Saved trees
UMIS AND ITS USERS CONTRIBUTED TO SAVING 55 376 TREES
Български

Programme: Innovations and Competitiveness

Planning region: All

Description

The applicant is an enterprise engaged in the production of kitchen furniture.
The investment proposal provides for commissioning of 1 pc. automatic single-sided edging machine and 1 vertical CNC machining center. The investment under the measure complies with the requirements of the principle of "not causing significant damage" to the environment, contributing to the ecological transition in the enterprise's activity.
The purpose of the investment implementation proposal is to contribute to the acceleration of the transition to a circular economy, by providing grants to an enterprise from the manufacturing sector to introduce circular models for the use of resources and the implementation of climate-neutral production methods and technologies and consumption of the products of its activity.
The expected effect is, through the support under the procedure, an enterprise from sector C "Processing industry" to transform its production processes, by switching to circular models to increase resource efficiency and limit
of greenhouse gas emissions.
The project proposal is in line with the principles of equality between women and men and ensuring equal opportunities for all.
The "regional investment aid" mode was chosen, and the activities performed by the applicant within the proposal have as their main subject the implementation of an increase in the capacity of an existing business object.
Activities
Activity Contracted Amount Reported Amount
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията, посредством въвеждане в експлоатация на 1 бр. автоматична едностранна кантираща машина.: Дейността предвижда доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на 1 бр. автоматична едностранна кантираща машина, което ще осигури въвеждането на следните кръгови модели: 1. Намаляване на образуването на отпадъци за производство на единица подукт. При изпълнение на операция кантиране са образува технологичен отпадък в двата края на обработвания детайл. Налично в предприятието оборудване изисква допуск от 2,5 см от двете страни на детайла. Предвидената за въвеждане в експлоатация кантираща машина изисква допуск от не повече от 1 см в двете страни. Като се има предвид, че на ден се обработват около 1000 детайла, спестяването на основна суровина, която се превръща в технологичен отпадък - кант е около 50 л.м./ден. Втората основна използвана суровина при изпълнение на операцията е лепило, което е опаковано в хартиени чували. Тъй като новата машина е автоматична, тя прецизно дозира количеството лепило, което е необходимо за залепването на канта. По този начин се намалява разхода на лепило за единица продукт, което респективно води до намаляване на отпадъците от опаковки - хартиени чували. 2.Ограничаване на използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, чрез намаляване на употребата на пластмаса под формата на опаковки. При изпълнение на операцията, технологията изисква пръскане през дюзите на машината на специална течност преди и след полагане на канта. Течността са доставя в пластмасови туби. Поради прецизното впръскване на новата машина, в сравнение с наличната, са очаква намаляване на използваното количество течност и респективно - намаляване на количеството пластмасови опаковки - туби. Допълнително, за технологично обслужване на машината се използва масло, необходимо за смазване на веригата на машината, което също се доставя в пласмасови опаковки. В момента, старата машина изисква доливане/смяна на маслото на всеки два месеца с минимум 200 гр. За сравнение, новата машина използва по около 250 грама масло на година, което представлява икономия както на суровината, така и на опаковката и. Кантът, който се използва като суровина и е подробно описан в т.1 е изработен от PVC. Намаляването на технологичния отпадък от кант ще ограничи и използването на PVC основна суровина. 3. Използване на ресурси с биологичен произход чрез внедряване на технологии за влагане на ресурси с биологичен произход. Масово използваните в момента кантове са на PVC основа, защото наличните машини могат да ползват само такива. На пазара са налични кантове от естествен фурнир или масивна дървесина, които не се прилагат масово, поради липса на подходящо технологично оборудване. Предвидената за закупуване кантираща машина разполага с иглена ролка за олепиляване, която предоставя възможност за работа с кантове от естествена дървесина. 747 900.00 0.00
Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията, посредством въвеждане в експлоатация на 1 бр.вертикален обработващ център с ЦПУ.: Дейността предвижда и доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на 1 бр.вертикален обработващ център с ЦПУ, което ще осигури въвеждането на следните кръгови модели: 1.Намаляване на образуването на отпадъци за производство на единица подукт. В момента операция пробиване често води до получаване на несъответстващи продукти, като основната причина е, че позиционирането на деталйлите се извършва ръчно - хоризонтално. Новият център е снабден с вертикален позиционер, който позиционира детайлите прецизно. Въвеждането му в експлоатация ще елиминира несъответстващите детайли в звено "Пробиване". В допълнение, настоящото оборудване използва за поддръжката си три вида грес и масла, докато новото изисква само един вид грес и масло в по-малки количества от настоящите. 2. Ограничаване на използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, чрез намаляване на употребата на пластмаса под формата на опаковки. Ще се постигне посредством ограничаване на използваните грес и масла за технологична поддръжка на машината, които се доставят в пластмасови опаковки. 3. Използване на ресурси с биологичен произход чрез внедряване на технологии за влагане на ресурси с биологичен произход. Новият обработващ център позволява сглобката на отделните компоненти на кухненската мебел да се извършва само с дибли ( изцяло от дърво) като се елиминира необходимостта от използване на евро разглобка, която е съвкупност от метални и пластмасови елементи. 4.Подобряване на енергийната ефективност на продуктите чрез внедряване на технологии за производство на продукти с по-висока енергийна ефективност при употребата им в сравнение с енергийната ефективност на същия продукт преди изпълнението на ПИИ. Новият обработващ център е снабден с агрегати, които позволяват изработването на специални нут-канали, където може да се вгради енергоспестяващо лед осветление в различни части на шкафа. Това осигурява на бъдещия потребител допълнителна ефективна осветеност, посредством енергоефективно осветление в помещението, където се монтират мебелите. 352 100.00 0.00

Notes:

Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN
The project is financed by the Operational Programme "Technical Assistance" and co-financed by the European Union through the European Regional Development Fund.
In implementing the project № 0115-CCU-2.1 "Information system for management and monitoring of EU funds in 2014-2020 - UMIS 2020" (BG161PO002-2.1.01-0007-C0001).