ДЕЙНОСТ 1. РАЗРАБОТВАНЕ, ИЗСЛЕДВАНЕ И ИЗПИТВАНЕ НА ЕКСТРАКТИ И НАНОЧАСТИЦИ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРОТОТИП НА ПРОДУКТ СРЕЩУ ГЪБИЧНИ ИНФЕКЦИИ НА НОКТИТЕ ((ПНчГИ)
(Дейността ще бъде изпълнена чрез наемане на квалифициран персонал; използване на собствено оборудване ДМА1 - 4 бр. и закупуване на материали и консумативи, необходими за разработване на иновацията: ДЕЙНОСТ 1 попада към Елемент А „Разработване на иновацията“ и е насочена към постигане на основната цел на проектното предложение и на специфични ЦЕЛИ:
Цел 1. Разработване на безотпадна технология и задълбочен анализ на смес от екстракт от охлюви Helix aspersa и масло от чаено дърво (Melaleuca alternifolia), и включването им в лабораторен образец на ПНчГИ.
Цел 2. Разширяване на научните изследвания към разработване на нови продукти „метални наночастици“ с широк спектър на действие, които да заменят синтезираните продукти, за да се избегнат редица странични ефекти.
Цел 4. Повишаване на научния капацитет на дружеството чрез разширяване на сътрудничеството и привличане на световно известни, високо квалифицирани специалисти при разработване на ПНчГИ, с цел повишаване на ефекта.
За постигането на тези цели са заложени две фази :
ФАЗА 1: ЕКСПЕРТНО И МАТЕРИАЛНО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТ 1
За изпълнение на ФАЗА 1 ще се разчита на специалисти от фирмата и на сключване на трудови договори с утвърдени специалисти в различни научни области за изпълнение на конкретни задачи по проекта.
"Алекс 1977" ЕООД разполага с оборудвани лаборатории и апаратура (филтрационна система, вакуумен хомогенизатор, хроматографска система, смесители, рН метри, 1Д- гел електрофорези (1Д-ПАГЕ) и др.) за изпълнение на Дейност 1.
Необходими са специфични химикали и консумативи, за което ще се организира закупуването им :
- Буфери за течна хроматография – 10 оп.; спирт – 10 бр.;
- Стандарти за газова хроматография –2бр. и буфери – 10 бр.
- екстракт от чаено дърво (M. alternifolia) – 4 оп.;
- за 1Д-ПАГЕ - стандарти – 1бр., буфери – 10 бр.
- стъклария – чаши с различен обем– 20 бр.
Изпълнението на ФАЗА 2: Експериментално развитие е насочено към разработване и анализ на смес от екстракти от градински охлюви Helix aspersa и масло от чаено дърво (M. alternifolia), включването им в синтеза на бионаночастици, като основна съставка на иновативния продукт ПНчГИ.
Градинските охлюви, отглеждани в екологични ферми в България, са богат източник на активни вещества, като протеини, витамини, минерали и други. Те се използва за производство на козметични и медицински продукти, като заместители на синтетични съставки. В проектното предложение е заложено използването им за лечение на гъбични инфекции по ноктите (онихомикоза), което може да доведе до много усложнения, ако не се лекува правилно.
Известно е, че едно от най-ефикасните средства за премахване на гъбичките и укрепване на ноктите е етерично масло от чаено дърво. То се извлича от листата на растението Melaleuca alternifolia.
Също така среброто и медта през вековете намират приложение в живота на хората в различни практики. Ето защо те се използват и за синтез на различни наночастици.
На база на тази информация за постигане на целите на Дейност 1 са заложени следните задачи :
1. Разработване на екологични методи за преработка на екологично чисти изходни суровини за получаване на екстракти на слузта от охлюви, като процесите се сведат до минимални отпадни продукти. Екстрактът от чаено дърво ще бъде закупен.
2. Разработване на три смеси на екстракт от охлюв и масло от чаено дърво и охарактеризирането им с цел определяне на най- активната комбинация, която ще бъде използвана като основна активна съставка за разработване на лабораторен образец на гел с наночастици срещу гъбични инфекции на ноктите;
3. Определяне на най-активната смес след анализиране на физико-химичните свойства и състава на изходните екстракти и на трите смеси. За целта получените екстракти ще бъдат анализирани чрез хроматографски и масспектрометрични методи, софтуерни програми: ImageQuant™ TL v8.2.(за 1Д-ПАГЕ) и Melaniе™ Coverage 9.2 (за 2Д-ПАГЕ като ще бъдат определени нискомолекулни и високомолекулни съединения (пептиди, гликопептиди и протеини).
