Дейност 1. Подкрепа за създаване и развитие на докторантско училище, насочено към конкретни нужди на пазара на труда : Дейността е насочена към създаване и развитие на докторантско училище „Проектна докторантура“, където младите учени да търсят и прилагат новаторски решения в областта на: 1) Индустрия 5.0 и свързаните с нея технологични промени, трансформиращи начина, по който функционират икономиката и обществото; 2) прехода към устойчива икономика, която е в хармония с природата и обществото; 3) иновациите, които са от съществено значение за постигането на конкурентни предимства и устойчив растеж.
Дефинираните изследователски теми са съобразени с актуалните потребности на пазара на труда и перспективите пред работните места (https://shorturl.at/ctwV6; https://shorturl.at/bLRUZ; https://shorturl.at/ctwyV; https://beyond4-0.eu; https://shorturl.at/mnGR8), при отчитане динамиката и структурните промени на пазара на труда у нас и въздействието на новите технологии върху бизнес моделите.
За целта докторантското училище ще предложи на младите изследователи специализирани (в т.ч. интер-/мултидисциплинарни) курсове, в които да придобият знания и умения за научни изследвания, съобразно европейските и националните приоритети в контекста на устойчивото развитие и конкурентоспособността, иновациите, дигиталната трансформация, екологичните икономически модели и политики, възобновяемите източници на енергия, кръговата икономика и др. Предвижданите обучения целят повишаване качеството на изследователския процес и увеличаване потенциала на СА и БСУ за научно-приложни изследвания, както и успешно кариерно развитие на докторантите при съответните работодатели и доближаване на висшето икономическо образование до нуждите на бизнеса и администрацията. За постигане на тези цели ще бъдат формулирани индикативни теми на дисертации по съответните ДП в направления като зелен преход, син растеж, устойчива и ориентирана към човека индустрия. Подборът на докторанти по теми ще бъде направен в съответствие с нормативната уредба.
За успешната защита на дисертациите на докторантите, както и с оглед релевантната им реализация в практиката, ще се проведат обучения в 2 направления:
1. Докторантски минимуми – фундаментална дисциплина, специфична за докторската програма, и специална дисциплина, свързана с темата на дисертацията. Те осигуряват индивидуален подход в обучението на докторантите и придобиване на специализирани и профилирани знания и умения. Наименованието и съдържанието на специалните дисциплини ще бъдат разработени в сътрудничество с представители на практиката след формулирането на дисертационните теми.
2. Интер- и мултидисциплинарни курсове - за придобиване на научно и технологично познание и изграждане на преносими умения. Планират се следните курсове:
- „Методология на научните изследвания в проектната докторантура“ за основните етапи на научното изследване, академично писане, публикуване в SCOPUS и др. бази данни, морално-етични аспекти на научното изследване и т.н.
- „Анализ на панелни данни със специализиран софтуер“ за приложение на инструменти за обработка, анализ и интерпретация на данни от панелни изследвания в областта на Индустрия 5.0, устойчивото развитие и иновациите.
- „Иконометрични методи и модели за прогнозиране и оценка на въздействието“ за инструментариума за прогнозиране и оценка на ефектите на зеления преход, синия растеж, дигитализацията и промените на пазара на труда върху бизнеса и обществото.
- „Приложение на дигиталните технологии в бизнеса и администрацията“ за работата с големи данни, интернет на нещата, изкуствен интелект, облачни технологии и др. в процеса на научните изследвания на икономическите, социалните и екологичните аспекти на развитието.
- „Управление на промените“ за постигане на заложените цели и адекватна адаптация на икономическите субекти към измененията, свързани с прехода към зелена и синя икономика, развитието на индустриализацията, ефективното използване на ресурсите и пр.
- „Интегрирано отчитане на бизнеса“ за новите стандарти за екологично и социално въздействие и добро корпоративно управление. |
2 380 000.00
|
0.00
|
Дейност 2. Подкрепа за проектна докторантура, насочена към подпомагане на професионалното развитие на докторанти за провеждане на докторантури в ПН 3.7 и ПН 3.8, пряко свързани с актуални потребности на бизнеса, публични институции, НПО и научни организации: Дейността е насочена към подкрепа и насърчаване на ефективното сътрудничество между практиката (бизнеса и публичния сектор като работодатели), от една страна, и науката – от друга, и към повишаване практическата приложимост на 11 докторски програми. В по-широк план дейността допринася за професионалното развитие на докторанти за провеждане на докторантури, пряко свързани с актуални потребности на конкретни икономически сектори, бизнеси и работодатели, публични институции, НПО и научни организации. Палитрата от асоциирани партньори по проекта, дефинирали конкретни дефицити в практиката и нуждаещи се от научно решение, показва нуждата от реализиране на проектни докторантури. Обхванатите от проектното предложение докторски програми отговарят на идентифицираните от работодателите потребности в областта на икономиката, администрацията и управлението в контекста на зелената и синята икономика, Индустрия 5.0 и с принос към тематичните приоритети на ИСИС. Проектната дейност допринася за провеждането на интер-/мултидисплинарни изследвания и придобиването на преносими умения чрез написване, представяне и публикуване на научни студии, статии, доклади и т.н. Акцент в дейността е осъществяването на научноизследователска дейност и популяризиране на научните резултати както чрез участие в научни форуми в страната и в чужбина, така и чрез публикуване в специализирани научни издания. Подкрепата за проектните докторанти ще е свързана с осигуряване на менторство при публикуване в издания, включени в световните бази данни Scopus и WoS. Докторантите ще бъдат подпомогнати и при публикуване в нереферирани списания с научно рецензиране и редактирани колективни томове. Ще бъдат насочвани и към участие в колективни монографии чрез написване на части от тях, както и за публикуване на монографии, вкл. след приключване на проектната докторантура. Посочените докторантски активности ще бъдат обект на катедрени обсъждания в разширен състав и съответно в Експертния съвет „Проектна докторантура“ към докторантското училище. Изследванията по дисертационните трудове и публикациите, свързани с тях, ще бъдат провеждани на проектен принцип при СА, БСУ и асоциираните партньори. Те ще са с подчертана практическа насоченост и ще са фокусирани върху търсенето на научни решения на поставените от асоциираните партньори проблеми. Потребностите и тематичните области, обект на дисертациите, са описани в раздел 11 и са изведени на база анализ и заявен интерес от страна на работодатели. Всеки докторант ще натрупа минимум 30 точки от публикации, съотносими към показателите от група Г на Правилника за прилагане на ЗРАСРБ, област 3. Социални, стопански и правни науки, ПН 3.7 Администрация и управление и ПН 3.8 Икономика.
Докторантите ще получат подкрепа и за участие в международна мобилност под формата на консултации и ориентиране при избора на приемащо висше училище, финансово подпомагане на престоя в чужбина и гарантиране на признаване на постигнатите резултати. Мобилността ще бъде осъществена във висши училища от асоциирани по програма „Еразъм+“ страни, притежаващи Харта за висше образование „Еразъм“. Ще се разчита на партньорски висши училища, предлагащи дейности, които кореспондират с изследваните от докторантите проблеми и/или дават възможност за търсене на изследователски решения от гледна точка на повече научни перспективи, имат доказана експертиза в обучението на докторанти или действащи докторантски училища. Кредитите, които ще бъдат придобити в резултат на проведения обмен, ще получат пълно автоматично признаване. При избора на приемащо висше училище ще се търси съответствие между предлаганите от него курсове и научни активности и заложените в индивидуалния план на докторанта дейности. Целта е обменът да надгради обучението на докторанта и да съдейства за по-висока практическа приложимост на научното изследване и развиването на преносими умения, като критично решаване на проблеми, лична ефективност, лично представяне, екипност, колаборация в мултикултурна среда и др. |
105 787.00
|
0.00
|
Дейност 3: Повишаване на капацитета и уменията на академичния състав в СА „Д. А. Ценов“ и Бургаски свободен университет: Осъществяването на обученията в докторантското училище, компетентното и пълноценно научно ръководство на докторантите, както и високата експертиза на обучаващите катедри по включените 11 докторски програми, предполага наличието на висока квалификация, опит и научен капацитет на академичния състав, зает с планираните активности по Дейност 1 и Дейност 2. Повишаването на квалификацията и уменията на академичния състав е важно необходимо условие за успешното постигане на планираните резултати от проектните дейности в контекста на потребностите на работодателите и дефицитите на практиката, които очакват научно решение.
Дейност 3 е насочена към професионално развитие на академичния състав, ангажиран с обучението на проектните докторанти, чрез повишаване на капацитета и уменията му. Планираните активности са насочени в две направления:
• повишаване на аналитичните, социалните и презентационните умения, бизнес уменията, уменията за работа в международна и мултикултурна среда и мрежи, уменията за креативно мислене, комуникативност, работа в екип, лидерство;
• повишаване на знанията по Индустрия 5.0, зеления преход, синия растеж и интегрирането им в учебната и научноизследователската им работа.
Реализацията на Дейност 3 планира две активности: провеждане на обучения в страната и осъществяване на краткосрочни мобилности в чуждестранни висши училища, които са иновативни по отношение на обучението на докторанти. В тях ще участват членове на академичния състав на кандидата и партньора, които провеждат обучение по включените в проектното предложение докторски програми.
Иновативните решения при провеждането на научни изследвания и обучения, реализирани на проектен принцип, с фокус върху Индустрия 5.0, зеления преход и синия растеж предопределят насочеността на темите на обучителните курсове. Тъй като обучението е предназначено за вече утвърдени учени, то предлага ново знание, надграждащо съществуващото знание и компетенции. Предвижда се участие в 3 обучителни курса по следните теми:
1. Изкуственият интелект и машинното обучение в научните изследвания по икономика и управление – допринася за повишаване на знанията по Индустрия 5.0, зеления преход, синия растеж и интегрирането им в учебната и научноизследователската работа;
2. Критично мислене, креативни методи и техники за научни изследвания в мултикултурна среда – способства за подобряване на преносими умения, в т.ч. умения за креативно и критично мислене, за работа в мултикултурна среда, както и за усъвършенстване на аналитичните умения;
3. Работа в международни и национални образователни и научни мрежи – подпомага международното сътрудничество на учените и участието им в национални и международни мрежи.
Допълването на знанията и уменията и повишаване компетентността на академичния състав, осъществяващ обучението на проектните докторанти, ще се осъществи чрез 42 краткосрочни мобилности в партньорски чуждестранни висши училища с опит в обучението на докторанти, асоциирани по програма „Еразъм+“ и притежаващи Харта за висше образование „Еразъм“. Цел на тази активност е проучване и усвояване на добри практики в обучението на докторанти, в т.ч. и чрез наблюдение на работата между научен ръководител и докторант в приемащото висше училище. Предвид натовареността на академичния състав и обичайната продължителност на обучителните интервенции, престоят ще бъде едноседмичен (5 дни физически престой и 2 дни за път) и ще може да се реализира в партньорски висши училища от Италия, Гърция, Португалия, Литва, Сърбия, Турция и Румъния. Подобна продължителност позволява да се постигне баланс между специфичните потребности на академичния състав (в т.ч. трудова и семейна ангажираност) и възможността да се извлече полза от обмена. Кандидатстването, реализирането и отчитането на мобилността ще се извършват чрез прилагането на процедури, които ще се разработят в рамките на Дейност 3. Акцент ще бъде поставен върху университети, работещи мрежи, вкл. и Алианси от европейски университети. |
119 935.00
|
0.00
|