Проучване и картиране на присъствието и разпространението на южния гребенест тритон (Triturus karelinii) в защитени зони по Директивата за местообитанията BG0000168 „Лудогорие“ и BG0000171 „Лудогорие-Боблата“.: Дейност 1 предвижда проучване и картиране на присъствието и разпространението на южния гребенест тритон (Triturus karelinii) в защитени зони по Директивата за местообитанията BG0000168 „Лудогорие“ и BG0000171 „Лудогорие-Боблата“. Целта е осигуряването на достатъчна информация, въз основа на която да бъдат разработени конкретни мерки, които да доведат до подобряване на природозащитното състояние на вида.
В процеса на изпълнението на дейността задължително ще се използва утвърдената методика за мониторинг на земноводни и влечуги, публикувана на интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда (http://eea.government.bg/bg/bio/nsmbr/praktichesko-rakovodstvo-metodiki-za-monitoring-i-otsenka) и ще се попълват коректно полевите формуляри към нея.
Необходимостта от изпълнението на Дейност 1 е обоснована от факта, че в ЗЗ „Лудогорие“ и ЗЗ „Лудогорие-Боблата“ оценката на природозащитното състояние на южния гребенест тритон по Критерий 1 ,,Популации в границите на зоната“ е „Неблагоприятно – незадоволително“ в резултат на проведените полеви проучвания в зоните по проект "Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I". Причината за така определения природозащитен статус на вида в зоните е „недостатъчна информация“. Липсата на данни за намерени екземпляри от вида и от други източници, напр. доклади от извършен монитотинг в НСМБР или във връзка с изготвяне на планове за управление на защитени територии/зони, както и планове за действие, е проблем по отношение планирането на адекватни консервационни мерки, който се предвижда да бъде отстранен чрез изпълнение на дейността. Видът не е бил установен в нито една от двете зони при проведените полеви проучвания по проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”, финансиран по "ОПОС 2007-2013“. Извършването на мониторинг по настоящия проект в границите на тези защитени зони ще осигури достатъчна информация, която ще може да се използва за подобряване на природозащитното състояние на вида чрез предприемането на конкретни консервационни мерки, пряко обвързани с неговото разпространение. Изпълнението на тази дейност ще допълни резултатите от проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”.
Ключова концепция в Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1992 година за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (Директива за местообитанията) е постигане на благоприятно природозащитно състояние (БПС) на видовете от мрежата Натура 2000. Следвайки тази концепция, мониторинговата схема за изпълнение на Дейност 1 е изработена, така че да осигури количествена оценка на времевите тенденции по четири критерия – ареал, популация, местообитание, перспективи (влияния и заплахи).
Източници на информация във връзка с описаните проблеми и негативно въздействащи фактори: Резултати от проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“, публикувани на: http://natura2000.moew.government.bg/ и най-вече докладa за „Разпространение и оценка на природозащитното състояние (ПС) на целеви вид 1171 Triturus karelinii (Южен гребенест тритон) в ЗЗ BG0000168 „Лудогорие“ и ЗЗ BG0000171 „Лудогорие-Боблата“; Методиката за мониторинг на земноводни и влечуги на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР); Информация от сайта на Изпълнителната агенция по околна среда и водите - http://eea.government.bg/bg/bio/opos/activities-results/ziemnovodni-i-vliechughi; Методики за оценка на състоянието на видовете земноводни и влечуги на НСМБР и др. |
54 000.00
|
50 400.00
|
Проучване и картиране на присъствието и разпространението на червенокоремната бумка (Bombina bombina) в защитени зони по Директивата за местообитанията BG0000168 „Лудогорие“ и BG0000171 „Лудогорие-Боблата“.: Дейност 2 предвижда проучване и картиране на присъствието и разпространението на червенокоремната бумка (Bombina bombina) в защитени зони по Директивата за местообитанията BG0000168 „Лудогорие“ и BG0000171 „Лудогорие-Боблата“. Целта е осигуряването на достатъчна информация, въз основа на която да бъдат разработени конкретни мерки, които да доведат до подобряване на природозащитното състояние на вида.
В процеса на изпълнението на дейността задължително ще се използва утвърдената методика за мониторинг на земноводни и влечуги, публикувана на интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда (http://eea.government.bg/bg/bio/nsmbr/praktichesko-rakovodstvo-metodiki-za-monitoring-i-otsenka) и ще се попълват коректно полевите формуляри към нея.
Необходимостта от изпълнението на Дейността е обоснована от факта, че в ЗЗ „Лудогорие“ и ЗЗ „Лудогорие-Боблата“ оценката на природозащитното състояние на червенокоремната бумка на ниво зона по Критерий 1 ,,Популации в границите на зоната“ е „Неблагоприятно – незадоволително“ в резултат на проведените полеви проучвания в зоните по проект "Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I", финансиран по ОПОС 2007-2013. Причината за така определения природозащитен статус на вида в зоните е „недостатъчна информация“. Видът не е бил установен в нито една от двете зони при проведените полеви проучвания по проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”. Извършването на мониторинг по настоящия проект в границите на тези защитени зони ще осигури достатъчна информация, която ще може да се използва за подобряване на природозащитното състояние на вида чрез предприемането на конкретни консервационни мерки, пряко обвързани с неговото разпространение. Изпълнението на тази дейност ще допълни резултатите от проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”.
Ключова концепция в Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1992 година за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (Директива за местообитанията) е постигане на благоприятно природозащитно състояние на видовете от мрежата Натура 2000. Съгласно Директивата, природозащитното състояние на даден вид се счита за благоприятно, когато:
• въз основа на данните от динамиката на вида може да се приеме, че този вид е жизнеспособен елемент на естественото си местообитание и ще продължи да бъде такъв в дългосрочен аспект,
• естественият район на разпространение на този вид нито намалява, нито е вероятно да намалее в обозримо бъдеще, и
• налице е и вероятно ще продължава да бъде налице достатъчно голямо местообитание, което може в дългосрочен аспект да поддържа популацията на този вид.
Следвайки описаните характеристики, определящи състоянието на даден вид от Натура 2000, съгласно разпоредбите на Директивата, мониторинговата схема за изпълнение на Дейност 2 е изработена, така че да осигури количествена оценка на времевите тенденции по четири критерия – ареал, популация, местообитание, перспективи (влияния и заплахи).
Източници на информация във връзка с описаните проблеми и негативно въздействащи фактори: Резултати от проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”, финансиран по ОПОС 2007-2013, публикувани на: http://natura2000.moew.government.bg/ и най-вече докладa за „Разпространение и оценка на природозащитното състояние (ПС) на целеви вид 1188 Bombina bombina (червенокоремна бумка) в ЗЗ BG0000168 „Лудогорие“ и ЗЗ BG0000171 „Лудогорие-Боблата“; Методиката за мониторинг на земноводни и влечуги на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР); Информация от сайта на Изпълнителната агенция по околна среда и водите - http://eea.government.bg/bg/bio/opos/activities-results/ziemnovodni-i-vliechughi; Методики за оценка на състоянието на видовете земноводни и влечуги на НСМБР и др. |
54 000.00
|
50 400.00
|
Проучване и картиране на присъствието и разпространението на обикновената блатна костенурка (Emys orbicularis) в защитена зона по Директивата за местообитанията BG0000171 „Лудогорие-Боблата“.: Дейност 3 предвижда проучване и картиране на присъствието и разпространението на обикновената блатна костенурка (Emys orbicularis) в защитенa зонa по Директивата за местообитанията BG0000171 „Лудогорие-Боблата“. Целта е осигуряването на достатъчна информация, въз основа на която да бъдат разработени конкретни мерки, които да доведат до подобряване на природозащитното състояние на вида.
В процеса на изпълнението на дейността задължително ще се използва утвърдената методика за мониторинг на земноводни и влечуги, публикувана на интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда (http://eea.government.bg/bg/bio/nsmbr/praktichesko-rakovodstvo-metodiki-za-monitoring-i-otsenka) и ще се попълват коректно полевите формуляри към нея.
Необходимостта от изпълнението на Дейност 3 е обоснована от факта, че в ЗЗ „Лудогорие-Боблата“ оценката на природозащитното състояние на обикновената блатна костенурка на ниво зона по Критерий 1 ,,Популации в границите на зоната“ е „Неблагоприятно – незадоволително“ в резултат на проведените полеви проучвания в зоните по проект "Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове - фаза I", финансиран по ОПОС 2007-2013. Причината за така определения природозащитен статус на вида в зоните е „недостатъчна информация“. Видът не е бил установен в нито една от двете зони при проведените полеви проучвания по проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1. Извършването на мониторинг по настоящия проект в границите на тази защитена зона ще осигури достатъчна информация, която ще може да се използва за подобряване на природозащитното състояние на вида чрез предприемането на конкретни консервационни мерки, пряко обвързани с неговото разпространение. Изпълнението на тази дейност ще допълни резултатите от проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”, финансиран по ОПОС 2007-2013.
Ключова концепция в Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1992 година за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (Директива за местообитанията) е постигане на благоприятно природозащитно състояние (БПС) на видовете от мрежата Натура 2000. Съгласно Директивата, природозащитното състояние на даден вид се счита за благоприятно, когато:
• въз основа на данните от динамиката на вида може да се приеме, че този вид е жизнеспособен елемент на естественото си местообитание и ще продължи да бъде такъв в дългосрочен аспект,
• естественият район на разпространение на този вид нито намалява, нито е вероятно да намалее в обозримо бъдеще, и
• налице е и вероятно ще продължава да бъде налице достатъчно голямо местообитание, което може в дългосрочен аспект да поддържа популацията на този вид.
Следвайки описаните характеристики, определящи състоянието на даден вид от Натура 2000, съгласно разпоредбите на Директивата, мониторинговата схема за изпълнение на Дейност 3 е изработена, така че да осигури количествена оценка на времевите тенденции по четири критерия – ареал, популация, местообитание, перспективи (влияния и заплахи).
Източници на информация във връзка с описаните проблеми и негативно въздействащи фактори: Резултати от проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1” (http://natura2000.moew.government.bg/) и най-вече докладa за „Разпространение и оценка на природозащитното състояние (ПС) на целеви вид 1220 Emys orbicularis (обикновена блатна костенурка) в ЗЗ BG0000171 „Лудогорие-Боблата“; Методиката за мониторинг на земноводни и влечуги на НСМБР; Информация от сайта на Изпълнителната агенция по околна среда и водите - http://eea.government.bg/bg/bio/opos/activities-results/ziemnovodni-i-vliechughi; Методики за оценка на състоянието на видовете земноводни и влечуги на НСМБР и др.
Продължението на описанието на Начина на изпълнение на Дейността е представено в т. 12. |
27 000.00
|
25 320.00
|
Създаване и последващо управление на места за яйцеснасяне и места за зимуване на обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis) в землището на с. Старо село (поземлен имот 69078.79.26) в защитена зона BG0000180 „Боблата“.: Един от основните лимитиращи фактори за обикновената блатна костенурка е липсата на подходящи места за снасяне на яйца. Те са част от местообитанието, която е жизнено важна за оцеляването на вида. В повечето случаи женските снасят яйцата си в наклонени, песъчливо-глинести терени, с южно, югоизточно или югозападно изложение. Въпреки че растителната покривка обикновено е разнообразна, е препоръчително тя да е по-ниска. Когато няма подходящи места за снасяне на яйцата в близост до водоемите, женските екземпляри са принудени да предприемат дълги миграции, по време на които често биват ранени или убити.
Дейност 4 предвижда създаване на до 5 места за яйцеснасяне и до 5 места за зимуване на обикновена блатна костенурка в поземлен имот 69078.79.26 (с площ 3445 m2) в землището на с. Старо село в ЗЗ „Боблата“.
Съгласно информация от докладa за „Разпространение и оценка на природозащитното състояние (ПС) на целеви вид 1220 Emys orbicularis (Обикновена блатна костенурка) в ЗЗ BG0000180 „Боблата“, разработен в обхвата на проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“, природозащитното състояние на вида е „неблагоприятно-незадоволително“. Оценката на ПС е направена на основата на определени критерии, като тези в „неблагоприятно-незадоволително“ състояние са съответно:
o Критерий 1. Популация в границите на зоната: Показател 1.1. - Популация в зоната; Показател 1.2. - Полова структура (възрастни); Показател 1.3. - Възрастова структура; Показател 1.4. - Брой находища.
o Критерий 2. Площ на местообитанията в границите на зоната: Показател 2.1. Обща площ на потенциалното местообитание; Показател 2.2. - Площ на подходящите за обитаване стоящи водоеми в зоната.
o Критерий 3. Структури и функции: Показател 3.2. - Обща фрагментация в местообитанията на вида от линейни съоръжения.
o Критерий 4. Бъдещи перспективи (заплахи и влияния): Показател 4.2. – Интензивност на пожарите.
Оценката по Критерий 2 (2.1) обуславя необходимостта от увеличаване на общата площ на потенциалното местообитание и ефективно заетите територии от вида в защитената зона, каквато е и целта на настоящата дейност.
Чрез изпълнение Дейност 4 се предвижда да бъдат намалени/отстранени част от негативно въздействащите фактори (заплахи и влияния) и да се осигури подкрепа за подобряване на природозащитното състояние на вида в защитената зона от мрежата Натура 2000.
Дейността ще допринесе за подобряване на природозащитното състояние на вида чрез:
1. Увеличаване на броя/площта на подходящите за обитаване стоящи водоеми, както и на общата площ на потенциалното местообитание и ефективно заетите територии от вида в защитената зона;
2. Създаване на условия за увеличаването на обилието на вида в защитената зона.
Източници на информация във връзка с описаните проблеми и негативно въздействащи фактори: Резултати от проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природните местообитания и видове – фаза 1”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“, публикувани на: http://natura2000.moew.government.bg/ и най-вече докладa за „Разпространение и оценка на природозащитното състояние (ПС) на целеви вид 1220 Emys orbicularis (Обикновена блатна костенурка) в ЗЗ BG0000180 „Боблата“; Development of a pilot ecological network in the Southern Lithuania – Best Practice Guidelines и др.
|
68 904.00
|
51 292.42
|
Информационни дейности и дейности за въвличане на заинтересовани страни: Целта на Дейност 5 е превенция и свеждане до минимум на отрицателните въздействия и заплахи върху целевите видове и местообитанията им, и ограничаване на интензивността им посредством популяризиране на необходимите за предприемане мерки за подобряване природозащитния статус на включените в проекта целеви видове и въвличане на заинтересованите страни. Тя допълва останалите дейности от проектното предложение, тъй като предвидените информационни дейности са насочени към повишаване на екологичната култура на хората и осигуряването на подкрепа за природозащитните дейности. |
79 200.00
|
50 664.00
|
Организация и управление: Дейността за организация и управление на проекта осигурява ефективното изпълнение на проектното предложение чрез организиране и обезпечаване на работата на екипа за управление на проекта (възнаграждения, осигуровки и командировъчни разходи) и при осигуряване на необходимите консумативи, материали и оборудване за администриране на проекта. Въпреки непрекия характер по отношение осигуряването на принос за подобряване на консервационния статус на целевите видове, включени в проектното предложение, без дейността няма да е възможна цялостната координация на проекта, обезпечването на необходимите ресурси за неговата реализация и взаимодействието със заинтересованите страни и УО на ОПОС. |
27 138.31
|
21 893.68
|
Мерки за информация и комуникация: Целта на мерките за информация и комуникация, включени в проекта, е да информират заинтересованите страни и широката общественост относно дейностите, целите и постигнатите резултати по проекта, да осигурят публичност и прозрачност относно изпълнените дейности, както и да направят достояние приносът на ЕС и респ. и на ЕФРР за реализирането на проекта. |
2 000.00
|
1 612.52
|
Спомагателни дейности: Спомагателните дейности включват дейности по изготвяне на проектното предложение и постигане на съответствие с екологичното законодателство. |
11 520.00
|
9 600.00
|