Придобиване на нова технология , свързана с по-ефективно използване на ресурсите и намаляване на образуваните отпадъци и водопотреблениечрез закупуване на Струг с прътоподаващо устройство ,Струг с Y ос задвижващи инструменти ,Вертикален Обработващ Център ,Високо скоростен Вертикален Обработващ Център: В рамките на дейността ще бъде внедрена нова технология , която ще допринесе значително за оптимизирането на производствените процеси и намаляване на образуваните отпадъци.Проектното предложение предвижда въвеждането на съвременни технологии (ДМА), с помощта на които да се постигне по-точна обработка на входната суровина, като се постигне намаляване на количеството входни суровини и значително намаляване на генерираното към момента количество брак.
В изпълнение на дейността е предвидено придобиване на машини за обработка на детайли от черни и цветни метали.
Предвижда се закупуването на 2 бр. струга и 2 бр. фрезови машини, както следва:
1.Струг с прътоподаващо устройство
2.Тръбен струг с „Y“ ос;
3.Обработващ център за прецизни детайли предимно с голям типоразмер;
4.Обработващ център на прецизни детайли с по-малък типоразмер;
С помощта на оборудване (поз. 1) ще могат да се обработват кръгли детайли с неограничена дължина /10-15 метра/. Този струг е мултифункционален, защото може да бъде използван за серийно производство, понеже материала не ходи в заготвителен участък за подготовка на заготовки. Поставяйки го на струга се изработват необходимите бройки. Наред с това той може да бъде използван за някой цилиндри, които са с по-голяма дължина.
Тръбен струг с „Y“ ос (поз. 2) ще се използва за обработка на малки по големина детайли за многобройно серийно производство комбиниран с фрезова функция, благодарение на комбинацията „С“ ос;
Обработващ център (поз. 3) ще се използва за производство на прецизни детайли предимно с голям типоразмер. Машината позволява изработването на единични бройки и прототипи с нестандартни размери и различни по сложност детайли.
Обработващ център (поз. 4) за производство предимно на прецизни детайли с по-малък типоразмер. Машината може да се използва както за серийно производство, така и за прототипи с нестандартни размери и различни по сложност детайли.
Технологичното оборудване ще бъде използвано за производството: кръгли детайли с неограничена дължина, малки детайли, детайли с дълга серийна обработка, прецизни детайли с голям и малък типоразмер при използването на иновативна технология за обработка на детайла, което резултира в по-голяма точност на произвежданите детайли и използване на по-малки количества входни суровини.
За своята производствена дейност, предприятието използва вода за охлаждане в процеса на струговане. Водата за охлаждане е сондажна от собствен сондажен водоизточник. Предложеното производство предвижда използването на технологично оборудване с по-нисък разход на вода при производството на детайлите. При производството на цилиндри, станции, части и при ремонт на изделия от цветни и черни метали се генерира определено количество стружка. Тя в последствие не може да се използва в производството и се предава на съответни пунктове за вторични суровини. Внедряване на съвременни технологии (ДМА), с помощта на които да се постигне по-точна обработка на входната суровина, като се постигне и значително намаляване на генерираното към момента количество брак. образуването на отпадъците от черни метали (12.01.01) и цветни метали (12.01.03) ще бъде значително намалено.
Описаното по-горе намаляване на предаваните за обезвреждане отпадъци, съгласно йерархията по чл. 6 от ЗУО е „предотвратява на образуването им“, което е най-високото ниво в йерархията на управление на отпадъците, съгласно чл. 6 от ЗУО. По този начин, предприятието преминава от най-ниската степен „обезвреждане“ към най-високата степен „предотвратява на образуването им“. |
551 680.97
|
551 544.06
|
Организиране и провеждане на събития и публикации в медиите за мултиплициране на резултатите от проекта: Целта на тази дейност е да представим и популяризираме пред останалите индустриални предприятия внедрената пилотна технология и положителните резултати, които ще постигнем върху ресурсната ефективност и опазване на околната среда.
