Подкрепа за създаване и развитие на докторантски училища/школи ,
насочени към конкретни нужди на работодатели/пазара на труда
: Дейност 1 осигурява разработване и въвеждане на програми за специализирани курсове за обучение на докторанти (вкл. мултидисциплинарни и/или интердисциплинарни и/или съвместни) по конкретни акредитирани докторски програми, определени от ВУ, партньори по проекта, на етапа на кандидатстване. В процеса на изпълнение на дейността, ВУ ще определят съвместно конкретни теми на докторантурите, за които ще бъдат провеждани конкурси за докторанти и ще обяви конкурс за избор на докторанти в редовна форма на обучение по реда на чл. 21, ал. 7 от ЗВО в съответствие с изискванията на Закона за развитието на академичния 13 Съгласно § 61 от Преходните и заключителни разпоредби към ЗИД на Закона за висше образование.
В тази част от проектните дейности ще бъде проведено задълбочено изследване на нужните знания и компетентности, които докторантите трябва да придобият в хода на обучение, необходими за успешна защита на дисертационен труд. На базата на това ще бъдат изработени и внедрени за обучение специализирани курсове за обучение на докторантите (вкл. мултидисциплинарни и/или интердисциплинарни и/или съвместни). Тези програми за обучения ще бъдат разделени на специализирани и общи, и ще бъдат включени в индивидуалните учебни планове на докторантите. Предвижда се да бъдат разработени 9 специализирани учебни програми и 8 задължителни/общообразователни.
Предвижда се провеждането на следните поддейности:
1.1. Определяне на конкретни теми на докторантурите, за които ще се проведат конкурси за докторанти (вкл. и техническа и административна подготовка за обявяване на конкурс и оценка на капацитета)
1.2. Съвместно изготвяне на система с критерии за оценка на кандидатите, включваща основно резултатите от провеждането на изпит по специалността и чужд език, съгласно изискванията на ЗРАСРБ, така и академични постижения, интерес и мотивация, наличие на научен потенциал, съответствие с профила на проекта, възможности за развитие и комуникационни умения на кандидатите.
1.3. Дейности по представяне на проекта на потенциални кандидати чрез провеждане на срещи с фирми партньори, с общността на завършилите студенти и работодателски организации; дейности по видимост, прозрачност и комуникация, съгласно изискванията на програмата, изготвяне на рекламни материали, публикации на сайта на ВУ и в социалните мрежи с информация за кандидатите, разработване на система за информационно обслужване на потенциалните кандидати по време на кандидатстване.
1.4. Обявяване на конкурс за избор на докторанти в редовна форма на обучение по реда на чл. 21, ал. 7 от ЗВО в съответствие с изискванията на Закона за развитието на академичния (вкл. изготвяне на покана, публикуване в държавен вестник и на сайта на ВУ)
1.5. Провеждане на конкурс и зачисляване на докторанти, при спазване на изискванията на ЗРАСРБ.
1.6. Избор на тема и научен ръководител, подписване на договори и изготвяне на индивидуален учебен план, съгласно стандартите за обучение на докторанти на ВУ и законовите изисквания
1.7. Планиране и организиране на докторантско училище/школа избор на теми за обучение, разработване на съдържание /вкл. и ел. ресурси/, организиране на достъп. |
306 000.00
|
0.00
|
Подкрепа за проектна докторантура, насочена към подпомагане на
професионалното развитие на докторанти за провеждане на докторантури, пряко
свързани с актуални потребности на конкретни икономически сектори, бизнеси и
работодатели, публични институции, НПО и научни организации
: Дейност 2 има за цел подобряване на сътрудничеството между бизнес сектора и науката, както и повишаване на приложимостта на докторските програми. Чрез тази дейност се предоставя възможност на докторантите да участват в педагогическа и научноизследователска дейност /НИД/, като това ги подготвя за успешното завършване на програмата и за последващата им научна кариера.
НИД е важна част от подготовката на докторантите. ВУ ще я подкрепят и ще да гарантират качеството и реализацията на техните научни проекти.
ВУ, партньори по проекта, ще подпомагат и организират НИД на докторантите по следните начини:
- ВУ ще осигурят материално-технически ресурси за провеждане на научни изследвания от страна на докторантите.
