The project aims to improve the competitiveness of PRIMABILD through a series of measures increasing the energy efficiency of the company - the measures are included in the following activities:
- Acquisition of new equipment - Purchase of highly automated system for the production of concrete elements and concrete shredder.
- Introduction of the automated system for monitoring energy consumption.
- Implementation and certification of energy management system in accordance with standard ISO 50001 - consultancy services for implementation of EMS and certification of EMS according to standard ISO 50001.
There are activities for visualization and publicity that complement the main project activities in accordance with program requirements.
As a result the project is expected to:
- Increase the energy efficiency in PRIMABILD;
- Reduce the energy intensity of the production process in PRIMABILD;
- Sustainable growth of the company and expand capacity.
In addition, PRIMABILD operates in priority sector - C23 "Manufacture of other non-metallic mineral products'.
Finally, the project is fully consistent with the objectives of the procedure "Energy Efficiency for SMEs" as the project implementation will directly contribute to achieving sustainable growth and competitiveness through the implementation of energy efficiency measures
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Придобиване на ново оборудване (дейността ще бъде извършена чрез закупуване на високо автоматизирана система за производство на бетонови елементи- 1 бр.): Дейността се състои в придобиване на ново оборудване препоръчано в рамките на Мярка 1 от извършено обследване за енергийната ефективност на Примабилд. Дейността включва закупуване на високо автоматизирана система за производство на бетонови елементи, като дейността има за цел да допринесе за повишаване на енергийната ефективност и разширяване на капацитета на предприятието.
Предвидено е закупуване на високо автоматизирана система за производство на бетонови елементи, която включва:
- Модул за заваряване;
- Модул за позициониране и обмазване;
- Модул за вибриране и транспорт;
Предвиденото оборудване ще доведе до повишаване на капацитета за производство на префабрикирани бетонови елементи. Производственият процес към момента преминава през следните технологични операции: Първоначално се подготвя – нарязва, подрежда и заварява арматурна заготовка за конкретният елемент. Тя се поставя във калъп за елемента, който предварително е намазан с незалепващо покритие с цел лесно премахване на калъпа. Предварително подготвена бетонова смес се излива във калъпа, вибрира се с цел хубаво уплътняване по арматурата и стените и се оставя за втвърдяване и отлежаване. После се изважда от формите и се транспортира до място за достигане на максимални якостни параметри. Производството на префабрикирани елементи към момента се извършва изцяло ръчно и няма автоматизирани производствени операции.
Дейността предвижда доставка и монтаж на високо автоматизирана система за производство на префабрикирани бетонови елементи. Новата система функционира изцяло
автоматизирано, а в цифрово управление предварително ще се задава необходимата програма за конкретният елемент.
Системата се състои от модул за нарязване, подреждане и заваряване на арматурата на бетоновият елемент. Този модул напълно автоматизирано ще изрязва, подрежда и заварява необходимата арматура за производството на префабрикираният елемент. Така изготвената арматурна заготовка се поставя от друг автоматизиран модул в предварително обмазана от него с незалепващо покритие форма на елемента. Заготвената бетонова смес се излива от оператора на системата в готовата форма. Друг автоматизиран модул ще вибрира, а след стягане - премахва формата и транспортира готовият бетонов елемент за набиране на окончателни якостни характеристики на предварително определено за целта място.
Производителността на новата автоматизирана система е значително по – голяма от тази на съществуващото производство. След реализирането и значително ще се намалят специфичните разходи за енергия разходите за експлоатация и поддръжка и себестойността на продукцията.
Енергийната ефективност на предприятието ще бъде подобрена в резултат от изпълнение на дейността (мярка 1):
- Енергийните спестявания от реализиране на мярката възлизат на 363 493 kWh/y.
- Факторът на енергийно спестяване е 89,1017%.
- Спестените въглеродни емисии са в размер на 281,89 t CO2.
2 000 000.00
1 997 000.00
Придобиване на ново оборудване (дейността ще бъде извършена чрез закупуване на бетонов рециклатор - 1 бр.): Дейността се състои в придобиване на ново оборудване препоръчано в рамките на Мярка 2 от извършено обследване за енергийната ефективност на Примабилд. Дейността включва закупуване на бетонов рециклатор, като дейността има за цел да допринесе за повишаване на енергийната ефективност и разширяване на капацитета на предприятието.
В момента предприятието не разполага с рециклатор за бетонови смеси. При транспортиране на бетон около 8% от транспортираното количество се връща обратно, тъй като
не може да се изсипе от бетоновоза. Без наличието на рециклатор този бетон трябва да се измие със вода, при което измитият бетон не може да се използва повторно. Това количество се явява бракувана продукция, която би могла да се използва повторно и да реализира приходи за предприятието.
Енергийната ефективност на предприятието ще бъде подобрена в резултат от изпълнение на дейността (мярка 2):
- Енергийните спестявания от реализиране на мярката възлизат на 7 166 kWh/y .
- Факторът на енергийно спестяване е 44 %.
- Спестените въглеродни емисии са в размер на 5,87 t CO2.
75 000.00
74 000.00
Въвеждане на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението : Дейността се състои във въвеждане на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението като мярка 3 от препоръките в реализираното обследване на енергийната ефективност в Примабилд.
