Implementing the horizontal policies in Bulgaria poses a number of challenges before the administration, such as planning, strategic targeting, performance monitoring, and results evaluation. The most important tools to achieve the objectives of the policies are the strategic documents. Major element of strategic planning is to set measurable indicators in strategic documents needed to assess the level of achieving the objectives. There is a problem as to what extent completing the indicators in the documents actually contributes to achieving the objectives of the policies. In this regard, there is a need to evaluate the effect of policies in a wider aspect, that is after completing the indicators in the individual strategic documents. The main objective of the project is to improve the policy implementation process in Bulgaria. The units in the administration responsible for implementation, monitoring and reporting the horizontal policies will be the main target groups of the project. The project will incorporate two main activities. Firstly, an analysis of several horizontal policies will be carried out. The analysis will examine the implementation of the strategic documents related to these public policies, and will make an attempt to evaluate the effect of the policies after accomplishing the relevant strategic documents. After identifying specific problems and making the necessary conclusions, a set of recommendations for better policy implementation process will be made. In addition, a methodology to evaluate the effect of horizontal policies will be developed. The methodology will incorporate proper methods – economic, econometric, statistical, sociological etc., which will support the public administration in conducting policy evaluations. The activities in the project are expected to result in an improved process of implementing horizontal public policies as well as to an increased effectiveness and efficiency of the public policies per se.
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Разработване на анализ на ефекта на политиките: Дейност 1 е основополагаща за реализирането на проекта и ще допринесе за постигане на Специфична цел 1 на проекта: "Идентифициране на проблеми и формулиране на препоръки за подобряване на процеса по реализиране, мониторинг и оценка на хоризонталните политики в България".
Ще бъде разработен анализ на няколко хоризонтални политики на ефекта от тяхното изпълнение най-малко в следните сфери: икономическо, социално и инфраструктурно развитие. Изборът на хоризонтални политики е продиктуван от съображението, че техният комплексен характер ще позволи да се очертае по-пълна картина на предизвикателствата пред процеса по реализиране на политиките в България като цяло. Кандидатите за изпълнение на тази дейност в своите технически предложения ще определят кои стратегически документи към кои „хоризонтални политики“ спадат съобразно своите познания и опит. Това ще представлява един от критериите за избор на изпълнител на тази дейност.
Анализът ще се съсредоточи върху ефективността и ефикасността на хоризонталните политики, като ще бъде извършен с помощта на доказани в практиката методи.
Обект на анализ ще бъдат стратегическите документи на местно и национално ниво – стратегии, програми, планове, отнасящи се към съответната политика. Ще се проследи връзката между заложените в стратегическите документи параметри – цели, индикатори и резултати – с изследвания ефект от политиките. Ще бъде направен преглед на ефективността и ефикасността на изпълнение на стратегиите, действали в периода 2007-2016 г. Ще бъдат подбрани стратегически документи, които ще позволят качествено изследване на ефекта от политиките, за които се отнасят. Това ще представлява друг критерий за избор на изпълнител на тази дейност. Анализът ще проследи процеса по реализиране на политиките в следните примерни насоки:
- Пригодност на залаганите в стратегическите документи параметри, по-конкретно поставяне на неподходящи, неотговарящи на целите на политиките индикатори и/или такива, които се отличават с нереално завишени или занижени стойности, и други;
- Проблеми в координацията между компетентни институции, отговарящи за реализирането на една и съща политика;
- Съгласуваност между стратегическите документи по дадена политика от една страна и нормативните документи от друга;
- Външни фактори, влияещи върху ефекта от политиките – процес на вземане на решения в Европейския съюз, съответствие с политиките на ЕС и др.;
- Възможности за премахване/ограничаване на изричните изисквания в законите за разработване на стратегически документи;
- Връзката между целите на стратегическите документи и годишните цели на администрацията.
Ще бъдат направени изводи за предизвикателствата в процеса на реализиране на хоризонталните политики.
На база направените изводи ще бъдат формулирани препоръки за подобряване на процеса на реализиране на политиките в посока повишаване на тяхната ефективност и ефикасност, включително предложения за нормативни промени, в случай че са необходими. Препоръките ще бъдат подложени на обществено обсъждане и предложени за одобрение от Съвета за развитие.
207 400.00
0.00
Разработване на Методика за мониторинг и оценка на ефекта от политиките и провеждане на публично обсъждане на методиката: Дейност 2 е същностна за реализирането на проекта и ще допринесе за постигане на Специфична цел 2 на проекта: "Създаване на механизъм за извършване на оценка на политиките".
Ще бъде разработена методика за мониторинг и оценка на ефекта от политиките. В методиката ще бъдат предложени подходящи методи, които администрацията и неправителствените организации ще могат да прилагат за изпълнение на тази задача. За целта ще бъде направен преглед на различните видове методи, които съществуват в практиката – икономически, иконометрични, статистически, социологически и други. Ще бъде направено проучване на добри практики в сферата на оценка на ефекта от политиките в страни-членки на ЕС.
Усилията ще бъдат насочени към това методиката да включва основно способи за количествен анализ на ефекта от политиките с оглед на това, че наличието на числови показатели за оценка дава по-ясна представа за резултатите от дадена политика. Отделно от това методиката ще предложи и метод за извършване на качествена оценка на ефекта от политиките за случаите, при които количественият анализ е неприложим. Методиката ще бъде разработена във формат, който да дава възможност на администрацията да работи лесно с него. Представлявайки набор от способи за оценка на ефекта от политиките, методиката ще изпълнява и функциите на механизъм за мониторинг на политиките и на съществуващите стратегически документи, и по-конкретно за това доколко тези документи способстват за постигането на целите на политиките. Той ще бъде ползван от компетентните звена в администрацията, чиято функция е да извършват наблюдение върху изпълнението на политиките и да правят оценки за това какви са резултатите от тях. С цел методиката да бъде възприета и ползвана от администрацията в нейната бъдеща работа, тя ще бъде предложена за одобрение от Съвета за развитие и от Министерския съвет.
Методиката ще бъде публикувана он-лайн (например на Портала за обществени консултации), което ще способства за нейното лесно ползване при извършване на мониторинг и оценки за ефекта от различните политики.
В допълнение, изпълнителят на дейността ще извърши анализ на възможността за създаване на он-лайн инструмент, който да позволява на администрацията да прави мониторинг и оценки на политиките изцяло в он-лайн среда. Този инструмент ще бъде базиран на методиката чрез адаптиране на предложените в нея методи за оценка на ефекта от политиките. Изпълнителят ще изследва въпроса към коя информационна система би било най-подходящо и най-ефикасно да бъде изграден този инструмент.
Изпълнителят на дейността ще бъде задължен да тества методиката върху поне една хоризонтална политика.
След разработването на проект на методиката, той ще бъде подложен на публично обсъждане и внесен за одобрение от Съвета за развитие и Министерския съвет. След одобряването на методиката, ще бъдат подготвени предложения за изменения в Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация с оглед на това дирекция "Икономическа и социална политика" в АМС да следи за спазването на методиката и да дава указания за нейното прилагане.
321 736.00
0.00
Информация и публичност : След провеждането на публично обсъждане на проекта на методика ще бъде организирана и проведена пресконференция за представяне на резултатите от проекта. За участие в пресконференцията ще бъдат поканени 30 участника. Ще бъдат изработени и разпространени рекламни материали – папки, химикалки и тефтери (блокнот), сред участниците в пресконференцията.
4 212.00
4 212.00
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN