Дейност 1. Провеждане на наблюдения на целеви видове земноводни, влечуги и прилепи и техните местообитания: Дейността включва проучване на популациите на целевите видове в ЗЗ в МИГ Тунджа.
Земноводни и влечуги. Основна заплаха е липсата на информация за видовете и местообитанията им. Освен проучване, картиране и мониторинг, дейността включва и оценка на местообитанията по степени на пригодност. Дейността е насочена към целевите видове:
-Червенокоремна бумка на територията на шестте ЗЗ;
-Обикновена блатна костенурка на територията на ЗЗ Бакаджиците, Река Тунджа 1, Сакар, Свети Илийски възвишения;
Целта на тази дейност е да се осигури научна основа за анализ и вземане на информирани решения за опазване и управление на видовете и местообитанията им.
Показателите в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние, с които дейността кореспондира са отбелязани в Приложение 1, Раздел 12. Обхвата на дейността е определен на база на информацията в източниците, посочени в Приложение 2, Раздел 12. В съответствие с показателите, по който видовете земноводни и влечуги са определени в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние в проекта е определена дейността, която да отговори на съответната заплаха и да спомогне за подобряване на природозащитното състояние на видовете. Основната причина за това състояние на показателите, посочена от авторите на докладите са краткосрочните наблюдения по време на картирането, които не са позволили намирането на достатъчно индивиди. В тази връзка настоящата дейност е ключова за опазването на двата целеви вида на територията на МИГ Тунджа. Проучванията ще бъдат проведени въз основа на научно издържана и видово специфична стандартна методика за мониторинг на земноводни и влечуги, от експерти в съответната научна област, които притежават опит в проучването и мониторинга на вида или на земноводни и влечуги.
Прилепи. Насочена е към видовете прилепи в ЗЗ Бакаджиците и Сакар. За Средиземноморски подковонос, Южен подковонос, Подковонос на Mехели , Пещерен дългокрил, Остоух нощник, Голям нощник и Дългопръст нощник в докладите от “Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I" е определено „Неблагоприятно-незадоволително състояние, поради недостатъчно информация“. Набирането на информация по време на проучването ще е от значение за планиране на научно-обосновани консервационни дейности.
Показателите в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние, с които дейността кореспондира са отбелязани в Приложение 1. Обхвата на дейността е определен на база на информацията в източниците в Приложение 2. В съответствие с показателите, по който видовете прилепи са определени в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние в проекта е определена дейността, която да отговори на съответната заплаха и да спомогне за подобряване на природозащитното състояние на видовете.
Целта на тази дейност е да се осигури научна основа за анализ и вземане на информирани решения за опазване и управление на видовете и местообитанията им. Съгласно данните от Информационната система за Натура 2000 (http://natura2000.moew.government.bg/) eдна от най-сериозните заплахи в докладите на видовете е липсата на достатъчно информация. Липсата на информация за целевите видове е заплаха, която не позволява да се направи коректно заключение за състоянието на видовете и техните местообитания, както и да се планират и изпълняват подходящи консервационни дейности. В този смисъл изпълнение на дейности по проучвания са равносилни на консервационните дейности.
Проучванията ще бъдат проведени въз основа на научно издържана и видово специфична стандартна методика за проучване и мониторинг на пещеролюбиви видове прилепи или методика за проучване на популационните параметри и мониторинг на прилепна фауна от експерти в съответната научна област, които притежават минимум две години опит в проучването и мониторинга на прилепи. Ще се реализират при прилагане и спазване на всички законови изисквания и стандарти в тази насока. |
243 600.00
|
284 400.00
|
Дейност 2. Изпълнение на противопожарни дейности - създаване на противопожарни депа и провеждане на обучения за заинтересованите страни: Дейността е насочена към целевия вид Обикновена блатна костенурка в ЗЗ Река Тунджа 1, Свети Илийски възвишения, Бакаджиците.
Цел на дейността е да се сведе до минимум увреждането и унищожаването на местообитания на целевия вид и директното унищожаване на екземпляри от вида в резултат от пожари, на територията на защитената зона; превенция срещу негативното въздействие на пожарите върху целевия вид и местообитанията му на територията на защитената зона; Да се намали интензивността на пожарите.
Целевият вид по тази дейност е регистриран в съответните зони по време на “Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I" (http://natura2000.moew.government.bg/). Дейността таргетира показателя в Неблагоприятно –незадоволително състояние „Интензивност на пожарите“.
Дейността противодейства и заплахата за видовете установена на национално ниво по горепосочения проект, а именно „Пожари J01“.
Предвидени са три поддейности:
• Закупуване и доставка на противопожарно оборудване и създаване на противопожарни депа. Ще бъдат създадени 6 противопожарни депа, в общински сгради в селата Скалица, Калчево, Златари, Сламино, Бояджик, Генерал Инзово, които са разпределени така, че да покрият територията на цялата община и МИГ Тунджа. В тях ще се съхранява закупеното противопожарно оборудване.
• Разработване на протокол за реакция и координация при констатиране на пожари, на база на който ще се използва оборудването.
• Обучения за местните заинтересовани страни. Ще бъдат организирани обучения за местните заинтересовани страни за действие при пожари. В рамките на обученията ще бъде представен разработения протокол за реакция и координация при констатиране на пожари и начините за работа със закупеното оборудване. За участие в обученията ще бъдат поканени и местните пожарникари.
Място на извършване на дейността:
Естеството на дейността изисква тя да се извършва в населени места. |
240 000.00
|
238 800.00
|
Дейност 3. Подобряване на подходящи местообитания за целевите видове - възстановяване на стари чешми: Възстановяването на чешми осигурява формирането на малки влажни зони около тях, които са точки с концентрация на биоразнообразие, осигурявайки местообитание, защита (чрез развитата фитоценоза от водни и влаголюбиви растения) и хранителни ресурси за целевите видове. В миналото тези чешми са създадени с цел да обслужват стадата домашни животни (говеда, коне, овце, кози). Наше предварително проучване регистрира съществуването на множество чешми за водопой. Повечето от тях са деградирали и/или със слаб водооток. Дейността има за цел да подобри състоянието на част от тези чешми в района на проекта. Ще включва почистване на растителност около чешмите; почистване на оттоците на чешмите; почистване на водните резервоари и коритата на чешмите, при нужда изграждане и оформяне на ново корито; машинно продухване на метални тръби или смяна/поставяне на нови; смяна на чучур; поставяне на меден съд за вода на верижка; полагане на покритие от естествена настилка около коритото за улесняване на достъпа до чешмата (местен камък, сипица и т.н.). На всяка възстановена чешма ще бъде поставена информационна табела. Табелата ще представи логата на Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г." и община Тунджа заедно със списък на видовете животни, които използват конкретното място и видове, които имат полза от проекта. Важен аспект има и социално-икономическата стойност за местните общности при възстановяването на старите чешми, те ще се използват от местните пастири за водопой на добитъка дълго време, също така туристите в района ще имат по-голям достъп до вода.
Тази дейност е насочена към подобряване на благоприятното природозащитно състояние на целевите видове Южен гребенест тритон – ЗЗ Тунджа 1, Свети Илийски възвишения и Бакаджиците; Червенокоремна бумка – ЗЗ Свети Илийски възвишения и Бакаджиците; Обикновена блатна костенурка - ЗЗ Свети Илийски възвишения и Бакаджиците.
Целта на дейността е да се увеличи броя/площта на подходящите за обитаване водоеми със стоящи води, общата площ на потенциалното местообитание и ефективно заетите територии от вида в защитената зона, както и да се създадат условия за нарастване на обилието на вида в защитената зона.
Показателите в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние, с които дейността кореспондира са отбелязани в Приложение 1. В съответствие с показателите, по който видовете земноводни и влечуги са определени в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние в проекта е определена дейността, която да отговори на съответната заплаха и да спомогне за подобряване на природозащитното състояние на видовете.
Дейността таргетира и заплаха установена на национално ниво по проект “Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I" (http://natura2000.moew.government.bg/), а именно „Пресъхващи водни тела K01.03“. |
42 000.00
|
41 575.50
|
Дейност 4. Подобряване на подходящи местообитания за целевите видове – оформяне на естествени понижения в релефа: Ще бъдат използвани естествени понижения в релефа и чрез направата на изкопи ще бъдат оформени влажни зони със стоящи води с размери около 30 m2 (±5%). Подходът ще спомогне формирането на естествени фитоценози (водни и влаголюбиви растения), предоставящи подходящ хабитат за разнообразни безгръбначни и гръбначни организми.
Тази дейност е насочена към подобряване на благоприятното природозащитно състояние на целевите видове Южен гребенест тритон – ЗЗ Тунджа 1, Свети Илийски възвишения и Бакаджиците, Червенокоремна бумка – Свети Илийски възвишения и Бакаджиците и Обикновена блатна костенурка в Свети Илийски възвишения и Бакаджиците.
Дейността е препоръчана като целесъобразна в Анализ на типове дейности, целящи подобряване на състоянието на видове в обхвата на стратегии по ВОМР във връзка с изпълнение на приоритетна ос 3 „Натура 2000 и биоразнообразие“ на „Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020г“, МИГ Тунджа. Целта на дейността е да се увеличи броя/площта на подходящите за обитаване водоеми със стоящи води, общата площ на потенциалното местообитание и ефективно заетите територии от вида в защитената зона, както и да се създадат условия за нарастване на
Показателите в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние, с които дейността кореспондира са отбелязани в Приложение 1, Раздел 12. В съответствие с показателите, по който видовете земноводни и влечуги са определени в „Неблагоприятно-незадоволително“ състояние в проекта е определена дейността, която да отговори на съответната заплаха и да спомогне за подобряване на природозащитното състояние на видовете.
Дейността таргетира и заплаха установена на национално ниво по проект “Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I" (http://natura2000.moew.government.bg/), а именно „Пресъхващи водни тела K01.03“
|
72 000.00
|
71 220.30
|
Дейност 5. Изработване и разпространение на печатни и комуникационни материали: Чрез изработване и разпространение на печатни и комуникационни материали се цели да се запознае обществеността с целите и мисията на проекта, да бъде възпитавано и провокирано отговорно отношение към природата у представителите на населението на територията на МИГ Тунджа. В този смисъл, дейността е насочена към всички видове от СВОМР на МИГ Тунджа във всички целеви ЗЗ, като допринася за намаляване на общите заплахи за видовете, предмет на опазване. Философията за опазването на видовете и местообитанията, чрез екологичната мрежа НАТУРА 2000, изисква повече от всеки друг подход дейно участие на представителите на местната общност в процеса. Устойчивото развитие на общностите и разумното ползване на природните ресурси в зоните от мрежата са в основата на тази философия. За да може мрежата НАТУРА 2000 да бъде устойчива във времето и да се постигнат природозащитните цели е необходимо: конструктивно сътрудничество между различните институции и организации, въвлечени в процеса и разбиране от страна на собствениците, ползвателителите на земи и обществеността за тяхната ключова роля за успешното опазване на биологичното разнообразие в защитените зони. Специално внимание е отделено на училището, което, има своето специално място по отношение на създаването и прилагането на политики за насърчаване на личната отговорност на всеки за опазването на природата. Младите хора непрекъснато се сблъскват с проблеми, свързани с околната среда (чрез медиите, или от собствен опит). В училищата тези проблеми трябва да бъдат задълбочено обсъждани и децата да бъдат стимулирани в търсенето на решения в посока за опазване на околната среда и природните ресурси. В рамките на дейноста се предвижда:
• Изработване на учебни помагала с инструкции за часовете на класа(тираж 1000 бр.) – богато илюстрирани брошури във формат А4, съдържащи подробна информация за застрашените видове и техните местообитания, заплахите и опасностите от въздействието на човешките дейности, мерките за намаляване на отрицателното въздействие, информация за повишаване на отговорното отношение към целевите видове.
• Общ наръчник за опазване на видовете(тираж 1000 бр.) - Съдържа подробна информация за видовете и техните местообитания, осигуряване на по-добра разпознаваемост, инструкции за провеждане на дейности (строителни, ремонтни работи, саниране на сгради, земеделски работи, използване на технически средства, рекреационни дейности и др.), съобразно с особеностите на застрашените видове и изискванията за тяхното опазване;
• Изработване и разпространение на печатни информационни материали: 1. листовка(тираж 1000 бр.) - основни понятия и послания към широката общественост; 2. брошура(тираж 2000 бр.) - по-задълбочена информация, свързана с животните и мерките за тяхното опазване; 3. Плакат(тираж 50 бр.) – синтезира главните послания от листовката и брошурата и е предназначен за разпространение в обществени помещения и конкретни дейности;
• Книга(тираж 200 бр.) - в малък тираж за официални лица и партньори. Представя целия проект с богат илюстративен материал от снимки, чертежи и диаграми.
• страници в социални медии - популяризират проекта и и увеличават посещаемостта на сайта му; споделят новини, публикувани на сайта; инициират и модерират дискусии с широката общественост по теми, свързани с предмета на проекта за целия период на осъществяване на проекта.
• рекламни банери в информационни сайтове – популяризират общите цели и мисия на проекта за целия период на осъществяване на проекта.
Така планираната дейност надгражда и допълва задължителните мерки за информация и комуникация, които предоставят обща информация за целите на проекта и популяризират приноса на ЕС. Настоящата дейност дава много по-задълбочена информация в разнообразни форми за целевите видове и провокира отговорно отношение към тях. |
155 220.00
|
152 820.00
|
Дейност 6. Работа със заинтересовани страни: При осъществяване на природозащитен проект е необходимо освен планиране и изпълнение на подходящи консервационни дейности, насищане на публичното пространство с информация, която е ясна, точна, достоверна и разбираема за всички заинтересовани страни/ЗС/. Голяма част от заплахите идентифицирани по отношение на целевите видове на територията на МИГ Тунджа са провокирани от човешкото отношение и поведение, напр.: за Червенокоремна бумка и Южен гребенест тритон в шестте ЗЗ - пожари, пресъхване на водоеми, сечи; за Обикновена блатна костенурка в ЗЗ Бакаджиците, Река Тунджа 1, Сакар, Свети Илийски възвишения; за различните видове прилепи на територията на МИГ Тунджа - земеделски дейности, вандализъм, разрушаване на сгради, затваряне на пещери и галерии.
За целевите видове на територията на МИГ, голяма част от неблагоприятните оценки са свързани с липса на достатъчно информация. В резултат от работата със ЗС ще се осигури по-голяма разпознаваемост на видовете, превенция и минимизиране на конкретни заплахи за целевите видове и местообитанията им, както и популяризиране и подкрепа за изпълнение на преките природозащитни дейности по проекта и устойчивост на резултатите, чрез повишаване на информираността и възпитаване на отговорно отношение към природата и видовете. Дейността съдържа:
1. Анализ на ЗС: социологическо проучване на степента на информираност и нагласите на различни групи към проблематиката на проекта; дефиниране на ЗС;
2.Лекции-работилници в училища: предвиждат се 4 лекции за 150 деца; експерти с педагогически опит, с нагледни материали запознават учениците с видовете обект на проекта, заплахите за техните местообитания, отр. въздействие на човешката дейност, мерките за съхраняване и повишаване на отговорното отношение към видовете;
3.Детски летен лагер: 10 тридневни лагера за 100 деца; аниматори-експерти провеждат занимателни образователни беседи, показват местообитанията на видовете, демонстрират научни методи за наблюдение;
4.Лекции-обучения - 2бр.за 80 души, с представители на ЗС от следните групи - учители, общинска администрация, бизнес, ловци и риболовци, земеделски и горски стопани, бизнес.Запознаване с проблемите на защитените видове, техниките на тяхното опазване, конкретните мероприятия и отговорността на хората в общото съжителство;
5. Фестивал „Нощ на прилепите“ с участието на музикални изпълнители, аниматори, експерти по видовете, прожектиране на филм, фотоизложба с фотографии на застрашените видове, показващи живота им в естествената среда, рискове на които са изложени и мерки за тяхното опазване, раздаване на информационни материали, тематични сувенири и др.; 250 души;
6.Кръгла маса: предвижда се 1 кръгла маса, 60 души, за ЗС от различни целеви групи, имащи отношение към опазването на видовете; по време на кръглата маса под формата на дискусия ще се обсъждат ползите от видовете за природата; целта е както да се повиши информираността на местните ЗС относно начините на опазване на видовете, така и генериране на подкрепа при изпълнение на консервационните дейности, намаляване на антропогенното въздействие върху видовете и местообитания им и осигуряване на устойчивост на резултатите от проекта.
7. Пресконференции – 2 бр.; стартиране и завършване-отчет на проекта, с цел запознаване на представителите на медиите, а от там и на широката общественост, с целите и мисията му, както и с постигнатите резултати; 60 участника
8. PR – публикуване на статии(10бр.) в местните медии/печатни и електронни/, посветени на целите на проекта и запознаващи обществеността с реализацията и резултатите на различните етапи от изпълнението му;
9. Рекламни комплекти- 1000 бр.(химикалка, ключодържател, шапка, раница, компас, ножче, термочаша, тениска и др.) свързани с опазването на видовете, които да популяризират идеите и мисията на проекта – раздават се на събитията и срещите. |
145 800.00
|
143 400.00
|
Дейност 7. Изпълнение на мерки за информация и комуникация: Дейността е част от задължителните дейности, съгласно Насоките за кандидатстване. Ролята на мерките за информация и комуникация е да разяснят целта на проекта, ползата му за обществеността и подкрепата на ЕС и фондовете за осъществяването му. Дейността обхващат целия период на изпълнение на проекта и включва следните основните стъпки за изпълнение:
1.Създаване и поддържане на уебсайт - подробна информация за проекта, аналогични проекти в България и други страни, нормативна база, новини за етапите в изпълнението на проекта, форум и обратна връзка;
2.Акциденция:
• Изработване папки, бележници, бланки и пликове с логото на проекта;
• Плакати за анонсиране на събития
3.Изработване на информационни табели;
4.Съдържа всички опознавателни елементи (логотипи, шрифтове, цветове и т.н.) на проекта и изискуемите от Наръчника на бенефициента такива. Използва се на всички нива на комуникация в процеса на изпълнение на проекта - официална кореспонденция, прессъобщение до медиите, графично оформление на аудиовизуалните и печатните послания.
По време на осъществяването на проекта обществеността ще бъде информирана за получената от фондовете подкрепа, чрез: включване на уеб-сайта на кратко описание на проекта, вкл. цели, резултати, финансова подкрепа от ЕС; поставяне на входа на сградата на бенефициента на плакат с информация за проекта във формат минимум А3;
- Участниците в проекта ще бъдат информирани за финансирането от ЕС;
- Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, ще се посочва, че ОПОС се осъществява с помощта на ЕФРР и КФ
|
8 928.00
|
8 928.00
|
Дейност 8. Спомагателни дейности - осигуряване на правна помощ: Мащабите на проекта налагат включване на изпълнители, които да оказват съдействие на бенефициента и партньора по проекта чрез, изготвяне на
проекта, подготовка на документацията за външно възлагане по ПМС и чрез предоставяне на консултации по време на изпълнението на проектните
дейности.
Дейността включва:
1. Възлагане на изготвяне на документация според изискванията на ПМС 160 за провеждане на избор на външен юридически консултант
2. Правна помощ за изготвяне на документация за избор на външни изпълнители на дейностите по проекта-изготвяне на документацията в готов вид за
публикуване в системата на ИСУН според изискванията на ПМС 160 и българското законодателство.
3. Юридическа помощ по време на изпълнението на проекта:
Включва всякакви въпроси от правно естество по време на изпълнението на проекта до окончателното му приключване, вкл. правни казуси и дискусии
между управляващия орган, бенефициента и партньора и външните изпълнители; консултации и становища във връзка с прилагането на националното и
европейското законодателство; изготвяне на проекти на решения и споразумения във връзка с изпълнението по проекта, разработване на вътрешни
правила, включително образци на контролни листа, доклади от проверки на място, участие в проверки на място на изпълнението на сключените
договорипо отделните дейности, попадащи в обхвата на проекта и др.
4. Изготвяне на проектното предложение – включва експертна дейност по изготвяне на проектното предложение, събиране на необходимите документи и попълване на формуляра за кандидатстване в ИСУН в съответствие с указанията и изискванията на Управляващия орган.
5. Постигане на съответствие с екологичното законодателство/вкл. такси/
Изпълнението на тази дейност започва веднага след избора на външен изпълнител и приключва с успешното отчитане на дейностите на външните
изпълнители към управляващия орган. Изпълнението на дейностите ще се осъществяват в офиса на избрания изпълнител, но цялата документация ще се съхранява в офиса на бенефициента. Също така бенефициентът ще осигури достъп до работно помещение в офиса си за работа с останалите изпълнители по проекта. |
32 600.00
|
30 400.00
|
Дейност 9. Организация и управление на проекта: Дейността включва:
Управление на проекта- това са всички дейности, от които зависи коректното изпълнение на проекта. Управлението се изразява в административно и финансово организиране на дейностите по проекта. Избраният изпълнител ще има за задачи: 1. Организиране и обезпечаване работата на екип за управление на проекта (възнаграждения, осигуровки и командировъчни разходи); 2. Да подготви нужната документация за искане на плащане към управляващия орган; 3. Осигуряване на необходимите консумативи, материали и оборудване за администриране на проекта.
Координация на работата между отделни изпълнители- една от основните задачи на изпълнителя ще бъде да координира работата на отделните изпълнители. Координацията включва следене на отделните задачи на изпълнителите и при нужда от взаимодействие между изпълнителите на отделните дейности да организира среща между бенефициента и отделните изпълнители.
Осъществяване на административен контрол на дейностите- Изпълнителят ще носи отговорност към изрядното попълване на всички административни документи - фактури, приемо- предавателни протоколи, протоколи от срещи, командировъчни заповеди и т.н. При неправилно и некоректно попълнени документи ще води кореспонденция с изпълнителите и екипа на проекта за коригиране и привеждане в съответствие.
Комуникация и докладване на напредъка по проекта към управляващия орган- Изпълнителят има за задача да организира документацията по проекта по изискванията на ОПОС и да води отчетност според българското законодателство. В резултат на това документацията следва да позволява одобрение от управляващия орган.
Докладване изпълнението на проекта към партньорите- по време на всяка стъпка от проекта, изпълнителят ще е длъжен да докладва всяка една стъпка и всяко едно действие към бенефициента. Когато бенефициентът изисква ще трябва да изготви и вътрешен доклад за напредъка.
Организацията и управлението на проекта е задължителна дейност и нейното правилно изпълнение е ключово за проекта. Външното изпълнение на проекта се налага поради мащаба на проекта и липсата на административен капацитет на бенефициента. Изпълнението ще се осъществява в офиса на избрания изпълнител като бенефициентът може да изиска постоянно присъствие на член от екипа на изпълнителя в офиса на бенефициента. |
99 999.60
|
95 400.00
|