Изготвяне и съгласуване на задание за разработване на План за действие за опазване на популациите на Поточен рак (Austropotamobius torrentium) за периода 2019 – 2028 г.: Дейността ще се осъществи по регламента, зададен в НАРЕДБА № 5 от 1.08.2003 г. , съгласно чл. 9 ал.1. Заданието ще съдържа:
1. предмет на плана;
2. изисквания по чл. 5 и 6;
3. етапи, фази и срокове за разработване. |
15 000.00
|
15 000.00
|
Разработване на план за действие за опазване на популациите на Поточен рак (Austropotamobius torrentium) за периода 2019 – 2028 г.: Общият доклад от картирането за вида Поточен рак (Austropotamobius torrentium) съдържа изключително добре систематизирана информация за вида на територията на цялата страна. Описано е разпространението на вида: от низините до планинските райони (от 150-200 м до 1700 м надм. в.); липсва в Източна Стара планина, Източни Родопи, Сакар, Странджа и Дунавската равнина; слабо е застъпен в Предбалкана. Фигурират данни за числеността на референтната популация. Детайлно са дефинирани заплахите за вида. Поради това не планираме теренни проучвания. За обработка на данните ще се ползват 2 метода: анализ и синтез. Изпълнението преминава през следните етапи на изпълнение: анализ на наличната информация (вкл. информацията за природозащитен статус - съгласно чл.2, ал.2 от НАРЕДБА № 5 от 1.08.2003 г); определяне на възстановителни, поддържащи и др. природозащитни мерки за целевия вид от мрежата Натура 2000 Поточен рак (Austropotamobius torrentium) за период от 10 години. Ще бъде използвана цялата налична информация: данните от Инф. система за Натура 2000 (http://natura2000.moew.government.bg/), предстоящите за публикуване до 30.04.2020 г. данни от докладването по чл.17, информацията от публикуваната (https://www.moew.government.bg/static/media/ups/tiny/file/Press/Konsultacii/2013/Oktober/NPRD.pdf) и подготвяната актуализация на НПРД и всяка друга достъпна информация. Ще бъде ползвано съгласуваното задание за разработване на план за действие за опазване на популациите на Поточен рак (Austropotamobius torrentium) в България (резултат от изпъленението на Дейност 1). Ще бъдат приложени широко използвани методи, доказали се като най-ефективни при обработване на големи обеми информация и извличане на съществената част от нея, необходима за изпълнение на конкретната задача.
Дейността ще бъде извършена в кабинетна среда, в офиса на избрания изпълнител. Ще бъдат осигурени 2 работни места за експертите в офиса на бенефициента. В изпълнението на дейността ще бъдат включени 2 (двама ) експерти. Към външния изпълнител ще бъдат разписани подробни изисквания за релевантен опит и квалификация на експертите (да са изпълнявали 3 проекта в областта на биологичното разнообразие и Натура 2000).
Планът за действие ще бъде разработен в съответствие с изискванията на НАРЕДБА № 5 от 1.08.2003 г. Ще бъдат покрити всички изисквания на НАРЕДБАТА, включително и чл. 17, в който е описан процесът на съгласуване и евентуални корекции на плана за действие по чл. 17 ал.3.
В процеса на работа ще се използва националната методика на НСМБР утвърдена от ИАОС: “Методика за мониторинг на видовете от клас Crustacea (http://eea.government.bg/bg/bio/opos/copy_of_Prezentaciya_Crustacea_M_Todorov1.pdf).
Планът за действие попада в обхвата на чл.2. ал. 2 от Наредбата за съвместимостта на планове и програми, проекти и инвестиционни предложения с целите на опазване на защитените зони. В тази връзка ще бъде внесено в МОСВ уведомление по чл.10 ал.1 от Наредбата. Преценката ще бъде включена в документацията при внасянето на Плана за действие за разглеждане от НСБР.
ИЗТОЧНИЦИ НА ИНФОРМАЦИЯ:
• ОБЩ ДОКЛАД ОБЩ ДОКЛАД ЗА ЦЕЛЕВИ ВИД 1093. AUSTROPOTAMOBIUS TORRENTIUM (ПОТОЧЕН РАК) ПО ПРОЕКТ “КАРТИРАНЕ И ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПРИРОДОЗАЩИТНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ И ВИДОВЕ - ФАЗА I". |
158 157.00
|
157 080.00
|
Организиране и провеждане на обществени обсъждания: Поради спецификите в разпространението на вида и връзката му с местообитания в чисти, слабоповлияни в антропогенно отношение води, така необходими и за населението на страната, за формиране на природозащитно отношение на към Поточния рак, Austropotamobius torrentium предвиждаме широко оповестяване и обсъждане с всички заинтересовани страни на плана за действие. Ще се насочим към следните целеви групи: общини, неправителствени организации, министерства и техните регионални структури, бизнес организации и асоциации, академична общност, населението в страната. Ще бъдат планирани, организирани и проведени 4 (четири) броя обществени обсъждания, чиито местонахожденияще бъдат определени при подаване на обявлението за обществена поръчка. |
90 000.00
|
89 880.00
|
Организация и управление, мерки за информация и комуникация и подготовка на документация за възлагане на обществени поръчки: Организацията и управлението на проекта е задължителна дейност и нейното правилно изпълнение е ключово. Ще се изпълнява от бенефициента в собствения офис. Изпълнението започва веднага с подписването на АДБФП и приключва с успешното отчитане на дейностите към управляващия орган. Състои се от 3 поддейности:
3.1. Организация и управление на проекта. Включва всички дейности, от които зависи коректното изпълнение на проекта. Изразява се в административно и финансово организиране. АНП ще има за задачи: 3.1.1. Организиране и обезпечаване работата на екип за управление на проекта (възнаграждения, осигуровки и командировъчни разходи); 3.1.2. Подготвяне нужната документация за искане на плащане към УО; 3.1.3. Осигуряване на необходимите консумативи, материали и оборудване; 3.1.4.Координация на работата между отделни изпълнители- следене на задачите и при нужда -взаимодействие между изпълнителите на отделните дейности и бенефициента; 3.1.5. Осъществяване на административен контрол- АНП ще носи отговорност към изрядното попълване на всички административни документи - фактури, приемо- предавателни протоколи, протоколи, командировъчни заповеди и т.н. При неправилно и некоректно попълнени документи ще води кореспонденция с изпълнителите за коригиране и привеждане в съответствие. 3.1.6. Комуникация и докладване на напредъка към УО- организира документацията по проекта по изискванията на ОПОС и води отчетност според българското законодателство. В резултат на това документацията следва да позволява одобрение от управляващия орган.
3.2. Подготовка на документация за възлагане на обществени поръчки. Дейността ще се изпълнява от бенефициента в собствения офис. Включва изготвяне на документация за избор на външни изпълнители на дейностите по проекта-изготвяне на документацията в готов вид за, публикуване в системата на ИСУН според изискванията на ПМС 160 и българското законодателство.
3.3. Изпълнение на мерки за информация и комуникация. Част от задължителните дейности, съгласно Насоките за кандидатстване. Ролята на мерките за информация и комуникация е да разяснят целта на проекта, ползата му за обществеността и подкрепата на ЕС и фондовете за осъществяването му. Включва следните основните стъпки: 3.3.1.Създаване и поддържане на уебсайт- подробна информация за проекта, аналогични проекти в България и други страни, нормативна база, новини за етапите в изпълнението на проекта, форум и обратна връзка; 3.3.2.Акциденция: изработване папки и бележници, фланелки и шапки, значки и стикери, бланки, папки и пликове и информационни билборди и информационни табели. 3.3.3.Организиране на публични събития и официални церемонии за информиране на обществеността за същността на проекта. 3.3.4.Съдържа всички опознавателни елементи (логотипи, шрифтове, цветове и т.н.) на проекта и изискуемите от Наръчника на бенефициента такива. Използва се на всички нива на комуникация в процеса на изпълнение- официална кореспонденция, прессъобщение до медиите, графично оформление на аудиовизуалните и печатните послания. |
36 841.98
|
36 532.83
|