Дейност 1. Създаване на училищни и местни общности в подкрепа процеса на десегрегация на училищата и намаляване на негативни обществени нагласи в образованието. : Целта на дейността е насърчаване участието на заинтересованите страни в процеса на образователна десегрегация на местно ниво и допринася за постигането на специфична цел 1 от проектното предложение.
В рамките на дейността ще бъдат проведени:
1.1 Консултативни Срещи „Заедно за нашето бъдеще“ между представители на местната и училищна общност за осъществяване на консултативен процес по разработване на програми за десегрерация и насърчаване на толерантността. Целта на дейността е изграждане на Активна местна общност от заинтересованите страни, която да включва представители на общината, училище, родители и др. заинтересовани страни, обществените съвети към училищата, които ще играят главна роля при осъществяване на дейностите по проекта и неговото популяризиране сред обществеността. Ще бъдат формирани активни общности на териториите на партньорите по проекта, като всяка общност ще проведе по 2 срещи годишно. Двете общности ще проведат 2 съвместни срещи: при стартиране на проекта, на която ще бъде представен проекта и дадени насоки за разработване на програма за десагрегация, в хода на изпълнение на проекта за представяне на резултатите от проучването / дейност 1.4/. Представената информация ще бъде използвана при разработване на Програмите за десегрегация. В активната общност ще бъдат включени и активни ученици, които ще бъдат училищното ядро за насърчаване участието на учениците по проекта.
1.2 Училищни референдуми „Десегрегацията мит или реалност?“ Целта на референдума е допитване до учениците относно личното им усещане за десегрегация в училище и за евентуалните инициативи за преодоляване й.
1.3 Информационна кампания: „Не на дискриминацията, да на равенството“ . В рамките на кампанията ще де проведат 4 информационни дни / ежегодно във всяко училище, 2 училища * 2 кампании общо/. Целта на събитието е преодоляване на предразсъдъци и негативни обществени нагласи на училищно и общинско ниво. В рамките на дейността ще се разпространяват информационни материали насърчаващи равенството и европейските ценности. Ще се публикува информация в социалните мрежи / сайта на училището относно десегрегацията, равенството и толерантността.
1.4 Проучване на тема: „Дискриминация в образователната институция – мит или факт?“ проучване за развитие на образованието в общината в контекста на образователната десегрегация сред ученици, учители, педагогически специалисти, медиатори, социални работници, родители, местна и училищна администрация и други заинтересовани страни. Целта на проучването е установяване на текущото състояние на средата, в която растат и се обучават децата. Резултатите от проучването ще послужат за отправна точка за измерване постигане целите и за задоволяване на потребностите на целевата група.
1.5 Родителски клуб „От родители, за родители“. Формиране на активна родителска общност от представители на двете училища, която да насърчава родителите от местната общност за участие в училищни инициативи, организирани в рамките на проекта. В рамките на дейността ще бъдат организирани:
- Беседа на тема „Десегрегацията, ключ към пълноценния живот“.
- Беседа „Социалните умения и себеутвърждаване“ Целта на срещата е да открои важността на комуникацията в интеркултурна среда за социалното приобщаване на децата и зачитане на тяхното достойнство.
- Съвместна инициатива „Родители и/или приятели“ между деца, родители, заинтересовани страни от двете училища - спортни състезания с участието на деца, родители, представители на местната общност.
- Доброволческа инициатива“ От родители, за родители“, в която да се предоставят материални помощи /помагала, дрехи и др.
/за деца в нужда.
- Формиране на социална мрежа от родители „Приятели в различни цветове“ от представители на заинтересованите страни от двете училища, където да се обменя информация за предстоящи инициативи, както и споделят проблеми, пред които се изправят родителите във възпитанието и отглеждането на децата. |
523 455.20
|
0.00
|
Дейност 2 Обучения на местна и училищна администрация, на образователни медиатори, социални работници и други заинтересовани страни и на педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда, за придобиване, развиване и прилагане на компетентности и умения за демократична култура : Целта на дейността е да повиши знанията и компетентностите на педагогическите и непедагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда при зачитане на европейските ценности. Дейността ще способства за постигане на специфична цел 1 на проектното предложение за подкрепа на местните общности на територията на община Аксаково и община Варна за преодоляване на предразсъдъците и негативните нагласи в процеса на десегрегация в образованието.
Темите на обученията са в съответствие с Референтната рамка на компетенциите за демократична култура.
2.1 Обучения на педагогически специалисти с присъждане на 1 квалификационен кредит по следните теми от Информационния регистър на одобрените програми за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти:
- Сигурност в училище и защита от престъпления, посегателства срещу деца, ученици и педагогически персонал- 04240001 идентификатор на одобрена програма от ИРОК.
- Обратно на училище, след преживени психично здравни трудности. Ами, сега?- 50410021 идентификатор на одобрена програма от ИРОК.
- Тютюнопушене - "Спри сега, за по-добро здраве утре" 36730008 идентификатор на одобрена програма от ИРОК.
- Приобщаващо образование в нестандартна класна стая - арт педагогика в помощ на учителя- 10680051 идентификатор на одобрена програма от ИРОК.
2.2 Обучения без присъждане на квалификационни кредити по следните теми, в съответствие с Референтната рамка на компетенциите за демократична култура:
- Компетентности за демократична култура в цялостния образователен процес
- Противоречиви въпроси свързани с критичното мислене
- Откритост към културна различност и към други вярвания, светогледи и практики
- Демокрацията, справедливостта, равенството и върховенството на закона в образователния процес.
2.3 Обученията по менторство „Изграждане на капацитет за образователно и социално включване“ на ПС, образователни медиатори и др. непедагогически специалисти за подкрепа на новопостъпили ученици от маргинализирани групи и ежедневното им общуване с ученици от немаргинализирани групи с цел подпомагане адаптацията и социализацията им в училищна среда.
|
3 744.00
|
0.00
|
Дейност 3. Мобилност и обмяна на опит: Целта на дейността е повишаване капацитета на ПС и непедагогическия персонал чрез посещения на място, в реална сегрегирана среда и способства за постигане на специфична цел 2 на проектното предложение за подкрепа за предотвратяване или преодоляване на процесите на вторична сегрегация в училища.
Дейността включва:
3.1 Обмяна на опит на управленско ниво в училище - чрез посещения на директор от партньорското училище ПГГСД „Николай Хайтов“ гр. Варна в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево и изготвяне на конкретни препоръки и мерки за подобряване на организацията за предотвратяване на сегрегацията, преодоляване на стереотипи и негативни нагласи. Ще бъдат осъществени 2 посещения за периода на изпълнение на проекта. В резултат на посещенията ще бъде изготвен доклад с препоръки и мерки, които да бъдат отразени в училищен план за десегрегация на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево.
3.2 Обмяна на опит на ниво учебен процес между партниращите училища. В рамките на дейността ще бъдат осъществени 2 посещения на 5 ма ПС / от всеки един от класовете от 8 ми до 12 клас/ от партньорското училище ПГГСД „Николай Хайтов“ гр. Варна в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево. Целта на дейността е да се наблюдава образователната и социална среда в училището, да се набележат корективни дейности от педагогически специалисти, които ще имат експертен, независим поглед върху средата. В резултат на посещенията всеки преподавател трябва да изготви препоръки и мерки, които да бъдат отразени в училищен план за десегрегация на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево.
3.3 Мобилност на учители, др. ПС като гост-преподаватели.
Проектното предложение предвижда преподаватели по български език и литература, математика от ПГГСД „Николай Хайтов“ гр. Варна да проведат учебни часове като гост –преподаватели в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево. Целта на дейността е подкрепа на учениците със затруднения в усвояването на учебния материал да получат помощ по два основни учебни предмета, което да способства за попълване на пропуски в учебния материал.
3.4 Мобилност на образователни медиатори между партниращите училища с цел запознаване на учениците и родителите от немаргинализирани групи със специфичните характеристики на маргинализираните групи с оглед намаляване на предразсъдъци и негативни нагласи и др. Образователните медиатари ще представят спецификата на местната сегрегирана общност в рамките на събитията, включени в дейност 1 /беседата на тема „Десегрегацията, ключ към пълноценния живот“/. |
4 564.00
|
0.00
|
Дейност 4. Училищни дейности в подкрепа на десегрегацията: Целта на дейността е преодоляване на негативни стереотипи и дискриминационни нагласи, основани на етническа и културна идентичност, което ще способства за постигането на специфична цел 2 на проектното предложение.
В рамките на дейността ще бъдат организирани междуучилищни дейности между СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево /училището с висока концентрация на уязвими групи/ и ПГГСД „Николай Хайтов“ гр. Варна училище без концентрация на уязвими групи.
В рамките на дейността ще бъдат организирани
4.1 Ежегодно следните съвместни инициативи по класове:
- 8 клас „Конкурс за есе, рисунка, фотография на тема „Приятели в различни цветове“. Основна цел на конкурса е да се насърчи мисленето на учениците в посока на толерантността, приемане на различните и подкрепа на европейските ценности. Индикативен бр. на участниците 20 деца ежегодно.
- 9 клас/6 и 7 клас/ Спортен ден „Приятели в спорта“ с организирани отборни състезания по футбол, волейбол, лека атлетика. Отборите ще бъдат формирани с участието на ученици от двете училища. Индикативен бр. на участниците 30 деца ежегодно. В спортните състезания ще се включат и деца от прогимназиален курс от училище СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево.
- 10 клас „Ден на толерантността“ Организиране на викторина с отбори от двете училища относно Европейските ценности: „Равенство, не дискриминация, толерантност, солидарност, справедливост“; Индикативен бр. на участниците 20 деца ежегодно.
- 11 клас обменна визита „Ден на отворените врати“. Ученици от ПГГСД „Николай Хайтов“ гр. Варна ще посетят СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево и обратно. Индикативен бр. на участниците 10 деца на визита /2 бр./ ежегодно.
Целта е ученици от едното училище да се докоснат до ежедневието на децата от другото училище. След посещението всеки участник в обмена трябва да отговори на въпроси , свързани с впечатленията от училището, което е посетил. / Въпросите следва задължително да изследват училищната атмосфера по отношение на толерантността и дискриминацията/. В рамките на визитата ще бъде организирана среща между учениците на тема „Единство в многообразието“
- 12 клас обменна визита „Ден на отвореното работно пространство“. Ученици от ПГГСД „Николай Хайтов“ гр. Варна ще посетят СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Игнатиево и обратно в часове по професионална подготовка. В рамките на деня ще бъдат изработени заедно творби на тема „Приятели в различни цветове“. Снимки на творбите ще бъдат публикувани на сайтовете на училищата, в рубриката на проекта. Индикативен бр. на участниците 10 деца на визита /2 бр./ ежегодно.
4.2 Във всеки един от класовете от 8 ми до 12 клас ежегодно ще се провежда „Зелен уикенд“ - Изнесени занятия сред природата, свързани с опазване на околната среда. Индикативен бр. на участниците 20 деца от клас / от 8-12/ ежегодно.
4.3 Организиране на концерт-спектакъл на тема “Етнопътешествие“, представяне на различните традиции и обичаи“ с участие на ученици от двете училища. Целта е представяне на културата на етническите малцинства. Индикативен бр. на участниците 50 ученика.
4.4 Организиране на кулинарен ден – „В света на кулинарното изкуство. Кулинария от различни народи.“ Представяне на различни традиционни ястия на етническите малцинства, свързани с бита и културата им.
Индикативен бр. на участниците 20 ученика.
4.5 Образователни екскурзии до близки обекти /природни, исторически, културни/ В рамките на проекта следва да се проведат 4 образователни екскурзии /всеки учебен срок/ с участието на ученици от двете училища.
Индикативен бр. на участниците 40 ученика във всяка екскурзия. |
79 096.00
|
0.00
|