съответствие с са указаното в Регламент 821/2014 и Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. |
1 353.00
|
1 353.00
|
Информационни дейности и дейности за въвличане на заинтересованите страни: За запазване на постигнатото от проектните дейности и устойчивост в продължителен период от време на местообитанията на Южен гребенест тритон (Triturus karelinii), Червенокоремна бумка (Bombina bombina)и Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis) са необходими разяснителни дейности и мотивиране на засегнатите групи от населението на двете общини. Като се има предвид кои от групите са пряко засегнати и отговорни за поддържане на постигнатото състояние разделяме заинтересованите на няколко групи: най-важната част от населението, която е пряко засегната, това са земеделските производители, през чиито земеделски земи се простират влажните зони ЗЗ Обнова - Караман дол BG0000239 и ЗЗ Никополско плато BG0000247. Тази група заинтересовани ще бъде запозната в детайли с необходимостта от поддържане на местообитанията, доколкото по предварителни проучвания нямат разбиране за екологичния смисъл на проблема. Следваща група засегнати са местният хотелиерски и ресторантьорски бизнес. Възстановяването на влажните зони ще предизвика интереса на изследователи и еколози, които ще имат нужда от техните услуги. Важна заинтересована група, са учащите се от двете общини, които трябва да бъдат информирани и привлечени за съхранение на постигнатото от проекта. Те ще бъдат мотивирани за екологосъобразно жизнено поведение, за разбиране на целостта на природата и значимостта на всеки неин елемент, включително за заплахите към целевите видове и местообитанията им, за чието опазване да допринесат. Общинските администрации, местните дирекции по горите, местните ловни дружинки и рибарски групи също има необходимост да бъдат привлечени и информирани за дейностите по проекта като елемент от неговата устойчивост. Предвиждаме организиране и провеждане на информационни, координационни и работни срещи и/или медийна кампания на местно ниво (териториален обхват на МИГ) чрез прессъобщения, разпространение на материали, както и чрез целеви събития (по 5 срещи с по 30 участници във всяка община, 3 образователни похода с общо 60 ученици, 2 фестивала за промотиране на ценността, заплахите и ползите от възстановяване на местообитанията на видовете), както и конкурси сред учениците, насочени към превенция и минимизиране на конкретни заплахи и въздействия за целевия вид и местообитанията му, и популяризиране на прилаганите преки природозащитни дейности. Основни приоритети в тази насока следва да бъдат:
- Провеждане на информационни срещи със собственици и ползватели на земеделски земи и гори, насочени към превенция и минимализиране на ефекта от пожарите върху вида и местообитанията му, както и провеждане на координационни срещи с отговорните държавни и общински институции в тази насока
- Провеждане на информационни срещи с местното население и земеделски стопани, насочени към превенция и ограничаване на замърсяването на влажни зони (реки, естествени и изкуствени водоеми със стоящи води и др.) на територията на защитената зона с твърди битови и строителни отпадъци и отпадъци от селскостопанската дейност - опаковки от пестициди и хербициди, и др.
Ще бъде издаден и Наръчник за целевите видове и местообитанията им - заплахи и действия за опазването им и ще бъде разпространен сред заинтересованите страни
През периода на проекта ще се проведат по 5 срещи във всяка община, на които ще бъдат представяни презентации относно целевите видове и мерките за опазването им. Ще бъдат изработени и разпространявани и информационни дипляни сред населението, календари с информация за видовете и местообитанията им, стикери с целеви вид,
Показатели/Заплахи и въздействия, с които дейността кореспондира:
1. Пожари J01
2. Замърсяване H05.01
3. Общи въздействия и заплахи за вида |
83 422.60
|
79 470.02
|
Проучване: Трите целеви вида, върху които ще бъдат обект на теренни изследвания, анализи чрез камерална работа, дейности по възстановяване на местообитанията на вида и съответно - подобряване на състоянието на вида в поредица от 2 основни Дейности за осигуряване на принос към поддържане/подобряване на природозащитното състояние на видовете и местообитанията им от мрежата НАТУРА 2000, са:
1. Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis)
В ЗЗ Никополско плато - BG0000247 - по Критерии 1, Популации в границите на зоната“ е „Неблагоприятно–незадоволително“.
2. Южен гребенест тритон (Triturus karalinii)
В ЗЗ Никополско плато BG0000247 Дейността се прилага в обхвата на зоната по Критерии 1, Популации в границите на зоната“ е „Неблагоприятно–незадоволително“.
3. Червенокоремна бумка (Bombina bombina)
В ЗЗ Обнова - Караман дол BG0000239, ЗЗ Никополско плато BG0000247 и ЗЗ Персина BG0000396 - по Критерии 1, Популации в границите на зоната“ е оценена в „Неблагоприятно – незадоволително“ състояние.
Първата дейност е Проучване, което ще бъде осъществено от експерти, след провеждане на процедура за избор на изпълнител.
Заданието за осъществяването на дейността ще заложи високи изисквания за научната експертиза и методология за провеждане на дейността, с оглед обезпечаване на възможно най-качествено изпълнение и идентифициране на местата за интервенция с цел подобряване състоянието на вида и местообитанията му.
