According to the Strategy for Development of Public Administration 2014-2020, it is essential to make efforts to estab. an effective system for monitoring the implem. of policies and legisl. process and regulat. Integrated initiatives for regular assessment of the quality of serv. received by citizens and businesses are encouraged.Contribution to achieving this goal gives the implem. of the Strategy for Innovation and Good Governance at Local Level (SIGGLL) of the CE.The main instrum. of the strategy is awarding the Label of Innov. and Good govern. at the Local level to those municipalities that have proven that they respect all 12 principles of good govern. of SIGGLL.From 2011 to date have been conducted 3 procedures for the Awarding of the Label and the interest of the munic. increases with each subsequent procedure.The implem. of the project aims at promoting and widespread applic. by the BG local authorities of the 12 principles set out in SIGGLL.By increasing the number of munic. that have adopted and apply the principles of good govern. it will be created conditions for improv. of local govern. in the country.Thus, for some munic. applying SIDMA will raise the quality of local public serv.Along with specific actions in awarding the Label for the 4 time in BG is envisaged to extend the field of applic. of SIGGLL as by sharing best practices among munic. also by performing a detailed analysis of the regulatory environment (national legislation) related to the applic. of the principles of democratic govern. in accordance with the SIGGLL, includ. drawing conclusions, suggestions and recommendations for impr. the regulatory environment. An analysis of the implem. of SIGGLL will be carried out and activities will be planned for effective implem.
As a result of the project will be:
- Promoted 12 principles for good governance at local level
- Created institutional preconditions for good governance at local level
- Disseminated good practices at the local level
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Дейност 1: Провеждане на Четвъртата процедура за присъждане на Етикет за иновации и добро управление на местно ниво: Изпълнението на тази дейност е необходимо за продължаване на инициативата по прилагане на СИДУМН и популяр. на заложените в нея 12 принципа за добро управление сред все повече местни власти и техните граждани.Резултатите от досега проведените процедури показаха, че общините високо оценяват добавената стойност на процеса на присъждане на Етикета за иновации и добро управление, защото сравняват постигнатото от тях с високите стандарти формулирани от СИДУМН и същевременно правят преглед на всички сфери от своята дейност чрез основния инструмент за кандидатстване: Еталон за самооценка.При всяка следваща процедура все повече общини се вкл. в конкурса за добро управление, като през годините съответно те са: през 2011 -13, през 2013 - 18 и през 2015 - 25.Все още общините заявили ангажимент да обвържат своето управление със СИДУМН остават сравнително малък относителен дял от общия им брой.Затова с провеждане на 4-та процедура се цели разширяване познанието и разбирането за принципите на добро управление, а така също и обхвата на прилагането на принципите за добро управление, прилагайки механизми за орг. развитие като избягват лоши практики, които биха се отразили отрицателно на тяхната репутация на номинирани за престижното европейско отличие.До настоящия момент част от дейностите се извършваха без осигурено финансиране. Така н.пр. по време и на 3-те процедури - информ. кампания се провеждаше без възможност да бъдат обучени експерти от общини, изявили намерение да се включат в конкурса.В рамките на първите две процедури нямаше отделено целево финансиране за обучение на независимите експерти. Относно резултатите от анкетните проучвания на гражданското мнение в общините-кандидати и в трите издания Комисията констатира незадоволителна представителност. Двата заключителни семинара, с които бяха обобщени резултатите от 2-та и 3-та процедури, обхващаха ограничен кръг от представители на общини.Предвижда се чрез провеждането на нац. конференция в рамките на форума на бълг. местни власти да се обхване и заинтригува максимално широк кръг от служители и представители на ръководството на общини, които да се присъединят към прилагащите СИДУМН. С европ. финансиране ще се проведе по-широка информ. кампания и обуч. на общините за кандидатстване.
Изпълн. на тази дейност ще допринесе за постигането на :
Специфична цел 1 на проекта: Разширяване обхвата на общините познаващи и прилагащи 12-те принципа на добро управление на местно ниво.
и Специфична цел 2 на проекта: Популяризиране на СИДУМН и заложените в нея 12 принципа сред гражданите на българските общини и по този начин насърчаване по-активното им вкл. в процеса на вземане на решения на местно ниво.
Дейността ще бъде изпълн. чрез следните поддейности:
Поддейност 1.1.: Провеждане кампания за популяризиране на СИДУМН- Необходимостта от такава кампания произтича от факта, че в досега проведените процедури участие взеха сравнително ограничен бр. общини. Освен това в много от общините са настъпили промени в ръководните органи.Целта е в началото на всяко обявяване на нова процедура 12-те принципа и тяхното значение да се популяризират сред все по-голям кръг заинтересовани страни.
Поддейност 1.2. : Провеждане на анкетни проучвания сред гражданите в кандидатстващите общини за прилагане на 12-те принципа за добро упр. и за степента на удовлетвореност на гражданите от прилагането им в съответната община - външно възлагане.
Поддейност 1.3.: Обучение на независими експерти, оценяващи общините-кандидатки
Поддейност 1.4.: Оценяване кандидатурите на общините от независими експерти - външно възлагане;
Поддейност 1.5.: Изработване на призовете, които се връчват с присъждане на Етикета-външно възлагане;
Поддейност 1.6.: Провеждане на официална церемония по връчване на Етикета
Поддейност 1.7. Провеждане на заключ. конференция за представяне на резултатите от Четвъртата процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво и добри практики на удостоените с него общини
97 123.00
95 940.87
Дейност 2: Аналитичен преглед, подобряване на нормативната среда и мултиплициране на добрите практики.: Изпълнението на тази дейност продължава и надгражда очакваните резултати от Дейност 1. След приключването на процедурата по присъждане на Етикета за награждаване на отличените общини, се предвиждат дейности свързани с разработване на Анализ на изпълнението на Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво както и извършване на Анализ на нормативната среда (национално законодателство), свързана с прилагането на принципите за добро демократично управление, в съответствие със СИДУМН, включително и изготвяне на изводи, предложения и препоръки за подобряване на нормативната среда. Дейността е насочена към постигане на Специфична цел 3. "Създаване на условия за споделяне на добри практики и опит между българските общини" и Специфична цел 4. "Подобряване на нормативната среда в областта на местното самоуправление и местната демокрация“ на проекта.
Съдействие при идентифицирането и разпространението на отличили се добри практики между местните власти и насърчаването на техния обмен, но също така и
предоставяне на експертна помощ на местните власти, които се стремят да постигнат подобрение в конкретни области от своето управление, са основните цели на одобрената от Комисията за присъждане на Етикета Система за последващо сътрудничество, в рамките на която ще се провеждат партньорски посещения в общините. Прилагането на такава система ще се осъществи за първи път сред държавите-членки на Съвета на Европа, приели и прилагащи СИДУМН. Нейното въвеждане е следваща качествена стъпка в разширяване на обхвата на европейската стратегия и развитието на доброто демократично местно самоуправление.
Освен споделяне на добри практики на общините, в рамките на Дейност 2 се поставя акцент върху подобряване на нормативната среда, както за прилагане на 12те принципа от всички български общини, така и като по-добро регламентиране на процедурата по присъждане на Етикета. Въпреки че Етикетът за иновации и добро управление е основният инструмент за постигане на целите на СИДУМН, той не е единствената мярка която се въвежда. С цел подобряване на нормативната среда и минимализиране на трудностите, съдействайки за иновативното добро управление СИДУМН предвижда провеждането и актуализирането на анализ на национално ниво на степента на прилагане на 12те принципа и предложения за създаване на благоприятна среда за тяхното утвърждаване.
В рамките на заложените поддейности по тази дейност ще бъде направен преглед на действащата нормативна уредба, касаеща местното самоуправление и ще бъдат направени предложения за промени, с които се цели още по-ефективно прилагане на 12-те принципа.
Дейността ще бъде изпълнена чрез изпълнението на следните поддейности:
Поддейност 2.1: Анализ на изпълнението и планиране на дейността за ефективно прилагане на Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво
Поддейност 2.2.: Провеждане на партньорски посещения в наградените общини (обмяна на практики);
Поддейност 2.3.: Изготвяне и публикуване на електронна брошура с добри практики от наградените с Етикета общини.
34 050.00
23 792.72
Дейност 3: Информация и комуникация : Дейността по информация и комуникация ще отговаря на условията и изискванията описани в Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020. Целта по настоящата дейност е да се информира обществеността относно финансовата безвъзмездна помощ, получена от ОПДУ 2014-2020 и постигнатите цели и внедрените добри практики. При изпълнението на дейностите за информация и комуникация ще се спазват всички изисквания, заложени в Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020. Предвижда се и идентифициране по подходящ начин на всички документи създавани в резултат от изпълнението на дейностите в проекта. Тези документи ще бъдат публикувани и на интернет страниците на МРРБ и НСОРБ, така че всички заинтересовани страни да имат свободен достъп до резултатите от проекта.
0.00
18 640.80
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN