Saved trees
UMIS AND ITS USERS CONTRIBUTED TO SAVING 54 743 TREES
Български

Programme: Asylum, Migration and Integration Fund

Planning region: All

Description

The proposed project is under Action 3 "Measures implementing the EU Action Plan on the Return of Third-Country Nationals and possible follow-up to the plan to enhance the effectiveness of the EU return system for illegal migrants established and implemented in / through innovative cooperation with other Member States "
The project will provide national authorities with practical knowledge and tools for implementation of voluntary return measures of third country nationals (TCNs) in accordance with good European practices. 
Project activities will be attended by representatives of public institutions and  NGOs and international organizations operating in the field of return in Bulgaria. Each of the working visits and training seminars will be held as a bilateral or multilateral event with participation of experts with proven experience in voluntary return and reintegration of TCNs from institutions and organizations of other EU Member States and/or CoO.  
The working visits and training seminars will pay attention in particular to measures supporting return of individuals in situation of vulnerability 
The following project activities will be implemented:
	4 working visits will be carried out - 2 in EU Member states with proven experience in voluntary return and reintegration measures such as Germany, Belgium and Greece; and 2 in CoO, e.g. Iraq, Afghanistan, Pakistan, Mongolia, Ukraine, being among top CoO of migrants returned from Bulgaria. 
	5 training seminars will be organised and carried out with the participation of experts from EU Member States and/or CoO, aimed at enhancing the assisted voluntary return and reintegration (AVRR) knowledge and experience of up to 150 representatives of Bulgarian public institutions and other organizations.
A set of measures that may improve the coordination among institutions in the field of return, on the basis of best practices at European level, will be drafted.
Activities
Activity Contracted Amount Reported Amount
Организация и управление на проекта: С изпълнението на дейност "Организация и управление на проекта" ще бъде осигурено ефективно управление на проекта, координация, мониторинг и контрол на изпълнението на дейностите, идентифициране и преодоляване на евентуални трудности, които биха подложили на риск очакваните резултати. Дейността ще осигури изпълнение на проекта при пълно спазване на приложимите европейски и национални правила. В рамките на дейността ще бъде осъществена цялостна координация, наблюдение и контрол по отношение изпълнението на проекта. Съществена част от изпълнението на дейността ще бъде осигуряването на координация с мисии на МОМ в страни членки на ЕС/ЕИП и държави на произход за осигуряване на съгласуваност и организиране на работните посещения с цел обмен на добри практики в съответните държави, включително организиране на срещи със съответни институции от тези държави, както и осигуряване на експерти с опит в доброволното връщане от публични институции или неправителствени и международни организации за лектори в обученията за повишаване капацитета на институциите в България. Дейностите по управление на проекта ще гарантират: - съгласуваност и координация на изпълнението на отделните етапи и работата на експертите от екипа на проекта; - спазване на времевия график; - изпълнение на предвидените дейности при осигурена хронологична съгласуваност; - своевременно оценяване на възникналите рискове и критични моменти при изпълнението на дейностите и предприемане на мерки за тяхното преодоляване; - изпълнение на проектните дейности при пълно спазване на предвидения бюджет и правила за допустимост на разходите; - спазване на правилата за избор на подизпълнители и всички приложими към проектните дейности национални и европейски правила; - правилно и точно документиране на извършените дейности и отчитане на разходите и подготовка на необходимите междинни и окончателни технически и финансови отчети. 51 072.00 48 743.01
Подобряване на сътрудничеството, обмен на добри практики и повишаване на ефективността на националната административна система и процедури за връщане: Дейността е насочена изцяло към изпълнението на мерки, които са описани в Плана на ЕС в областта на връщането (Съобщение на комисията до Европейския парламент и до Съвета относно по-ефективна политика на Европейския съюз в областта на връщането – обновен план за действие COM(2017) 200 от 02.03.2017г.) или допринасят за неговото изпълнение. Предвидените мерки са в съответствие със следните действия на Плана на ЕС в областта на връщането и ще допринесат за следните конкретни действия, описани в Анекс I- Приложение Съобщение на комисията до Европейския парламент и до Съвета относно по-ефективна политика на Европейския съюз в областта на връщането – обновен план за действие COM(2017) 200 от 02.03.2017г.: Раздел I. Повишаване на ефективността на системата на ЕС за връщане на незаконни мигранти 1. Мерки в подкрепа на доброволното връщане - Популяризиране на най-добрите практики по отношение на програмите за доброволно връщане и реинтеграция — за да се насърчат държавите членки да разработят ефективна рамка, която дава възможност на незаконните мигрантида имат лесен достъп до програми за доброволно връщане 2. По-строго прилагане на правилата на ЕС - Включване в процеса на предоставяне на убежище на информация относно подпомагането на доброволното връщане — за да се информират лицата, търсещи убежище, за възможността за подпомагане на доброволното връщане на ранен етап и във всички фази на процедурата по предоставяне на убежище, за да се осигури солидна алтернатива за тези, които желаят да се завърнат в родината при зачитане на достойнството им. Раздел II. ЗАСИЛВАНЕ НА СЪТРУДНИЧЕСТВОТО В ОБЛАСТТА НА ОБРАТНОТО ПРИЕМАНЕ С ДЪРЖАВИТЕ НА ПРОИЗХОД И ТРАНЗИТ 5. Увеличаване на влиянието на ЕС в областта на връщането и обратното приемане - Отдаване на приоритет на връщането и обратното приемане и включването на тези теми във всички контакти с приоритетни трети държави — за да се отправи ясно послание към държавите на произход и транзит на незаконни мигранти относно необходимостта да сътрудничат по въпросите на обратното приемане 285 994.45 29 557.52
Провеждане на обучения за подпомагане и изпълнение на мерки за доброволно връщане и реинтеграция: Дейността ще надгради и ще допринесе за повишаването на административния капацитет на българските публични и неправителствени организации, относно насърчаването и изпълнението на мерки за доброволно връщане и реинтеграция. Въпреки, че доброволното връщане и мерките за реинтеграция са посочени като приоритет в Националната стратегия за миграция, убежище и интеграция 2015-2020, такива мерки все още не се прилагат достатъчно ефективно в България основно поради недостатъчно познаване на добрите практики и опит за насърчаване на доброволното връщане в целия процес на контрол на миграцията и разглеждане на исканията за международна закрила. Все още единствено Международна организация по миграция осъществява дейностите по целия процес на изпълнение на доброволно връщане - от информиране и консултиране на ГТС за възможностите за доброволно връщане до подпомагане на самото изпълнение на мерките за доброволно връщане и последваща реинтеграционна подкрепа след връщането в страната на произход. С оглед гарантиране на устойчиво и ефективно прилагане на мерки за доброволно връщане и рентеграция от националните институции на Република България в частност Дирекция Миграция и Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет, в рамките на настоящата дейност ще се осъществят мерки за повишаване на националния капацитет в тази сфера на базата на добрите европейски практики. В рамките на дейността ще бъдат проведени 5 обучения на регионално ниво по теми, пряко свързани с повишване на знанията и уменията на предствители на националните публични институции и неправителствени организации за насърчаване и изпълнение на мерки за доброволно връщане и рентеграция в процеса на изпълнението на мерки за връщане от Република България. В рамките на обученията ще се осъществи и обмен на опит и добри практики относно изпълнението на мерки за доброволно връщане, в това число и по отношение на уязвими лица, и ще се дискутират препоръки за подобряване на системата за връщане в България. МОМ ще планира обученията по настоящия проект, така че да не се допусне двойно финансиране, като темите ще разглеждат не само нормативната рамка и основните стъпки в областта на доброволното връщане, но и представяне на опита и добрите практики на други държави, като по този начин ще избегнат дублирането на дейности и ще надграждат и развиват знанията на участниците. Изпълнението на дейността ще допринесе за подобряването управлението на връщането в България чрез укрепване и повишаване на административния капацитет на национални институции и неправителствени организации (НПО) в областта на доброволното връщане и реинтеграцията, като основен инструмент за изпълнение на Политиката на връщане на ЕС и изпълнение на Директива 115/2008 ЕО („Директивата относно връщането“). 261 905.59 0.00
Информация и публичност: С изпълнението на тази дейност ще се постигне повишаване информираността и осигуряване на публичност на дейностите на проекта, видимост на неговите резултати и популяризиране на приноса на ЕС, чрез ФУМИ 2014-2020. В рамките на дейността ще бъдат:  Разработена информационна брошура и плакат, отпечатани в 1000 бр. брошури и 100 бр.плакати и съответно разпространени сред целевата група от екипа по проекта и представители на публични и неправителствени организации в България с компетенции и отговорности в сферата на миграция и убежище, включително на централно и местно ниво. В допълнение екипът по проекта ще осъществява пряко разпространение на информационни материали на лица от целевата група по проекта, при осъществяването на обученията по проекта. Така ще се гарантира прилагането на методи, осигуряващи фокусиран подход към целевите групи и разпространение на информацията сред институции и организации, ангажирани с проблемите на ГТС в България. На всички материали и документи създавани и използвани в рамките на проекта ще бъде поставяно логото на ЕС, с информация че проектът е финансиран по Националната програма на България, с подкрепата на ФУМИ 2014-2020 и българското правителство, при пълно спазване на изискванията и указанията за мерките за информация и публичност, съгласно чл. 2 от Делегиран регламент (ЕС) № 1048/2014 и Регламент за изпълнение (ЕС) № 1049/2014 на Комисията. Тази информация ще бъде отразявана също и във във вътрешни и годишни доклади, както и в каквито и да са документи, свързани с изпълнението на дадена процедура за избор на подизпълнител. Информация за целите, дейностите и резултатите от проекта ще бъде публикувана на интернет страницата на МОМ, като се спазват изискванията на информация и публичност по ФУМИ. Ще бъде изготвена информационна табела за офиса на проекта, указваща наименованието на проекта и подкрепата по националната програма, осигурена от ФУМИ и българското правителство. Ще се изготвят информационни банери с информация за проекта, подкрепата от ФУМИ и Република България, които ще се използват при проведане на събития по проекта за осигуряване на публичност на подкрепата от ФУМИ. В края на проекта ще бъде изготвен нарочен информационен материал със снимки и информация за дейностите по проекта, постигнатите резултати и добрите практики, установени и предложени за прилагане при управлението на връщането в България в съответствие с изпълнените мерки по раздел I — Системата на ЕС за връщане: повишаване на ефективността на националните административни системи и процедури за връщане от Плана на ЕС в областта на връщането. Всяка публикация на МОМ под каквато и да е форма и в каквото и да е средство за осведомяване, в това число и интернет, ще съдържа следното заявление: “Този документ е създаден с финансовата подкрепа на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от МОМ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Отговорния орган.” 7 700.00 0.00

Notes:

Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN
The project is financed by the Operational Programme "Technical Assistance" and co-financed by the European Union through the European Regional Development Fund.
In implementing the project № 0115-CCU-2.1 "Information system for management and monitoring of EU funds in 2014-2020 - UMIS 2020" (BG161PO002-2.1.01-0007-C0001).