Информация и публичност, организация и управление: Продължителност на дейността: от 1 до 18 месец.
Настоящата дейност включва две под-дейности:
1. Информация и публичност;
2. Организация и управление на проекта.
Основна цел на дейностите по информация и публичност е изграждането и поддържането на положителен обществен образ и осъзнаването на значението на проекта сред широката общественост. Планираните за изпълнение мерки по информация и публичност са в подкрепа на общите цели на Норвежкия финансов механизъм: да допринесе за намаляване на икономическите и социалните неравенства и за укрепване на двустранните отношения между държавата донор и държавите бенефициери. Дейността по осигуряване на информация и публичност по проекта ще бъде изпълнена в съответствие с изискванията за информация и публичност и Наръчника за комуникация и дизайн.
Чрез изпълнението на мерките за информация и публичност се постига:
- Повишаване на обществената информираност и информиране на широката общественост за приноса и ролята на донорите от Норвегия;
- Прозрачност и легитимност на помощта;
- Ясна картина за подкрепата от Норвежкия финансов механизъм в държавите бенефициери ;
- Информация за въздействието и резултатите от приноса на държавата донор на държавите бенефициери;
Предвидените за изпълнение мерки в рамките на проекта имат за цел:
- Да формулират последователно и комплексно послание;
- Да удовлетворят необходимостта от фактическа информация за програмата и проекта;
- Да разясняват общите ценности на схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
В изпълнение на горното, и с цел да се подчертае ролята на Норвежкия финансов механизъм и да се гарантира, че помощта от този механизъм е прозрачна, кандидатът ще предоставя информация за проекта до възможно най-широка аудитория на подходящото международно, национално, регионално и / или местно равнище, включително на съответните заинтересовани страни. За да постигне оптимални резултати в своята комуникационна дейност, кандидата е разработил Комуникационен план за прилагане на мерките за публичност по проекта. Плана съдържа подробна информация за планирани събития, информационни кампании и други комуникационни дейности.
Мерките по информация и публичност са следните:
1.Разработка на специална уеб-страница на съществуващия уеб-сайт на бенефициента;
2. Провеждането на две информационни събития;
3. Отпечатване на рекламни материали;
4. Изработка на промоционални материали.
Дейността по организация и управление на проекта включва обезпечаване на доброто изпълнение на проектно предложение „Въвеждане на ефективни интегрирани подходи в областта на домашното насилие и насилието по полов признак“, финансовото управление и контрол, вътрешния мониторинг. За целите на ефективното управление и качествено реализиране на проектното предложение се предвижда сформиране на експертен екип за управление на проекта в състав:
1. Ръководител на проекта;
2. Координатор на проекта;
3. Счетоводител;
Чрез управлението на проекта се цели координация на усилията за прозрачно, качествено и навременно реализиране на дейностите, заложени в проектното предложение. Екипът по управление на проекта ще има следните функции:
• Работи за успешното изпълнение на планираните дейности;
• Определя правилата за работа, вътрешен мониторинг, отчетност и докладване;
• Обсъжда план-графика за изпълнение на дейностите по проекта и разработва детайлен такъв;
• Обсъжда графика за провеждане на процедурите по избор на изпълнители по дейности;
• Отчита постигнатите резултати;
• Верифицира изразходваните средства в рамките на проекта, съгласно изискванията на Програма "Правосъдие” на Норвежки финансов механизъм 2014-2021. |
31 250.00
|
25 960.28
|
Oценка на обучителните нужди, разработване на обучителни програми, oбучения за специалисти по превенция и борба с домашното насилие: Продължителност на дейността: от 1 до 18 месец.
Настоящата дейност има за цел да повиши капацитета на настоящи и бъдещи специалисти по темата превенция и борба с домашното насилие сред представителите на ромската общност, по-конкретно към уязвимите жени и деца. В рамките на дейността се предвижда реализиране на серия от обучения и обучителни семинари, чрез които експертите от практиката ще придобият практически опит по темата. С цел постигане на оптимални резултати, настоящата дейност предвижда:
- реализиране на оценка на обучителните нужди на специалистите;
- разработване на обучителни програми и методика на обученията;
- реализиране на серия от обучения и обучителни семинари.
С цел постигане на оптимални резултати при организирането и провеждането на обучения, в началото на дейността ще се извърши оценка на обучителните нужди на идентифицираните участници в обученията на ниво организация и ниво експерти. Цели се обхват на възможно най - широк кръг заинтересовани страни - социални и здравни работници, служители на реда, медиатори, местни ромски лидери. За целите на дейността се предвижда провеждане на проучване, имащо за цел да идентифицира индивидуалните потребности на обучаемите по отношение превенция и борба с домашното насилие с фокус върху ромската общност. В резултат на извършеното проучване ще се състави анализ, който ще бъде използван като основа за разработването на обучителни материали и методика на планираните обучения.
Във втория етап от изпълнението на настоящата дейност включва разработването на обучителни материали и методика на обученията по превенция и борба с домашното насилие.
На третия етап от изпълнението на дейността се предвижда провеждане на обучения на специалисти. С цел постигане на оптимални резултати ще бъдат реализирани две обучения, в рамките на които ще бъдат привлечени за участие специалисти (подкрепящи професии) в областта на борбата с домашното насилие - социални и здравни работници, психолози, служители на реда, правозащитници и прочие. Обученията ще бъдат организирани на принципа на психодинамично водене на групи с елемент на психодрама. По време на обученията ще бъдат интерактивно обсъждани теми свързани със досегашния опит на работа на институциите с Закона за защита от домашно насилие, Закона за закрила на детето и в конкретност с ромското население и трудностите, пред които са изправени специалистите. Основно място ще бъде отделено на осъзнатите и неосъзнати маргинализиращи и стигматизиращи нагласи към жените и децата от ромски произход, като основна цел ще бъде тяхното разчупване и иницииране на процес за тяхната промяна. Акцент ще бъде поставен и върху Закона за защита от домашно насилие и Закона за защита срещу дискриминация. По време на тренингите участие ще вземат и представители на ромската общност - ключови сътрудници, които да изразят своята позиция и да представят по автентичен начин проблемите, пред които са изправени при търсенето на законова защита.
Настоящата дейност предвижда организиране и провеждане на 1 бр. Национален практически семинар - целта на срещата е да даде възможност и пространство са обмен на опит и интерактивно обучение на голям брой експерти от цялата страна, работещи по посока превенция и борба с домашното насилие. В рамките на семинара ще се създадат предпоставки за обсъждане на случаи от практиката в мултидисциплинарни екипи, чрез организиране на представяния и обсъждания на отделни случаи, в които участват юристи, полицаи, психолози, социални и здравни работници и др. Реализирането на подобен тип дейност се налага поради факта, че често пъти комплексната обусловеност на проблема, с който идва клиента и осигуряването на ефективна помощ е възможна само при споделен от всички план за действие за осигуряването на неговата защита. Чрез реализирането на национален практически семинар ще се положат основите за изграждане на капацитет и създаване и на устойчив координационен механизъм за сътрудничество на национално ниво. |
51 500.00
|
28 400.00
|
Разработване и внедряване на специализирани услуги на местно ниво във връзка с домашното насилие и насилието, основано на полов признак : Продължителност на дейността: от 1 до 18 месец.
В рамките на настоящата дейност се предвижда разширяване на дейността на Фондация П.У.Л.С на територията на Община Перник, чрез разкриване на нова услуга и разкриване и внедряване на специализирана мобилна услуга на местно ниво в Община Кърджали във връзка с домашното насилие и насилието, основано на полов признак. Чрез изпълнението на дейността ще се разработят и внедрят общо 2 специализирани услуги на местно ниво в описаните по - горе общини.
На територията на Община Кърджали, Фондация П.У.Л.С предоставя епизодични консултации на хора, пострадали от насилие. Организацията успешно си сътрудничи с Община Кърджали, която е предоставила за ползване помещение за нуждите на фондацията. Чрез настоящата дейност се цели разработване и внедряване на специализирана услуга на местно ниво във връзка с подкрепа и подпомагане на лицата, жертви на домашно насилие и насилие, основано на полов признак. Предоставянето на услугата се основава на социално- психологическа работа и е насочена към подкрепа на подпомаганите лица за преодоляване на травмата от преживяното насилие, както и осъществяване на ежедневните дейности за социално включване. Специализираната услуга ще се предоставя съобразно желанието и личния избор на лицата и ще бъде базирана на индивидуален подход. При въвеждането и ще бъде приложен иновативен метод за предоставянето на услугата чрез организирането на мобилни екипи, реализиращи консултативни и дейности по превенция по места. С крайните потребители на услугата ще се работи по строго индивидуалната проблематика на всеки отделен случай, а нуждите на ползвателите ще бъдат оценени на място от "мобилните екипи" и с участието на самия пострадал ще бъде изработен план за грижа. Практиката на Фондация П.У.Л.С показва, че от една страна всеки случай е строго индивидуален, а от друга индивидуалния подход ще предостави възможност на работещия по случая социален работник да изследва семейната и социалната среда на клиента и да направи адекватна формулировка за наличния капацитет на пострадалия и близките обкръжение. Организирането на мобилна услуга е от изключителна важност за провеждането на качествени интервенции в ромската общност.
