Работа с деца и ученици за осъществяване на интеркултурно образование.:
Цел на дейността е подобряване на интеркултурната комуникация за успешно учене в мултикултурна образователна среда във всичките четири общински образователни институции с различна концентрация на уязвими групи. Ученици, чийто майчин език не е български и такива, чийто майчин език е български, ученици с добри образователни резултати и такива с ниска мотивация за учене, ще работят заедно, обединени от конкретен интерес, с което ще се възпитава позитивно отношение към разнообразието във всички области на човешкия живот, както и умения и нагласи за конструктивни взаимодействия в мултикултурна среда. Всички местни образователни институции ще работят в партньорство с Община Шабла: ДГ "Дора Габе", ОУ "Св."Климент Охридски", ЦПРЛ-ОДК и СУ "Асен Златаров". СУ "Асен Златаров", гр. Шабла е училище, което попада в група 1 от Приложение 6а на Наредба за финансиране на институциите в предучилищното и училищното образование. ДГ "Дора Габе", гр. Шабла попада в група 2, а "Св."Климент Охридски", с. Дуранкулак - в група 4 на Приложение 6а.
Изборът на предлаганите занимания по интереси е резултат от проучване на нагласите и интересите на ученици и родители, на възможностите на тези видове занимания за развитие на личностни и междуличностни отношения и качества, съответстващи на целта на дейността. Ръководители на групите ще бъдат педагогически специалисти от образователните институции и външни експерти образователни дейности, практикуващи съответната професия / спорт. Всяка група за заниманията по интереси ще включва ученици от отделен етап от училищното образование, за да могат конкретните теми и методи на обучение да съответстват на възрастовите особености на участниците. Програмата на всяка от групите - клуб или ателие ще включва теми, отнасящи се до различни културни особености, порядки, традиции, модели на поведение и отношение към бъдещото личностно и професионално развитие на подрастващите.
В СУ "Асен Златаров" ще се сформират три клуба: Арт ателие за ученици от начален етап; клуб „Без багаж“ за ученици от прогимназиален етап; ателие "Мастър шеф" за ученици от гимназиален етап.
В ОУ „Св. Климент Охридски“ ще се сформират три клуба: клуб „Език свещен“ и клуб „Мажоретки“ за учениците от начален етап; клуб „За животните с любов“ за ученици от прогимназиален етап.
В ЦПРЛ -ОКД - Шабла ще се сформират три групи за занимания по интереси: „Рисуване“, „Футбол“ и „Шах“ с ученици от двете училища в общината. Учениците от ОУ "Св. Климент Охридски" с. Дуранкулак ще бъдат извозвани от училището до ЦПЛР - ОДК и от ЦПЛР - ОДК до населеното място, където живеят с училищен автобус в рамките на утвърден график за съответната учебна година.
В ДГ "Дора Габе" във всяка възрастова група ще се сформира клуб за занимания по интереси. В първа група - "Пея и танцувам", във втора - "Играя и спортувам", в трета група - "Театрална фантазия", в четвърта - "Екология".
Планираните форми на занимания по интереси от Община Шабла, кандидат по процедурата, са насочени към развитие на интеркултурно общуване за придобиване на знания и умения по традиционни за общината заетости - професионални и за свободното време. Ще предложим на целевите групи от СУ "Асен Златаров" и ОУ "Св. Климент Охридски" клуб по ветроходство към "Морски клуб Шабла". Ще сформираме клуб "Земеделие" с ученици от единадесети и дванадесети клас на СУ "Асен Златаров".
В първия проектен месец ще бъдат сформирани планираните групи с децата и учениците от целевите групи. Ръководителите на групите ще съблюдават спазването на заложените индикатори. Заниманията за всяка група ще започнат от втория или следващ месец, в зависимост от спецификата в дейността на групата.
В програмата на всяка група ще бъдат заложени по една/о тематична среща и беседа, изнесено занимание, междуучилищна дейност и образователна екскурзия за всяка учебна година, като мястото, датата и организацията на всяко събитие, ще бъдат съгласувани с ръководителите на групи от останалите три образователни институции.
|
188 979.60
|
0.00
|
Обучения на педагогическите специалисти за придобиване, развиване и прилагане на компетентности за демократична култура в рамките на интеркултурно образование в мултикултурна среда:
Промените в обществените отношения, имуществените различия, етническото разнообразие в българското училище и детска градина, различните езикови, поведенчески и битови практики изискват промяна на ролята и компетентностите на педагогическия специалист. Нарастват неговите задължения и отговорности за развитието и формирането на децата и учениците и тези предизвикателства обуславят необходимостта от непрекъснато усъвършенстване и обучения за придобиване, развиване и прилагане на компетентности за демократична култура.
За да се постигнат целите, залегнали в Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030), Закона за предучилищното и училищното образование, Наредбата за приобщаващо образование, Наредба №13 от 21 септември 2016 и в стратегически документи на Република България и на Европейския съюз, е необходимо образователната система да мотивира и подкрепя педагогическите специалисти чрез предлагането на обучения за обогатяване на ключовите компетентности.
Целта на дейността е обучение на педагогическите и непедагогическите специалисти от целевите групи на проекта от една страна за насърчаване на позитивно отношение към разнообразието във всички области на човешкия живот и от друга, за развитие на ефективни мултикултурни общности в образователните институции сред участниците в образователния процес и взаимодействието със заинтересованите страни.
Обучението на педагогическите специалисти е в основата на успешното реализиране на политиката по подкрепа на личностното развитие в системата на предучилищното и училищното образование. Педагогически и непедагогически специалисти в ДГ „Дора Габе“, СУ „Асен Златаров“, ОУ „Св. Климент Охридски“ и ЦПРЛ-ОДК, включени в проекта, ще участват в обучения по теми от Референтната рамка на компетенциите за демократична култура и ще са в съответствие с обоснованата потребност в представения Анализ-Декларация от директорите на трите образователни институции.
За целия период на реализация на проекта ще се осъществят общо 3 обучения с присъждане на квалификационни кредити, по едно за учебна година. Групата за всяко обучение ще включва педагогически специалисти/образователни медиатори от поне две образователни институции, за да се осигури и обмяна на опит по отношение на работата в мултикултурна среда и по превенция на отпадане от образователната система и прилагането на Механизма за обхват.
Обученията за ПС с присъждане на квалификационни креди ще са по одобрени обучителни програми, вписани в Информационния регистър на одобрените програми за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти.
Изборът на обучения ще е по теми, по които целевите групи не са преминавали обучения за работа в мултикултурна среда. Съставът на всяка група, темата и времето на обучението ще се определи преди провеждането на първото обучение, за да се осигури включването на всички представители на целевите групи в обучения според потребностите и опита им.
|
1 080.00
|
0.00
|
Подкрепа за интензивна работа за изграждане на общност от активни родители.: Един от основните проблеми, дефинирани в Плана за действие на Община Шабла за равенство, приобщаване и участие на ромите за периода 2024-2027 година на община Шабла е ниска заинтересованост на родителите за образованието на децата си, нарушена връзка между учители и родители. При планиране на тази дейност си поставяме две цели:
- да се промени нагласата на родителите от ромски произход за нуждата от образование и потребност от социализация за техните деца;
- развитие на толерантност между родителите от различни етноси.
В образователните институции на територията на община Шабла е отчетена необходимост от целенасочена работа с с родителската общност, за преодоляване и предотвратяване на конфликтни ситуации между родители на деца от различен етнос и учители. В тази връзка е необходимо е да се работи за повишаване на приемането и доверието между родителите от различните етноси, осъзнаването на ползите за всички от образователната интеграция и преодоляването на анти-ромските стереотипи. Социалните различия между семействата са предпоставка за липса на толерантност и взаимодействие между деца и родители с различен социален статус, етнос, образование. Акцентите в тази дейност са насочени към повишаване капацитета на родителите чрез обучения и мотивация за активно участие в дейностите за интеркултурно образование. Изграждането на партньорство с родителите осигурява възможност те организирано, смислено и последователно да сътрудничат при вземането на решения, които се отнасят до техните деца. Дейността включва работа с родители на деца и ученици, чийто майчин език не е български, и родители с майчин език български за осмисляне на процеса на приобщаващо образование. Работата с родителите ще бъде осъществена от образователните медиатори, които работят в образователните институции - СУ" Асен Златаров"- гр. Шабла, ОУ "Св. Климент Охридски"- с. Дуранкулак и ДГ "Дора Габе"- гр. Шабла, чрез редовна двустранна и пълноценна комуникация с родителите на децата от целевите групи. На тях ще се дискутират теми за гражданско, здравно, екологично образование, които да насърчават участието на семейството в процеса на обучение на децата и др. Ще бъдат организирани лектории и дискусии с родители. Лекториите ще бъдат тематични и ще включват теми, свързани с ролята на семейството в образованието на децата, взаимодействие дете-родител, необходимостта от образование за успешна социализация и др. По този начин ще се изгради доверие между родители и образователните институции на територията на община Шабла. В тях ще бъдат включени родители от различни етноси. Ще се организират и общи родителски срещи с цел проучване на мнението на присъстващите, обсъждане на съвместни дейности, даване на препоръки от страна на родителите за успешната реализация на техните деца/ученици. В тренингите ще бъдат включени и класните ръководители, под формата на „Интерактивна родителска среща”. По този начин ще се повиши доверието на родителите към учителите. Осъществявайки тази дейност ще допринесем за основната цел на Програма „Образование“ 2021-2027, насърчаване на позитивно отношение към разнообразието във всички области на човешкия живот. Тази дейност ще допринесе и за изпълнение на предвидените мерки към оперативна цел „Създаване на условия за осъществяване на качествено и приобщаващо образование, както и за образователна интеграция и интеркултурно образование за деца и ученици, в т.ч. за уязвими групи, включително роми“ и Цел 5. Ефективно взаимодействие „образователна институция – семейство“ с фокус върху родители от уязвими групи, включително роми, за повишаване значимостта на образованието чрез промяна на нагласите от Плана на община Шабла приобщаване и участие на ромите за периода 2024-2027 г. |
83 460.00
|
0.00
|
Провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация, основана на раса, етнически произход или религиозна принадлежност : Основната цел на дейността е да подпомогне изграждането на позитивна образователна среда, насърчаваща толерантността, приемането и разбирането, както и стимулираща развитието и съхраняването на културната идентичност на учениците. Посланието на кампаниите ще бъде: Независимо от принадлежността към една или друга етническа група в резултат на качествено образование и упорит труд хората могат да достигнат добри постижения и реализации, както в живота, така и в кариерата.
Друга цел е активизирането на обществеността към осъзната демократична култура.
В училищата и детската градина ще бъдат назначени педагогически специалисти на допълнително трудово споразумение/граждански договор , които ще разработят План - програма за провеждане на информационните кампании. Основните дейности ще са в направленията „Гражданско и интеркултурно образование” и „Личностни и социални умения”. Те ще допринесат за осъзнаване необходимостта от промяна на отношението на децата/учениците и на техните родители към техните съученици / родители от различен етнически произход.
В рамките на проекта ще бъдат организирани 6 кампании с различна тематика, по една за учебен срок – по повод Деня на толерантността, Ден на доброволица, Василица ( Как празнуват различните етноси Нова година), Деня на розовата фланелка, Ден на различните култури и Деня на предизвикателството.По време на кампаниите ще се раздават брошури, флаери, ще бъдат подходящо озвучени публични места в населените места по проекта. Ще бъдат провокирани родители/граждани с анкети за правилата за толерантност, в които ще имат възможност да напишат личното си послание. Общината, като водеща организация ще организира кампаниите с участието на партньорите. Част от кампаниите ще бъдат и публични изяви на децата и учениците участващи в клубовете по проекта на образователните институции.
|
11 904.00
|
0.00
|