Секторът за производството на машини,оборудване обхваща малко над 3.0% от индустриалното производство в страната и създава около 3.5% от добавената стойност в индустрията и около 11% от общия износа на страната. В сектора оперират около 1000 фирми и повечето са членове на Браншовата камара “Машиностроене”. Тази икономическа дейност е изключително енергоемка, трудоемка, материалоемка и поглъща множество входящи ресурси. По-малко от една-трета от създадената икономическа стойност е добавена стойност, а останалите 69% се дължат на вложени ресурси и материали.
Внедрената по проекта технология има изключително широко приложение в машиностроенето и може успешно да бъде приложена и от други предприятия в бранша.
За да дадем възможност за мултиплициране на резултатите от проекта в рамките на дейността ще организираме и проведем мащабно събитие под формата на пресконференция, на която ще поканим предприятия от металообработващия и машиностроителния сектор, представители на специализирани медии, както и представители на Управляващия орган на програмата. За да стигнем до по-голям кръг заинтересовани страни ще изпратим покани за участие до водещи национално представени индустриални асоциации като КРИБ, Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) , БК Машиностроене и др. Резултатите от проекта ще бъдат представени на останалите членове на сдружението , за да могат и други фирми да въведат в производството си такива ресурсноефективни технологии. За целите на събитието ще наемем зала с голям капацитет. Ще демонстрираме как протича производствения процес и ще покажем как дистанционно през облачно базирана софтуерна система можем да контролираме и следим процеса на лазерно рязане в предприятието. При желание от страна на заинтересовани участници ще направим и демонстрационна обиколка в производствената площадка .
Освен публичното събитие ще подготвим мимимум две публикации, свързани с представяне на новата технология и нейните предимства, които ще бъдат публикувани в специализирани технически медии ( сп. Индустриални Продукти и Приложения, сп.Инженеринг Ревю и др.). При провеждането на всички публични събития и отразяване на резултатите от проекта в медиите стриктно ще спазваме изискванията за публичност и визуализиця. |
1 500.00
|
1 488.96
|
Визуализация на проекта: Техмаш ще предоставя активно информация за проекта, съгласно изискванията за информиране и публичност на програмата. При изпълнение на проекта ще се спазват всички изисквания на Единен наръчник за визуализация 2014-2020, публикуван на интернет страницата на УО. При всички мерки за информация и комуникация, предприети от бенефициента, изрично ще се указва финансирането от фондовете на ЕС на операцията, чрез:
- емблемата на ЕС в съответствие с техническите характеристики, посочени в акта за изпълнение, приет от Европейската комисия, с упоменаване на Европейския съюз; - упоменаване на фонда, който оказва подкрепа на операцията (ЕСФ);
- общото лого за програмния период 2014-2020 г. в съответствие с графичните изисквания и правилата за визуална идентичност.
По време на осъществяването на проекта, кандидатът ще информира обществеността за получената подкрепа, като:
- публикуваме на подходящо място на нашата интернет страница банер с информация за проекта, който ще бъде активен през целия период на изпълнение на проекта.
- поставим табели на видно място в производствената база на предприятието.
- във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, които се използва за обществеността или за участниците, ще се посочва финансовата подкрепа по програмата.
- Поставим стикери с информация за финансирането по проекта на закупения актив
Етапите за изпълнение на дейността са следните:
- Избор на изпълнител /1-ви месец/
- Дейности по информиране и публичност /месец 1-18/
Дейността ще стартира веднага след подписване на договор за финансиране и определяне на екип по проекта, като мерките за визуализация ще се приложат незабавно. |
500.00
|
500.00
|
Изготвяне на одит за ресурсна ефективност на проекта за целите на процедурата съгласно Приложение Е- предварителна дейност: Всички предвидени дейности и инвестиции по проекта са обосновани в изготвения одит за ресурсна ефективност на проекта за целите на процедурата. Извършването на одита е възложено на външен изпълнител. Изготвеният подписан от съставителя документ по образец Приложение Е е прикачен в т. 12 към проекта. |
6 500.00
|
3 250.00
|