Управление на дейностите на Европейски цифров иновационен хъб - РЦДРИ НКИЗ (WP1): Дейността по изграждане на административното тяло на цифровия иновационен хъб РЦДРИ НКИЗ ще се състои в сформирането на екип от подходящи и опитни експерти, които да изпълнят целите и задачите на центъра, като осигури интегрираност на действията, устойчивост и дълго срочност на резултатите. С цел осигуряването на професионалното управление и ефективно координиране на иновационния хъб в рамките на дейността ще бъдат назначени необходимите експерти. Назначаването на експерти ще е обвързано времево със закупуване на съответно оборудване по работните пакети WP1-WP5.
С цел осигуряване на устойчиво развитие на РЦДРИ НКИЗ, ще бъде разписана дългосрочна стратегия за развитие за имаща 7 годишен период. Документът ще бъде разписан от външна организация с помощта на всички членове. Също така ще бъде разработена система от методи за управление, които ще бъдат използвани за ефективната и ефикасна реализация на проектните дейности.
За повишаване на конкурентоспособността на Европейския цифров иновационен хъб, ще се приложат на нови организационни, продуктови, пазарни и технологични решения, чрез обучение на персонала, прилагане на добри практики и ноу-хау, анализиране на международните пазарни тенденции.
С цел проследяване реализирането на проекта, ще бъде организиран на административен офис за нуждите на административния екип. Ще бъде закупено и инсталирано офис оборудване (компютри, екран и съответния офисен софтуер). От офиса ще се организира ежедневната работа на РЦДРИ НКИЗ, както и ще отговаря на запитвания на МСП и други заинтересовани страни от услугите и възможностите, които предоставя ЕДИХ.
Въвеждане в експлоатация на Електронен портал, както и внедряване на специализиран софтуер за административните нуждите на Европейски цифров иновационен хъб - РЦДРИ НКИЗ, с цел създаване на условия за непрекъсната информираност за работата и резултатите, получени в следствие на изпълнение на работната програма по проекта, както и осигуряването на безопасно съхранение и обработка на голямо количество информация и данни.
Дейности за укрепване на сътрудничеството между членовете на РЦДРИ НКИЗ за укрепване на трайното сътрудничество, реалистично целеполагане и актуализиране на поставените измерими индикатори, ще се организират работни срещи на членовете на сдружението. Работните срещи ще имат за цел преглед на напредъка по изпълнението на проекта и постигнатите резултати. Ще се обсъждат рисковите фактори застрашаващи реализирането на някои дейности и ще се вземат решения за предприемане на коригиращи действия.
Изграждане на полезни модели за защита на индустриалната собственост, която е в резултат от дейността на ЕЦИХ - РЦДРИ НКИЗ, чрез избор на изпълнител за предоставяне на консултантски услуги и експертна помощ за защита, на национално и международно равнище.
|
3 205 200.50
|
0.00
|
Изграждане на лаборатория за виртуална реалност (WP2): Основната част от дейността на Европейски цифров иновационен хъб - РЦДРИ НКИЗ ще бъде свързана с изграждането на лаборатория за виртуална реалност на базата на CAVE системи. Лабораторията за виртуална реалност на Европейски цифров иновационен хъб - РЦДРИ НКИЗ е предназначена да обезпечи модерна дигитална платформа за провеждане на научни изследвания и придобиване на нови познания и умения в областта на виртуалната и добавената реалност.
На база на прототипиране на продукти, обекти, оборудване и промишлени предприятия ще бъдат разработени, тествани и оценени приложения във виртуална реалност за създаване на дигитални двойници с добавена реалност на дейността на промишлени предприятия и компании с различен предмет на дейност (търговска дейност, складове, и др.) с цел дистанционно управление и мониторинг в реално време, на база на моделиране, обработка на голямо количество данни, машинно обучение, приложение на интелигентни методи за анализ на данни и вземане на решения.
Разработване и тестване на виртуални приложения: за мониторинг и управление на услуги – включително административни услуги, с добавена реалности и елементи на изкуствения интелект при вземане на решения и изпълнение на действия; с добавена реалност по различни конкретни сценарии – за целите на обучението и изграждането на конкретни умения, както и оценяване на ефективността и степента на придобиването им, както и такива, свързани с проектиране, изграждане, наблюдение и управление на интегрирани разпределени сензорни мрежи и/или свързани обекти (Интернет на нещата) от различен тип – за проследяване на параметри на околната среда, биометрични показатели, и др. при проектирането и изграждането на умни предприятия, компании, офиси, домове.
Осигуряване на оперативна съвместимост: способността на киберфизическите системи (доставка на детайли, станции за асемблиране и продукти), хора и "умни" фабрики да се свързват и комуникират помежду си чрез "Интернет на нещата" и "Интернет на услугите".
|
727 275.39
|
0.00
|
Високотехнологична лаборатория за триизмерно пропотипиране (3D) (WP3): Изграждането на лабораторията включва закупуване и въвеждане в експлоатация на високотехнологично оборудване и софтуер за прототипиране на триизмерни изображения от различни източници за целите на създаването на виртуална реалност, както и за целите на реалното им производство чрез адитивни технологии (3D печат). Конкретниата работа включва:
детайлно 3D дигитализиране на всякакви обекти – макети, модели, прототипи, готови продукти или части от тях с висока разделителна способност, базирана на структурирана светлина за улавяне на дребни предмети или сложни детайли на големи промишлени обекти с висока резолюция, точност и множество цветове.
дигитализиране на големи обекти, вариращи от сгради и вятърни турбини до самолети, улавяйки 3D данни с метрологична точност, включващо данни за големи обекти от до 110 метра разстояние и произвеждане високо качествени резултати с точност до част от милиметъра., както и сканиране с изключителна точност ъглови размери, за да се гарантира, че дори най-малките детайли са заснети прецизно - подходящо за обратно инженерство на големи обекти, контрол на качеството и инспектиране, продуктов дизайн, BIM моделиране в строителната индустрия.
изграждане на прототипни серии с цел концептуални и функционални тестове по време на развойния процес, както и на финални изделия или компоненти, който са интегрална част от крайни продукти.
Прототипиране на триизмерни обекти чрез директно проектиране в специализирани софтуери (CAD и др.); и чрез фотографометрия, на база видео или фотографски изображения, както и изграждане на триизмерни изображения от двуизмерни сканирани чертежи или скици.
|
219 076.99
|
0.00
|
Лаборатория за адитивни технологии (3D печат) (WP4): Изграждането на лабораторията включва закупуване и въвеждане в експлоатация на високотехнологично оборудване и софтуер за адитивни технологии (3D печат). Конкретниата работа включва:
На база на изработени триизмерти прототипи на изделия и продукти да се произведат реални такива, чрез 3D печат на високотехнологичното оборудване с конквенционални материали, препоръчани режими и съгласно възможностите на закупеното оборудване
Провеждане на тестови опити на различните типове оборудване с различни материали при развойната дейност на различни компании с цел сравнение на характеристиките на продуктите (физикомеханични свойства, структура, плътност, възпроизводимост, отклонения) и избор на материали и технологии.
Разработване на технологии (определяне на оптималните настройки на параметрите) при различни от дефинираните материали за даденото оборудване в случаите, когато е необходимо да се работи с близки по свойства материали, но е необходимо дефинирането на най-добрите настройки на оборудването с цел получаване на изделия с оптимални характеристики; за гарантиране на качеството на изпринтените продукти е необходимо провеждането на анализи на физикомеханичните и структурните свойства, както и валидиране на възпроизводимостта на размерите на получените триизмерни образци при изработване на серии или по-голямо количество изделия.
Изграждане на прототипни серии с цел концептуални и фукнционални тестове по време на развойния процес, както и на финални изделия или компоненти, които са интегрална част от крайни продукти
Прототипиране (получаване на триизмерно изображение) и изработка на повредени части, детайли или елементи, което е приложимо в случаи на повреждане на части от оборудването на компании с най-различна сфера на дейност, когато е възможна такава замяна. Това ще елиминира нуждата от забавяне на ремонта на оборудването, както ще спести много време, енергия и ресурси на предприятията
Прототипиране на детайли или елементи с различни материали или конструкционни характеристики при разработването на нови продукти с оглед сравнението им и избор на краен вид на продуктите при серийни производства.
|
376 742.34
|
0.00
|
Научноизследователска лаборатория за дигитализация, VR/AR и адитивни технологии (WP5): Изграждане на научноизследователска лаборатория за дигитализация, VR/AR и адитивни технологии, предоставяща интегрирани иновационни решения за:
• разработване/адаптиране на модели за оценка на дигиталната зрялост на предприятия, организации и компании с различни дейности.
• създаването на дигитални „двойници“ на процеси, съоръжения и продукти в смесена реалност;
• разработване на нови виртуални услуги с приложение на интелигентни методи за анализ на данни и вземане на решения;
• визуализирането на интегрирани разпределени мрежи (Интернет на нещата) от обекти и безжични сензорни мрежи в смесена реалност при проектирането, тестването и валидирането на работата им.
• разработване на триизмерни модели и виртуализация от различни източници (графични 2D изображения, моделиране, фотографски изображения и видео материали, сканирани изображения – 2D и 3D скенери); разработване на база данни за триизмерни модели на различни обекти и продукти.
• разработване на технологии и провеждане на експерименти за получаване на продукти и изделия от различни материали (различни метали, сплави, прахове, и др) чрез различни методи за 3D печат от техни триизмерни образи с оптимални физико-механични свойства, структура и възпроизводими с висока точност размери на база на експериментални данни, моделиране, оптимизация и робастно проектиране; определяне и сертифициране на показатели на качеството и техните отклонения.
• Разработване на модели, приложни софтуерни приложения и смесена реалност за изработването и избора на режими при различни научноизследователски и технологични задания, материали и адитивни методи за изработване на триизмерни структури; на база на експерименти и анализ на физикомеханичните свойства на получените структури – твърдост, якост на опън, модул на еластичност, специфично електро-съпротивление и др. и изследване на структурата чрез различни разрушителни (подготовка на образци и получаване на изображения микроструктурата им) и безразрушителни методи (чрез термовизионна камера, ултразвуков дефектоскоп) и генериране на база от експериментални данни за различни материали и методи за 3D печат
• Разработване на демонстрационни реални и виртуални прототипи на процеси и продукти с цел валидиране на виртуалните модели за управление и мониторинг, както и моделите за създаване на добавена реалност. Разработване на прототип на реален процес (производствена линия), изработване на прототипа включително чрез 3D печат на елементи (PLA/ABS), управление на база микроконтролери, задвижващи механизми, релета, връзки и сензори. Разработване на виртуален модел на процеса, управление на процеса и визуализация на допълнителна информация на база модели и добавена реалност, валидиране на визуализацията чрез тестови експерименти на прототипа.
|
225 541.25
|
0.00
|
Програми за обучение (WP6): Програмите за обучение ще бъдат разработени и провеждани в следните направления:
Обучение на персонал - За осигуряване на качествени услуги от страна на ЕЦИХ е необходимо новоназначения персонал да бъде обучен от признати и опитни специалисти в областите, влизащи в обхвата на проекта, както и участие в обученията на Digital Transformation Accelerators. Участие в семинари, кръгли маси и научни конференции за повишаване на капацитета на персонала.
Обучение на специалисти от компании, предприятия и фирми - Специалисти от компании, предприятия и фирми от областта могат да бъдат обучавани в рамките на ЕЦИХ за работа с наличното оборудване – при въвеждането на сходно в тяхната дейност. Обучение може да бъде предоставено чрез разработените готови услуги в ЕЦИХ – във виртуална среда и добавена реалност.
Обучение на студенти - Разрастването на дейността на сдружението ще доведе до по-голяма нужда от персонал, обучен в областта на 3D моделирането, създаването на виртуална и добавена реалност, и адитивните технологии. Работата на студенти в развойната лаборатория на ХТМУ ще спомогне за тяхното обучение чрез участието им в разработката на реални проекти и задачи свързани с дейността на сдружението
Материали за обучение - Разработване на подходящи материали за обучение, включващи презентации, видео материали, демонстрационни пакети.
Стандартизация -Разписване на оперативни правила за работа с ново закупеното оборудване, което ще спомогне за по-бързото навлизане на новоназначения персонал при разрастване на дейността на ЕЦИХ
|
433 360.89
|
0.00
|
Разпространение на резултатите (WP7): Основната цел на този работен пакет е да популяризира дейността на РЦДРИ НКИЗ и дигиталната трансформация чрез привличане на интереси на заинтересованите страни с помощта на организация и участие в различни събития като:
• Организиране на поредица от събития с участието на научната общност, бизнеса, националните и местни медии за представяне на възможностите, създадени от дигиталния иновационен хъб – РЦДРИ НКИЗ и използване на постиженията на науката в практиката.
• Участие в осем международни и местни събития/форуми/изложби в областта на технологиите и дигиталния свят с цел установяване и насърчаване на сътрудничество със съответните партньори и обмен на най-добри практики в развитието на иновативния технологичен капацитет. Представители на РЦДРИ НКИЗ ще представи проекта пред широката общественост и внимателно таргетирана публика. Ще бъдат идентифицирани най-важните високотехнологични конференции и форуми (у нас и в чужбина).
• Популяризиране на продуктите/услугите на Европейския дигитален иновационен център РЦДРИ НКИЗ за повишаване на информираността на целевите групи относно визията, приоритетите и капацитета на РЦДРИ НКИЗ и за насърчаване на иновациите и предприемачеството в страната.
Популяризирането и разпространението на информация за възможностите за сътрудничество и обмен на идеи за нови технологии и идеи в центъра ще допринесе за насърчаване на икономическото развитие и повишаване на конкурентоспособността на местните компании и изследователски организации.
За тази цел ще бъдат разработени и отпечатани различни информационни материали като рекламни брошури, флаери, папки, рекламни клипове, интернет публикации и др., които могат да повишат осведомеността за проекта. Визуализацията е важен аспект на всеки проект, тъй като тя е механизъм за постигане на по-голяма обществена информираност и интерес. Целта е да се информира научната общност и бизнеса за създадения дигитален иновационен хъб и неговите предимства. Тази дейност ще се изпълнява в съответствие с правилата на ЕС за комуникация и визуализация (чл. 8 от Регламент (ЕО) № 1828/2006 на Комисията).
|
455 372.19
|
0.00
|