Saved trees
UMIS AND ITS USERS CONTRIBUTED TO SAVING 55 089 TREES
Български

Programme: Asylum, Migration and Integration Fund

Planning region: All

Description

Within the framework of this project IOM will provide social, administrative, legal and psychological support to asylum seekers in the initial adaptation phase, including identification of persons in vulnerable situation and referral to social services/ specialized care according to their needs. 
Special focus of the project will be further strengthening of the safety zones for unaccompanied asylum-seeking children (UASC) that were established by IOM Bulgaria as part of previous projects funded under the European Union’s Asylum, Migration and Integration Fund 2014-2020 Emergency measures. 
The support will be provided by IOM's expert team that include among others:  psychologists, social workers, legal counsellors and a cultural mediators/interpreters who will provide assistance to asylum seekers accommodated within the reception system run by the State Agency for Refugees (SAR) in Sofia, Harmanli, Pastrogor and at the project office in Sofia for beneficiaries living at external addresses. 
The two safety zones for UASC in RRC Sofia - Ovcha Kupel and RRC Sofia - Voenna Rampa  will be provided by comprehensive support for their functioning, including security and 24/7 H social care for the accommodated children. 
The expected number of beneficiaries to be supported through these measures for the project duration is 1000 persons.  
The expected number of UASC who will be provided with administrative, social, legal and psychological assistance and daily support in the two safety zones is 300 persons.  
The project will thereby provide comprehensive support to asylum seekers and care, support, and safety for UASC in Bulgaria.
Activities
Activity Contracted Amount Reported Amount
Организация и управление на проекта: С изпълнението на дейност "Организация и управление на проекта" ще бъде осигурено ефективно управление на проекта, координация, мониторинг и контрол на изпълнението на дейностите, идентифициране и преодоляване на евентуални трудности, които биха подложили на риск очакваните резултати. Дейността ще осигури изпълнение на проекта при пълно спазване на приложимите европейски и национални правила. В рамките на дейността ще бъде осъществена цялостна координация, наблюдение и контрол по отношение изпълнението на проекта. Дейностите по управление на проекта ще гарантират: - съгласуваност и координация на изпълнението на отделните етапи и работата на експертите от екипа за изпълнение на проекта; - спазване на времевия график; - изпълнение на предвидените дейности при осигурена хронологична съгласуваност; - своевременно оценяване на възникналите рискове и критични моменти при изпълнението на дейностите и предприемане на мерки за тяхното преодоляване; - изпълнение на проектните дейности при пълно спазване на предвидения бюджет и правила за допустимост на разходите; - спазване на правилата за избор на подизпълнители и всички приложими към проектните дейности национални и европейски правила; - правилно и точно документиране на извършените дейности и отчитане на разходите и подготовка на необходимите междинни и окончателни технически и финансови отчети; 92 426.24 659 987.93
Социална, административно-правна и психологическа подкрепа, културна медиация и превод на лица търсещи международна закрила в България: С изпълнението на тази дейност ще се оказва социална, административно-правна и психологическа подкрепа и достъп до превод и културна медиация на ЛТМЗ в България. Непознаването на институционалното устройство на българската държава и административните специфики на социалната, здравната, административно-правната, образователната и др. системи създават трудно преодолими пречки пред ЛТМЗ за достъп до услуги. В резултат, те изпитват сериозни трудности за записване при общопрактикуващ лекар, хоспитализация и/или посещение при специалист, получаване на информация за правилата за живот в РПЦ на ДАБ/ намиране на квартира и подписване на договор с наемодател в случай на избор за живеене на външен адрес, записване на децата на детска градина и училище, както и при цялостната адаптация към новата среда. Консултирането от екип от експерти на МОМ ще осигури така нужната подкрепа, поднесена с помощта на културни медиатори, владеещи съответните езици на различните страни на произход и адаптирана към нуждите на целевата група в България. Индивидуални и групови консултации, оценка на уязвимостта, реферирането, медиация и придружаване при посещение на социални и здравни услуги, помощ при достъп и превод при контактуване с различни институции на централно и местно ниво ще бъдат основните услуги, които МОМ ще предоставя на мигранти в РПЦ на ДАБ и на ЛТМЗ, живеещи на външен адрес. Консултациите ще бъдат мултидисциплинарни, предоставяни от екип от социални работници, юристи, психолози и културни медиатори подкрепени от оперативни експерти, отговарящи за решаване на административни въпроси и контакт с институциите: медицински учреждения, общопрактикуващи лекари, социални структури, училища, и други структури на централно и местно ниво. Този подход ще засили чувството на доверие и ще намали тревожността