Saved trees
UMIS AND ITS USERS CONTRIBUTED TO SAVING 55 211 TREES
Български

Programme: Recovery and Resilience Plan

Planning region: All

Description

The overall objective of the project is: Socio-economic integration of marginalized population groups in the municipality of Hadjidimovo by improving the access to employment and social-health services in the community and encouraging their full participation in public life.
Specific objectives:
1. Enable the existing potential and increase the competitiveness of the labor market by providing key competencies training.
2. Improving the quality of life and creating the right conditions for community integration of marginalized communities and socially excluded Roma by including them in employment and providing access to social and health services.
In the project, in compliance with the principles of transparency, information and non-discrimination, a total of 25 persons representing the following eligible target groups will be included:
1. the representatives of the Roma community from the territory of the municipality;
2. people at risk and / or victims of discrimination on grounds other than ethnicity;
3. people from the settlements in the municipality, inhabiting territories, incl. low population density, rural and isolated areas, parts of settlements where there is a concentration of poverty, social exclusion and marginalization problems.
The project targets persons from target groups that are most at risk of marginalization and falling below the poverty line, depending on the specific characteristics of each person and the capabilities of the project will be implemented activities for training on key competences, inclusion in employment, improving access to social and health services. The implementation of planned activities will create prerequisites for sustainable employment, active labor market behavior, acquiring professional and work skills, improving the standard of living for the participants, providing access to integrated social and health support services and labor income.
Activities
Activity Contracted Amount Reported Amount
Предоставяне на обучение за придобиване на ключови компетентности: Дейността е насочена към подпомагане интегрирането на безработните и неактивни лица от маргинализираните общности на пазара на труда, чрез предоставяне на обучения по ключови компетентности, необходими за успешна трудова реализация. Ключовите компетенции представляват комбинация от знания, умения и нагласи, които са от решаващо значение за развитието на човека, за социалното му включване, за развитие на конкурентоспособността и пригодността за трудова заетост. Те увеличават възможностите за избор, повишават адаптивността към променящите се условия на живот и работа, правят хората социални, мобилни, конкурентоспособни и мотивирани. Дейността ще се изпълнява през първи и втори проектни месеци и включва провеждане на две обучения по ключови компетентности: 1. Обучение по ключова компетентност 4 "Дигитална компетентност" на тема "Начална компютърна грамотност" - предоставя възможността да се придобият основни умения за работа със най- разпространените софтуерни продукти. Помага да се разбере ролята на технологиите и на "информационното общество" за подпомагане на творчеството и новаторството, както и осигуряването на сигурност на всякакъв тип информация. - Общ брой учебни часове - 45. - Брой на обучаваните лица - 8. - Документ доказващ завършеното обучение - сертификат. 2. Обучение по ключова компетентност 5 "Умения за учене" на тема "Работа в екип" - предоставя възможност да се придобият основни знания за това какво е екип, принципи при формиране на екипи за изпълнение на определена трудова дейност, организация на работата в екипа – разпределение на задачите, взаимодействие, разпределени отговорности; развиване на умения за взимане на решения относно собственото поведение и поведението на участниците в екипа и др. - Общ брой учебни часове - 30. - Брой на обучаваните лица - 8. - Документ доказващ завършеното обучение - сертификат. В стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („ЕСЕТ 2020 г.“) една от стратегическите цели е разгръщане на творчеството и новаторството във всички степени на образование и обучение чрез насърчаване на придобиването на универсални ключови умения и изграждане на партньорства с останалия свят. Към включване в тази дейност ще бъдат насочвани предимно младежи (до 29 г.) от маргинализираните общности, които са една от най-силно уязвимите групи на пазара на труда. Развитието на планираните ключови компетентности (начална компютърна грамотност и умения за работа в екип) ще разширят възможностите за намиране на работа и ще подобрят достъпа до заетост на целевите групи, което ще рефлектира и върху процеса на социално включване, чрез създаване на подходящи условия за тяхната професионална интеграция. 4 320.00 3 920.00
Включване в субсидирана заетост: Дейността е насочена към подобряване на материалното и социално благосъстояние на 9 лица от целевите групи, чрез включването им заетост. Дейността ще стартира през 2-ти месец от проекта с провеждане на процедура за подбор на участници от икономически неактивни лица от ромската общност и лица населяващи територии, в т.ч. с ниска гъстота на населението, селски и изолирани райони, части от населени места, в които е налице концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация, висока безработица, ниски доходи, ограничен достъп до публични услуги, териториална сегрегация, пространствена изолация и др. Определените за включване в заетост лица ще отговарят и на допълнително условие - да са представители на силно уязвими групи на пазара на труда (продължително безработни (с регистрация в ДБТ над 12 мес.), хора над 54 г. възраст, хора с трайни увреждания, безработни/неактивни лица с ниско образование /под средното/, вкл. и без никаква професия, безработни/неактивни лица от ромски произход). Подборът на участниците ще се извърши от специално назначена комисия, по специално разработена процедура, с цел постигане на прозрачност и информираност и недопускане на дискриминация. С избраните лица ще бъдат сключени трудови договори за назначаване на длъжност "общ работник" към общинската администрация, работа на пълно работно време (8 часа) и 12 месеца заетост. Включването в заетост ще стартира през трети проектен месец. Новоназначените лица ще бъдат разпределени в кметствата на общината, където ще извършват дейности по ремонти, почистване и поддръжка на улици, общински сгради, съоръжения, зелени площи и детски площадки и др. и в зоопарка в град Хаджидимово, където ще осъществяват дейности по обгрижване на животните (почистване, хранене, наблюдение), поддържане на съоръженията и пространството, контролиране на достъпа и др.. Задълженията и отговорностите им ще бъдат определени с длъжностната характеристика за съответното работно място. Ще бъдат взети мерки за спазване на всички изисквания на трудовото законодателство и инспекцията по труда. На работниците ще бъде предоставено лично работно облекло и ще бъде осигурено обслужване по трудова медицина. Изпълнението на дейността ще създаде предпоставки за устойчива заетост, формиране на активно поведение на пазара на труда у лицата от целевата група, придобиване на професионални и трудови умения и подобряване условията на живот чрез решаване на финансовите проблеми на семействата. 82 998.28 91 690.11
Подобряване на достъпа до социални и здравни услуги: Цел на дейността: Да се повиши здравната и социална информираност, да се окаже подкрепа за социално включване и да се подобри достъпа на лица от отдалечени населени места до социални и здравни услуги в съответствие със специфичните потребности. Дейността ще стартира през втори проектен месец, ще продължи единадесет месеца и ще се изпълнява чрез предоставяне на мобилно интегрирано здравно-социално консултиране на целевите групи в отдалечените населените места (извън общинския център), с фокус към лица от ромски произход, които са: малограмотни, трайно безработни, маргинализирани, многодетни родители и др. Липсата на финансови средства, регулярен обществен транспорт и и отдалечеността от общинския център силно ограничават достъпа на тези лица до социално здравни услуги и специализирана подкрепа за социално включване. Това засилва социалната им изолация и е една от основните причини за маргинализирането им. Териториалният обхват на участниците от целевите групи не включва жителите на гр. Хаджидимово, поради факта, че те имат по-добър и по-лесен достъп до разнообразни здравно-социални услуги, както и до включване в различни дейности и мерки за подкрепа, реализирани по проект "Успешни мерки за интегриране на уязвими групи на територията на община Хаджидимово" по процедура BG05M9OP001-2.018 „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 1 по ОП РЧР и ОП НОИР. В хода на изпълнение на дейността екипът за управление ще извършва проверка за двойно финансирана на ниво представител на целевата група. Често, проблемите на маргинализираните групи и в частност ромите се нуждаят от комплексни интегрирани услуги, съчетаващи многопосочни информационни потоци, касаещи както сферата на социалните услуги и права, така и услуги в сферата на здравеопазването. Ето защо консултирането на лицата от целевите групи ще се извършва под формата на индивидуални сесии, в които ще се включват теми като: - социалните права на представителите на целевите групи, информация за социалните услуги, предоставяни на територията на община Хаджидимово, насочване и посредничество за достъп до качествени социални и здравни услуги, в т.ч. интегрирани междусекторни услуги за социално включване в общността и в домашна среда, предоставяне на съвети, информация и посредничество за достъп до услуги на различни държани и местни институции (ДСП, НЗОК, Бюро по труда, община, доставчици на социални услуги и др.); - здравните права и задължения на гражданите, здравно консултиране, информиране и насочване към медицински услуги в зависимост от здравния проблем, превенция на здравето, на ранната бременност и изоставянето, превенция на зависимости и социално значими заболявания като ХИВ, СПИН, туберколоза, диабет и др., хранителен режим и осигуряване на добра здравословна среда на болните членове на семейството, семейно планиране и др. В процеса на социално-здравно консултиране ще се прилагат подходи, които допринасят за идентифициране специфичните потребности на всеки участник и са насочени към решаване на проблемите му. Подкрепата и консултирането по конкретни проблеми на участниците, ще допринесе за подобряване качеството на живота им, чрез повишаване на уменията и знанията за справяне в ежедневието – организиране на битовите дейности, разпределяне на семейния бюджет, опазване на здравето, рационално хранене, грижа за децата, комуникациите с различни институции и организации и др. 1 379.43 1 517.37

Notes:

Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN
The project is financed by the Operational Programme "Technical Assistance" and co-financed by the European Union through the European Regional Development Fund.
In implementing the project № 0115-CCU-2.1 "Information system for management and monitoring of EU funds in 2014-2020 - UMIS 2020" (BG161PO002-2.1.01-0007-C0001).