4. Разработване на медни- и сребърни-наночастици (CuНЧ и AgНЧ) от екстракт от смес от чаено дърво и слуз на градински охлюв за продуктовата иновация.
|
221 500.00
|
0.00
|
ДЕЙНОСТ 2. СЪЗДАВАНЕ И ТЕСТВАНЕ НА ПРОТОТИП НА ПРОДУКТ С БИОНАНОЧАСТИЦИ СРЕЩУ ГЪБИЧНИ ИНФЕКЦИИ НА НОКТИТЕ (ПНчГИ) (Дейността ще бъде изпълнена чрез наемане на квалифициран персонал; използване на собствено оборудване ДМА - 5 бр. и закупуване на материали и консумативи, необходими за разработване на иновацията: ДЕЙНОСТ 2 попада към Елемент А „Разработване на иновация“ и е насочена към постигане на основната цел на проектното предложение и на специфични ЦЕЛИ:
Цел 3. Разработване на безотпадна лабораторна технология и лабораторен образец на ПНчГИ на ниво TRL6, който да включва прецизно подбрани биопродукти за достигане на максимална ефективност, минимален риск и задоволяване на потребностите на голяма група хора, което ще повиши конкурентоспособността на „Алекс 1977” ЕООД на националния и международен пазар.
Цел 4. Повишаване на научния капацитет на дружеството чрез разширяване на сътрудничеството чрез привличане на световно известни, високо квалифицирани специалисти при разработване на ПНчГИ, с цел повишаване на ефекта.
Дейност 2 включва две основни ФАЗИ :
ФАЗА 1: ЕКСПЕРТНО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТ 2
За изпълнение на ФАЗА 1 ще се разчита на специалистите от фирмата и на сключване на трудови договори с утвърдени специалисти в различни научни области.
"Алекс 1977" разполага с оборудвани лаборатории и налична апаратура (филтрационна система, вакуумен хомогенизатор, хроматографска система, смесители, рН метри, центрофуга, термостат, автоклав, и др.) за изпълнение на задачите, заложени в Дейност 2. Ще се закупят :
- специфични химикали (меден хлорид – 1 оп.; сребърен хлорид – 1 оп;)
- консумативи (стъклени чаши – 20 броя; котви за хомогенизиране- 4 бр.; филтрационни мембрани – 10 бр.;
- буфери за анализи - 5 бр.;
- буфери за антимикробни анализи - 5 бр. и др.)
ФАЗА 2: ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО РАЗВИТИЕ НА ДЕЙНОСТ 2
Експерименталните изследвания са насочени към 2 основни насоки :
I. РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНОВАТИВНА ТЕХНОЛОГИЯ И ПРОДУКТ СРЕЩУ ГЪБИЧНИ ИНФЕКЦИИ ПО НОКТИТЕ
Като най-активна съставка на ПНчГИ са наночастици от смес на екстракти от чаено дърво и екстракт от охлюв H. aspersa. Наночастиците заемат все по-важно място в медицинските терапии, тъй като повишават ефикасността на лекарствата чрез правилното им насочване и разпределение в тъканите. Подходящ източник за "зелен синтез" на НЧ е слуз от охлюви “Helix”, богата на биоактивни вещества с потенциални приложения в превенцията и лечението на човешки заболявания. В днешно време сребърните частици може да бъдат сведени до нано-размери, което позволява организмът да ги възприема по-лесно и да действат по-бързо.
II. ВЕРИФИЦИРАНЕ НА ИНОВАТИВЕН ПРОДУКТ СРЕЩУ ГЪБИЧНИ ИНФЕКЦИИ ПО НОКТИТЕ
II.1. За верифициране на ПНчГИ ще бъдат проведени тестове за инхибиращия ефект на продукта върху гъбични щамове, причинители на гъбички по ноктите, като :
• Malassezia furfur - причинител на себореен дерматит и разноцветен лишей (pityriasis versicolor);
• Trichophyton mentagrophytes - причинител на трихофитози по ноктите и кожата;
• Candida albicans и Candida parapsilosis - причинител на кандидози по ноктите
- Дрождите от рода Malassezia при определени условия могат да навлязат в организма и да взаимодействат с имунната система на гостоприемника, като причинят себореен дерматит, pityriasis versicolor и Malassezia folliculitis.
- Trichophyton е един от основните патогенни родове, отговорни за повърхностната дерматофитоза и може да причини стигма, силен физически дискомфорт и понижено качество на живот.
- Представителите на род Candida също са причинители на гъбични инфекции по кожата и лигавицата на хората.
- Понастоящем C. parapsilosis е водещ дрождеви патоген, който причинява инфекции по ноктите на ръцете (50%) и ноктите на краката (39%), и вторият най- разпространен агент на онихомикоза (12%) след дерматофита Trichophyton rubrum.
Понастоящем са разработени различни противогъбични лекарствени препарати за лечение на инфекции с Candida, но няма универсален консенсус относно идеалният такъв с доказана клинична ефикасност и безопасност при всички случаи.
|
20 500.00
|
0.00
|
ДЕЙНОСТ 3. По Елемент Б Защита на разработената по проекта продуктова иновация: Дейността в проектното предложение на „Алекс 1977“ ЕООД е насочена не само към разработване на иновативна биотехнология и продукт, но и на защита на интелектуалната собственост и разпространение на постигнатите резултати.
Ето защо ДЕЙНОСТ 3 попада към Елемент Б „Защита на разработената по проекта продуктова иновация“ и е насочена към постигане на основната цел на проектното предложение и на специфични ЦЕЛИ:
Цел 5. Защита на интелектуалната собственост върху разработената иновативна технология и продукт ПНчГИ, като собственост на "Алекс 1977" ЕООД.
Цел 6. Представяне и пропагандиране на подкрепата на ОП „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027“ чрез разгръщане на активна рекламна кампания в печатните медии и интернет пространството, разширяване на представителната активност и организиране и провеждане на конференция за представяне на постиженията по проекта.
ЦЕЛ 7. Нарастване на дела на предприятието, разработващо иновации в тематичните области на ИСИС 2021-2027, в резултат на което ще се повиши иновационният му капацитет и конкурентоспособността на българско и международно ниво.
Заложени са две основни ФАЗИ за изпълнение на Дейност 3:
ФАЗА 1: ЕКСПЕРТНО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТ 3
За изпълнение на ФАЗА 1 ще се разчита на СОБСТВЕНО ИЗПЪЛНЕНИЕ чрез специалисти от фирмата за извършване на проучвания за иновативността на резултатите и подготовка на заявка за полезен модел пред Патентно ведомство на Република България.
За защита на разработената по проекта продуктова иновация ПНчГИ ще бъде изпълнена също и чрез ВЪНШНА УСЛУГА чрез пряко договаряне с лицензиран представител по индустриална собственост (съгласно чл. 3, ал. 1 от Закона за патентите и регистрацията на полезните модели).
ФАЗА 2: ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО РАЗВИТИЕ НА ДЕЙНОСТ 3
Експерименталните изследвания са насочени към 2 основни насоки :
1. Защита на разработената по проекта иновативна технология и продуктова иновация гел с природно синтезирани наночастици от чаено дърво (M. alternifolia) и екстракт от градински охлюв H. aspersa и верифициран инхибиращ ефект върху развитието на 4 гъбични щамове, причинители на гъбички по ноктите : гъбичен щам Malassezia furfur, Trichophyton mentagrophytes, Candida albicans и Candida parapsilosis
Дейността включва провеждане на консултантски и юридически услуги, извършване на проучвания, изготвяне и подаване на заявка в Патентно ведомство на България за регистрация на Полезен модел.
Дейностите по Елемент Б следва да се изпълняват при условията и спазване на праговете за помощ „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 2023/2831
За изпълнение на дейността са необходими разходи за :
• Такси за заявяване и регистрация на полезен модел на разработената иновация – 1бр;
• Услуги за извършване на проучвания за новост и изготвяне на заявка за полезен модел на национално ниво на разработената иновация – 1 бр.
2. Популяризиране на резултатите от изпълнение на проекта
Бенефициентът "Алекс 1977" ЕООД ще се възползва от увеличаване на интензитета, като планира резултатите от проекта да се разпространяват широко чрез конференция, публикации, сайт и др.
• Резултатите ще бъдат представени на организирана конференция от „Алекс 1977“, за което ще бъде разработена подробна програма на научното събитие, презентацията на проектните резултати; среща със заинтересовани страни за бъдеща съвместна дейност по усъвършенстване на иновацията;
• Резултатите ще бъдат отразени в публикуван материал, с което ще се представи подробна информация за етапите на разработване на иновацията, решенията до които е довел процесът и крайният резултат в рамките на периода на изпълнение на проектните дейности.
Предвидените по проекта дейности и съответните резултати от изпълнението на проекта ще бъдат популяризирани пред обществеността като за целта бъдат спазвани стриктно изискванията на ОП „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027“ .
|
7 200.03
|
0.00
|