В рамките на дейността се предвижда и разработване и внедряване на специализирана услуга на местно ниво във връзка с домашното насилие и насилието, основано на полов признак в Община Перник. За целта се предвижда разкриване на гореща телефонна линия за лица, жертви на домашно насилие и разработване на програма за консултиране в община Перник. Планираните мерки са базирани на реализирано проучване на норвежкия опит за справяне с проблемите на домашното насилие. Насилието срещу жените като обществен проблем е бил изваден на социално-политическия дневен ред в Норвегия в края на 1970. Група норвежките жени още през 1970 г. присъствали на Трибунала за насилието срещу жените в Брюксел. През 1977 г. част от тях създали първата телефонна линия за жени, пострадали от насилие в Осло. Всички повиквания към телефонната линия били регистрирани и този начин злоупотребата над жени в Норвегия била документирана, което подложило на обществен дебат и се поставило на политически дневен ред темата. По същество разкриването на услугата по предоставяне на телефонна помощ за пострадали от домашно насилие ще подпомага и консултира пострадалите и ще ги насочва към социални услуги в цялата страна. Данни от практиката на Фондация П.У.Л.С сочат, че услугата с голяма вероятност ще подкрепи жертвите на насилие от ромски етнос да потърсят подкрепа, тъй като първоначалния им контакт с експертите се осъществява по телефон. Консултантите на горещата телефонна линия ще могат също да предоставят още и информация, свързанa с превенция на трафика на хора, процедури за достъп до услуги и други. |
125 495.00
|
91 155.16
|
Провеждане на кампании за повишаване на осведомеността и чувствителността относно домашното насилие и насилието, основано на полов признак : Продължителност на дейността: от 3 до 18 месец
Целта на тази дейност в рамките е да създаде необходимите условия за повишаване на осведомеността и чувствителността относно домашното насилие и насилието, основано на полов признак сред ученици, студенти, преподаватели, заинтересовани страни и широката общественост. В рамките на дейността се предвижда организирането и провеждането на две мащабни кампании, които са целево ориентирани към различни групи:
1. Първата кампания за повишаване на осведомеността и чувствителността относно домашното насилие и насилието, основано на полов признак цели да обхване ученици, студенти, преподаватели и заинтересовани страни. Предотвратяването на домашното и насилието, основано на полов признак е във фокуса на вниманието на училищните власти, на педагозите, студентите и на местните общности. Както показва опитът, насилието в дома и извън него, често са взаимосвързани. Усилията по превенция на насилието - на държавата, институциите, неправителствените организации, работещи по темата, са насочени към това всеки един гражданин да осъзнае същността на проблема и да бъде способен да му противостои според възможностите си. До голяма степен това означава и осъзнаването на необходимостта от промяна на онези
културни норми и стереотипи, които допускат или поощряват подобно насилие. Повишаване на чувствителността и информираността на гореописаните целеви групи по проблема домашно насилие чрез образователната система е най-добрата, дългосрочна и устойчива превенция на агресията и насилието в обществото. В хода на проекта се предвижда провеждането на осведомителна кампания за повишаване на чувствителността относно домашното насилие чрез иницииране на поредица срещи със заинтересованите страни и организиране на мащабно информационно събитие за широката общественост на територията на Община Перник.
2. Чрез втората кампания за повишаване на осведомеността и чувствителността относно домашното насилие ще се достигне до заинтересованите страни - ученици, студенти, преподаватели, граждани и представители на ромските етнически малцинства на територията на Община Кърджали. Особен фокус при реализирането на кампанията ще има върху жителите на малките населени места от региона. За целите на дейността се предвижда провеждане на мобилна (пътуваща) кампания с цел достигане до всички заинтересовани страни. От изключителна важност и иновативно като подход е реализирането на кампании на място в ромската общност. В началото на проекта ще бъдат проведени работни срещи „на място” в гр. Кърджали с цел съставяне на пътна карта на дейността. Ще бъдат въвлечени и ангажирани представители на ромските лидери като „ключови сътрудници” в ромската общност. Предвиждат сe и информационни кампании в посочените по - горе малки населени места на територията на общината, в резултат на които ще се постигне на по-високо ниво на самоовластяване на ромското население, съзнание за съществуващите човешки и правни възможности и формиране на нетърпимост към нарушаването на правото всеки да живее в семейство и общество без насилие. Кампаниите ще да бъдат проведени в различни ключови места в населените места, както и на място в ромските махали, за да се създаде атмосфера на доверие и споделяне. Кампаниите ще се реализират от обучени професионалисти, заедно с предварително подготвени ромски лидерки(„ключови сътрудници”).
Организирането и провеждането на кампании за повишаване на осведомеността и чувствителността относно домашното насилие и насилието, основано на полов признак ще стартира с началото на подписване на договора за изпълнение на проекта и ще бъдат разпределени равномерно за целия период. |
4 900.00
|
0.00
|
Обмяна на опит и добри практики с партньор от Норвегия: Продължителност на дейността: от 3 до 18 месец.
Фондация П.У.Л.С. приема сътрудничеството в рамките на проектните дейности като продължителен процес, а не еднократен акт. В този смисъл организацията приема, че положителното развитие на една съвременна неправителствена организация изисква да се приложи подхода на партньорство. Предизвикателствата на местно и национално ниво, свързани с борбата с домашното насилие и насилието, основано на полов признак изискват мултидисциплинарен подход, изразяващ се в подкрепа и сътрудничество с различни организации и хора. Именно поради това обстоятелство, проектът се основава на активно и ефективно партньорство и сътрудничество.
Настоящата дейност по обмяна на опит и добри практики с партньор от Норвегия ще допринесе за намаляване на икономическите и социалните различия между държавата донор и държавата бенефициент. Чрез реализирането на настоящата дейност ще се подкрепят усилията на Фондация П.У.Л.С за повишаване на капацитета на експертите, пряко работещи с целевите групи и за създаване на предпоставки за обогатяването на услугите, реализирани от бенефициента по посока превенция и борба с домашното насилие, основано на полов признак. Международното сътрудничество с организация от Норвегия ще донесе висока социална значимост и до формирането на множество добри практики и е основание за формиране на дългосрочно и трайно партньорство между Фондация П.У.Л.С и неправителствената организация от Норвегия Intermezzo ungdom. Норвежката организация работи по посока социална подкрепа на уязвими групи в град Драмен. Целите на организацията са:
-Да се създаде възможност за целевите групи да разпознаят проблемите си и да бъдат проактивни в търсенето на решения за преодоляването им;
- Подобряване на социалното включване и развитие на професионалните умения на уязвимите групи;
- Превенция на домашното насилие сред представителите на уязвимите групи;
- Насърчаване младите хора в региона да работят по посока иницииране на решения на обществено значими въпроси.
Основата за постигането на заложените в дейността цели, е поставена още на етапа на подготовка на настоящото проектно предложение - с установяването на контакти и сътрудничество с организацията-партньор по проекта и получената подкрепа за проекта, изразена с приложеното Писмо за намерение. При одобрение за финансиране на настоящият проект между Фондация П.У.Л.С. и Intermezzo ungdom ще бъде подписано Споразумение за партньорство. След началото на проекта представители на партньора от Норвегия ще проведат работна среща с екипа за управление на проекта, на която ще бъдат конкретизирани времевите периоди за изпълнение на планираните съвместни дейности. Инициативите в посока на укрепване на двустранните отношения ще продължат с:
- организиране на провеждане на работна визита на 6 експерти от България в Норвегия. Целта на посещението е обмяна на опит и добри практики по отношение превенция и борба с домашното насилие и повишаване капацитета на българските експерти за работа в мултикултурна среда.
- организиране и провеждане на работна визита на 3 експерти от Норвегия в България и оказване на менторска подкрепа при адаптирането и прилагането на придобития опит в областта на превенцията и борбата с домашното насилие в България. |
40 104.99
|
11 348.41
|