на ЛТМЗ в България – те ще могат да получат достатъчно информация и подкрепа във всекидневието си в процеса на адаптация към живота далеч от дома. По време на консултациите ще бъдат идентифицирани уязвими лица, които имат нужда от допълнителна помощ, насочване към социални и други административни служби, партньорски организации и услуги на МОМ в началния период на адаптация. Като част от работата в РПЦ и в общността, екипът от експерти ще извършва оценки на нуждите от подкрепа и предлага таргетирани решения, организира информационни сесии, води женски и детски групови дейности, раздава дарения от частни дарители и партньорски организации, осигурява помощ при хоспитализация или медицинско консултиране, придружава по институции, предоставя квалифицирана подкрепа от преводачи и медиатори. 198 567.05 178 282.51
Осигуряване на подкрепа и сигурност на непридружени деца, търсещи международна закрила: МОМ България предприе стъпки за подобряване на системата в България по отношение на предоставяне на сигурност и услуги на непридружени деца, търсещи международна закрила с подкрепата на помощта за спешни мерки по ФУМИ 2014-2020 г. През 2019 и началото на 2020 г. бяха създадени две сигурни зони за непридружени деца, търсещи международна закрила в РПЦ София, кв. Военна рампа и –кв. Овча купел. Двете сигурни зони са първите по рода си в България, които осигуряват безопасна и сигурна среда за децата, където те могат да получат грижи, адаптирани към тяхната възраст, пол, религия и културен произход и др. В рамките на дейността се предвижда да се осигури по-нататъшно функциониране на двете сигурни зони за непридружени деца, търсещи международна закрила за периода на изпълнение на проекта. В зоните ще са ангажирани екипи от социални работници, които осигуряват денонощна грижа за непридружените деца и организират различни образователни и развлекателни дейности, както и екип за охрана и сигурност, който осигурява физическата безопасност 24/7 на цялата територия на зоните и видеонаблюдение на общите помещения. В рамките на този проект непридружените деца, настанени в двете сигурни зони, ще получат цялостна подкрепа и защита за още 18 месеца. Работата на екипите от социални работници в двете сигурни зони за непридружени деца в РПЦ София кв. Военна Рампа и кв. Овча купел ще бъде подкрепена от екип експерти, предоставящи психологическа и правна помощ, както и от културни медиатори, предоставящи превод и медиация в процеса на работа. По този начин проектът ще осигури цялостна подкрепа на търсещите международна закрила деца и живот в безопасна среда в България. 799 454.46 346 288.41
Информация и публичност: С изпълнението на тази дейност ще се постигне повишаване информираността на целевата група и осигуряване на публичност на дейностите на проекта, видимост на неговите резултати и популяризиране на приноса на ЕС, чрез ФУМИ 2014-2020. Ще бъдат разработени информационни материали, които ще бъдат разпространени сред целевата група от екипа по проекта и представители на публични и неправителствени организации в България с компетенции и отговорности в сферата на убежището, включително на централно и местно ниво. В допълнение екипът по проекта ще осъществява пряко разпространение на информационни материали на лица от целевата група по проекта, при осъществяването на срещи и консултации по проекта. Така ще се гарантира прилагането на методи, осигуряващи фокусиран подход към целевите групи и разпространение на информацията сред институции и организации, ангажирани с проблемите на ГТС в България. На всички материали и документи създавани и използвани в рамките на проекта ще бъде поставяно логото на ЕС, с информация че проектът е финансиран по Националната програма на България, с подкрепата на ФУМИ 2014-2020 и българското правителство, при пълно спазване на изискванията и указанията за мерките за информация и публичност, съгласно чл. 2 от Делегиран регламент (ЕС) № 1048/2014 и Регламент за изпълнение (ЕС) № 1049/2014 на Комисията. Тази информация ще бъде отразявана също и във във вътрешни и годишни доклади, както и в каквито и да са документи, свързани с избор на подизпълнител. Информация за целите, дейностите и резултатите от проекта ще бъде публикувана на интернет страницата на МОМ, като се спазват изискванията на информация и публичност по ФУМИ. Ще бъде изготвена информационна табела и информационен банер за офиса на проекта, указваща наименованието на проекта и подкрепата по националната програма, осигурена от ФУМИ и българското правителство. Всяка публикация на МОМ под каквато и да е форма и в каквото и да е средство за осведомяване, в това число и интернет, ще съдържа следното заявление: “Този документ е създаден с финансовата подкрепа на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от МОМ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Отговорния орган.” 6 181.22 0.00

Notes:

Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN
The project is financed by the Operational Programme "Technical Assistance" and co-financed by the European Union through the European Regional Development Fund.
In implementing the project № 0115-CCU-2.1 "Information system for management and monitoring of EU funds in 2014-2020 - UMIS 2020" (BG161PO002-2.1.01-0007-C0001).