Проучванията за присъствието и разпространението ще бъдат проведени въз основа на научноиздържана и видово специфична стандартна методика за мониторинг на земноводни и влечуги (http://eea.government.bg/bg/bio/nsmbr/praktichesko-rakovodstvo-metodiki-za-monitoring-i-otsenka/Metodika_monitoring_zemnovodni_vlechugi.pdf). Проучването ще обхване цялата защитена зона, като в подходящия сезон ще бъдат изследвани приоритетно цитираните обекти – съществуващи постоянни и временни водни площи. Ако в резултат на проучването са установени конкретни находища с достатъчно намерени индивиди на вида се пристъпва към реализиране на втория компонент – избор на потенциални места за въстановяване.
Проучване на популационните параметри на целевия вид в обхвата на идентифицираните находища се прилага в случай, че в резултат на проведените проучвания за разпространението на целевия вид са констатирани конкретни негови находища или такива находища вече са известни, но не са проучени/липсва информация за популационните им параметри. В обхвата на установените находища ще се проучва следният минимум от популационни параметри, свързани с критериите за оценка на природозащитното състояние на вида в защитените зони:
a) Обилие на популациите в установените находища – сигурен критерий
b) Полова структура на популациите в установените находища – възможен критерий, зависещ от обилието на популацията и възможностите за събиране на адекватна научна информация.
c) Възрастова структура на популациите в установените находища - възможен критерий, зависещ от обилието на популацията и възможностите за събиране на адекватна научна информация.
Цел на дейността e да се осигури научна основа за анализ и вземане на информирани решения за опазване и управление на вида и местообитанията му; да се изберат представителни моделни местообитания, които да отговарят на критериите за обилие на популацията, както и на потенциала за възстановяване на местообитанията.
Освен експертите херпетолози и по природни местообитания, в дейността ще следва да се планира и участие на GIS експерт предвид задачите, свързани с картиране на информацията от теренните изследвания. |
87 860.00
|
87 022.00
|
Подобряване на малки влажни зони със стоящи води и проследяване на ефекта от възстановителните дейности: На база на предварителен експертен анализ при изготвянето на проекта, прогнозните параметри, на база на които са направени и плановете за бюджетните дейности, са както следва по видове.
I. За вида Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis)
В ЗЗ Никополско плато - BG0000247 - дейността следва да включва възстановяване на съществуващи естествени или изкуствени водоеми със стоящи води, които не изпълняват екологичните си функции (пресъхнали или пресушени).
Параметрите, на които следва да отговарят водоемите, които ще бъдат идентифицирани в предходната дейност за възстановяване, включват:
- Площ от 100 до 5000 m2
- Максимална дълбочина до 2 m;
- Земно покритие на дъното и бреговете (не от бетон или др. изкуствен материал);
- Укрепване на бреговете с естествени материали и с използване на местни дървесни, храстови и тревни видове.
Насоки на последващо управление:
- Забрана за въвеждане на рибни видове във възстановените и новосъздадени водоеми със стоящи води
- Задължително е постоянно (целогодишно) поддържане/осигуряване на постоянно водно ниво (водно огледало) от мин. 0,5 m дълбочина;
II. За вида Червенокоремна бумка (Bombina bombina)
В ЗЗ Обнова - Караман дол BG0000239, ЗЗ Никополско плато BG0000247 и ЗЗ Персина BG0000396 - дейността следва да включва следния компонент: възстановяване на съществуващи естествени или изкуствени водоеми със стоящи води, които не изпълняват екологичните си функции (пресъхнали или пресушени).
Параметрите, на които следва да отговарят водоемите, които ще бъдат идентифицирани в предходната дейност за възстановяване, включват:
- Площ от 100 до 5000 m2
- Максимална дълбочина до 2 m;
- Земно покритие на дъното и бреговете (не от бетон или др. изкуствен материал);
- Укрепване на бреговете с естествени материали и с използване на местни дървесни, храстови и тревни видове.
Насоки на последващо управление:
- Забрана за въвеждане на рибни видове във възстановените и новосъздадени водоеми със стоящи води;
- Задължително е постоянно (целогодишно) поддържане/осигуряване на постоянно водно ниво (водно огледало) от мин. 0.5 m дълбочина.
III. За вида Южен гребенест тритон (Triturus karainii)
В настоящия проект и бюджет не са планирани изрично разходи, тъй като прогнозата на експертите е, че видът няма да бъде установен и съответно няма да се изисква възстановяване на негови местообитания. В случай, обаче, на установяване на вида на територията на МИГ Белене-Никопол, в заданието на изпълнителя ще има предвидена възможност да се приоритизират идентифицираните и избрани за възстновяване местообитания, за да може да се позволи експертно решение и евентуално включване на местообитание и на този вид. Всички свързани с такава вероятност дейности ще бъдат конкретно съгласувани и координирани с Управителния орган, с оглед спазване на условията и параметрите на програмата и финансирането. |
135 880.00
|
133 168.08
|