Мярката предвижда да се разположат 2 точки на измерване – на автоматизираната система за производство на бетонови елементи и на бетоновия рециклатор. Предвидените за внедряване нови машини не са стандартно окомплектовани със система за мониторинг на потреблението на електроенергия. Изразходените количества енергия не могат да бъдат отчитани и по този начин не могат да се взимат надеждни управленски решения за намаляване на разходите за енергия и повишаване на производителността. Ето защо е необходимо позициониране на измервателни уреди и въвеждането на системата за мониторинг като съпътстваща енергоефективна мярка.
Данните от точките на измерване ще се записват и съхранява на специално предназначена за целта компютърна конфигурация, снабдена със специализиран софтуер. По този начин във всеки един момент управленският персонал ще разполага с данни за разпределение на потреблението като цяло и по отделни цехове. Така ще се прави планиране и анализ на потреблението.
Предвижа се въвеждането на мярката да се реализира под формата на клауд услуга - т.е. software as a service SaaS. По този начин ще бъдат минимизирани необходимите разходи за въвеждане на мярката - т.е. въвеждането на системата за мониторинг под тази форма е икономически обосновано като спестява първоначалните разходи за инсталиране на оборудване и закупуването на софтуер. Услугата ще се ползва дистанционно, онлайн с всички необходими функционалности, както следва:
• Представяне на данни от измервателните точки
• Мониторинг на данни - Многоканален товаров трафик, пофазно и общо: активна двупосочна ел.енергия; реактивна двупосочна ел.енергия; реактивна ел.енергия до 4 квадранта; двупосочна пълна енергия; напрежение; ток; честота; фактор на мощността.
• Графично представяне – линейни, пай и бар чартове
• Прогнозиране
• Аларми
• Архив и справки
Данните и софтуерът ще бъдат използвани на компютърна конфигурация предназначена за целта, а предприятието разполага с квалифициран персонал (енергетици), които да използват целесъобразно събраната и анализирана от софтуера информация в процеса на мониторинг и да осъществяват превантивна дейност при прекомерен разход на енергия по отношение на произведената продукция.
Очакваната икономия от тази дейност е 5,1% на база експертна оценка, съгласно извършено обследване на енергийната ефективност.
0.00
0.00
Въвеждане и сертифициране на система за енергиен мениджмънт съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 (чрез консултантски услуги за внедряване на СЕМ и услуги за сертифициране на СЕМ съгласно стандарт БДС EN ISO 50001 ): Дейността включва два основни елемента - Разработване и въвеждане на Система за енергиен мениджмънт и Сертификация на системата съгласно стандарт БДС EN ISO 50001.
Елемент 1 (изпълнение от 8ми до 15ти проектен месец)
Разработване и въвеждане на Система за енергиен мениджмънт съгласно стандарт БДС EN ISO 50001.
Този елемент от дейността ще бъде реализиран съвместно между екипа на компанията и избраната консултантска организация, като в рамките на дейността ще бъдат осъществени серия от дейности, в т.ч.:
- диагностичен анализ - като встъпителна дейност ще бъде осъществен анализ за установяване на моментното състояние на производството и текущата степен на съответствие спрямо изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001.
- Разработване и внедряване на система за енергиен мениджмънт - ще бъдат разработена документацията на системата за енергиен мениджмънт, както и ще бъдат внедрени разработените процедури/програми за енергиен мениджмънт, в съответствие с изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001.
- вътрешен одит - внедрената система ще бъде предмет на наблюдение и анализ от екипа на предприятието и консултанта с цел отстраняване на несъответствия и прилагане на области за подобрение.
Елемент 2 (изпълнение от 16ти до 18ти проектен месец)
Сертификация на Система за енергиен мениджмънт съгласно стандарт БДС EN ISO 50001.
Този елемент от дейността ще бъде извършен от избрана сертификационна компания, като в елемента се включват провеждане на сертификационен одит на място в предприятието за установяване и потвърждаване на съответствието на Системата за енергиен мениджмънт с изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001.
Етапът приключва с издаването на сертификат за съответствие на Системата за енергиен мениджмънт с изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001.
48 000.00
48 000.00
Визуализация и публичност (чрез изработване на билборд - 1 бр. и банер - 1 бр.): Дейността включва задължителните мерки от „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация" 2014-2020, които за конкретния проект на Примабилд ще включват следните елементи за визуализация и публичност:
1. Поставяне на билборд с големи размери на видимо място в производствената база на Примабилд- мярката се изисква за проекти със стойност на публичното финансиране над 500 000 евро, каквото е и настоящото проектно предложение. За спазване на изискването ще бъде изработен от външна фирма и ще бъде монтиран билборд съдържащ информация за полученото финансиране по проекта.
2. Провеждане на публични събития - ще бъдат проведени информационни дни за популяризиране на проекта, за което ще е необходимо изработване на банер с информация за проекта и полученото публично финансиране.
3. Визуализация на оборудването - съгласно изискванията на програмата доставеното по проекта оборудване ще бъде обозначено със стикери съдържащи информация за проекта и полученото финансиране.
4. Визуализация на документи - всички изготвени документи в рамките на проекта ще съдържат необходимите текстове за популяризиране на получената подкрепа по линия на Оперативна програма Иновации и Конкурентоспособност.
Всички дейности за визуализация ще бъдат съобразени с конкретните изисквания на Управляващия орган и „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация" 2014-2020.
2 100.00
0.00
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN