Дейност № 1 - Разработване, адаптиране и въвеждане на системи за развитие на човешките ресурси в компанията: Основната цел на Дейност № 1 е оптимизация на управлението и развитието на човешките ресурси в предприятието чрез разработването, адаптирането и въвеждането на иновативни системи за развитие на ЧР:
ПОДДЕЙНОСТ № 1: Разработване и внедряване на политика по оптимизация на работните процеси с 3 основни компонента: К1 - въвеждане на гъвкави форми на заетост и други практики за съвместяване на професионалния и личния живот на служителите; К 2 - въвеждане на мерки за развитие на кадрите по отношение на управление на кариерата на заетите лица; К 3 - въвеждане на практики за удължаване на професионалния живот на заетите лица на възраст над 54 години и такива със степени на увреждане. При разработването, адаптирането и внедряването на К1 е планирано да бъдат обхванати разнообразни аспекти на гъвкавостта на организационната структура: организационна гъвкавост (изнасяне на определи дейности извън предприятието); числена гъвкавост (привличане на работници с определени задачи за конкретни периоди от време); функционална гъвкавост (промени в длъжностните характеристики и трудовите задължения, пряко свързана и с изменения и в знанията и уменията на работниците); гъвкавост на работното време (промяна в границите на работното време в рамките на деня, седмицата, годината, какво и възможности за дистанционна работа); гъвкавост на заплащането (постепенно увеличаване на променливата част от работната заплата). При разработването, адаптирането и внедряването на К 2 е планирано включването на разнообразни елементи на системите за кариерно планиране и развитие като: адаптиране на системата, така че да бъде пряко обвързана с мисията, структурата и организационната система на компанията; стандарти и критерии за развитие на всички нива, включващи в себе си основни и производствени/бизнес компетенции; система за оценка на изпълнението; реализиране на център за оценка на личния потенциал и перспективите за развитие на работниците, както и консултирането им за възможните кариерни пътеки за развитие; система за обучение, както и системи за мониторинг, менторство или коучинг за осигуряване на подкрепа и ангажираност. При разработването, адаптирането и внедряването на К 3 е планирано да бъдат обхванати елементи като управление на възрастта на работниците, оценка на необходимостта от промяна/повишаване на квалификацията им с оглед адаптиране към нови производствени процеси и дейности, адапционни програми, възможности и мерки за инвестиране и адаптиране на работната среда към спецификите на възрастните работници и работниците със степен на увреждане и обратно, насърчаване на вътрешно производствени мерки за гъвкава заетост на възрастните работници, прилагане на мерки за трудотерапия в реално производство на служителите над 54 години и тези с увреждания, които да улеснят бързото завръщане на работника на работа при претърпени инциденти, болестни състояния и увреждания, подпомагане на адаптивността на лицето, извършване на оглед за адаптация на работното място и подробен анализ на трудовата характеристика на заеманата от служителя длъжност, изготвяне на списък с препоръки за извършване на различни промени в работната среда предвид индивидуалното здравословно състояние .
ПОДДЕЙНОСТ № 2: Обезпечаване на софтуерен модул/и за управление на кариерата и професионалното развитие на заетите лица. В проекта е планирано софтуерът да бъде надграждащ по отношение на внедрената в предприятието ERP система за управление на процесите и ресурсите и интегриран в нея. Софтуерът следва да притежава задължителни функционалности, свързани с професионалното развитие на служителите - управление на кариерното развитие, повишения, преназначавания, обучения, ротации и др., а от друга страна, функционалности, свързани с проследяване и оценяване на представянето на служителите - атестации, таргети, бонуси, санкции, психологически и организационен профил. По този начин ще се постигне съответствие на софтуерното решение с въведената политика по поддейност № 1. |
72 000.00
|
71 878.90
|
Дейност № 2 - Осигуряване на организиран транспорт от работодателя от и до работното място за заетите лица в ЧЕРНОМОРСКО ЗЛАТО АД : Основната цел на дейността е осигуряване на адекватни на потребностите на персонала в дружеството социални придобивки под формата на съобразен с работното време и местоживеенето на заетите лицата транспорт, от една страна, а, от друга, обезпечаване на условия за запазване на високи нива на устойчива трудова заетост и повишаване на конкурентноспособността на заетите лица. Проектът планира изпълнението на дейността да бъде извършено по 2 основни маршрута за превоз на служителите:
1. Маршрут № 1/М 1: Бургас/кв. Меден рудник/ Спирка 1/Лакума/ 3 км - кв. Меден рудник / бл. 114 / 4 км - бул. Иван Вазов/ 6 км - ул. Христо Ботев /6 км - Окръжна болница/ 6 км - Поморие/завод на Черноморско злато АД/ 15 км и обратно. Общата дължина на маршрута в километри е 40 км в едната посока и общо 80 км в двете посоки. По маршрута се превозват 52 служителит от редовна смяна с работно време 08.00 - 16.30 часа, които пътуват от град Бургас до Промишлената зона на град Поморие, където е ситуиран завода на Черноморско злато АД Поради тази причина е необходимо изминаването на маршрута 2 пъти (до и от работното място) за едно денонощие, 252 работни дни в рамките на 12 месеца, 5 дни в седмицата. Следователно средномесечено е необходимо изминаването на 1760 км или 20 160 км на година.
2. Маршрут № 2/М2: Бургас / кв. Славейков / 2-ро РПУ/ 1 км - кв. Славейков / Технополис/ 2 км - кв. Славейков/ зала "Младост"/2 км - кв. Славейков / Компром "Тих труд"/ 2 км - кв. Славейков / СБА/ 2 км - кв. Славейков / МОЛ Плаза/ 2 км - комплекс Изгрев/ 2 км - Сарафово/ 4 км - Поморие/ завод на Черноморско злато АД/ 10 км и обратно. Общата дължина на маршрута в километри е 27 км в едната посока и общо 54 км в двете посоки. По маршрута се превозват 48 служители от редовна смяна с работно време 08.00 - 16.30 часа, които пътуват от град Бургас до Промишлената зона на град Поморие, където е ситуиран завода на Черноморско злато АД. Поради тази причина е необходимо изминаването на маршрута 2 пъти (до и от работното място) за едно денонощие, 252 работни дни в рамките на 12 месеца, 5 дни в седмицата. Следователно средно месечно е необходимо изминаването на 1118 км или 13 608 км на година.
При планирането на маршрутите, заложени в настоящия проект, е спазен принципът на икономическа ефективност и оптимизация на разходите. Едновременно с това, заложената в настоящия проект програма за осигуряване на организиран транспорт от и до работните места е планирана така, че да бъде максимално съобразена с работното време и местоживеенето на представителите на целевата група. В заключение, дейността е ключова за постигането на целите на проекта, тъй като:
• Позволява да се осигурят адекватни на потребностите на служителите социални придобивки под формата на съобразен с работното време и местоживеенето на заетите лицата транспорт. Това е възможно чрез планирането на икономически най-изгодни маршрути, съобразни с местоживеенето на заетите лица, и съответно обезпечаване на транспортна услуга при оптимизиране на разходите за изпълнението й.
• От друга страна, дейността е инструмент за повишаване на гъвкавостта на заетите лица, утвърждава принципа за равни възможности и подобрява социалната защита. Това от своя страна е ключова предпоставка за обезпечаване от страна на работодателя на дългосрочна устойчива заетост и повишаване на конкурентоспособността на заетите лица и дружеството като цяло.
Не на последно място, за част от останалите служители, които живеят в различно от съответното населено място, дружеството ще продължи със собствени средства да покрива разхода им за транспорт, тъй като тяхната численост и местоживеенето на служителите не позволяват прецизно планиране на маршрутите и съответно необходимите километри за извозването им от и до работното място в периода на реализация на проектните дейности. |
16 793.28
|
16 341.75
|
Дейност № 3 - Обезопасяване на производствените процеси и помещения чрез доставка на превантивно оборудване за контрол и мониторинг на рисковете за здравето и безопасността на работното място: Основната цел на дейността е подобряване на условията на труд на работното място и създаване на условия за предпазване от и намаляване на трудовите злополуки и професионалните заболявания за работещите в предприятието лица чрез обезопасяване на производствените процеси и помещения, както следва:
1. Доставка на вентилационно оборудване за депозитно помещение в цех 8 - 2 със следните компоненти: рекуператор, състоящ се от ПЖР с 2 броя сервомотори, 2 броя филтри клас G3, 2 броя вентилатори с капацитет 3000 куб.м/час, топлообменник въздух-въздух, електронагревателна панела с табло за управление и въздухопровод.
2. Доставка на вентилационно оборудване за депозитно помещение в цех 10 със следните компоненти: рекуператор, състоящ се от ПЖР с 2 броя сервомотори, 2 броя филтри клас G3, 1 брой вентилатор с капацитет 3000 куб.м/час, топлообменник въздух-въздух, електронагревателна панела с табло за управление и въздухопровод.
Необходимостта от монтиране на вентилационно оборудване с тези параметри в цехове № 8-2 и 10 е продиктувана от последните технически измервания на микросредата в работното помещение от лицензирана лаборатория, които показват, че естествената вентилация в производственото помещение не осигурява необходимия въздухообмен в съответствие с установените норми за скорост на въздуха, температура и относителна влажност в съответствие с ТС на предприятието. В допълнение, неблагоприятния микроклимат в производственото помещение създава рискове от простудни заболявания или нарушения на терморегулацията при работа в условията на прегряващ микроклимат, промени във функционалното състояние на редица органи и системи, вкл. сърдечно съдовата система, стомашно-чревен тракт, водно-солев обмен, нервна система и други на заетите в производствения процес лица.
3. Доставка на газоизвестително оборудване за цех 7 / спиртоварна със следните компоненти: 8 броя инфрачервени датчика/сензори, които реагират при определен процент постигната концентрация на алкохолни пари/етанол и метан при производствения процес.
4. Доставка на газоизвестително оборудване за цех 9 / ВАН със следните компоненти: 4 броя инфрачервени датчика/сензори, които реагират при определен процент постигната концентрация на алкохолни пари/етанол при производствения процес.
Необходимостта от монтиране на оборудването в цех 7 и цех 9 с тези параметри е поради моралното и техническо остаряване на монтираните преди 10 години газоизвестителни инсталации и честото дефектиране на наличните датчици. В допълнение, наличието на съвременно и прецизно газоизвестително оборудване ще гарантира висока превенция и минимизиране на рисковете за работещите от отравяне с етанол, което може да бъде придружено с черепно-мозъчна травми, гръдна или коремна травми, хипогликемия, остър алкохолен панкреатит, увреждания на централната нервна система, епилепсия, както и увреждания на периферна нервна система, увреждане на черния дроб и други, които могат да бъдат причина за смърт. В допълнение, газоизвестителното оборудване в цех 9, ще бъде настроена да улавя и повишената концентрация на метан в помещението. Метанът се използва за захранване на шарантските казани, като високата му концентрация води до опасни отравяния и създава взривоопасен риск и риск от пожари. |
61 840.00
|
60 950.00
|
Дейност № 4 - Осигуряване на лични предпазни средства и специално работно облекло за служителите на ЧЕРНОМОРСКО ЗЛАТО АД: Основната цел на дейността е подобряване на условията за здравословен и безопасен труд и създаване на предпоставки за предпазване от и намаляване на трудовите злополуки и професионалните заболявания, съответно подобряване на професионалния и здравния статус на работната сила чрез повишаване качеството на използваните лични предпазни средства и специално работно облекло от работниците в предприятието. Черноморско злато АД обезпечава необходимите ЛПС и СРО за предпазване от професионалните рискове в съответствие с оценката на риска в предприятието. Те обаче в голямата си част са морално остарели по отношение на елементите на защита, които обезпечават пълно съответствие с нормативните изисквания, но не защитават от рисковете, които самите ЛПС и СРО могат да предизвикат, поради ограничаване на комфорта и удобството в процеса на работа. Например, нежелание от страна на работниците за използването им, принудителна работна поза и умора. Поради това, в рамките на изпълнение на тази дейност се предвижда закупуването на висококачествено специално работно облекло (СРО) за работниците в предприятието, както следва:
1. 165 броя защитно работно облекло (яке и гащеризон), за предпазване от прах, замърсяване, студ, защита от механични удари и пробиване, по-висок клас от наличните поради заздравената олекотена, дишаща, антистатична и противо замърсяваща материя, с допълнителни сигнални елементи. За определена група работници защитното облекло следва да е и с подобрени характеристики за работа във взривоопасна среда. Посоченото защитно работно облекло следва да отговаря минимум на следните стандарти за качество EN 340 или EN ISO 13688 (Защитно облекло. Общи изисквания), EN 343 (влагозащита/водоустойчивост; защита срещу вода/дъжд) и EN 471 или EN ISO 20471 (защитно облекло с висока видимост чрез допълнителни сигнални елементи), като защитното работно яке следва да отговаря и на стандарт EN 342 (защита от студ). Използваните към момента зимни работни дрехи в предприятието притежават минимални защитни елементи, например нисък воден стълб (водопропускливост), дебели, но не добре изолиращи материи, което налага често обличането на няколко ката облекло/ предпазни средства едно върху друго за осигуряването на по-висока защита. В рамките на проекта ще бъде закупено работно облекло, изработено по най-съвременните технологии и материали, които осигуряват удобна подплата, много топла олекотена изолация за максимална защита в съчетание с удобство за максимална свобода на движенията в процеса на работа.
2. 165 броя защитни работни обувки за предпазване от намокряне, прах, химически и други агресивни вещества, механични наранявания, удари, пробиване, по-висок клас от наличните поради композитността, устойчивото бомбе, обезпечената допълнителна защита на ходилото от пробождане, гъвкавостта на ходилото, дишащите и антистатични стелки. Посоченото ЛПС следва да отговаря на следните стандарти за качество EN 345 или EN ISO 20345, S3. Използваните в момента защитни работни обувки са сравнително тежки, поради металното бомбе и подсиленото ходило за предпазване от пробождане, предизвикат изпотяване на долните крайници, умора в петите. Поради това, в настоящия проект е планирано закупуването на защитни работни обувки с предпазно бомбе от алуминий или кевлар, както и ходило от двуслоен полиуретан/ термо пластичен полиуретан, гъвкаво, антистатично, противоплъзгащо, осигуряващо както високо ниво на защита, така и лекота на обувката. Ортопедична стелка, смекчаваща натиска в петата, непредизвикваща изпотяване с възможност за сваляне и изпиране, антибактериална и антистатична.
Обезпечаване на гореописаните ЛПС и СРО с подобрени характеристики за намаляване до минимум въздействията на преките рискове от работния процес, обезпечена безопасната работа на работниците, приведени до минимум производствени рискове за здравето, намалени възможностите за трудови злополуки и професионални заболявания, респективно подобрен здравен статус на работниците в завода. |
74 250.00
|
74 250.00
|
Дейност № 5 - Организиране и провеждане на обучение на служителите на предприятието относно специфичните рискове за здравето, свързани с индивидуалното работно място и методите и средствата за тяхното ограничаване и предотвратяване: Основната цел на дейността е организирането и провеждането на обучения за 200 служители на Черноморско злато АД за разширяване и надграждане на знанията и уменията им по безопасност и здраве при работа на индивидуалното работно място. В проекта е планирано провеждането на следните обучения:
1. Обучение № 1 "Обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда" със следните тематични области: обща осъзнатост за безопасност и здраве при работа и предотвратяване на рискове, свързани с нервно-психическо напрежение и работната поза; режими на работа и почивка; безопасност и здраве при работа и методи и средства за опазване на околната среда в ежедневната работа в съответствие със спецификата на трудовите задачи; ел. безопасност за неспециалисти; безопасно и икономично шофиране. Обучението ще преминат 35 служители, заети в сектор "Администрация".
2. Обучение № 2 "Безопасност и здраве при работа, свързана с опасности и въздействие на химически вещества" със следните тематични области: електрическа безопасност за неспециалисти; тематични обучения – ЛПС; работа с опасни химични вещества; обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда; действия при разливи на химикали. Обучението ще преминат 6 служители, заети в сектор "Лаборатория".
3. Обучение № 3 "Безопасност и здраве при работа при работа в първично и вторично винопроизводство" със следните тематични области: електрическа безопасност за неспециалисти; тематични обучения – ЛПС; работа с опасни химични вещества; обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда; действия при разливи на химикали; безопасна работа и правилна експлоатация на хладилни машини, работещи с различни фреони. Обучението ще преминат 45 служители, заети в сектори "Първично и вторично винопроизводство".
4. Обучение № 4 "Безопасност и здраве при работа в сектор "Високоалкохолни напитки" със следните тематични области: електрическа безопасност за неспециалисти; тематични обучения – ЛПС; работа с опасни химични вещества; обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда; действия при разливи на химикали; безопасна работа и правилна експлоатация на хладилни машини, работещи с различни фреони. Обучението ще преминат 29 служители, заети в сектори "Спиртоварна" и "ВАН".
5. Обучение № 5 "Безопасност и здраве при работа в сектор "Бутилиране" със следните тематични области: електрическа безопасност за неспециалисти; тематични обучения – ЛПС; работа с опасни химични вещества; обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда; действия при разливи на масла и химикали; експлоатация на вътрешно заводски транспорт и действия за предотвратяване на инциденти, реакция при инциденти. Обучението ще преминат 50 служители, заети в сектор "Бутилиране".
6. Обучение № 6 "Безопасност и здраве при работа в сектор "Енерго-механичен" със следните тематични области: тематични обучения – ЛПС; обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда; действия при разливи на масла; експлоатация на вътрешно заводски транспорт и действия за предотвратяване на инциденти, реакция при инциденти; безопасна работа и правилна експлоатация на хладилни машини, работещи с различни фреони. Обучението ще преминат 15 служители, заети в сектор "Енерго-механичен".
7. Обучение № 7 "Безопасност и здраве при работа в парова централа" със следните тематични области: безопасна експлоатация на преносни и разпределителни газопроводи и обслужване на парни котли, работещи с метан; тематични обучения – ЛПС; работа с опасни химични вещества; обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда. Обучението ще преминат 7 човека, заети в сектор "Парова централа".
8. Обучение № 8 "Безопасност и здраве при работа в транспорта и снабдяването" със следните тематични области: електрическа безопасност за неспециалисти; тематични обучения – ЛПС; обща осъзнатост по безопасност и опазване на околната среда; безопасно и икономично шофиране. Обучението ще преминат 13 човека, заети в сектор "Транспорт и снабдяване". |
76 000.00
|
76 000.00
|
Дейност № 6 - Ремонт и оборудване на помещения за отдих, хранене и почивка: Основната цел на дейността е подобряване на условията на труд чрез осигуряване на социална придобивка за работещите в Цех № 9 на предприятието, изразяваща се в реиновация на 2 помещения за отдих, хранене и почивка за служителите. Помещенията са собственост на работодателя и са с обща квадратура от 70 кв. м. Предвидените за ремонт целеви помещения са с частично нарушена мазилка и нарушена таракота на пода и неравности, като по този начин се създават предпоставки за трудов травматизъм на служителите. В допълнение, старата дограма е частично изместена, което не позволява плътно затваряне на прозорците, а оттук и нарушаване на микроклимата в помещенията, както и със създаване на условия за причиняване на простудни заболявания. Едновременно с това, поради дефектирала водопроводна инсталация в завода преди 1 година, по стените и таваните на помещения има следи от теч и напуквания. Ето защо в проекта е планирано извършването на текущ ремонт на 2-те помещения, който обхваща:
1. Етап № 1: извършване на строително-ремонтни дейности като: къртене на стени/30 кв.м ; полагане на 60 кв. м гранитогрес; изграждане на 60 кв. м окачени тавани; изграждане на 20 кв. м преградни стени; гипсова шпакловка на 170 кв. м стени и тавани; латексово боядисване на 170 кв. м на стени и тавани на 2 ръце; демонтаж на 30 кв.м стара и монтаж на нова дограма; монтаж на 3 броя алуминиеви врати; монтаж на 4 разклонителни кутии; монтаж на 14 електрически ключа; монтаж на 27 кв.м. ПВВМ кабелни проводници и на 230 кв.м СВВн кабелни проводници.
2. Етап № 2: доставка на обзавеждане за ремонтирани 2 помещения за отдих, хранене и почивка на работещите, състоящо се от 1 брой стенен шкаф с рафтове, 2 броя стенни шкафове с врати и рафтове и 2 броя стенни шкафове с витрини; 1 брой нисък шкаф-минибар; 1 брой ъглов диван и 2 броя табуретки; 1 брой ниска маса; 4 броя гардероби.
3. Етап № 3: доставка на климатик за обезпечаване на подходящ и здравословен микроклимат в помещенията и целогодишна средна температура в отремонтираните помещения.
Дейността е ключова за подобряването на трудовия живот на служителите и работниците в предприятието Планираните в проекта дейности за текущ ремонт и оборудване и обзавеждане за адаптиране на съществуващо помещение за почивка на работниците и служителите са необходими за осигуряването на условия за пълноценен краткотраен отдих. Тази социална придобивка е ключова за подобряването на условията на труд, особено в предприятие, опериращо в индустрия, характеризираща се с коефициент на трудов травматизъм над средния за страна, определен със заповед на Министъра на труда и социалната политика. |
31 512.50
|
31 512.50
|
Дейност № 7 - Осигуряване на публичност и информация за изпълнението на проекта: Основната цел на дейността е информиране на широката общественост за финансовото подпомагане, финансиращия фонд и популяризиране на обстоятелството, че ЕС съфинансира проекта и операцията, която се изпълнява е в рамките на ОП "Развитие на човешките ресурси" 2014 - 2020. В проекта е планирано изпълнението на следните мерки за осигуряване на публичност и информация:
1. Информационни табели - 5 броя - изработени в съответствие с графичните и текстови елементи на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 - 2020. Информационните табели е планирано да бъдат поставени в следните производствени помещения: цех 8 и цех 10 (където ще бъдат монтирани вентилационните инсталации), Спиртоварна и конячен корпус (където ще бъдат монтирани системите за газова сигнализация) и в битовото помещение на технолозите, работещи в Цех 9 (където ще бъде извършен ремонта).
2. Информационни табели за автобуси - 2 броя, изработени в съответствие с графичните и текстови елементи на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 - 2020. Табелите ще бъдат използвани за визуализиране на автобусите, с които ще се осъществява организирания превоз на служителите на предприятието.
3. Информационен рол-банер - 2 броя, изработени в съответствие с графичните и текстови елементи на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 - 2020. Табелите ще бъдат използвани за визуализиране на учебните зали, в които ще се провеждат планираните по проекта обучения за служителите относно специфичните рискове за здравето.
4. Информационни плакати - 10 броя, изработени в съответствие с графичните и текстови елементи на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 - 2020. Плакатите ще бъдат използвани за допълнително визуализиране на производствените помещения, където ще се извършват целевите дейности на проекта, както и на автобусите за извършване на превоз на служителите на предприятието.
5. Информационен стикер - 40 броя, изработени в съответствие с графичните и текстови елементи на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 - 2020. Стикерите ще бъдат използвани за визуализиране на закупеното в рамките на проекта оборудване.
6. Публикации в печат - 2 броя. Публикациите ще бъдат осъществени в началото и в края на проекта с цел постигане на информираност на широката общественост относно заложените и постигнатите резултати и ползи от изпълнението на проекта. Публикациите ще съдържат задължителните графични елементи в съответствие с Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 - 2020.
7. Публикации на електронната страница на ЧЕРНОМОРСКО ЗЛАТО АД. |
2 010.00
|
2 010.00
|
Дейност № 8 - Организация и управление на проекта: Основната цел на дейността е обезпечаване на необходимите управленски, административни и логистични инструменти и организационни процеси за изпълнение на заложените в проекта дейности за постигане на успешно администриране, координиране, изпълнение, мониторинг и отчитане. За целите на управление на изпълнението на проектните дейности е планирано назначаването на Ръководител на проекта с необходимата експертиза и опит в областта на изпълнението на проекти, финансирани по линия на структурните фондове на ЕС и други донорски програми. Ръководителят на проекта осъществява цялостно управление и упражняване на мониторинг и контрол във връзка с изпълнението на проектните дейности; управлява целевото разходване на средствата в съответствие с планираното и изискванията на ОП „Развитие на човешките ресурси”; осъществява контрол и мониторинг върху процеса по организиране и провеждане на процедури за избор на външни изпълнители по условията и реда на ПМС № 118 от 20.05.2014 г.; анализира и оценява изпълнението на дейностите по проекта и предприема корективни действия в случай на необходимост; утвърждава всички документи по изпълнението на проекта, техническите и финансовите отчети. Неразделна част от дейността по управление на проекта е разработване на методика за контрол и мониторинг върху изпълнението на проектните дейности – изготвяне на детайлен план-график, детайлно разпределение на отговорностите на външния изпълнител, разработване на инструментариум за получаване на своевременна обратна връзка на всеки един етап от изпълнението на дейностите на проекта. Постоянният процес на управление, координация, мониторинг и отчитане изпълнението на проектните дейности включва и организиране на регулярни срещи поне веднъж в месеца, получаване на своевременна обратна връзка на всеки един етап от изпълнението на дейностите на проекта, предприемане на коригиращи действия в случай на необходимост. Освен горепосоченото, дейността включва още постоянна комуникация и съгласуване на дейностите по изпълнение на проекта с Договарящия орган, стриктно спазване на разпоредбите на договора за безвъзмездна финансова помощ, оперативното ръководство за изпълнението на договори по конкретната схема.
Дейността по оперативно изпълнение на проектните дейности ще бъде възложена на външен изпълнител по реда и условията на ПМС № 118 от 20.05.2014 г. Целта е предоставяне на специализирана правна, финансова и техническа експертиза за управление на проектните дейности в съответствие с изискванията на Договора за безвъзмездна финансова помощ и изискванията на ОП "Развитие на човешките ресурси". Външният изпълнител ще предоставя текуща правна, финансова и техническа експертиза по изпълнението на планираните по проекта дейности, ще изготвя необходимите отчетни документи, ще консултира, комуникира и координира оперативното изпълнение на проектните дейности, изготвяне и поддържане на необходимите технически документи, свързани с изпълнението на отделните дейности и т.н.
Изпълнението на дейността е ключово за създаването на условия за качествено и навременно изпълнение на проектните дейности в съответствие с изискванията и условията на Насоките за кандидатстване, Договора за безвъзмездна финансова помощ и Оперативното ръководство за изпълнение на договори по настоящата процедура посредством постоянен процес на управление, координация, наблюдение и отчитане.
Период на изпълнение: от 1-ви до 17-ти проектен месец. |
24 321.98
|
24 280.75
|