Създаване и развитие на 4 докторантски училища в УНСС - София и АУ - Пловдив: По настоящата дейност ще бъдат разработени три докторантски училища в АУ-Пловдив и едно в УНСС. Докторантските училища в АУ-Пловдив ще са по П.Н. 4.4. "Науки за земята", а докторантското училище в УНСС ще включи следните П.Н.: 3.7. „Администрация и управление“ и 3.6. "Право".
Трите докторантски училища в АУ-Пловдив ще бъдат в акредитирана докторска програма "Екология и опазване на екосистемите" със следната насоченост:
1. Екологична сигурност
2. Екосистемни услуги
3. Възстановяване и поддържане на популациите на редки видове
В трите направления ще бъдат разработени следните специализирани курсове:
1. „Екологична сигурност“
2. „Устойчиво управление на природните ресурси“
3. „Интелигентни технологии за проследяване и проучване на редки видове животни“
4. „Методи за възстановяване и поддържане на популациите на редки видове“
5. "Екологични предизвикателства, ИСИС и индустрия 5.0.
В УНСС ще се разработи едно инердисциплинарно докторантско училище, което ще включи комбинация между управление и право, които в ежедневната практиката са неразделни способности.
Докторантското училище, ще включи следните акредитирани докторски програми: Администрация и управление (Регионално развитие)", "Организация и управление извън сферата на материалното (Публична администрация)", "Управление", "Гражданско и семейно право" и "Административно право и административен процес"
За целите на проектната докторантура ще бъдат разработени следните специализирани курсове:
1. Индустрия 5.0 и ИСИС - нови модели на управление и правни аспекти
2. Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика
3. Интелигентната регионална специализация
4. Иновационна политика в контекста на ИСИС, Индустрия 5.0 и зелената сделка
5. Изкуствен интелект и моделиране със специализирани програмни среди
6. Адаптация и самоорганизация на комплексни системи
7. Управление на инвестиционни портфейли
8. Машинно самообучение в бизнеса
9. Вещни и облигационни права, свързани с производството, разпространението и потреблението на енергия от възобновяеми източници
10. Екологично право
11. Административноправен режим на защитените територии и защитените зони
12. Административна принуда в областта на опазване на околната среда
Курсове 1 и 2 ще бъдат задължителни за всички докторски програми. Останалите курсове ще са в общ портфейл, от който докторантите ще могат да избират съобразно темата на дисертационния труд и материята, която искат да усвоят. Всеки докторант ще трябва да избере най-малко три допълнителни курса от университета, в който е зачислен, но ще е напълно свободен да посещава и останалите курсове, без значение в кой от двата университета се провеждат.
В допълнение към горепосочените докторантски училища, зачислените докторанти ще имат възможност да работят с асоцираните парньори в лицето на:
Сдружение „Зелени Балкани“ – Стара Загора - водеща организация в областта на опазването на редки видове и местообитания в България, основана през 1988 година и най-старата природозащитна НПО в България.
и
Асоциация на българските градове и региони - партньор на национални и международни институции при разработването и реализацията на национални и европейски политики и програми за развитие на местното и регионалното управление и гарантиране на устойчиво развитие на териториите в съответствие с изискванията и стандартите на ЕС.
В зависимост от местоработата на зачислените докоранти могат да бъдат привлечани допълнителни партньори, които ще подпомогнат безвъзмездно дейността по обучение в проектната докторантура.
Ресурсите на двата университета ще бъдат напълно споделни за изпълнението на проектните докторантури. Това включва: библиотеки, бази данни с научни изследвания, консултации с преподавартели, възможност за посещение на допълнителни курсове и др. ресурси, необходими за провеждането на качествено обучение на докторантите, направата на интердисциплинарни и многоаспектни научни иследвания с висока добавена стойност и успешни дисертации. |
1 666 000.00
|
0.00
|
Развитие на практическата приложимост на проектната докторантура: Едно от големите предизвикателства пред Европа е нейните изследователи да станат по-мобилни и да работят в привлекателна среда, която им позволява да бъдат по-креативни и иновативни. Научноизследователската мобилност се възприема като важен фактор за индивидуалното развитие на изследователите, както и за установяването на трайни професионални контакти, които от своя страна да инициират съвместни изследвания и публикации, допринасящи за развитието на нови знания и иновативни решения.
Целта на дейността е да насърчи по-ефективното сътрудничество между бизнеса и науката и да повиши нивото на практическа приложимост на докторските програми включени в проекта. Изпълнението на дейността включва следните под дейности:
• Научноизследователска мобилност в чужбина;
• Педагогическа и научноизследователска дейност в асоцииран партньор.
В дейността ще вземат участие докторантите, които за зачислени в докторантура в дейност 1 по правилата и реда на чл. 21, ал. 7 от ЗВО и Правилника на УНСС. Всички докторанти, зачислени в проектна докторантура по настоящата процедура ще бъдат включени в дейността, тъй като това ще бъде част от научноизследователската дейност разписана в индивидуалния им учебен план.
- Педагогическа и научноизследователска дейност в асоцииран партньор
Осъществяването на педагогическа и научноизследователска дейност в идентифицираните асоциирани партньори, които заявиха необходимост от кадри с докторска степен и предложиха безвъзмездно своята материално-техническа база ще се провежда през втората и третата година от обучението на зачислените по проекта докторанти в Дейност 1. Научноизследователската дейност на докторантите ще се провежда, както в УНСС и АУ, така и при всички асоциирани партньори, от които кандидата е получил писмо за намерение на етапа на кандидатстване. В хода на изпълнение на проекта и при възникнала необходимост от страна на проектните докторанти асоциираните партньори могат да се допълват с нови представители на бизнеса, НПО, научноизследователски центрове, ЦК, ЦВП и публични/държавни организации на територията на страната. Тази поддейност ще се осъществява на база на индивидуалния план на всеки докторант в рамките на срока на обучение за придобиване на ОНС „доктор“. Ангажиментът за осигуряване и предоставяне на необходимите условия за осъществяване на научноизследователската дейност на докторантите е на УНСС, в партньорство с АУ.
Асоциирани партньори: Сдружение „Зелени Балкани“ – Стара Загора, Асоциация на българските градове и региони и Аутегри ЕООД.
- Научноизследователска мобилност в чужбина
Научноизследователските мобилности в страната и чужбина ще бъдат обвързани с изготвяне на научни публикации и участие в научни конференции за споделяне на резултати и добри практики от докторантите по проекта, като част от обучението им за придобиване на образователна и научна степен „доктор“. За да се считат за успешни научноизследователските мобилности крайният продукт от тях трябва да бъде публикация, съответстваща на относимите към докторантите показатели от група от показатели Г, посочени в таблица 2 (за съответното професионално направление) на Приложение към чл. 1а, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България. |
81 284.00
|
0.00
|
Повишаване на капацитета и уменията на академичния състав: Дейност 3 е насочена към повишаване на уменията и знанията на академичния състав, вкл. на аналитичните, социалните, презентационните, бизнес уменията, уменията за работа в международна и мултикултурна среда и мрежи, уменията за креативно и критично мислене, комуникативност, работа в екип, лидерство и за повишаване качеството и приложимостта на предлаганите докторски програми и отварянето им за международно сътрудничество и участието в национални и международни образователни мрежи (вкл. „европейски университети“), както и за повишаване на знанията им по хоризонтални въпроси като Индустрия 5.0, зеления преход и/или ИСИС.
В дейността ще вземат участие представители на академичния състав на УНСС и АУ, които преподават по включените в проекта акредитирани докторски програми или са научни ръководители на докторантите.
Едно от големите предизвикателства пред Европа е нейните изследователи да станат по-мобилни и да работят в привлекателна среда, която им позволява да бъдат по-креативни и иновативни. Научноизследователската мобилност се възприема като важен фактор за индивидуалното развитие на изследователите, както и за установяването на трайни професионални контакти, които от своя страна да инициират съвместни изследвания и публикации, допринасящи за развитието на нови знания и иновативни решения.
Дейността предвижда провеждане на научноизследователска мобилност и свързани с нея дейности (конференции, семинари и курсове) в университети и изследователски организации в България, в ЕС и извън него, в съответствие с правилата на програма Еразъм+ като ще се прилагат едни и същи единични разходи при краткосрочните мобилности на докторанти и представители на академичния състав. При изпълнението на проекта ще се прилагат единичните разходи от програма Еразъм+ , (съгласно актуалната Версия 1 (2024 г.): 28.11.2023).
Краткосрочните мобилности ще се осъществяват в университети от Алианса ENGAGE.EU 2.0, чиито партньор е УНСС, както и във всички партньорски университети в/извън Европа, удостоени с харта за висше образование „Еразъм“. УНСС и АУ разполагат с Еразъм Офис, който ще осигури съдействие при провеждането на мобилностите на академичния състав. Приемащите институции няма да получават парични средства по ОП „Образование“ и тяхното участие е с изцяло неикономически характер.
Краткосрочните научноизследователски мобилности в чужбина ще бъдат с продължителност 7 дни в зависимост от предварително съгласуван план с приемащата институция, касаещ подобряване на уменията за преподаване на докторанти, Индустрия 5.0 и/или зеления преход и/или синия растеж и/или ИСИС.
Изборът на дестинация за осъществяване на научноизследователските мобилности на академичния състав ще бъде съобразен с конкретните потребности на съответния преподавател за обучение предвид водения от него специализиран курс за докторанти.
За организиране на научноизследователската мобилност Координаторът на проекта ще поддържа постоянни контакти с университетите и изследователските организации със съдействието на координаторът по проект ENGAGE.EU 2.0, директорът на Еразъм офиса на УНСС, зам.-ректорът по международно сътрудничество, институционалният координатор по програма „Еразъм+“ в АУ и зам.-ректорът по научна дейност и мобилност на АУ.
Осъществяването на дейността ще допринесе за изпълнението на индикатор „Брой представители на академичния състав, получили подкрепа за подобряване на уменията за преподаване на докторанти“. |
98 702.00
|
0.00
|