- ВУ ще подберат адекватни на темата на дисертацията научни ръководители.
- В хода на провеждане на изследванията ВУ ще осигурят специалисти от съответната област, които да подкрепят и насърчават докторантите в техните научни изследвания. Тези наставници ще предоставят насоки, експертно мнение и съвети по време на изпълнението на поставените задачи.
- ВУ ще осигуряват безвъзмездно използването на материално-техническата база, необходима за НИД на докторантите, както и достъп до научни бази данни, библиотечни ресурси и други източници на информация, които са от съществено значение за успешното изпълнение на научните проекти.
- ВУ ще участват активно в изграждането на мрежи за обмен на знания чрез организиране на научни семинари, конференции, симпозиуми и други събития, които да предоставят възможност за обмен на идеи, опит и практики между докторантите и научната общност.
- За осигуряване на най-добри материални и информационни условия за НИД на докторантите ВУ ще включат и други организации чрез различни механизми за партньорство и сътрудничество. В рамките на тази дейност ВУ ще осъществяват асоциирани партньорства с индустриални партньори или малки и средни предприятия, които имат интерес в научни изследвания в конкретни области. Това сътрудничество ще включва предоставяне на ресурси и оборудване, обмен на експертно знание и участие в общи научни проекти.
В хода на изпълнение на дейностите ще бъде осигурена възможност на докторантите да публикуват научни статии и да участват в научни конференции, където да споделят резултатите от своите изследвания. Това не само гарантира прозрачност и академична обратна връзка, но и укрепва тяхната научна репутация. Научните публикации ще съответстват на относимите към докторантите показатели от група от показатели Г, в таблица 2 на Приложение към чл. 1а, ал. 1 от Правилника за прилагане на ЗРАСРБ. Научните разработки на докторантите ще бъдат споделяни в Български портал за отворена наука.
В рамките на тази дейност ще бъде осъществена краткосрочна мобилност на докторантите в университети, с цел подобряване на подготовката на докторантите и споделяне на добри научноизследователски практики. ВУ, участници в проекта имат опит в осъществяване на мобилности по програма "Еразъм". |
841 959.00
|
0.00
|
Повишаване на капацитета и уменията на академичния състав: Тази дейност е насочена към членовете на академичния състав и цели подобряване на уменията им за преподаване, вкл. по хоризонтални въпроси като Индустрия 5.0 и/или зеления преход, синия растеж и ИСИС, и повишаване качеството и приложимостта на предлаганите докторски програми. Посредством предвидените дейности ще се компенсират идентифицирани дефицити на целевата група, преди всичко в достъпа до информация, възможности за кариерно развитие, повишаване на квалификацията, учене през целия живот. Дейностите са насочени към провеждане на обучения в страната и краткосрочна мобилност в чуждестранни ВУ/НО и целят въвеждане на иновативни техники на преподаване, усъвършенстване на дигитални умения, свързани с иновативни обучителни техники, както и с въвеждане в процеса на обучение по докторските програми на по хоризонтални въпроси като Индустрия 5.0, зеления преход синия растеж, ИСИС. цел на преподавателската мобилност е да включва минимум 4 часа преподаване седмично (вкл. съвместно преподаване) в областта на докторската програма. Необходимостта от преподавателска мобилност е обоснована от нуждата и полезността на научно общуване, споделяне на опит и добри практики, подчинено на спецификата на докторските програми и отварянето им за международно сътрудничество и участието в национални и международни образователни мрежи (вкл. „европейски университети“). Част от дейностите предвидени в този етап са обучения на преподаватели от трите ВУ за развиване на меки умения като подобряване на комуникационните умения, работа в екип, управление на времето, изграждане на лидерски стил и др. Етапите на изпълнение са 1. Определяне на критерии за подбор на участниците, покана, оповестяване на поканата, информационна среща за разяснение. 2. Кандидатстване и подбор на представители на академичния състав на ВУ за включване в дейностите за повишаване на капацитета и уменията и 3. Осъществяване на дейностите, съгласно предварително изготвения план. (вкл. избор, подготовка и провеждане на обучения за преподавателите в страната за повишаване на квалификацията и осъществяване на краткосрочна мобилност на преподавателите в чуждестранни ВУ. |
41 047.00
|
0.00
|