This project proposal has been developed by the NORTHWEST INSTITUTE FOR YOUTH POLICIES Foundation in partnership with the Municipality of Malko Tarnovo, in accordance with the requirements and objectives of OP Good Governance, Specific Objective 3 Increasing civic participation in policy making and monitoring of Priority Axis 2 Effective and professional governance in partnership with civil society and business
The project activities will be implemented on the territory of the Inner Strandzha region, covering the municipalities of Malko Tarnovo, Sredets, Primorsko, Tsarevo and Sozopol
Within the project the partners will implement activities with a main focus on improving the existing policies and practices in the field of natural and cultural-historical heritage in the region of Inner Strandzha and will make specific recommendations for their improvement. This will be done through a review of existing legislation and practices in these areas, including through a Regional Forum with representatives of the various stakeholders. As a result of these activities, the main problems and needs related to environmental protection, tourism development, restoration of cultural and historical heritage, demographic development of the region will be outlined.
In addition, the project envisages the organization of a campaign under the pilot civic initiative "STRANDJA 2030 -Green-Digital-Connected", as a result of which an Action Plan for the implementation of the initiative will be developed. It will contain a comprehensive concept and all necessary steps and actions, incl. specific normative and legislative proposals for its implementation.
In conclusion, the partners will hold an Information Day, through which they will acquaint the general public with the opportunities for closer partnership between municipal authorities and citizens. In this way, more active citizen participation in the decision-making processes on the most important topics for the Society will be ensured
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
„Преглед на съществуващите политики и практики в областта на природното и културно-историческо наследство в региона на Вътрешна Странджа и извеждане на препоръки за тяхното подобряване“: В рамките на Дейност 1 организациите-партньори по проекта предвиждат преглед на съществуващото законодателство и действащите практики в областта на всички относими политики за опазване на природното и културно-историческо наследство на територията на общините Малко Търново, Средец, Приморско, Царево и Созопол, посредством осъществяване на детайлен мониторинг върху начините на формирането и изпълнението на тези политики в региона, като въз основа на събраните данни ще бъде изготвен детайлен Анализ по темата.
За получаване на необходимите данни и информация ще бъдат прегледани и анализирани решенията на общинските съвети в посочените общини за периода 2020 г. - 2021 г.
В допълнение, екип от експерти на организациите-партньори ще проведе среща и дискусии под формата на еднодневен Регионален форум, с представители на различните граждански и бизнес организации и общинските администрации в региона на избраните общини. Дискусиите ще засегнат теми и проблематика, свързани с околната среда, туризма, културно-историческо наследство, демографско развитие на региона и др., чрез което да бъдат изведени основните проблеми и нужди в тези сектори и съответно начините за тяхното подобряване.
Въз основа на събраните данни и информация ще бъде изготвен детайлен анализ, който ще представи съществуващите практики към момента и ще очертае основните нужди при формирането на политиките за природното и културно-историческо наследство на Странджа, както и начините за тяхното подобряване под формата на най-малко 3 бр. препръки.
Заложената за изпълнение дейност се отнася към допустими дейности от група Първа в раздел 13 от Насоките за кандидатстване.
Направените проучвания, анализ и препоръките за подобряване процеса на формиране на политиките за опазване на природното и културно-историческото наследство на територията на Вътрешна Странджа ще бъдат публично достъпни и на разположение на заинтересованите страни за мултиплициране на резултата от дейността.
22 227.20
21 927.60
Организиране на регионална кампания и изготвяне на План за действие в защита на пилотната гражданска инициатива „СТРАНДЖА 2030 -Зелена-Дигитална-Свързана“: В рамките на Дейност 2, организациите-партньори по проекта предвиждат реализиране на регионална кампания, чрез която да бъде защитена една от най- значимите обществени цели и каузи за региона, а именно гражданската инициатива „СТРАНДЖА 2030-Зелена-Дигитална-Свързана“.
Целта на организациите-партньори ще бъде, в рамките на тази кампания да се подготвят конкретни законодателни мерки и действия, чрез които да се отвори път за реализация на пилотния граждански проект, насочен към изпълнение на ключовите за Европа приоритети до 2030 година, чрез което ще се подпомогне икономическото възстановяване на целия региона Вътрешна-Странджа.
Фокусът ще бъде насочен, върху интегриране на зелените и дигитални технологии на 21 век към геолого-географските дадености, природното богатство, културно- историческото наследство на региона и възможността, чрез тях за развитието на икономиката, туризма и подобряване на демографския статус на цялата област.
Кампанията ще приключи с изготвянето на План за действие за реализиране на пилотната гражданска инициатива „СТРАНДЖА 2030-Зелена-Дигитална-Свързана“. Планът ще включва цялостна концепция и всички необходими стъпки и действия за реализиране на инициативата, в това число конкретни нормативни и законодателни предложения за нейното изпълнение.
Успешното изпълнение на дейността ще доведе не само до подобряване на механизма на взаимодействието между администрацията, гражданските организации и обществеността, но и ще повиши легитимността при вземане на значимите за региона управленски решения, в унисон с нуждите и потребностите на гражданите на територията на Вътрешна Странджа.
Дейност 2 от настоящия проект попада в обхвата допустимите под-дейности, посочени в буква „в“ от точка 13.1 на Насоките за кандидатстване по проекта.
28 000.00
28 173.60
Организиране и провеждане на Информационен ден с всички заинтересовани страни за представяне на резултатите от Дейности 1 и 2: В рамките на последната трета дейност по проекта, двете организации- партньори предвиждат провеждането на Информационен ден с всички заинтересовани страни, в рамките на който да бъдат представени пред широката общественост резултатите от Регионалния форум, изведените препоръки, както и Плана за действие за реализиране на пилотната гражданска инициатива „СТРАНДЖА 2030-Зелена-Дигитална-Свързана“.
На събитието ще бъдат поканени представители на имащите отношение по темата държавни органи, на областните и общинските администрации, както и различни граждански и работодателски организации, представители на Бизнеса, на научната общност, неправителствения сектор и др.
Информационният ден ще даде възможност не само за популяризиране и устойчивост на постигнатите по предходните дейности резултати, но и ще осигурят активно гражданското участие в определянето на приоритетите за развитие на региона Вътрешна Странджа.
В допълнение, избрания формат ще повиши възможността на гражданското общество за включване при вземането на решения и провеждането на политики, с което ще се отговори на важни обществени потребности и ще се подобри диалога с държавната администрация.
4 929.40
4 018.40
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN