Подготовка и изпълнение на проекта: Дейността включва следните поддейности, необходими за качественото и навременно постигане на целите и резултатите на проекта:
Поддейност 1.1 – Преработка и актуализиране на съществуващ инвестиционен проект за рекултивация на общинско депо за неопасни отпадъци – гр.Генерал Тошево. През 2011г. по възлагане от Сдружение «Управление на отпадъците – регион Добрич» по договор №Д-01/03.04.2009г. е изготвен инвестиционен проект за рекултивация на депото. При изпълнение на преработката и актуализацията са използвани изпълнените по договор №Д-01/03.04.2009г. Оценка на риска, Оценка и анализ на потенциала за образуване и третиране на биогаз, Статически и стабилитетни изследвания за устойчивост на откосите на отпадъчното тяло. С извършената актуализация се постига съответствие на проекта с изискванията на Наредба №6/27.08.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци /обн., ДВ, бр. 80 от 13.09.2013 г., в сила от 13.09.2013 г., изм. и доп., бр. 13 от 7.02.2017 г./.
Поддейност 1.2 – Извършване на оценка на съответствието на изготвения инвестиционен проект. Поддейността включва необходимите действия съгласно изискванията на ЗУТ, наредбите към него и приложимото българско законодателство, които регламентират действията, които трябва да бъдат извършени, и актовете, които следва да бъдат съставени в процеса на проектиране и строителство.
Поддейност 1.3 – Изпълняване на авторски надзор. Поддейността включва осъществяване на авторски надзор от проектанта по всички части по време на строителството относно точното спазване на изготвения работен проект съобразно вписаните в заповедната книга задължителни действия за останалите участници в строителството, заверяване на екзекутивна документация и други съобразно изискванията на приложимата нормативна уредба.
Поддейност 1.4 – Осъществяване на независим строителен надзор върху договора за изпълнение на строителството. Поддейността включва осъществяване на независим строителен надзор съгласно изискванията на ЗУТ, наредбите към него и приложимото българско законодателство, които регламентират действията, които трябва да бъдат извършени, както и актовете, които следва да бъдат съставени в процеса на проектиране и строителство. |
34 224.00
|
54 115.20
|
Техническа рекултивация на общинско депо за неопасни отпадъци : Рекултивацията на депото е комплекс от инженерни, мелиоративни и ландшафтни дейности, които възстановяват терена, като го правят безопасен и годен за ползване. Инвестиционният проект обхваща работи по закриване и рекултивация на съществуващото депо на община Генерал Тошево, като рекултивацията в разработения проект включва два етапа – техническа и биологична рекултивация.
Техническата рекултивация ще започне с почистване на замъсени терени, пробутване и локализиране на отпадъците в проектната площ на депото, т.е. почистване на заетите от стари отпадъци терени, извън тялото на депото, пробутване и след това уплътняване на отпадъците. Ще се извърши оформяне на отпадъчното тяло, а за да се осигури стабилност на терена се предвижда извършване на вертикална планировка. Тя включва преоткосиране с оглед извършване на същинската рекултивация. Преоткосирането включва преместване на отпадъците, като се оформят откоси с желания наклон на напречните и надлъжните профили. С тях се постига по-плавно вписване на рекултивираното сметище към околните терени, а също така спомага за оттичане на повърхностните води.
Техническата рекултивация включва и изграждане на газоотвеждаща система с газови прозорци и сорбционни касети, както и запечатване и изолиране на депото с горен защитен екран.
Избран е конструктивен вариант за повърхностно изолиране (запечатване) на новооформеното отпадъчно тяло. Площта на горния изолационен екран е 38,965 дка.
При възприетия метод се изпълняват мерки за капсулиране на отпадъците, чрез повърхностно запечатване, посредством което се предотвратява достъпа на повърхностни води до отпадъците, както и прекият контакт на хора и животни с тях.
Условно дейността се разделя на три основни поддейности:
Поддейност 2.1 - Подготителни дейности за техническа рекултивация - Почистване на замърсени терени, пробутване и след това уплътняване на отпадъците към определената проектна зона от 32,578 дка. Площта, която следва да се освободи от натрупаните стари отпадъци възлиза на 43,422 дка. За пробутване (преместване) са 80 455 м3. От тях в рамките на ПИ 000076 попадат 21,348 дка, респективно 39 555 м3. От площта извън «петното» на депото, извън имота отреден за депо са 22,074 дка. Техният обем съставлява 40 900 м3. Тези отпадъци следва да се пробутат в депото, за да се преустанови замърсяването на почвата и подземните води около депото. Това е обусловено от особеностите на релефа и наличието на запад от депото на корито на коригирано дере. Тази площ е общинска собственост с НТП «пасище, мера» и не подлежи на рекултивация по този проект, а само на повърхностно почистване.
Поддейност 2.2 – Същинска техническа рекултивация на вече оформената купулна
конструкция с площ на дъното 32,578 дка и площта на повърхността на депото 33,918 дка. Капацитетът на депото след актуализацията е 168 541 m3 отпадъци. Общият обем на депото заедно с горния изолационен екран е 187 178 m3. Горният екран общо е 18 637 м3.
Площта на основата на депото е 32,578 дка. Площта на билото на депото (с отчитане на наклона 2% = 1,150) е 8 688 m2. Площта на откосите (с отчитане на наклона 1:3 = 18,430) е 21 484 m2 за отпадъка и 25 230 m2 за екрана. Площта на повърхността на депото е 33,918 дка.
Поддейност 2.3 – Изграждане на съоръжения, необходими с цел осъществяване на мониторинг след закриване на депото. Поддейността включва изграждане на 2бр. контролни репери за наблюдение на деформациите на тялото на депото и нулево измерване и на 3 бр. мониторингови пиезометрични сондажи с дължина по 15 м и нулево измерване. Изграждане на съоръженията е на основание разписаните мерки от Плана за контрол и мониторинг – неразделна част от инвестиционния проект за закриване и рекултивация на депото. |
2 924 567.16
|
2 889 273.27
|
Организация и управление, информация и комуникация, подготовка на документации за възлагане на обществени поръчки: Дейността включва следните поддейности, необходими за качественото и навременно постигане на целите и резултатите на проекта:
Поддейност 3.1. – Организация и управление на проекта
Структурата за организация и управление на проекта ще включва Екип за управление на проект (ЕУП), съставен от експерти от община Генерал Тошево и външна Техническа помощ (ТП).
Експертите в ЕУП ще са:
- Ръководител на проекта – експерт от община Генерал Тошево
- Координатор на проекта – външен експерт с опит в работата по управление и коордниация на проекти, финансирани със средства от ЕС. Освен функциите по координация на дейностите по проекта, ще отговаря и за осигуряване изпълнението на мерките за информация и комуникация
- Експерт управление на отпадъците – експерт от община Генерал Тошево, притежаващ необходимите опит и квалификация в работа по дейности, всързани с управлението на отпадъците в общината.
- Експерт мониторинг и докладване – външен експерт с опит в изпълнението на проекти в областта на инфраструктурата и/или екологията.
- Експерт счетоводство и финанси – експерт от община Генерал Тошево. Ще изпълнява функции като подготовка на документите, необходими за извършване на плащания и за верификация на разходите и съхранение на документите по проекта.
- Експерт Юрист - външен експерт с нужните квалификация и опит в работата по проекти, финансирани със средства от ЕС или други междунаодни източници/донори.
Необходимата външна експертиза ще бъде осигурена чрез избор на изпълнител за ТП по реда на ЗОП. Необходимостта от външни експерти се налага с цел гарантиране на административен капацитет за изпълнение на всички дейности и задачи на мащабния проект.
Професионалната квалификация на членовете на екипа и разпределението на отговорностите между експертите в ЕУП и ТП гарантират, че е осигурен капацитет за покриване на всички функции във връзка с управлението на проекта.
Поддейност 3.2. – Информация и комуникация
Ролята на мерките за информация и комуникация е да разяснят целта на проекта, ползата му за обществеността и подкрепата на ЕС и фондовете за осъществяването му.
Дейността ще се изпълнява в съответствие с изискванията за задължителни мерки и за технически характеристики на материалите и продуктите, посочени в Приложение 2 „Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.“ към Националната комуникационна стратегия 2014-2020 г.
Планирането на дейността е съобразено с изискванията, приложими към проекти над 500 хил. евро и включващи финансиране на инфраструктура, какъвто е настоящият проект.
Тази поддейност ще включва следните задачи:
Изработане и поставяне на билборд с мин.размер 4х3 м
Организиране на пресконференции - встъпителна и заключителна
Организиране на церемония "Първа копка"
Изработване на информационни дипляни
Изработване на банер и периодични съобщения в уеб-сайта на общината
Изработване на постоянна информационна табела с мин.размер 50х70см
Ще бъде надлежно събиран и архивиран доказателствен материал за изпълняваните мерки за информация и комуникации.
Поддейност 3.3. – Подготовка на документации за възлагане и провеждане на обществени поръчки
В рамките на тази поддейност ще бъдат подготвени документации за провеждане на обществени поръчки по реда на чл.18 от ЗОП за избор на изпълнител за извършване на СМР и за избор на изпълнител за осъществяване на СН по проекта. |
118 351.65
|
117 536.63
|